• Nombre de visites :
  • 7545
  • 29/11/2010
  • Date :

14 Masum Ziyareti

14 masum ziyareti

İbn Babeveyh müsnet olarak Sakr b. Ebu Dulef’ten şöyle rivayet etmiştir: Mütevekkil, İmam Ali Naki’yi (as) Samerra’ya çağırttığı zaman bir gün İmam’ın (as) durumunu sormak için huzuruna gittim. İmam’ı (as) Mütevekkil’in perdedarı Zeraki’nin gözetiminde zindana atmışlardı. Zeraki’nin yanına varınca bana “Ne işin var benimle?” diye sordu. Ben, “Sizi görmeye geldim” dedim. Bir süre birlikte oturup çeşitli konular üzerinde konuştuk. Nihayet halkı dağıttılar ve ortalık sakinleşince tekrar, “Niçin geldin diye” sordu. Ben de aynı cevabı verdim.  Mütevekkil’in perdedarı, “Mevlandan bir haber almaya mı geldin?” dedi. Ben korkarak, “Benim mevlam halifedir.” Dedim. Fakat o, “Sus” dedi. “Senin mevlan haktır; ben de seninle aynı inanca sahibim.” Bunu üzerine “Elhamdulillah” dedim. Sonra “Onun yanına gitmek istiyor musun?” dedi.  Ben, “ Evet” cevabını verdim.

Bunun üzerine “O zaman elçinin onun yanından dışarı çıkmasını bekle” dedi. Ben elçinin İmam’ın (as) yanından dışarı çıkıncaya kadar orada bekledim. Elçi çıkıp gidince bir erkek çocuğunu beni İmam’ın (as) yanına götürmesi için görevlendirdi. İmam’ın (as) huzuruna varınca Hazretin karşısında bir mezar kazılmış olduğu halde bir hasır üzerinde oturduğunu gördüm.  Selam verdim. İmam (as) selamımı aldıktan sonra, “Otur” buyurdu ve sonra “Niçin geldin?” diye sordu. Ben, “Sizin halinizi sormak, durumunuzdan haberdar olmak için geldim.” Dedim. Gözlerim İmam’ın (as) önünde kazılmış olan mezara ilişince ağladım.  İmam (as), “Ağlama; şimdi onlardan bana bir zarar ulaşmayacaktır.” buyurdu.

Bunu üzerine “Elhamdulillah” dedim. Daha sonra, “Efendim!” dedim, “Resulullah’tan (saa) manasını anlayamadığım bir hadis rivayet edilmiştir.” diye arzettim. İmam (as), “Hangi hadis?” diye sorunca “Günlere düşmanlık etmeyin; aksi durumda size düşmanlık ederler” hadisi diye arzettim.

Bunun üzerine İmam (as) şöyle buyurdu: “Günlerden maksat, gökler ve yeryüzü ayakta durdukça bizleriz; Cumartesi Resulullah’ın (saa) ismi, Pazar Emirul-Müminin Ali’nin (as) ismi, Pazartesi Hasan ve Hüseyin (as) isimleri, Salı Ali b. Hüseyin, Muhammed b. Ali ve Cafer b. Muhammed’in (as) isimleri, Çarşamba Musa b. Cafer, Ali b. Musa, Muhammed b. Ali’nin (as) isimleri benim ismim, Perşembe oğlum Hasan-ı Askerî’nin  ismi ve Cuma da oğlumun oğlu -İmam Mehdi’nin- ismidir. Hak taraftarları onun etrafında toplanacaklar; günlerin anlamı budur. O halde dünyada onlara düşmanlık yapmayın; aksi durumda ahirette size düşmanlık yaparlar.” Sonra şöyle buyurdu: “Vedalaşarak ayrıl git artık; senin güvende olmandan emin değilim, sana eziyetin dokunmasından endişeleniyorum.”

Mefatihu’l-Cinan / Şeyh Abbas Kummî


On Dört Masuma Salavat

Al-i Yasin Ziyareti

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)