• Nombre de visites :
  • 532
  • 9/8/2010
  • Date :

İran, Lübnan’a destek vermeye devam edecek

ahmedinejad

  Tahran, 09 Ağustos 2010 – İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, terör rejimi İsrail'in Lübnan devleti ve halkını tehdide dayalı tutumuna karşı İran'ın Lübnan'ı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

  Tahran'da Lübnan Dışişleri Bakanı Ali eş-Şami'yi kabul eden Ahmedinejad, Lübnan'ın siyonist İsrail karşısında direnişini takdir ederek, Lübnan'ın terör rejiminin tehdidi karşısında en ön cephede yer alan bir ülke olduğunu ama başta İran olmak üzere İslam ülkelerinin desteğini aldığını söyledi.

  Ahmedinejad, Lübnan'da birlik ve beraberliğin, aynı zamanda siyasi gruplar arasında mevcut koordinenin, düşmanın Lübnan ve bölge üzerindeki hesaplarını bozduğunu hatırlatarak, bu durumun direnişin ve bölge milletlerinin güçlenmesine vesile olduğunu kaydetti.

  İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, terör rejiminin 2006'da Lübnan'a karşı başlattığı ve 33 gün süren savaşta aldığı ağır yenilgiye de temas ederek, "Bugün siyonistler Lübnanlı siyasiler ve Lübnan halkı arasında fitne çıkarmaya çalışmak suretiyle 2006'daki yenilgiyi telafi etmek istiyorlar. Ama, Lübnanlı siyasilerin uyanıklılığı, düşmanın bu arzusuna ulaşmasına engel olmanın yanısıra dengelerin Lübnan ve bölge halklarının yararına değişmesine vesile olacaktır" dedi.

  Söz konusu kabulde Lübnan Dışişleri Bakanı Ali eş-Şami de, İran'ın Lübnan'a yönelik her türlü yardımına teşekkür ederek, Tahran ve Beyrut arasındaki ilişkilerin en üst düzeye çıkmasının zaruri olduğunu söyledi.

  Eş-Şami, terör rejiminin iki hafta önce Lübnan'a açtığı son saldırıya karşı Lübnan ordusu, direniş güçleri ve halkın birlikteliğinin düşmanın oyununu bozduğunu ve aynı zamanda halk, ordu ve direniş cephesinin çok daha güçlenmesine vesile olduğunu söyledi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)