• Nombre de visites :
  • 449
  • 8/8/2010
  • Date :

Taliban, 10 yardım görevlisini katletti

taliban

  Tahran, 08 Ağustos 2010 – Afganistan'da sağlık alanında yardım faaliyetlerinde bulunan 8 misyoner ile 2 Afgan tercümanı katledildi. Yabancı misyonerlerin altısının Amerikalı, ikisinin ise Alman ve İngiliz olduğu bildirildi.

   Kanlı eylemi Taliban ve Gülbeddin Hikmetyar'ın Hizbü'l İslami grubu üstlendi. Taliban'ın bir sözcüsü, ülkenin kuzeyinde halka sağlık hizmeti veren misyonerlerin 'Hıristiyanlık propagandası ve Amerikalılar için casusluk' yaptıkları gerekçesiyle öldürüldüğünü açıkladı.

  Öldürülen yabancıların dördünün kadın olduğu belirtildi. Olayı Hizbü'l İslami de üstlendi.

  Afganistan'da 45 yıldır faaliyet gösteren Uluslararası Yardım Misyonu (IAM) adlı grup üyelerinin Nuristan eyaletindeki bir göz kliniğinden başkent Kabil'e doğru dönerken yolda durdurularak katledildikleri açıklandı.

IAM'dan yapılan açıklamada ölen yabancıların 6'sının Amerikan; diğerlerinin Alman ve İngiliz vatandaşı oldukları belirtildi.

  IAM Müdürü Dirk Frans, 12 kişilik gruptaki diğer iki Afgan'ın kaçmayı başardığını aktardı.

  Öldürülenler arasında yer alan Tom Little'ın 9 yıl önce misyonerlik faaliyetleri yaptığı gerekçesiyle Taliban tarafından sınır dışı edildiği, Taliban'ın devrilmesinin ardından yeniden Afganistan'a döndüğü kaydedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)