• Nombre de visites :
  • 659
  • 3/3/2010
  • Date :

İran ve Türkiye’nin sınırında ‘ortak sanayi sitesi’ kurulacak

bayrak

  Tahran, 02 Mart 2010 – Bugün Tahran’da İran ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmada iki ülkenin sınırında ‘ortak sanayi sitesi’ krurulacaktır.

  İmza töreninde konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Sanayi ve Madenler Bakan yardımcısı Hudamurad Ahmedi, müslüman ülkelerin sanayi ve ekonomik kapasitelerini kullanmak ve İslam dünyasında yakınlaşmayi artırmak amacıyla İran ve Türkiye azimli bir şekilde birlikte adım attıklarını ifade ederek, İran ve Türkiye’nin ortak sınırında kurulacak sanayi sitesi bölge güvenliğini arttıracağı gibi bölge halkının refahını da yükselteceğinin altını çizdi.

  İran İslam Cumhuriyeti Sanayi ve Madenler Bakan yardımcısı, Tahran’da düzenlenen D-8 sanayi bakanları toplantısının önemini anlatarak, “İran ve Türkiye’nin sınırında kurulacak ‘ortrak sanayi sitesi’, ilişkilerini geliştirmek isteyen müslüman ve komşu ülkeler için bir olgu oluşturacaktır”dedi.

  Türkiye Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım ise Türkiye’nin dünyadaki ekonomik konumuna işaretle, İran ve Türkiye’nin ticaret hacmi tatmin edecek seviyede olmadığını, halen 10 milyar dolar olan iki ülkenin ticaret hacminin 30 milyar dolara kadar yükseltmesine çaba gösterildiğinin altını çizdi.

İran ve Türkiye’nin derin ilişkilerine de işaret eden Yıldırım, iki ülke arasında son yıllarda gelişen siyasi ve ekonomik ilişkilerinin önemli bir gelişme olduğunu dikkat çekti.

  Türkiye Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü, ortak sanayi sitenin inşasının bir an önce başlanmasına vurgu yaptı.

Mehrnews


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)