• Nombre de visites :
  • 462
  • 17/2/2010
  • Date :

Yakıt takasyla ilgii verilen öneriler incelenmekte

ramin mihmanperest

  Tahran, 16 Şubat 2010 – Yakıt takasıyla ilgili şifahen veya yazılı olarak İran’a verilen önerilerin incelenmekte olduğunu ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran’ın menffatlerini temin eden her çeşit öneriye olumlu yanıt verileceğini söyledi.

  Bugün Salı düzenlediği basın toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ramin Mihmanperest, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı’nın yakıt takası konusunda ABD, Rusya ve Fransa ülkelerinden İran’a yeni bir öneri verildiği şeklindeki açıklamasından sonra bu haberin söz konusu ülkeler tarafından red edilmesi hakkındaki soruya yanıtlamakla, İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer çalışmaları devam edeceğini ayrıca, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimide başlatılan yüzde 20 uranyum zenginleştirme çalışmalarının ilk ürünü de ürettildiğini söyledi.

  Nükleer yakıt konusunda İran’ın çalışmaları devam edeceğini hatırlatan Ranmin Mihmanperest, Tahran araştırma reaktörün yakıtının temini hususunda halen incelenmekte olan şifahen veya yazılı olarak çeşitli öneriler verildiğini açıkladı.

  Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Tahran ziyareti hakkındaki başka bir soruya yanıt veren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Davutoğlu’nun Tahran ziyareti ikili ilişkiler olmak üzere bölgesel ve uluslararası meselelerin üzerinde düşünde teatisinde bulunmak için gerçekleştiğini ifade etti.

Mihmanperest, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Tahran ziyaretinde pek çok konu üzerinde görüşüleceğini de konuşmasına ekledi.

  Mihmanperest ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton''un bölge ziyaretini değerlendirmeye alarak, Amerikalı yetkililerin İslam dünyasına yakınlaşma eğilimlerinin gerçeklerin üzerine kurulmadığı müddetçe olumlu karşılanmayacağını vurguladı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)