• Nombre de visites :
  • 661
  • 23/12/2009
  • Date :

İran füzesini tehdit olarak görmüyoruz

ahmet davutoğlu

   Tahran, 23 Aralık 2009 - AB üyelik sürecinde 'çevre' başlığında müzakerelerin açılması için Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'ya dönüş yolculuğunda dış politikaya ilişkinönemli mesajlar verdi.

   Davutoğlu ile sohbetin önemli bir bölümü İran üzerineydi. İran''ın denediği uzun menzilli füze sistemi konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Davutoğlu şu yanıtı verdi:

  ''Bizim komşu ülkelerden hiçbirinden bir tehdit algılamamız yok, planımızı buna göre yapmıyoruz. Türkiye hiçbir zaman komşularına tehdit oluşturmamış, onlardan da tehdit beklememektedir. Ama kendi güvenliğimiz söz konusu olduğunda bunu bertaraf edebilecek her türlü araca sahibiz. Bunu herhangi bir ülkeye karşı söylemiyorum.

  Bölgede askeri tehdit olmaması için karşılıklı böyle denemelerin bir fayda getirmeyeceğini düşünüyoruz. Bir taraf askeri seçenek masada diyor, öbürü askeri seçeneğin kendisini yıldırmayacağını göstermek için bir füze denemesi yapıyor. Ortadoğu bölgesinin artık bu karşılıklı gerilimlerin dışında kalması lazım.''

NATO KONSEPTİNE BAĞLI

  İran''la ilgili NATO çerçevesinde bir füze savunma sistemi geliştirilip geliştirilmeyeceği konusundaki soruya da yanıt veren Davutoğlu, ''NATO üyelerine yönelik tehdit algılamasının tanımının yapılması lazım. Konseptin geliştirilmesi lazım. Ondan sonra biz o çerçevede ele alabiliriz. Yoksa Afganistan''da olduğu gibi NATO kolektif karar alıp harekete geçer, böyle bir kolektif karar sürecinin işlemesi lazım önce. Bu bir NATO konusu değildir şu anda. Bu konuda yapılması gereken çok şey var. NATO''nun oturup teknik olarak tehdit algılamasını yapması lazım'' dedi.

AMBARGO İSTEMİYORUZ

  ABD Kongresi''nde ele alınan İran''a yeni yaptırımlar konusu hakkındaki görüşlerini de açıklayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

  ''Biz askeri tehditlerin yaptırımların olmadığı bir bölge istiyoruz bir komşu ülke olarak. Geçmişte yaptırımların ne işe yaradığı gözden geçirilmeli. Ama bunun için İran da, uluslararası toplum da üzerine düşeni yapmalı. 1 Ekim''de sağlanan toplantı bizim sayemizde yapıldı. İran''ın Türkiye''ye olumsuz yanıt verdiğini söylemek çok zor. Başbakanın ABD ziyaretinde bu konu ele alındı. Ardından Başbakanımız İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad''ı aradı, bir telefon görüşmesi yaptı, Cumhurbaşkanımız da Ahmedinecad ile görüştü. Bu konuda karşılıklı olarak ilettiğimiz bazı hususlar var. Telkinler var, görüşler, karşılıklı istişareler, spesifik olarak bazı teklif, tavsiyeler var.''

MEHRNEWS


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)