• Nombre de visites :
  • 841
  • 30/11/2009
  • Date :

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Konya’ya gidecek

ahmedinejad

  Tahran, 29 Kasım 2009 – İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Konya’daki Şeb-i Arus törenine katılması bekleniyor.

   Anadolu ajansının bildirdiğine göre, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, 7 Aralıkta başlayıp 11 gün sürecek olan Mevlana’yı Anma Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri’ne ilgi çok olduğunu söyleyerek, “Etkinliklerin son gecesi olan Şeb-i Arus gecesine dünyanın hemen her yerinden çok önemli konukların katılacağını tahmin ediyoruz. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da gelmesini bekliyoruz ancak henüz ortada kesin bir şey yok. Ayrıca ilk defa Sems-i Tebrizi Sempozyumu düzenleyeceğiz. ‘Mevlana’yı Mevlana yapan derviş’ olarak bilinen Sems-i Tebrizi’yi, dünyanın birçok yerinden gelen çok önemli araştırmacılar tartışacak” dedi.

  11 Aralıkta İstanbul''da başlayıp Konya''da devam edeceği Şems-i Tebrizi Sempozyumu''a, ünlü Mevlana araştırmacıları California''dan Camille Helminski ve Carl Ernst, Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı, Mevlana''nın 33. kuşaktan torunu Esin Çelebi, İran''dan Muhammed Ali Movahhid, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdürü Nuri Şimşekler, ABD''den Omid Safi gibi çok sayıda çok sayıda önemli isim, tebliğ sunacak.

  Etkinliklere yurt dışından en fazla İran, ardından Uzak Doğlu ülkeleri ve Amerika''dan katılım olduğu öğrenildi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)