تعداد مطالب : 37
تعداد نظرات : 13
زمان آخرین مطلب : 1912روز قبل

امام محمد باقـر علیه السلام
در وقتی کـه پـدرم عازم سفر بـود ، از وی درخواست كـردم
مرا وصیتی فرماید . به من فرمود با پنج تن دوستی و مجالست مكن :
۱ . با فاسق و نابكار و فرومایه منشین كه ترا به یك لقمه نانی می فروشند .
۲ . با مردم بخیل معاشرت مكن كه در روز سخت و محنت یاری تو نمی كنند .
۳ . از دروغگو پرهیز كن كه او به منزله سراب است و ترا می فریبد : دور را نزدیك ، و نزدیك
را دور جلوه می دهد .
۴ . از مردم احمق و نادان كناره گیری كن كه چون میخواهند به تو سودی رسانند زیان میرسانند .
۵ . از كسی كه قطع رحم كرده نیز گریزان باش كه خداوند در چند جای قرآن او را لعن كرده است.
جمعه 13/6/1394 - 12:36

زن جوانی در سالن فرودگاه منتظر پروازش بود ، چون هنوز چند ساعت به پروازش باقی مانده بود ، تصمیم گرفت برای گذراندن وقت ، کتابی خریداری کند. او یک بسته بیسکویت نیز خرید . او روی یک صندلی دسته دار نشست و در آرامش شروع به خواندن کتاب کرد.

در کنار او یک بسته بیسکویت بود و مردی در کنارش نشسته بود و داشت روزنامه می خواند. وقتی که او نخستین بیسکویت را به دهان گذاشت ، متوجه شد که مرد هم یک بیسکویت برداشت و خورد. او خیلی عصبانی شد ، ولی چیزی نگفت.

پیش خود فکر کرد : « بهتر است ناراحت نشوم ، شاید اشتباه کرده باشد. »

ولی این ماجرا تکرار شد. هر بار که یک بیسکویت بر می داشت ، آن مرد هم همین کار را می کرد.

این کار او را حسابی عصبانی کرده بود ، ولی نمی خواست واکنش نشان دهد.

وقتی که تنها یک بیسکویت باقی مانده بود ، پیش خود فکر کرد : « حالا ببینم این مرد بی ادب چکار خواهد کرد؟ »

مرد آخرین بیسکویت را نصف کرد و نصفش را خورد!

این دیگر خیلی پرروئی می خواست!

او ( زن ) حسابی عصبانی شده بود.

در این هنگام بلندگوی فرودگاه اعلام کرد که زمان سوار شدن به هواپیما است . آن زن کتابش را بست ، وسایلش را جمع و جور کرد و با نگاه تندی که به مرد انداخت از آنجا دور شد و به سمت گیت (دروازه) اعلام شده رفت.

وقتی داخل هواپیما روی صندلی اش نشست ، دستش را توی ساکش کرد تا عینک اش را داخل آن قرار دهد و ناگهان با کمال تعجب دید که جعبه بیسکویت اش آنجاست ! باز نشده و دست نخورده

جمعه 13/6/1394 - 12:32

سه شنبه 4/4/1387 - 12:8
 
 
پنجشنبه 23 خرداد 1387 / 12 ژوئن 2008 .... در این مقاله ما مشکلات پیاده روی فضایی را برای شما تشریح می کنیم و اینکه لباسهای فضانوردی چگونه شما را در مقابل آنها محافظت می کنند. بیرون از فضا محلی بسیار خطرناک است. اگر شما از ایستگاه های بین المللی فضایی بیرون بروید یا بخواهید روی مکانی بدون اتمسفر مانند ماه یا مریخ قدم بزنید ....

[ نجوم و اخترفیزیك ]

* مقدمه ای بر كار لباس های فضانوردی

فكر كنید كه یك روز سرد زمستانی است می خواهید به بیرون بروید. شما برای محافظت خودتان از سرما پیراهن شلوار جوراب، شال، دستكش و ... می پوشید. اما حالا فرض كنید می خواهید به بیرون از فضا بروید! لباس شما باید از شما محافظت كند و شما را راحت   نگه دارد مانند یك فضاپیما! برای شما آب هوا را فراهم كند و شما را از تشعشعات كیهانی محافظت كند.
در این مقاله ما مشكلات پیاده روی فضایی را برای شما تشریح می كنیم و اینكه 
لباسهای فضانوردی چگونه شما را در مقابل آن محافظت می كنند. بیرون از فضا محلی بسیار خطرناك است. اگر شما از ایستگاه های بین المللی فضایی بیرون بروید یا بخواهید روی مكانی بدون اتمسفر مانند ماه یا مریخ قدم بزنید این حوادث برای شما پیش خواهد آمد:

^ شما بعد از 15 ثانیه بی هوش می شوید چون هیچ اكسیژنی آن جا نیست.
^ خون شما و دیگر آب های بدن شما بخار شده و سپس یخ می زنند چون در آنجا فشار هوا بسیار كم است یا بهتر است بگوییم اصلا فشاری وجود ندارد.
^ تمام قسمت های بدنتان از هم باز شده و جدا می شوند چون تمام آب بدنتان بخار    می شود.
^ شما همچنین تغییرات بسیاری در دما مشاهده خواهید كرد: دما در سایه به منفی 100 درجه سلسیوس و در نور خورشید به 120 درجه سلسیوس می رسد!
^ شما همچنین در معرض انواع تشعشعات قرار می گیرید مانند امواج كیهانی و ذرات باردار ساتع شده از خورشید(باد های خورشیدی).
^ شما ممكن است با ذرات و صخره هایی كه با سرعت بسیار زیادی در حال حركت هستند(ریز معلق ها) و یا موادی كه از ماهواره ها و فضاپیما به بیرون ریخته می شود برخورد كنید.

--> بنابراین برای حفظ كردن شما از این خطرات توسط یك لباس فضانوردی می بایست:

+ اتمسفر دارای فشار باشد.

+ برابر با فشار درون بدن به شما اكسیژن برساند.
+ كربن دی اكسید را به بیرون منتقل كند.
+ شما را در دمای عادی نگه دارد.
+ از شما در مقابل ریز معلق ها محافظت كند.
+ به شما اجازه دهد به خوبی ببینید.
+ به شما اجازه دهد به راحتی در لباس حركت كنید.
+ به شما اجازه دهد با دیگران صحبت كنید. (كنتركننده های زمینی با دیگر فضانوردان).
+ به شما اجازه دهد بیرون از فضاپیما حركت كنید.

ما در مورد این احتیاجات صحبت خواهیم كرد و خواهیم گفت چگونه یك لباس فضانوردی

این احتیاجات را برای شما تامین می كند.

** یك لباس فضانوردی چگونه كار می كند؟

لباس فضانوردی با به وجود آوردن شرایط محیطی كره ی زمینی برای فضانورد این امكان را فراهم می كند كه فضانورد در فضا قدم بزند.

** اتمسفر دارای فشار

لباس فضانوردی برای ما فشار هوا را تهیه می كند تا آب بدنمان را در حالت مایع قرار دهد ... به عبارتی دیگر برای جلوگیری از بخار شدن آب بدن ما. مانند یك لاستیك، لباس فضانوردی مانند یك بالون باد شده است كه با مقداری تركیب لاستیكی كه در این جا فیبرهای Neoprene هستند ورقه شده است. این محفظه روی بالون قرار گرفته است. قسمتی از لباس كه فشار هوا را برای فضانورد فراهم می آورد مانند باد كردن یك بالون از طریق یك  لوله ی كاغذی است كه در بیش تر لباس ها فشاری را كه به وجود می آورد فشاری برابر یك جو است یعنی برابر یك اتمسفر. كابین های شاتل های فضایی همچنین فشاری را كه به وجود می آورند فشاری برابر یك اتمسفر است. فضاپیماهایی كه فضانوردان از آن استفاده می كنند فشارشان برابر است با فشاری معادل 0.29 اتمسفر پس فشار در كابین هر شاتلی قبل از این كه فضانورد لباسش را به تن كند برای قدم زدن در فضا می بایست كاهش پیداكند . در پیاده روی های فضایی خطر پیچ خوردگی بسیار زیاد است كه این به علت اختلاف فشار بین لباس فضانورد و كابین شاتل های فضایی است.

** اكسیژن

لباس های فضانوردی نمی توانند از هوای معمولی كه دارای 78درصد نیتروژن 21درصد اكسیژن و یك درصد گازهای دیگر است استفاده كنند چون فشار كم است غلظت، اكسیژن را در خون و رگ ها كم می كند كه مانند بالا رفتن ازقله ی اورست بسیار خطرناك است. بنابراین بیش تر لباس ها اكسیژن خالص را برای فضانورد برای تنفس فراهم می كنند. لباس اكسیژن لازم را به وسیله ی یك لوله از فضاپیما می گیرد یا به صورت یك بسته در پشت خود حمل می كند.
هم شاتل های فضایی و هم ایستگاه بین المللی فضایی یك مخلوط عادی هوا مانند آن چه روی زمین می بینیم را دارا هستند پس به همین دلیل فضانورد می بایست قبل از پوشیدن لباس خود چندین بار در یك محدوده ی زمانی اكسیزن خالص را تنفس كند. این كار باعث می شود كه نیتروژن موجود در خون فضانورد از بدن او خارج شود و خطر پیچ خوردگی را كم كند.

** كربن دی اكسید

فضانورد كربن دی اكسید را از بدن خود خارج می كند. در این فضای محدود لباس تجمع كربن دی اكسید می تواند سریعا به حد مرگ آوری برسد. بنابراین كربن دی اكسید اضافی

می بایست از فضای لباس خارج شود. برای این كار لباس فضانوردی از قوطی های لیتیم هیدروكسید استفاده می كند كه در كوله پشتی فضانورد تعبیه شده اند.

** دما

برای مواجه شدن با دماهای فوق العاده زیاد بیش تر لباس های فضانوردی به خوبی ولی به سنگینی با لایه های فابریكی( مانند:Neoprene, Gore-Tex, Dacron) و با صفحه های بازتابنده ای برای بازتاب نورخورشید پوشانده شده اند (مانند:Mylar میا تركیبات سفید). فضانورد از بدنش گرما تولید می كند مخصوصا وقتی كه فضانورد در حال فعالیت های شدیدی باشد. اگر این گرما گرفته و دفع نشود لباس وی نیز پر از گرما می شود و می تواند او را خشك كند! فضانورد اوجنه سرنان (Eugene Cernan) در حین قدم زدن در جمینی 9 چندین پوند وزن كم كرد.
برای حذف كردن این گرمای اضافی هر لباس یك فن و یا مبادله گر گرما دارد تا گرما را بگیرد و هوای خنك را به داخل فضای لباس بدمد؛ مانند: برنامه های جمینی و عطارد و یا

لباس هایی كه با آب خنك می شوند كه از ماموریت آپولو تاكنون از آنها استفاده می شود.

** ریزمعلق ها

برای محافظت از فضانورد در مقابل برخورد با ریزمعلق ها، لباس فضانوردی دارای لایه هایی مقاوم و مركب است مانند Dacron یاKevlar. این لایه ها همچنین از پاره شدن لباس در برخورد با سطح فضاپیماها، ماه یا یك سیاره جلوگیری می كنند.

** تشعشعات

لباس فضانوردی در برابر تشعشعات نمی تواند شما را به خوبی محافظت كند و باید

پیاده روی فضایی در زمانی رخ دهد كه خورشید فعالیت كم تری می كند تا بادهای خورشیدی در آن زمان نوزند. تنها محافظتی كه لباس های فضانوردی می توانند از شما بكنند این است كه ورقه های Mylar برخی تشعشات را بازتاب كنند.

** دید خوب

لباس های فضانوردی كلاهی دارند كه از پلاستیكهای تمیز و مقاوم پلی كربنی

ساخته شده اند. بیش تر كلاه ها پوشانده شده اند تا بتوانند نور خورشید را بازتاب كنند و قسمتی از آن كه برای كم كردن روشنایی، مانند عینك های آفتابی رنگ رزی شده است مانند گل آفتابگردان می تواند بچرخد. هم چنین قبل از این كه به پیاده روی در فضا بپردازیم، باید یك ضد رطوبت در قسمتی از كلاه نصب كنیم تا از تجمع بخار روی آن جلوگیری شود. در انتهای كلاه لباس های فضانوردی پیشرفته چراغی دارد تا قادر باشد قسمت هایی كه نور خورشید به آن نمی تابد و سایه تشكیل شده است را هم ببیند.

** تغییرپذیری لباس های فضانوردی

حركت با یك لباس فضانوردی بسیار سخت است. تصور كنید میخواهید سعی كنید انگشتتان را در یك محفظه ی پلاستیكی كه پر از باد شده است حركت دهید. برای حل این مشكل لباس به لولا هایی مجهز شده است تا به فضانوردان كمك كند دستهایشان، بازوهایشان و پاهایشان ... را به راحتی خم كنند.

** ارتباطات

لباس های فضانوردی به فرستنده ها و گیرنده هایی مجهز شده اند تا فضانوردان بتوانند با كنترل كننده های زمینی با دیگر فضانوردان ارتباط برقرار كنند. فضانوردان هدستی با خود حمل می كنند كه دارای میكروفون و گوشی است. فرستنده ها و گیرنده ها در كول پشتی كه پوشیده اند تعبیه شده اند.

** تغییر پذیری در فضاپیما

در شرایط بی وزنی بسیار سخت است كه بخواهید حركت كنید. اگر بخواهید چیزی را هل دهید شما در جهت مخالف به حركت در می آیید (قانون سوم نیوتون كه بیان می كند برای هر كنشی یك واكنش وجود دارد). در پیاده روی جمینی فضانوردان مشكلات زیادی را در مورد نگاهداشتن خود گزارش دادند. در حالی كه آن های تلاش می كردند جهتشان را تغییر دهند در جهت مخالف حركت می كردند. به همین دلیل فضاپیماها به وسایلی مجهز شده اند تا دستها و پاهای فضانوردان را نگه دارند و به فضانوردان در پیاده روی های فضایی كمك كنند. همچنین فضا نوردان قبل از ماموریت، روی كره ی زمین در محفظه هایی پر از آب راه رفتن را تمرین می كنند. شناور بودن یك لباس فضانوردی بسیار شبیه به حالتی است كه گرانش بسیار كم شده است.

ناسا همچنین وسیله ای ساخته است تا فضانوردان بدون محدودیت و وصل بودن به فضاپیما به راحتی در فضا حركت كنند. در این وسیله هم از قانون سوم نیوتن استفاده شده است و عملكردی شبیه به موشك ها ولی در ابعاد بسیار كوچك تر را دارا میباشد. اولین مدل این وسیله به گونه ای بود كه دارای یك صندلی بود، یك پمپ گاز پشت آن و یك كنترل در دستان شما. ناسا همچنین یك واحد پیشران كه از گاز نیتروژن برای سوخت خود استفاده می كند را ساخته است. این واحد پیشران می تواند روی كوله پشتی فضانورد تعبیه شود كه اختصارا سافرنامیده می شود Simplified Aid for Extravehicular Activity Rescue .
سافر می تواند به فضانورد كمك كند تا زمانی كه از فضاپیما جدا می شود به فضاپیما برگردد. سافر می تواند 1.4 كیلوگرم سوخت نیتروژن برای پیشران حمل كند و می تواند سرعت فضانورد را تا  3 متر بر ثانیه افزایش دهد.

سه شنبه 4/4/1387 - 12:6

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه أنبیائه.

ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاكی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی

(شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ لابن‌ ابی‌ الحدید ، ج‌ 16 ، ص‌ 211)

سه شنبه 4/4/1387 - 7:37

تقدیم به ارواح طیبه شهدا 

یادگار از تو همین سوخته جانی است مرا
شعله از توست ، اگر گرم زبانی است مرا

به تماشای تن سوخته ات آمده ام
مرگ من باد كه این گونه توانی است مرا

 

نه زخون گریه آن زخم ، گزیری ست تو را
نه از این گریه یكریز ، امانی است مرا

 

باورم نیست ، نگاه تو و این خاموشی؟
باز برگردش چشم تو گمانی است مرا

 

چه زنم لاف و رفاقت ؟ نه غمم چون غم توست
نه از آن گرم دلی هیچ نشانی است مرا

 

گو بسوزد تنه خشك مرا غم ، كه به كف
برگ و باری نبود دیر زمانی است مرا

 

عرق شرم دلم بود كه از چشمم ریخت!
ورنه بركشته تو گریه روا نیست مرا
 

پنج شنبه 30/3/1387 - 8:16

چشمک بزن چراغ  ِ خیابان  ِ عاشقی !

در بهت ِ  چشم  ِمرغ  ِغزلخوان ِ عاشقی

شاید بهار هم  ، شبی از دوردست  ِخویش

تن در دهد به سوز ِ زمستان  ِ عاشقی

قدری بخند در شب دلگیر ِ  چشم من

برقی بزن ستاره ی خندان عاشقی !

عیسی بیا که وقت دمیدن رسیده است

بر پیکر ِ  الهه ی بی جان عاشقی

اینجا نشسته ام و تنم شسته می شود

با بغض های ابر ِ  بهاران ِ عاشقی

گاهی نظر به چشم  ِ پر از شور ِ زندگیت

گاهی به سوی قبر ِ شهیدان ِ  عاشقی

در خواب ِ  گریه های خودم غرق  می شوم

این رعد و برق هرشب و باران  ِ عاشقی

ای کاش بعد  ِ مـُردن  ِ من  ، دوستان  ِمن

دفنم کنند در غزلستان  ِ عاشقی

پنج شنبه 30/3/1387 - 8:11
 پرواز در هوای خیال تو دیدنی ست

حرفی بزن که موج صدایت شنیدنی ست

 

شعر زلال جوشش احساس های من

از موج دلنشین کلام تو چیدنی ست

 

یک قطره عشق کنج دلم را گرفته است

این قطره هم به شوق نگاهت چکیدنی ست

 

خم شد- شکست پشت دل نازکم  ولی

بار غمت ـ عزیز تر از جان ـ کشیدنی ست

 

من در فضای خلوت تو خیمه می زنم

طعم صدای خلوت پاکت چشیدنی ست

 

تا اوج ، راهی ام  به تماشای من بیا

با بالهای عشق تو پرواز دیدنی ست

 

 

 پرواز در هوای خیال تو دیدنی ست

حرفی بزن که موج صدایت شنیدنی ست

 

شعر زلال جوشش احساس های من

از موج دلنشین کلام تو چیدنی ست

 

یک قطره عشق کنج دلم را گرفته است

این قطره هم به شوق نگاهت چکیدنی ست

 

خم شد- شکست پشت دل نازکم  ولی

بار غمت ـ عزیز تر از جان ـ کشیدنی ست

 

من در فضای خلوت تو خیمه می زنم

طعم صدای خلوت پاکت چشیدنی ست

 

تا اوج ، راهی ام  به تماشای من بیا

با بالهای عشق تو پرواز دیدنی ست

پرواز در هوای خیال تو دیدنی ست

حرفی بزن که موج صدایت شنیدنی ست

 

شعر زلال جوشش احساس های من

از موج دلنشین کلام تو چیدنی ست

 

یک قطره عشق کنج دلم را گرفته است

این قطره هم به شوق نگاهت چکیدنی ست

 

خم شد- شکست پشت دل نازکم  ولی

بار غمت ـ عزیز تر از جان ـ کشیدنی ست

 

من در فضای خلوت تو خیمه می زنم

طعم صدای خلوت پاکت چشیدنی ست

 

تا اوج ، راهی ام  به تماشای من بیا

با بالهای عشق تو پرواز دیدنی ست

پنج شنبه 30/3/1387 - 8:8
به کعبه گفتم توازخاکی منم خاک،چرابایدبدورتوبگردم
 نداآمدتوباپاآمدی بایدبگردی
 برو بادل بیاتامن بگردم
چهارشنبه 29/3/1387 - 13:29
حضرت محمد(ص) می فرمایند:

 

۱- بهترین ازدواجها آنست که آسان باشد.

۲- وقتی خداوند خواستگاری زنی رابه دل کسی انداخته باشد مانعی نیست که

اورابنگرد.

۳- بوسیله زندگی مشترک روزی بجوئید.

۴- ازدواج کنید تاعده شمابسیارشود زیرا من درروز رستاخیز به فزونی شمابر

امتهای دیگرافتخارمی کنم.

۵- زن بگیرید وطلاق مدهید زیرا عرش ازوقوع طلاق می لرزد.

۶- ازجمله بهترین وساطت،وساطت میان دوکس در زندگی مشترک است.

۷- دورکعت نمازشخص زن دار بهتراز هفتادرکعت نماز عزبست.

۸- هرکه زن بگیرد یک نیمه ایمان خویش راکامل کرده ازخدا درباره نیم دیگربترسد.

۹- هرجوانی زن بگیرد شیطان بانگ برآرد وای براو دین خودرا ازدستبردمن

محفوظ داشت.

۱۰- نشان میمنت زن اینست که خواستگاریش آسان ومهرش سبک باشد.

منبع:کتاب شریف نهج الفصاحه.

چهارشنبه 29/3/1387 - 13:5