تعداد مطالب : 9190
تعداد نظرات : 108
زمان آخرین مطلب : 2714روز قبل

تا به حال به برنامه روزانه‌تان دقت کرده‌اید؟ این‌که صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب​ چه کار می‌کنید و چطور برای شروع یک روز جدید آماده می‌شوید؟! اغلب انسان‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شوند و چشم‌هایشان را باز می‌کنند، از رختخواب​ بیرون می‌آیند و مثل یک آدم آهنی شروع می‌کنند به انجام دادن کارها و وظایف معمول هر روز؛ لباس‌شان را عوض می‌کنند، صبحانه می‌خورند و از خانه بیرون می‌آیند تا سر ساعت به محل کارشان برسند. برنامه هر روز صبح شما هم همین‌طور است؟
شما هم هر روز همین کارها را براساس عادت انجام می‌دهید؟ البته شاید یکی دو مورد از کارها هم تغییر کند و مواردی بیشتر یا کمتر از این برنامه داشته باشید، اما معمولا به طور کلی همه چیز براساس چنین برنامه‌ای پیش می‌رود. به همین دلیل هم خیلی عجیب نیست اگر نتوانید کارهای روزانه‌ را به طور ایده‌آل و با حداکثر توان انجام دهید یا انجام دادن کارها در محل کارتان دشوار و طاقت‌فرسا به نظر برسد. همه اینها در کنار هم باعث می‌شود​ احساس کنید هیچ کاری برای بهتر شدن روزتان نمی‌توانید انجام دهید؛ در حالی که این طرز فکر کاملا اشـتباه است و روان‌شنـاسان می‌گویند با انجام دادن کارهایی بسیار ساده می‌توان روز بهتری هم داشت.

ـ سکوت و آرامش صبح یکی از بهترین فرصت‌ها برای داشتن روزی بهتر و آرام‌تر است که متاسفانه خیلی‌ها آن را به راحتی از دست می‌دهند، اما اگر در این دقایق از روز بتوانید ذهن‌تان را آرام کنید و افکارتان را بیرون بریزید، کمک زیادی به خودتان کرده‌اید. برای همین هم می‌گویند خوب است هر روز صبح، قبل از این‌که کارهای روزانه شروع شود یادداشتی بنویسید یا به هر شیوه دیگری افکارتان را آرام کنید. چنین جریانی تا پایان روز هم ادامه می‌یابد و می‌تواند به حفظ آرامش‌تان کمک کند. البته لازم نیست متن سخت و پیچیده‌ای هم تهیه کنید؛ بلکه فقط کافی است بسادگی افکارتان را روی کاغذ بیاورید و حدود پنج دقیقه از روزتان را به این کار اختصاص دهید.

ـ خودتان را از دست اسباب و لوازم اضافه که نیازی هم به آنها ندارید، راحت کنید و بدانید برای انجام این کار، هیچ زمانی در طول روز بهتر از صبح اول وقت نیست. پس اگر می‌خواهید خانه را مرتب کنید یا کمدتان را منظم‌تر از قبل بچینید، درست مانند مرتب‌کردن افکار و ذهن‌تان کار را به ساعات اولیه صبح موکول کنید. با این کار آرامش بیشتری خواهید داشت و در طول روز بهتر می‌توانید وظایف‌تان را انجام دهید. البته منظور تمیزکردن کلی خانه نیست؛ فقط باید فضایی مرتب‌تر و آرام‌تر برای کار و زندگی در طول روز فراهم کنید.

ـ تصور کنید بدن شما باتری بزرگی است که باید تا آخر شب انرژی مورد نیازتان را تامین کند. حالا فکر کنید اگر این باتری کمی تکان بخورد، چقدر بیشتر انرژی تولید خواهد کرد؟! این همان کاری است که ورزش و فعالیت بدنی با بدن ما می‌کند؛ به عبارت دیگر، ورزش‌کردن می‌تواند انرژی بیشتری تولید کند و در نتیجه ما هم می‌توانیم بیشتر از این انرژی و توانایی استفاده کنیم. علاوه بر این، با فعالیت و تحرک، هورمون‌هایی هم در مغز ترشح می‌شود که به داشتن یک روز آرام‌تر و شادتر کمک می‌کند.

ـ تشکرکردن از دیگران اتفاقی است که شاید گاهی آن را نادیده بگیریم و ارزش و اهمیت واقعی آن را درک نکنیم، اما می‌گویند این کار بیش از آن که بخواهد به دیگران کمکی کند به نفع خود فرد است. البته شاید پیدا کردن فردی که بخواهید از او تشکر کنید، صبح اول وقت کمی سخت باشد، اما نباید به این بهانه کارتان را کنار بگذارید. به جای این، خوب است متن تشکری را یادداشت کنید. البته باز هم لازم نیست حتما این متن را برای کسی بفرستید بلکه همین که نوشته شود، کافی است. بنابراین اگر صبح برای آنچه ​ دارید از دیگران و خداوند تشکر کنید، مطمئن باشید روز بهتری را شروع خواهید کرد و اتفاقات خوبی هم در انتظارتان خواهد بود.

ـ اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، صبح‌ها می‌توانید یک کلمه تازه را یاد بگیرید و با کاربرد آن آشنا شوید. اگر هم زبانی نمی‌خوانید یکی از کلمات زبان مادری‌تان را که قبلا معنای دقیقش را نمی‌دانستید، بخوانید و آن را یاد بگیرید. یاد گرفتن یک لغت جدید می‌تواند کاری آرامش‌بخش و سرگرم‌کننده باشد. علاوه بر این، در طول روز هم معمولا از این کلمه بیشتر استفاده خواهید کرد. پس خوب است هر شب لغتی را انتخاب کنید که فردا صبح درباره آن بیشتر بخوانید و چقدر بهتر خواهد بود اگر این لغت‌ها هم مثبت و مفید باشد.

ـ هر روز صبح از خودتان بپرسید امروز چه اتفاقاتی قرار است بیفتد و دوست دارید چه تجربه‌هایی داشته باشید؟ می‌توانید سه تا از مهم‌ترین و لذتبخش‌ترین اتفاقات روزتان را از صبح تصور کنید و آنچه را که می‌خواهید برایتان اتفاق بیفتد، در ذهن داشته باشید. این، تمرینی دوست‌داشتنی و آرامش‌بخش است که مسلماً می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

ـ صبح بدون استرس، بدون نگرانی و بدون هیچ فکر و خیالی قدم بزنید و در هوای تازه صبحگاهی نفس بکشید. مطمئن باشید یک پیاده‌روی آرام و ساکت می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را برطرف سازد.

ـ برای صبحانه یک لیوان آبمیوه طبیعی برای خودتان بگیرید و به جای مصرف مواد غذایی آماده، آن را بنوشید. این کار هم می‌تواند احساس تازگی و طراوت بیشتری به شما ببخشد و البته باید میوه‌های مورد علاقه‌تان را برای این کار انتخاب کنید تا لذت بیشتری از نوشیدنی‌تان ببرید. مثلا می‌توانید ترکیبی از آب سیب و پرتقال برای خودتان آماده کنید یا کمی آب هویج بگیرید.

ـ بهتر است صبح اول وقت را به خواندن خبرها یا شنیدن و دیدن آنها اختصاص ندهید و اگر خیلی به این کار نیاز دارید یا می‌خواهید حتما از اخبار روز مطلع باشید، این کار را به ساعت‌های بعدی روز موکول کنید.

با این کارهای ساده و جزئی می‌توانید روزهای بهتری را برای خودتان بسازید و دقایق شادتری را تجربه کنید؛ فقط باید بخواهید و متناسب با نیازها و شرایطی که دارید این مراحل را اجرا کنید.


جام جم
دوشنبه 28/11/1392 - 23:36
خیلی وقت‌ها لازم است تغییراتی اساسی در زندگی‌مان ایجاد کرده و برنامه‌های عادی و همیشگی زندگی را عوض کنیم تا شادی بیشتری هم به زندگی‌مان راه یابد. البته دلیل این کار هر چه که باشد، چندان مهم نیست چون بالاخره چنین وضعی باید اتفاق بیفتد، ولی گاهی ایجاد این تغییرات اینقدر سخت و دشوار به نظر می‌رسد که بعضی‌ها را پشیمان می‌کند.
در صورتی که روان‌شناسان می‌گویند نباید در زندگی گرفتار روزمرگی‌ها بشویم و براساس نظر آنها خوب است با تغییراتی هر چند کوچک و جزئی، حال و هوای زندگی را دگرگون کنیم. پس اگر شما هم نگران ایجاد چنین تغییراتی هستید یا می‌ترسید نتوانید با آنها کنار بیایید، خوب است این مراحل را امتحان کنید:

ـ عواقب ناشی از ایجاد تغییرات در زندگی را بررسی کنید و آنها را به طور دقیق و کامل در نظر داشته باشید. گاهی ممکن است این تغییرات بشدت زندگی‌تان را عوض کند و مسیر جدیدی را پیش‌روی شما قرار دهد. به همین دلیل هم حتماً باید درباره تصمیم‌هایی که گرفته‌اید، فکر کنید و با اطمینان آنها را اجرا نمایید. یعنی اول باید مطمئن شوید و پس از آن اقدام کنید.

ـ پس از این که از درست بودن تصمیم‌ها مطمئن شدید، زندگی‌تان را بعد از اجرای آنها تصور کنید؛ البته با در نظر گرفتن تمام جزئیات. مثلا باید بدانید پس از ایجاد تغییرات دلخواه‌تان، کجا زندگی خواهید کرد؟ روابطی که با دیگران برقرار می‌کنید، چطور خواهد بود؟ در آن موقعیت چه شغلی خواهید داشت؟ و... به عبارت دیگر باید آنچه را که می‌خواهید در عمل به آن برسید، در ذهن‌تان به طور دقیق مشخص کنید و نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشید.

ـ نباید به اشتباه فکر کنید زندگی‌تان فقط در صورتی تغییر خواهد کرد که همه جزئیات آن را تغییر دهید. گاهی با یک یا دو تغییر کوچک و کم‌اهمیت هم می‌توانید به هدف‌تان برسید. مثلا خوب است تزئینات خانه یا حتی ظاهر خودتان را کمی عوض کنید. البته منظور این نیست که کلاً مانند فرد دیگری خانه‌تان را بچینید یا همانند شخصی غریبه لباس بپوشید، بلکه فقط خوب است کمی از عادت‌های همیشگی‌تان فاصله بگیرید و نوع دیگری از زندگی را امتحان کنید. این تغییرات ساده می‌تواند اثراتی فوق‌العاده بر روحیه شما هم داشته باشد.

ـ نگرش‌تان را اصلاح کنید. افکار نادرستی را که تا کنون داشته‌اید و شما را از طی کردن ادامه مسیر بازداشته است، دور بریزید و نگذارید راه موفقیت شما را ببندد. یادتان باشد قرار است زندگی جدیدی برای خودتان بسازید و محدودیت‌ها و اشتباهات زندگی گذشته را از بین ببرید. پس با اعتماد به نفس در این راه قدم بردارید و مطمئن باشید اگر بخواهید به موفقیت هم دست خواهید یافت. پس اطلاعات‌تان را افزایش دهید و نکات مثبت و درست زندگی را بیاموزید تا به کمک آنها بتوانید نوع دیگری از زندگی را تجربه کنید.

ـ اتفاقات ناخوشایند گذشته را فراموش کنید و نگذارید تجربه‌های تلخ گذشته، شما را از ادامه زندگی بازدارد. البته درس گرفتن از شکست‌هایی که در طول زندگی داشته‌اید، تجربه خوبی است اما این نبود موفقیت‌ها نباید باعث شود نسبت به آینده هم بدبین باشید. پس همان‌طور که از گذشته‌تان درس‌هایی را آموخته‌اید و به کار می‌گیرید، ناراحتی‌ها و دشواری‌های گذشته‌ را از ذهن‌تان پاک کنید و منتظر آینده‌ای بهتر باشید.

ـ برنامه‌ها و تصمیم‌هایی را که برای زندگی آینده‌تان دارید، باید به طور دقیق و مشخص برای خودتان تعیین شده باشد تا حرف‌ها و نظرات متفاوت اطرافیان نیز شما را مردد نسازد. پس​ قبل از این که کارتان را شروع کنید، تمام برنامه‌ها را به طور دقیق برای خودتان مشخص کرده و براساس آنها پیش بروید. یادتان باشد برای تغییردادن زندگی نمی‌توانید بدون برنامه را فقط منتظر رخ دادن اتفاقات بنشینید.


جام جم
دوشنبه 28/11/1392 - 23:36


در روزگاران قدیم چوب‌بری زندگی می‌کرد و با این که بسیار قوی جثه و تنومند بود، نمی‌توانست کاری برای گذران زندگی پیدا کند. روزها و هفته‌ها و ماه‌ها به این در و آن در زد و به هر جا که می‌توانست سرک کشید تا این که سرانجام توانست در یک کارگاه چوب‌بری کاری برای خود دست و پا کند.
شرایط کاری و حقوق خوبی در کارگاه به او پیشنهاد شد، به همین دلیل چوب‌بر تصمیم گرفت تمام تلاش خود را به کار گیرد و تا می‌تواند خوب کار کند تا صاحب کار از او راضی باشد.

صاحب‌کار اره‌ای به چوب‌بر داد و او را راهنمایی کرد که درخت‌های کدام قسمت از جنگل را باید ببرد.

چوب‌بر قصه ما در اولین روز کاری خود توانست هیجده درخت را قطع کند. صاحب‌کار از نتیجه کار او خوشحال شد و به دلیل تلاشش به او تبریک گفت و از او خواست به همین نحو به کارش ادامه دهد.

چوب‌بر که از حرف‌های صاحب‌کارش انرژی و انگیزه گرفته بود، روز بعد بیشتر تلاش کرد، اما فقط توانست پانزده درخت را قطع کند.

روز سوم بیشتر و سخت‌تر کار کرد، اما فقط ده درخت را قطع کرد. در کمال تعجب با وجودی که چوب‌بر هر روز بیشتر تلاش می‌کرد، اما نتیجه کار روز به روز کمتر و کمتر می‌شد. چوب‌بر با خود فکر کرد و گفت: «حتما توان خود را از دست داده‌ام.»

او به دیدار صاحب‌کارش رفت؛ عذر‌خواهی کرد و برای او توضیح داد که نمی‌فهمد چرا هر چقدر بیشتر تلاش می‌کند، کمتر موفق می‌شود، و روز به روز درختان کمتری را قطع می‌کند.

صاحب‌کار از او پرسید: چه مدت از آخرین باری که اره خود را تیز کرده‌ای می‌گذرد؟

چوب‌بر با تعجب پرسید: اره‌ام را تیز کنم؟ من اصلا برای این کار وقت نداشتم و مدام مشغول قطع‌کردن درختان بودم..

کار‌فرما گفت: اگر می‌خواهی قدرتمند باقی بمانی و کار کنی باید همیشه اره‌ات را تیز کنی.

***

زندگی ما هم این‌گونه است. گاهی اوقات آنقدر سرگرم کارهای روزمره می‌شویم که برای تیز‌کردن اره زندگی وقت نداریم. به نظر می‌رسد در دنیای امروز مردم بیش از هر زمان دیگر مشغول کار و فعالیت‌اند، با این حال کمتر از گذشته شادند. چرا این‌طور است؟ آیا علت این نیست که ما فراموش کرده‌ایم چگونه باید تیز بمانیم؟

کار و فعالیت خوب است، اما خداوند از ما نمی‌خواهد آنقدر مشغول مسائل روزمره زندگی باشیم که از موضوعات مهم‌تر غافل شویم و آنها را نادیده بگیریم. مسائلی مانند مطالعه، عبادت، تفکر و... همه ما به زمانی برای استراحت و برای این که فکر کنیم و آرامش بیابیم نیاز داریم. زمانی برای یاد گرفتن و بزرگ شدن.

اگر برای تیز‌کردن اره زندگی وقت نگذاریم، سست و بی‌حال خواهیم شد و دیری نخواهد پایید که تاثیرگذاری بر زندگی خود را از دست خواهیم داد.پس بیایید از همین امروز شروع کنیم. به راه‌هایی بیندیشیم که می‌توانیم بهتر و بیشتر از فرصت‌های زندگی استفاده کنیم و تاثیرگذارتر باشیم.
دوشنبه 28/11/1392 - 22:31


می‌خواهید شادتر باشید؟ دوست دارید زندگی آرام‌تر و بهتری را تجربه کنید؟ اگر چنین هدفی دارید و می‌خواهید اوضاع زندگی‌تان را بکلی تغییر دهید، باید بعضی​ عادت‌های غلط را برای همیشه ترک کنید و آنها را کنار بگذارید. معمولا همه به این بخش قضیه بیشتر توجه می‌کنند و با حذف کارهای غلط می‌خواهند به شادی برسند. 
در حالی که کارهایی هم هست که برای شادتر بودن، هیچ‌وقت و در هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شود. اگر می‌پرسید کدام کارها را نباید هیچ‌وقت کنار گذاشت، نگاهی به این موارد بیندازید:

• هر روز کمی قدم بزنید و در هوای تازه نفس عمیق بکشید. به صدای طبیعت گوش کنید و اجازه دهید طراوت و تازگی طبیعت، شما را آرام و شاد کند. یکی از مسائلی که باعث می‌شود بی‌انرژی و ‌بی‌انگیزه زندگی را بگذرانیم، همین دور ماندن از طبیعت و زیبایی‌های طبیعی است. پس تا می‌توانید به طبیعت بروید و از این فرصت‌ها استفاده کنید.

• از آنچه نمی‌شناسید و تاکنون تجربه‌اش نکرده‌اید، نترسید و اجازه دهید گاهی روحیه ماجراجویی شما را راهنمایی کند. بد نیست بعضی وقت‌ها کارهایی را انجام دهید که دیگران تصور می‌کنند توانایی‌اش را ندارید و خودتان هم به‌دلیل نگرانی و ترس سراغش نمی‌روید اما از نظر عقل و منطق می‌دانید که انجام این کار ممکن است.

• همیشه و با همه افراد مهربان باشید. خیلی وقت‌ها ممکن است به اشتباه تصور کنیم مهربان بودن و خوبی کردن به ضررمان خواهد بود اما هیچ چیز به اندازه تقسیم عشق و محبت با دیگران نمی‌تواند به شما کمک کند تا زندگی شادتری داشته باشید.

• از راستگویی و بیان حقیقت‌​ نترسید؛ حتی اگر به ضررتان باشد. وقتی به راستگویی عادت کنید، زندگی بهتری ​ خواهید داشت.

• گاهی ممکن است برای انجام کارها و وظایفی که دارید، گیج شوید و نتوانید بدرستی تصمیم بگیرید. در این مواقع اگر کمک گرفتن از دیگران را نشانه ضعف و ناتوانی بدانید، کارها سخت‌تر می‌شود. برای همین ​ می‌گویند کمک گرفتن از افراد نه فقط نشانه ضعف نیست که حتی می‌تواند به داشتن زندگی بهتر کمک کند.

• همیشه امیدوار باشید و هیچ وقت نگذارید ناامیدی شما را از زندگی کردن بازدارد. مهم نیست چه امید و آرزویی دارید، همین که بتوانید همراه با امید زندگی کنید و منتظر تغییری برای بهبود زندگی باشید، کافی است.

• اگر می‌خواهید شاد باشید، همیشه لبخند بزنید. به خودتان که نگاه می‌کنید، حتماً لبخند روی لبتان باشد. در خیابان، فروشگاه، مهمانی، محل کار و هر جایی که هستید، لبخند را فراموش نکنید.

• به دیدن عزیزانتان بروید و گاهی به آنها سربزنید. همین که افرادی در زندگی‌تان حضور داشته باشند که به آنها توجه کنید، برای شما کافی است و احساس خوبی ​ برای شما ایجاد می‌کند.

• به بدن‌تان اهمیت دهید و هر روز کمی ورزش کنید. فعالیت جسمی نه فقط به نفع سلامت جسم‌تان است که روح و روان‌تان را هم آرام می‌کند و شادی بیشتری ​ به همراه دارد.

• اهداف‌ کوچک و بزرگی برای زندگی‌تان تعریف کنید و همیشه به دنبال آنها باشید. زیرا زندگی بدون هدف و انگیزه، خسته‌کننده است و احساس شادی و خوشحالی را از بین می‌برد.

این رو‌ش‌ها را امتحان کنید و بگذارید شادی بیشتری به زندگی‌تان راه یابد. البته شاید خودتان هم بتوانید موارد دیگری را به اینها اضافه کنید؛ پس نترسید و امتحان​ کنید.

دوشنبه 28/11/1392 - 22:31


اگر دقت کرده باشید در زباله‌های خانگی، بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی زیادی وجود دارد که اگر بتوانیم از آنها استفاده دیگری کنیم، دور ریخته نمی‌شود. کمی که بیشتر دقت کنید می‌بینید شیشه‌های سس، خیارشور، رب، آبلیمو و ده‌ها شیشه دیگر در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف داخل خانه‌مان است، اما نمی‌دانیم چطور باید از آنها استفاده کنیم.
برای همین هم خیلی راحت آنها را پس از استفاده دور می‌ریزیم و دوباره شیشه‌ای جدید جایگزین‌شان می‌کنیم.

اما خانم‌هایی که خلاقیت بیشتری دارند، این بطری‌ها را به این راحتی هم دور نمی‌ریزند. یکی از روش‌هایی که می‌توان از این شیشه‌ها استفاده کرد، قرار دادن چند شاخه گل یا گیاه طبیعی داخل آنهاست. بعضی‌ها هم به‌عنوان جای مداد و خودکار از این شیشه‌ها استفاده می‌کنند یا برای قرار دادن میل‌های بافتنی و... بنابراین اگر کمی بیشتر به این موضوع فکر کنید، حتما می‌توانید بهتر از این شیشه‌ها استفاده کنید، اما خیلی‌ها نگران ظاهر شیشه‌ها هستند و فکر می‌کنند چنین کاری باعث می‌شود خانه‌شان شکل نامناسبی پیدا کند. اما آنهایی که از شیشه‌های استفاده ‌شده کمک می‌گیرند و دوباره از آنها استفاده می‌کنند، به تغییر ظاهرشان هم فکر کرده‌اند. پارچه‌های رنگی، کاغذهای کادو، پارچه‌های توری، روبان‌ها و مواردی از این دست می‌تواند در تزئین شیشه‌ها به شما کمک کند.

به‌عنوان نمونه فقط با چند تکه پارچه زیبا و رنگی می‌توانید طرح جدیدی به شیشه‌ها ببخشید. این کار هم اصلا سخت نیست، فقط باید پارچه‌ها را در اندازه مناسب شیشه ببرید و به کمک چسب مایع آنها را روی شیشه بچسبانید. با استفاده از روبان‌های رنگی یا کنف هم می‌توانید دور در بطری را تزئین کنید. استفاده از کاغذهای رنگی یا کاغذهای کادوی متفاوت هم می‌تواند برای تغییر ظاهر این شیشه‌ها مناسب باشد، اما اگر گیاهی در آن می‌گذارید، معمولا پارچه بهتر از کاغذ است. البته آنهایی که خیلی ذوق و سلیقه دارند، پارچه‌های توری را هم در اندازه‌های مناسب می‌برند و آن را روی کاغذها می‌چسبانند تا با این کار ظاهر شیشه کاملا عوض شود.
دوشنبه 28/11/1392 - 22:31


فرقی نمی‌کند مرد یک خانه باشید یا یک دانش‌آموز دبیرستانی، اگر نتوانید پولتان را خوب مدیریت کنید، هر چقدر عایدی ماهانه‌تان باشد باز هم به نیمه ماه نرسیده به بی‌پولی دچار می‌شوید. بنابراین هنر مدیریت‌ مالی را باید بیاموزید و اصول آن را به کار گیرید. در این نوشتار راهکارهایی ارائه می‌شود که به شما در این مسیر کمک می‌کند.
یادداشت کنید: چقدر زمان نیاز دارید تا میزان خرج ماهانه‌تان را تخمین بزنید؟ خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند در طول ماه چه خرج‌هایی دارند، در حالی‌که بسیاری از هزینه‌های ما در طول ماه ثابت است، مثل شارژ ساختمان، اجاره خانه، کرایه‌هایی که در طول ماه برای اتوبوس، مترو و تاکسی پرداخت می‌کنیم. بخشی از هزینه‌ها هم متغیر هستند و باید آنها را تخمین بزنید مثل خرید مواد غذایی و پرداخت قبوض آب ، برق و گاز. هر کس با توجه به شرایط زندگی و کارش می‌داند در ماه چقدر هزینه ثابت و متغیر دارد. در قدم اول برای رسیدن به مدیریت دخل و خرج شما باید از درآمدها و هزینه‌های خود آگاهی داشته باشید. یادتان باشد​ اگر با بی‌دقتی پولتان را خرج کنید، نیمه ماه به قرض و آخر ماه به زجر می‌افتید. پس تمام هزینه‌هایتان را در دفتری یادداشت کنید، همین یادداشت کردن، شما را نسبت به خریدهای غیرضروری که ذره‌ذره پول‌های درشت‌تان را خرد کرده و آخر ماه بی‌پولتان می‌کند، آگاه می‌سازد. ریحانه که دانشجوی روان‌شناسی است می‌گوید: مدتی هر شب قبل از خواب تمام خرج‌هایم را در یک سررسید یادداشت می‌کردم، همین یادداشت کردن‌ها باعث شد بفهمم روزانه مبلغ زیادی را صرف رفت و آمدهایم با تاکسی می‌کنم، حالا مدتی است که خودم را به اتوبوس سواری عادت داده‌ام، اوایل سخت بود اما حالا می‌بینم که همین خرده کرایه تاکسی‌ها که صرفه‌جویی می‌شود چقدر به دردم می‌خورد.

هوشمندانه خرید کنید: یک مثل قدیمی هست که می‌گوید «هنوز آن‌قدر پولدار نشده‌ام که جنس ارزان بخرم!» اگر آن‌قدر پول ندارید که گران‌ترین‌ها را بخرید پس سعی کنید بهترین‌ها را بخرید و البته بدانید بهترین‌ها همیشه گران‌ترین‌ها نیستند، برای این کار لازم است کمی بیشتر در بازار قدم بزنید و به اصطلاح سرکیسه را کمی شل کنید و به دنبال جنسی بگردید که قیمتش متوسط یا حتی کمی هم بالاست، اما دوام بیشتری دارد. این کار در بلند مدت هزینه‌هایتان را کاهش می‌دهد. خرید یک کیف بادوام و باکیفیت به صرفه‌تر از خرید سه کیف ارزان و بی‌کیفیت است. ضمنا مراقب فروشندگان شکارچی هم باشید، مبادا با چرب زبانی یک جنس بی‌کیفیت را با قیمتی گزاف به شما بفروشند.

حراج‌های فصلی را دریابید: گوش به زنگ حراجی‌های فصلی باشید. مثلا لباس‌های گرم در ابتدای پاییز گران‌ترین قیمت‌ها را تجربه می‌کنند، اما از اواسط زمستان قیمت‌شان به یک‌سوم می‌رسد. پس از همین الان در فکر حراجی‌های زمستانه باشید که نزدیک است. علی عباسی که خودش فروشنده پوشاک است، می‌گوید برای بسیاری از فروشندگان فروش اجناس در همان فصل بیشتر به کار می‌آید، زیرا اگر قرار باشد لباس‌های زمستانی تا شش ماه بعد در انبار بماند، عملا سرمایه تا شش ماه خوابیده است، به همین دلیل هم حراج‌های فصلی سبب می‌شود چیزی در انبار نماند و بازگشت به موقع سرمایه بخصوص قبل از شروع خریدهای نوروزی بیشتر به سود فروشندگان است.

وسوسه نشوید: لطفا با خودتان روراست باشید، اگر فکر می‌کنید رفتن به بازار، شما را مجبور به خرید کردن می‌کند، بهتر است اوقات خود را به‌گونه‌ای دیگر پر کنید. خرید کردن لذتبخش است، اما اگر دو سه روز بعد، با بی‌پولی مواجه شدید، از کارتان سخت پشیمان می‌شوید. وقتی پولتان را برای خرید پس‌انداز کردید به بازار بروید و از همان ابتدا به‌دنبال خرید اصلی‌تان باشید و تا زمانی که آن را تهیه نکرده‌اید به دیگر فروشگاه‌ها سری نزنید.

به فکر افزایش نقدینگی خود باشید: برای افزایش نقدینگی دو راه وجود دارد؛ کمتر مصرف‌کردن و افزایش درآمد. سعی کنید هر دوی این راه‌ها را در کنار هم پیش ببرید. از خودتان توقع نداشته باشید که یکشبه ره صدساله بروید. آرام‌آرام یاد بگیرید خرج‌های اضافی را کم کنید و با کمی ابتکار و خلاقیت، از مهارت‌هایتان به نفع جیبتان استفاده کنید. زهرا احمدی که دانشجوی کارشناسی است، می‌گوید: من هم تجربه بی‌پولی داشته‌ام، اما یک روز به دفتر کامپیوتری دانشگاه سری زدم، معمولا دانشجویان، این واحد را مدیریت می‌کنند. به آنها اطلاع دادم که تایپ ده‌انگشتی بلدم و می‌توانم ساعت‌های بیکاری‌ام را در این مرکز فعالیت کنم. آنها هم قبول کردند. حالا بیشتر ساعت‌های بیکاری‌ام را اینجا مشغولم. نزدیک ایام امتحانات که می‌شود، می‌توانم با قیمت بالاتری سفارش‌های فوری بگیرم. حالا علاوه بر این‌که بخشی از مشکلات مالی‌ام حل شده، بیشتر قدر پولی را که خودم برایش زحمت کشیده‌ام، می‌دانم.

از مهارت‌هایتان، پول دربیاورید: این مهارت می‌تواند تایپ ده‌انگشتی باشد، یا ترجمه متون زبان اصلی برای دانشجویان یا حتی درست‌ کردن جعبه و کارت‌پستال. آزاده شجاعی که ​زنی خانه‌دار است، می‌گوید من ساعات بیکاری‌ام را در خانه با درست‌کردن جعبه‌های کادویی و کارت‌پستال‌هایی که با گل خشک تزئین‌شان می‌کنم پرکرده‌ام. یاد گرفتن این مهارت زمان زیاد و سرمایه چندانی نمی‌خواهد و کافی است کمی حوصله و خلاقیت داشته باشید، در بعضی از ایام سال مثل نوروز یا روز بزرگداشت پدر و مادر معمولا این جعبه‌ها و کارت پستال‌ها، زیاد خواهان دارد.

اجازه دهید کوچک‌ترها مدیریت مالی را یاد بگیرند: بهتر است به جای این‌که هر روز به بچه‌ها پول توجیبی بدهید، بصورت هفتگی و بعد به صورت ماهانه جیبشان را شارژ کنید! ممکن است اوایل پول یک هفته را در عرض سه روز مصرف کنند، اما کم‌کم یاد می‌گیرند که چقدر از این پول را پس‌انداز و چقدرش را خرج کنند. پس هفته‌های اول هوای فرزندتان را داشته باشید. پول درشت به بچه‌ها حس بزرگ شدن می‌دهد و آنها را مسئول‌تر بار می‌آورد.

مراقب باشید خسیس نشوید: کسی که خسیس است اصلا برای خرید کردن اقدام نمی‌کند، چه پول داشته باشد و چه نداشته باشد. پس هر وقت به موفقیت مالی رسیدید، مثلا پرداخت وام را به اتمام رساندید، یک جشن کوچک برای خودتان بگیرید. می‌توانید همراه همسرتان برای صرف شام به رستوران بروید یا یکی از وسایل غیرضرور، اما مورد علاقه‌تان را خریداری کنید.
جام جم
دوشنبه 28/11/1392 - 22:30


با وجود این که هر روز بیشتر از روز قبل احساس خوشبختی می‌کنید و از زندگی‌تان هم کاملا راضی هستید، اما باز هم افراد بدبینی پیدا می‌شوند که با حرف‌هایشان می‌خواهند نظر شما را نسبت به زندگی عوض کنند. این گروه از انسان‌ها، همه جا هم می‌توانند حضور داشته باشند؛ در محل کار، داخل خانه، پارک، باشگاه ورزشی، فروشگاه‌ها و هنگام خرید کردن و هر جایی که فکرش را بکنید. البته نباید خیلی هم آنها را ساده بگیرید چون هم‌نشینی با چنین افرادی بالاخره می‌تواند تاثیر منفی‌اش را برزندگی شما بگذارد. 
شنیدن و اهمیت دادن به افکار منفی این گروه از انسان‌ها یکی از موثرترین شیوه‌ها برای نابود کردن زندگی است. آنها با بیان موضوعات منفی و حدس و گمان‌های ناخوشایندی که در ذهن دارند، انرژی‌تان را می‌گیرند و نگاه بدبینانه‌ای به شما می‌بخشند. زمانی هم که بخواهید این افراد را تشویق کنید تا نیمه پر لیوان را ببینند یا به آنها پیشنهاد دهید به اتفاقات خوب زندگی‌شان توجه بیشتری داشته باشند، ممکن است شرایط بدتر هم بشود. در حقیقت، در این مواقع با وجود این که شما قصد بدی ندارید و تنها براساس عادت‌ می‌خواهید زندگی شادتری به آنها ببخشید، این افراد سعی می‌کنند دقیقا مخالف شما عمل ‌کنند و تمام نکات مثبتی را که به آنها یادآوری می‌کنید، رد کرده و به هیچ عنوان آنها را نمی‌پذیرند.

پس هنگامی که شخصی تلاش می‌کند نیمه خالی لیوان را به شما نشان دهد یا حتی می‌خواهد نیمه پر لیوان‌تان را هم خالی کند، براحتی او را به حال خودش نگذارید و اجازه ندهید بدبینی او زندگی خوب شما را هم تحت تاثیر قرار دهد.

آنها را بشناسید

چون خودتان انسانی مثبت‌نگر هستید و همه چیز را با دیدی مثبت ارزیابی می‌کنید، ممکن است خیلی زود و راحت نتوانید انسان‌های بدبین را تشخیص دهید. با این حال، مدتی که بگذرد همه چیز روشن خواهد شد، اما باز هم خیلی از افراد خوش‌بین و مهربان در برابر بدبینی دیگران ممکن است تصور ‌کنند شاید همین یک مرتبه چنین اتفاقی افتاده و دیگر هیچ وقت تکرار نخواهد شد. بنابراین بهترین کار این است که چنین اشخاصی را بشناسید و به موقع جلوی آنها بایستید.

انسان‌های بدبین دائم از شرایط موجود شکایت می‌کنند و اعتقاد دارند هیچ چیزی در زندگی بخوبی پیش نمی‌رود. آنها همیشه منتظر اتفاق ناگواری هستند و خوبی‌های زندگی را هم باور ندارند. در ضمن، زمانی که برنامه‌ها و اتفاقات زندگی مطابق میلشان پیش نمی‌رود نیز احساس ناامیدی می‌کنند و دست از تلاش برمی‌دارند. در تمام موضوعات زندگی هم فقط موارد و نکات منفی را می‌بینند و به آنها توجه دارند. علاوه بر این، همیشه ده‌ها دلیل مختلف هم می‌آورند تا به دیگران نشان دهند دنیا به درستی پیش نمی‌رود و حتی گاهی ممکن است شما را مقصر نرسیدن به اهداف و آرزوهای‌شان بدانند.

داشتن واکنش طبیعی

بعضی اوقات ممکن است ناخواسته و فقط به این دلیل که نمی‌خواهید باعث ناراحتی فرد بدبین شوید، رفتار و نگرش منفی او را تشویق و حتی تقویت کنید. بنابراین بهتر است در این مواقع بدون تعارف ـ البته با رعایت ادب و احترام ـ نظرتان را درباره افکار منفی این افراد بیان کنید. همچنین خوب است خیلی به این فکر و خیال‌های منفی توجهی نشان ندهید تا هم انرژی شما گرفته نشود و هم فرد احساس نکند صحبت‌هایش خیلی مورد توجه شماست. در کنار همه اینها، نباید بیهوده تلاش کنید تا آنها را متقاعد سازید که رفتارشان اشتباه است. چنین کاری فقط شما را خسته و بی‌حوصله می‌سازد و معمولا چندان تاثیری بر این افراد ندارد، مگر در شرایطی که خودشان بخواهند شیوه زندگی‌شان را تغییر دهند.

همچنان خوش‌بین باشید

خیلی وقت‌ها حرف‌های منفی و بدبینانه دیگران می‌تواند روی نگرش و رفتار شما هم تاثیر بگذارد و تا حدی موجب بدبینی‌تان شود. پس دقت کنید و هیچ وقت به آنها اجازه ندهید افکار شما را تغییر دهند. البته همه انسان‌ها در زندگی با مشکلات کوچک و بزرگی روبه‌رو هستند ولی قرار نیست این مشکلات شما را از پا درآورد یا از ادامه زندگی بازدارد. پس همچنان با نگرشی مثبت پیش بروید و ادامه دهید.
جام جم
دوشنبه 28/11/1392 - 22:30


رعایت رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزی بویژه برخی از میوه‌ها به دلیل دارا بودن ویتامین‌های ضروری می‌تواند یک راه مقابله طبیعی در مقابل برخی بیماری‌ها محسوب شود.
به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، در فصل زمستان زمینهٔ ابتلای افراد به بیماری‌های فصلی همانند آنفلوآنزا بسیار زیاد می‌شود. 

گفتنی است، دانشمندان لیستی از میوه‌ها و سبزیجات موثر برای جلوگیری از سرماخوردگی و شادابی بدن را به تازگی منتشر کرده و افراد را ملزم به خوردن آن‌ها برای ایمن بودن نموده‌اند. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، از جمله این سبزیجات کلم پیچ به دلیل دارا بودن آب میان بافتی بالا، هویج، شلغم، ریشه کرفس و چغندر به دلیل دارا بودن مواد معدنی مغزی، زنجبیل به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن، کلم، کلم بروکلی و گل کلم به دلیل دارا بودن ویتامین K و خاصیت جلوگیری از افزایش اشتها و بروز چاقی در زمستان، آووکادو به دلیل دارا بودن منیزیم، پتاسیم و چربی‌های اشباع در آن، انار و انواع توت‌ها است. 

پزشکان اعتقاد دارند که مصرف این مواد می‌تواند یک سیر طبیعی در مقابل بروز انواع بیماری‌های شایع در فصل زمستان باشد. 
دوشنبه 28/11/1392 - 22:29


اگر قصد هدیه دادن به اطرافیانتان را دارید و به دنبال روشی برای سورپرایز او هستید باید بدانید اولین نکته‌ای که در هدیه بسیار اهمیت دارد، بسته بندی آن است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بسته بندی هدیه هم به اندازه خود آن مهم است. نوع کاغذ یا جعبه‌ای که هدیه را در آن قرار می‌دهید با توجه به سن، جنسیت و سلیقه گیرنده انتخاب کنید. این دقت به دریافت کننده هدیه می‌گوید که تا چه اندازه برایش ارزش قائل بوده‌اید و برای انتخاب هدیه وقت صرف کرده‌اید. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، دانشمندان دریافته‌اند اگر می‌خواهید شخصیت طرف مقابلتان و میزان دوست داشتن او را بسنجید به نوع بسته بندی کادو توجه کنید زیرا بسته بندی هدیه نشان دهنده شخصیت هر فردی است. 

گفتنی است، دریافت کننده هدیه هنگامی که هدیه را می‌خواهد باز کند باید با آرامش اما اشتیاق زیاد این کار را انجام دهد زیرا ایجاد نوعی رغبت در طرف مقابلتان می‌شود تا در دفعات بعدی هدیه دادن به مناسبت‌های مختلف را به شما فراموش نکند. 

نتایج مطالعات نشان می‌دهند، هیچ‌گاه هنگام هدیه دادن از کادوی خود تعریف و تمجید نکنید و این کار وظیفه هدیه گیرنده است و اگر طرف مقابلتان را بسیار با اهمیت می‌دانید سعی کنید بسته بندی آن از خود هدیه بسیار مهم‌تر باشد.
دوشنبه 28/11/1392 - 22:29


مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهند این وسیله کاربردی از "پوسیدگی دندان‌ها"جلوگیری می‌کند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛استفاده از خلال دندان در کنار وسایل جانبی مانند مسواک، "فلوراید"، نخ دندان و ... باعث می‌شود تا تجمع مواد غذایی در بین فاصله‌های دندانی کمتر شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهند محققان در جدیدترین آزمایش های خود به این نتیجه رسیده‌اند اگر در یک بازه‌ی زمانی بعد از صرف یک وعده غذایی از خلال دندان یا مسواک استفاده شود میزان وارد شدن آسیب به دندان‌ها کمتر است.

گفتنی است افرادی که فاصله‌ی بین دندان‌هایشان کمتر است تجمع مواد غذایی در بین آنها بیشتر است و انباشتگی باقی مانده‌های غذایی باعث ایجاد اسید در بین دندان‌ها شده و میزان" پوسیدگی "افزایش می‌یابد اما با کمک خلال دندان و مصرف منظم آن می‌توان فاصله بین دندان‌ها ر به مرور زمان به تعادل رساند.
دوشنبه 28/11/1392 - 22:29
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته