تعداد مطالب : 1025
تعداد نظرات : 397
زمان آخرین مطلب : 2839روز قبل

دوست عزیز

شاید مرا دیگر نشناسی. اما من تو را خوب می شناسم. ما همسایه شما بودیم و شما همسایه ی ما و همه مان همسایه خدا. یادم می آید گاهی وقت ها زیر بال فرشته ها قایم می شدی. آن روزها عاشق آفتاب بودی. یادت می آید؟ گاهی شیطنت می كردیم و می رفتیم سراغ شیطان. تو گلی بهشتی به سمتش پرت می كردی و او كفرش در می آمد. اما زورش به ما نمی رسید. فقط می گفت: همین كه پایتان به زمین برسد، می دانم چطور از راه به درتان كنم. آرزویی رویاهای تو را قلقلك می داد. دلت می خواست به دنیا بیایی و همیشه این را به خدا می گفتی و آن قدر گفتی و گفتی تا خدا به دنیایت آورد. من هم همین كار را كردم، بچه های دیگر هم، ما به دنیا آمدیم و همه چیز تمام شد. تو اسم مرا از یاد بردی و من اسم تو را، ما دیگر نه همسایه هم بودیم و نه همسایه خدا. ما گم شدیم و خدا را گم كردیم ... دوست من! هنوز آخرین جمله خدا توی گوشم زنگ می زند: از قلب كوچك تو تا من یك راه مستقیم است، بلند شو. شاید دوباره همدیگر را پیدا كنیم.

پیروز و سربلند باشید

 

دوشنبه 3/12/1388 - 16:26

سلامت و تغذیه

کنترل وزن

از آنجایی که بسیاری از افراد علاقه وافری به کاهش وزن و در مواردی معدود افزایش وزن دارند، در این بخش به توضیح پاره‌ای مسائل در رابطه با کنترل وزن می‌پردازیم.

چند نکته کلیدی

· قبل از همه چیز، لطفاً به جنبه درمانی کاهش وزن بیندیشید تا جنبه زیبایی. (چاقی علت حدود 58 % بیماری دیابت، 21% بیماری ایسکمیک قلب، 4تا 8 % سرطان‌ها است و بیش از 10% مرگ‌ها را توجیه می‌کند.)

· بدن برای سوخت و ساز طبیعی احتیاج به همه گروه‌های غذایی دارد، هیچ کدام از گروه‌هایی غذایی را حذف نکنید حتی گروه روغن‌ها.

اگر شما پدر یا مادری هستید که از چاقی رنج می‌برد، لطفاً کودک خود را از ابتلا به چاقی حفاظت کنید زیرا که کودک چاق در آینده بزرگسال چاقی خواهد شد

درصورتی که تحت درمان چاقی هستید هیچ‌گاه مأیوس نشوید حتی اگر در دوره درمانی خود مقدار وزن کمی را علی‌رغم رعایت کامل برنامه‌غذایی خود، کم ‌کردیده‌اید. حتی اگر 100 گرم کاهش وزن داشتید آن را حفظ کنید.

· هیچ‌گاه وقتی گرسنه هستید برای خرید مواد غذایی از منزل خارج نشوید.

· هیچ‌گاه برای کاهش وزن صبحانه را حذف ننمایید

· هیچ‌گاه برای کاهش وزن آب را حذف ننمایید.

وزن بدن را توده بدون چربی و توده چربی تشکیل می‌دهد.

توده چربی به دو دسته، یعنی چربی ضروری و چربی ذخیره‌ای تقسیم می‌شود.

چربی ذخیره‌ای در زیر پوست ذخیره می‌شود و همچنین در اطراف ارگان‌های داخلی بدن که سبب حفاظت از آن‌ها در مقابل ضربه نیز می‌شود.

مقدار چربی در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. ولی توده عضلانی در آقایان بیشتر از خانم‌ها می‌باشد. بنابراین آقایان متابولیسم پایه بالاتری داشته ودر رژیم کاهش وزن سریع‌تر از خانم‌ها وزن کم می‌کنند.

چربی در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود. این سلول‌ها در دوران رشد از طریق افزایش تعداد (تکثیر) سبب افزایش اندازه بافت چربی می‌شوند، و در دوران بزرگسالی از طریق افزایش حجم سلول‌ها، اندازه بافت چربی را افزایش می‌دهند. بنابراین باید از زمان کودکانی با نگاه پیشگیرانه به چاقی بنگریم و از تکثیر سلول‌های چربی با دریافت کالری مناسب و فعالیت بدنی، جلوگیری نماییم، زیرا با کاهش وزن شاید حجم سلول‌ها کم شود ولی از تعداد سلول‌های چربی کاسته نمی‌شود.

 

اثر یویو (yo yo effect)

کسانی که همانند یویو که بالا و پایین می‌رود وزن‌شان دچار نوسان می‌شود در صورت افزایش وزن، این وزن افزوده، حفظ شده و به مراتب کاهش آن بسیار مشکل‌تر خواهد شد. برای همین است افرادی که در طول زندگی خود تحت رژیم‌های بسیاری بوده‌اند اگر روزی قصد جدی را برای کاهش وزن داشته باشند، ممکن است آن‌قدر وزن اضافه را به سختی کم کنند یا اصلاً کم نکند و نا امید شوند، رژیم غذایی خود را ترک کنند. در این گونه موارد توصیه می‌شود تا آن‌جایی که فرد می‌تواند فعالیت بدنی خود را که افزایش دهد تا اثر یویو را کم شود.

 

شما جزء کدام دسته‌اید؟

شاخص توده بدنی خود را حساب کنید و اگر شاخص توده بدنی شما بین 18.5 تا 24.9 بوده نفس راحتی بکشید زیرا شما جزء دسته با وزن طبیعی و مناسب هستید. اگر شاخص توده بدنی شما زیر 18.6 باشد شما کمبود وزن دارید و ممکن است در معرض سوء‌تغذیه باشید.

25 تا 29.9     اضافه وزن

30 تا 34.9   چاقی درجه یک، و به عبارتی شما نسبتاً چاق هستید.

35 تا 39.9     چاقی درجه دو، به ‌عبارتی شما چاق هستید.

شاخص توده بدنی بالاتر از 40، چاقی درجه سه می‌باشد و شما به‌طور کشنده چاق هستید.

برای محاسبه شاخص توده بدنی وزن خود را برحسب واحد کیلوگرم، به مجذور قد برحسب واحد متر تقسیم کنید.

نکته) اگر شما ورزشکار هستید به علت سنگینی وزن عضله نسبت به بافت چربی ممکن است شاخص توده بدنی بیشتری داشته باشید، پس زیاد نگران نباشید.

 

ü    برای کاهش وزن هیچ‌گاه خودسرانه رژیم نگیرید، رژیم غذایی مناسب حاوی همه مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد.

ü    برای رژیم گرفتن ابتدا باید احساس نیاز کنید و سپس با اراده بسیار عالی تا کاهش آخرین گرم وزن اضافه پیش روید و هیچ‌گاه مأیوس نشوید

 

توزیع چربی در بدن

توزیع چربی در بدن بین خانم‌ها و آقایان متفاوت است. دو نوع توزیع چربی وجود دارد:

1.              سیبی شکل (آندروئید)

2.              گلابی شکل (ژینوئید)

چاقی سیبی شکل بیشتر در آقایان شایع است و چاقی گلابی شکل بیشتر در خانم‌ها. البته خانم‌ها بعد از یائسگی دچار چاقی سیبی شکل می‌شوند.

 

میزان کاهش وزن مناسب

توصیه انیستیتوی سلامت (NIH) برای کاهش وزن:

افرادی که شاخص توده بدنی بین 27 تا 35 دارند، هفته‌ای 250 تا 500 گرم (نیم تا یک پوند)

افرادی که شاخص توده بدنی 35 و بالاتر دارند، هفته‌ای 500 تا حدوداً یک کیلوگرم (یک تا دو پوند)

 

اکثر افراد چاقی که در برنامه‌های کاهش وزن شرکت می‌کنند و در این برنامه‌ها موفق نمی‌شوند اغلب مقدار غذای خورده شده را کمتر تخمین می‌زنند و میزان فعالیت بدنی خود را خیلی خیلی بالاتر گزارش می‌کنند، پس لطفاً مشاور خود را فریب ندهید!!

در برنامه کاهش وزن باید صبور و شکیبا باشید، هرچه‌قدر مدت زمان کاهش وزن طولانی‌تر باشد بهتر است زیرا این نوع برنامه‌ها سبب حفظ پروتئین و کاهش چربی بدن می‌شوند.

 

رژیم پر پروتئین (رژیم کتوژنیک)

در این رژیم 55 تا 60% کالری را چربی و کمتر از 20% را کربوهیدرات (گروه نان و غلات)، و مابقی را پروتئین تشکیل می‌دهد. در این رژیم کاهش وزن سریع است و علت کاهش وزن دفع آب به‌علت محدودیت کربوهیدرات است. (زیرا کربوهیدرات عامل حفظ کننده آب در بدن است). این رژیم عوارض جانبی بسیاری دارد، لطفاً از این گونه رژیم‌ها پیروی نکنید.

 

وعده‌هایی غذایی آماده

این نوع غذاهای آماده برای افرادی مناسب است که در کنترل میزان غذای خود دچار مشکل می‌شوند، جایگزین کردن یک یا دو وعده غذایی یا میان‌وعده با این غذاها در کاهش وزن مفید است.

 

فعالیت بدنی و ورزش

فعالیت بدنی متغیرترین جزء انرژی مصرفی می‌باشد. افزایش انرژی مصرفی از طریق ورزش و دیگر اشکال فعالیت بدنی مداخله موثری برای کاهش وزن و پیشگیری از افزایش وزن مجدد بعد از کاهش وزن می‌باشد. بنابراین استاندارهای جهانی مانند USDA و  NWCRروزانه 60 تا 90 دقیقه فعالیت ورزشی را برای کاهش وزن و پیشگیری از افزایش وزن مجدد توصیه می‌کنند.

ترکیبی از ورزش هوازی (ایروبیک) و مقاومتی برای کاهش وزن توصیه می‌شود.

بهترین ورزش هوازی که در منبع 2008 رژیم‌درمانی برای کاهش وزن توصیه شده است، دوچرخه‌سواری می‌باشد.

 

شنبه 1/12/1388 - 22:15

● دید کلی

اغلب در جاده‌های آسفالته مستقیم یا در بیابان‌ها ، منظره آب یا برکه‌ای دیده می‌شود. که وقتی به سوی آن حرکت می کنیم، آن هم با همان سرعت و در همان جهت پیش می رود، یا وقتی نزدیکش می شویم، از نظر محو می گردد. این منظره سراب است. سراب یک فریب طبیعت است. که در شرایط معین جوی چشم ما را دچار خطای دید می کند

 

● چرا سراب پدید می آید؟

علت پیدایش سراب این است که در روزهای گرم ، پرتوهای خورشید که به سطح زمین می رسند، آن را گرم می کنند. لایه های هوایی که نزدیک سطح زمین قرار دارند، نسبت به لایه های بالایی ، گرمتر و در نتیجه رقیقتر می شوند.

حال پرتوهای خورشید برای رسیدن به سطح زمین باید از محیط غلیظ وارد محیط رقیق شوند ، لذا پرتوهای شکست مربوط به آنها از خط عمود دورتر می شوند. زمانی که پرتوهای تابشی خورشید به زاویه حد می رسند. دیگر وارد لایه رقیق نخواهند شد. در نتیجه بازتابش داخلی کلی رخ داده و این پرتوها به سمت بالا برمی گردند.

پرتوهای بازتابی ضمن برخورد با ذرات هوا ، رنگ آبی را بیش از سایر رنگها پراکنده کرده و موجب می شوند، که ناظر رنگ آبی را روی سطح زمین ببیند. و تصور کند که آنجا برکه ای وجود دارد. به بیان ساده تر لایه هوا مانند آینه عمل کرده و آسمان را در خود منعکس می کند و آن را به شکل برکه آبی در برابردیدگان ما هویدا می سازد. در این هنگام است که با یک سراب روبرو می شویم. در زمین هایی که بطرف بالا شیب دارند، پرتوهای بازتابی بیشتری به ما می رسد و احتمال رویت سراب افزایش می یابد.

 

● سراب در دریا

سراب در دریا نیزبصورت معکوس دیده می شود. البته این در جایی است که هوای مجاور آب، سرد بوده و در بالای آن نیز هوای گرمی قرار گرفته باشد، آنگاه کشتیهایی که از دور می آیند و در پشت افق پنهانند، بوسیله این هوای گرم طوری منعکس می شوند. که ما آنها را در آسمان شناور می بینیم.

یکی از سرابهای معروف در جزیره سیسیل در تنگه مسینا رخ می دهد. در شرایط جوی مذ کور شهر مسینا در آسمان منعکس می شود و افرادی که در آبهای تنگه مجاور کشتیرانی می کنند، این شهر را درهوا شناور می بینند. ایتالیاییها نام این سراب را فاتامورگانا گذاشته اند، زیرا گمان می کنند که جنی به نام مورگان آن را پدید آورده است

 

● سراب کیهانی

با وجود پیشرفت‌های زیادی در زمینه کیهان شناسی ، معمایی که هنوز هم حل نشده ، مقدار چگالی ماده موجود در جهان است. چون قسمت نامشخصی از ماده بصورت نامرئی است، امکان دستیابی به مقدار آن برای اخترشناسان تقریبا غیر ممکن است. ولی اخیرا آنها پدیده تازه‌ای کشف کرده‌اند که نوید روشن کردن بسیاری پرسشها را پیرامون مقدار تام ماده مرئی و نامرئی در کائنات و پراکندگی آن را در فضا به ما می‌دهد. این کشف عبارتست از پدیده سرابهای جاذبه‌ای.

 

● سراب های گرانشی

"سرابهای جاذبه‌ای" زمانی حاصل می‌شوند که دو ستاره یا بیشتر که در فاصله‌های متفاوتی از زمین واقع شده‌اند، بصورت کامل با کره زمین روی یک خط قرار گیرند و بنظر برسد که در آسمان باهم برخورد کرده‌اند. روشنایی دورترین ستاره برای رسیدن به ما باید از میدان گرانشی نزدیکترین ستاره بگذرد و در این عبور منحرف می‌شود. این انحراف روشنایی یک تغییر شکل و حتی نوعی تکثیر تصویر از ستاره پدید می‌آورد

 

▪ پیش بینی سراب جاذبه‌ای

آلبرت انیشتین در سال ۱۹۳۶ با استفاده از نسبیت عمومی نشان داد که اگر از دید ناظر رصد کننده ، دو ستاره با کره زمین روی یک خط قرار گیرند، دورترین ستاره علاوه بر تصویر عادی خود که یک نقطه است، تصویر دیگری به شکل یک حلقه نورانی در اطراف آن نقطه روشن ، پیدا خواهد کرد. این حلقه نورانی ، نوعی سراب کیهانی و نوعی توهم بصری است زیرا در عالم حقیقت وجود ندارد. آلبرت انیشتین همخط شدن دو ستاره با زمین را امری بسیار غیر محتمل می‌دانست و این پدیده را فقط بصورت تئوری ارایه داده بود.

 

● عدسی گرانشی

در پدیده سراب کیهانی ، ستاره نزدیکتر که قوه جاذبه آن ، روشنایی ستاره دورتر را منحرف می‌کند، "عدسی جاذبه‌ای" نامیده می‌شود. این ستاره مانند عدسی عینک ، روشنایی ستاره را منحرف می کند تا سراب جاذبه‌ای را پدید آورد. یک سال بعد از ارایه نظریه آلبرت انیشتین ، "فریتز زوایکی" همان کسی که موضوع ماده نامرئی را مطرح کرد با قبول تئوری آلبرت انیشتین ، به جای ستاره ها، کهکشانها و انبوه های کهکشانی را به عنوان عدسی گرانشی پیشنهاد کرد.

 

● کشف سراب کیهانی

۴۲ سال بعد از ارائه این نظریات ، در سال ۱۹۷۹ یک جفت کویزار اجسام ستاره مانند بسیار دور کشف شد که خیلی به هم نزدیک و شبیه بودند. فیزیکدانان بر این اعتقاد شدند که این شباهت حیرت انگیز حاصل تصادف نیست، یکی از این کویزارها می تواند سراب گرانشی کویزار دیگری باشد. ولی در این مورد می باید عدسی گرانشی آن را هم کشف می کردند.

پس از رصدهای دقیق ، کهکشانی کشف شد که روی یکی از کویزارها قرار گرفته بود. بدین ترتیب نخستین سراب کیهانی کشف شد. در آنچه دیده می شد، یک کویزار بیش نبود، و کهکشانی که بین این کویزار و زمین بصورت هم خط واقع شده بود، به عنوان عدسی گرانشی عمل کرده و دومین کویزار را بصورت سراب پدید آورده بود. پس از آن سرابهای دیگری نیز کشف شد. حتی حلقه های نورانی که آلبرت اینشتین پیش بینی کرده بود، در جهت انبوه های کهکشانی دیده شدند.

 

● رابطه بین سراب کیهانی و ماده نامرئی

یک سراب کیهانی ، حاصل و نتیجه تداخل عمل پیچیده میان روشنایی یک جسم نورانی سماوی ستاره ، کویزار ، کهکشان یا انبوه کهکشانها) و میدان گرانشی یک عدسی گرانشی است. میدان جاذبه به توده تمام ماده (مرئی یا نامرئی) و تقسیم پراکندگی فضایی آن در عدسی بستگی دارد. از طرف دیگر ، مسیر روشنایی نیز تحت تاثیر میدان جاذبه گرانشی تمام مواد بین کهکشانی )مرئی یا نامرئی) است و تقسیم پراکندگی فضایی آن در عدسی بستگی دارد. از طرف دیگر ، مسیر روشنایی نیز تحت تاثیر میدان جاذبه گرانشی تمام مواد بین کهکشانی (مرئی یا نامرئی) است که می‌تواند میان جسم نورانی و عدسی و میان عدسی و زمین وجود داشته باشد.

بنابراین سرابهای کیهانی قادرند مارا نه تنها در مورد توده نامرئی در عدسیها ، بلکه درباره فضای میان کهکشانی نیز آگاه سازند. لی یافتن سرابهای کیهانی کار آسانی نیست و مقدار سرابهایی که تا کنون یافته شده انگشت شمار است. این کمیابی دلیل آنست که فضای میان کهکشانی نمی تواند پر از سیاهچاله های یک تکه توده دار (حدود یک میلیارد برابر توده خورشید) باشد. زیرا این سیاهچاله ها عدسی های گرانشی بسیار خوبی هستند. فیزیکدانها امیدوارند با کشف سرابهای کیهانی ، بیشتر اسرار توده نامرئی کائنات را آشکار کنند.

 

شنبه 1/12/1388 - 22:14

چندین سال پیش بود . ما در یک خانواده خیلی فقیر در یک ده دور افتاده ، توی یک کلبه کوچك زندگی می کردیم . روزها در مزرعه کار می کردیم و شبها از خستگی خوابمان می برد.

کلبه ما نه اتاقی داشت، نه اسباب و اثاثیه ای، نه نور کافی ...

از برداشت محصول آنقدر گیرمان می آمد که شکم پدر و مادر و سه تا بچه سیر بشود . یادم می آید یک سال كه نمی دانم به چه علتی محصولمان بی دلیل بیشتر از سالهای پیش شده بود، بیشتر از همیشه پول گرفتیم. یك شب مامان ذوق زده یك مجله خاک خورده و کهنه را از توی صندوق کشید بیرون و از توش یه عکس خیلی خوشگل از یك آینه نشانمان داد . همه با چشمهای هیجان زده عکس را نگاه می کردیم . مامان گفت بیایید این آینه را بخریم، حالا که کمی پول داریم، این هم خیلی خوشگل است...

ما پیش از این هیچوقت آینه نداشتیم، این هیجان انگیزترین اتفاقی بود که می توانست برایمان بیفتد . پول کافی هم برای خریدش داشتیم . پول را دادیم به همسایه تا وقتی به شهر می رود آن آینه را  برایمان بخرد . آفتاب نزده باید حرکت می کرد، از ده ما تا شهر حداقل پنج فرسخ راه بود، یعنی یک روز پیاده روی، تازه اگر تند راه می رفت.

سه روز بعد وقتی همه داشتیم در مزرعه کار می کردیم، صدای همسایمان را شنیدیم که یك بسته را از دور به ما نشان می داد . چند دقیقه بعد همه در کلبه دور مامان جمع شدیم . وقتی بسته را باز کرد مامان اولین کسی بود که جیغ زد : "وای ی ی ی ... حسین آقا، تو همیشه می گفتی من خوشگلم، واقعا" من خوشگلم!

بابا آینه را گرفت دستش و نگاهی در آن کرد . همینطوری که سیبیلهایش را می مالید و لبخند ریزی میزد با آن صدای کلفتش گفت: آره منم خشنم، اما جذابم، نه ؟! 

نفر بعدی آبجی کوچیکه بود: مامان، واقعا چشمهام به تو رفته ها! 

آبجی بزرگه نفر بعدی بود که با هیجان و چشمهای ورقلمبیده به آینه نگاه می کرد: می دونستم موهام رو اینطوری می بندم خیلی بهم میاد!

 

با عجله آینه را از دستش قاپیدم و در آن نگاه کردم... 

می دانید در چهار سالگی یك قاطر به صورتم لگد زده بود و به قول معروف صورتم از ریخت افتاده بود. وقتی تصویرم را دیدم، یكهو داد زدم: من زشتم ! من زشتم!  بدنم می لرزید، دلم می خواست آینه را بشکنم، همینطور که دانه های اشک از چشمانم سرازیر بود به بابا گفتم : یعنی من همیشه همین ریختی بودم ؟

- آره عزیزم، همیشه همین ریختی بودی. 

- اونوقت تو همیشه من رو دوست داشتی ؟

- آره پسرم، همیشه دوستت داشتم.

- چرا ؟ آخه چرا دوستم داری ؟ 

-  چون تو مال من هستی!

 سالها از آن قضیه گذشته، حالا من هر صبح صادقانه به خودم نگاه می کنم و می بینم ظاهرم زشت است. آن وقت از خدا می پرسم : یعنی واقعاً دوستم داری ؟

و او در جوابم می گوید: بله.

و وقتی به او می گویم چرا دوستم داری ؟

به من لبخند می زند و می گوید: چون تو مال من هستی...

 


جمله روز :  از انسانها غمی به دل نگیر؛ زیرا خود آنها نیز غمگین اند؛ با آنکه تنهایند ولی از خود میگریزند زیرا به خود و به عشق خود و به حقیقت خود شک دارند؛ پس دوستشان بدار اگر چه دوستت نداشته باشند

 

شنبه 1/12/1388 - 22:13

پنج راه برای حفظ رابطه عاشقانه

یک رابطه ای خوب و معنادار به زندگی شما رنگ دیگری می بخشد و در تک تک سلول های شما حسی دلچسب ایجاد می کند .

در مقابل ، یک رابطه پر تنشن ، استرس زا ، سلامتی شما را به خطر می اندازد، سیستم ایمنی شما به تدریج تحلیل و احتمال وقوع سکته مغزی و قلبی، فشارخون بالا ، دیابت بسیار بالا می رود.

در این جا به پنج راهکار جهت تقویت و تثبیت بهینه رابطه خود اشاره می کنیم :

1- به کارهای خود برسید!

براستی در طول روز چقدر به اینکه طرف مقابلتان چه کاری انجام می دهد و یا درست و غلط بودن آن فکر می کند ؟به خودتان مسلط شوید ، شما می توانید بروی کارهای مربوط به امور روزمره خودتان که باید انجام دهید یا حداقل در آن زمان می توانید انجام دهید فکرکنید.

می توانید به یک دوست زنگ بزنید ( البته در صورتی که فقط احوال پرسی کنید ، نه اینکه دوباره در مورد همسرتان شکایت کنید! ) ، اگر نیاز است به کارهای عقب افتاده مالی تان برسید ، به باشگاه ورزشی و یا پیاده روی بروید و حداقل وزن اضافه خود را کم کنید !

به هرصورت می شود کاری مفید تر از خود خوری و شکایت انجام دهید . حقیقتا" اگر بطور مداوم نگران و آشفته باشید نهایتا" خودتان صدمه می بینید ( مخصوصا" در مورد خانم ها که با خشم و عصبانبت ، خود خوری می کنند ، در معرض حمله های قلبی هستند !) پس به جای اینکه تمام انرژی خود را صرف گله گذاری و شکایت از طرف مقابل خود بکنید ، به کارهای شخصی خود برسید .  

2- یاد بگیرید بی خیال و شادباشید ، چه فرقی دارد او در حال حاضر چه می کند،

اگر قرار باشد شما فقط به خاطر نفر مقابل سرحال باشید ، خود را داغان کرده اید . اگر دریک روز خوش ، ناگهان کسی وارد شود و تمام عصبانیت ، استرس و یا توهمات خود را بخواهد به شما تلقین کند ، به خودتان بیایید و اجازه ندهید این جو شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

فقط تصمیم بگیرید که خوشحال و شاد باشید و به چیزهایی هر چند کوچک فکر کنید که همیشه برای شما لذت بخش بوده است .

3- به ضمیر نا خود آگاه خود گوش دهید

رنجش و عذابی که در یک رابطه ایجاد و یا حبس می شود،  به شما بیشتر از نفر مقابل ضربه می زند ، علائم مضرات ناشی از خود خوری ها و استرس را بشناسید ، مانند ، سردرد ، دردهای شکمی ،  درد در ناحیه پشت و گردن.

با شروع این دردها ، این خود شما هستید که به خودتان می توانید کمک کنید ، به خود و موقعیتان تسلط پیدا کنید و فورا" کاری را انجام دهید که همیشه مورد علاقه تان بوده ( البته نه اینکه بخواهید به دیگران بپرید و حالت خود را به دیگران نیز القاء کنید )

بطور مثال : زمانی که با همسرتان بحث می کنید و با استرس و حالت آشفتگی ناگهانی روبرو می شوید ، معمولا" با شروع سردرد است که باید سریعا" یک دوش آب گرم بگیرید ، یا برای رهایی از آن محیط به پیاده روی بروید، بااین کار خود را یک مقدار متعادل تر می کنید و حالت اولیه آرامش شما تا حدی باز می گردد.

4- نقاط ضعف خود را بشناسید

معمولا" طرف مقابتان شما را می شناسد و می داند که شما روی انجام چه کاری و در چه زمانی حساس هستید ، به آنهاخرده نگیرید ! این شما هستید که با شناخت نقاط ضعفتان ، باید در شروع ، نطفه را خفه کنید ! می توانید کاری غیر مرتبط با اوضاع انجام دهید تا جلوی عکس العمل نا به هنگام و منفی شما را بگیرد ، به یک اتاق دیگر بروید یا سر شوخی را با همسرتان باز کنید ، بی خیال باشید...خوب ! کاری سخت است و لی با انجام و  تکرار آن می بینید که این صحنه های نمایشی چقدر بهتر از درگیری است .  

5-  اعمال خوب را بپذیرید

نکات مثبت طرف مقابل خود را بدانید و به خودتان دوباره و دوباره یادآوری کنید ، حتی اگر 90% او باعث خشم و رنجش شما می شود به بقیه ویژگی های وی فکر کنید که همیشه آنها را دوست داشتید ! و همزمان به اشتباهات خود اعتراف کنید ، در این هنگام است که معجزه ای در طرف مقابلتان رخ می دهد و بطور باور نکردنی موضع خود را تغییر و بهبود می بخشد.

 

در آخر باز هم تأکید می کنیم ، با عصبانیت و تنش های موجود در یک رابطه و تمرکز بر آنها ، تنها به جسم و روحتان صدمه می زنید .

" هر کسی که قادر است این طور شما را عصبانی و آشفته کند بر شما تسلط می یابد و به خود اجازه میدهد همیشه از جانب او تحت فشار باشید . "

 

 

شنبه 1/12/1388 - 22:12

آهنگری پس از گذراندن جوانی پرشر و شور، تصمیم گرفت روحش را وقف خدا کند. سال‌ها با علاقه کار کرد، به دیگران نیکی کرد، اما با تمام پرهیزگاری، در زندگی‌اش چیزی درست به نظر نمی‌آمد. حتی مشکلاتش مدام بیش‌تر می‌شد.
یک روز عصر، دوستی که به دیدنش آمده بود و از وضعیت دشوارش مطلع شد، گفت: «واقعا عجیب است. درست بعد از این که تصمیم گرفته‌ای مرد خداترسی بشوی، زندگی‌ات بدتر شده، نمی‌خواهم ایمانت را ضعیف کنم اما با وجود تمام تلاش‌هایت در مسیر روحانی، هیچ چیز بهتر نشده».
آهنگر بلافاصله پاسخ نداد: او هم بارها همین فکر را کرده بود و نمی‌فهمید چه بر سر زندگی‌اش آمده.
اما نمی‌خواست دوستش را بی‌پاسخ بگذارد، شروع کرد به حرف زدن و سرانجام پاسخی را که می‌خواست یافت. این پاسخ آهنگر بود:
«در این کارگاه، فولاد خام برایم می‌آورند و باید از آن شمشیر بسازم. می‌دانی چه طور این کار را می‌کنم؟ اول تکه‌ی فولاد را به اندازه‌ی جهنم حرارت می‌دهم تا سرخ شود. بعد با بی‌رحمی، سنگین‌ترین پتک را بر می‌دارم و پشت سر هم به آن ضربه می‌زنم، تا این که فولاد، شکلی را بگیرد که می‌خواهم. بعد آن را در تشت آب سرد فرو می‌کنم، و تمام این کارگاه را بخار آب می‌گیرد، فولاد به خاطر این تغییر ناگهانی دما، ناله می‌کند و رنج می‌برد. باید این کار را آن قدر تکرار کنم تا به شمشیر مورد نظرم دست بیابم. یک بار کافی نیست».
آهنگر مدتی سکوت کرد و ادامه داد:
«گاهی فولادی که به دستم می‌رسد، نمی‌تواند تاب این عملیات را بیاورد. حرارت، ضربات پتک و آب سر، تمامش را ترک می‌اندازد. می‌دانم که این فولاد، هرگز تیغه‌ی شمشیر مناسبی در نخواهد آمد».
باز مکث کرد و بعد ادامه داد:
«می‌دانم که خدا دارد مرا در آتش رنج فرو می‌برد. ضربات پتکی را که زندگی بر من وارد کرده، پذیرفته‌ام، و گاهی به شدت احساس سرما می‌کنم. انگار فولادی باشم که از آبدیده شدن رنج می‌برد. اما تنها چیزی که می‌خواهم، این است : «خدای من، از کارت دست نکش، تا شکلی را که تو می‌خواهی، به خود بگیرم. با هر روشی که می‌پسندی، ادامه بده، هر مدت که لازم است، ادامه بده، اما هرگز مرا به کوه فولادهای بی فایده پرتاب نکن».
  

 


جمله روز :  اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشد صدای آب هرگز زیبا نخواهد شد

 

 

شنبه 1/12/1388 - 22:12
منبع‌شناسی امام خمینی (ره) برای رفع خلاء پژوهشی تولید شده‌ است
رئیسسازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد: چاپ کتاب "منبع‌شناسی امام خمینی(ره) وانقلاب اسلامی" از آثار ارزشمندی است که منتشر شده‌است و می‌تواند تا حدزیادی برطرف کننده خلاء پژوهشی در این زمینه باشد.

بهگزارش خبرنگار مهر، دکتر سید مهدی خاموشی در مراسم رونمایی این کتاب که باحضور جمعی از مسئولان فرهنگی کشور در سالن اجتماعات معاونت پژوهشی وآموزشی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده ‌بود با بیان این مطلب گفت:اکنون زمان آن رسیده‌است که با بستر سازی مناسب در جهت تولید اطلاعات گامبرداریم و پیش از هر چیز نیاز سنجی کنیم تا بر حسب اولویتها پژوهشهای مورداحتیاج را انجام گیرد.

وی با اشاره به اهمیت انقلاب اسلامی ایران گفت: امروز انقلاب مابه‌عنوان یکی از وقایع مهم تاریخ به‌ثبت رسیده‌است تا آنجا که دنیای معاصررا به پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن تقسیم می‌کنند. از این رو توجه ومطالعه گسترده در این زمینه و معمار آن امام خمینی(ره) که برپایه تئوریولایت فقیه ایشان این نظام پایه‌گذاری شد، بسیار شایسته توجه و پژوهش است.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی در پایان سخنانش پیشنهاد کرد کتابخانه تخصصی حوزه دین و انقلاب اسلامی در سراسر کشور راه‌اندازی شود.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی هوایی معاون پژوهشی وآموزشی سازمان تبلیغات اسلامی توضیح داد: اساسی‌ترین وظیفه این سازمانتبلیغ حکیمانه دین اسلام است و بهترین ابزاری که می‌توانیم در این راهبه‌کار گیریم و تولید کنیم کتاب است چرا که معارف زیادی را می‌توان بهوسیله کتاب به صورت ماندگار به آیندگان منتقل کرد.

وی در ادامه قیودی را که لازمه به وجود آمدن یک کتاب خوب است برشمرد وکتاب "منبع‌شناسی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی" را واجد بسیاری از آنشرایط دانست.

موسوی هوایی گفت: این کتاب حول معرفی شخصیت امام (ره) می‌گردد و ازآنجا که همه خوبیها در شخصیت ایشان نهفته‌است حاوی نکات ارزشمندی است کهمی‌تواند برای همه مفید باشد.

منصور واعظی دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در بخش دیگری ازاین مراسم عنوان کرد: موضوع انقلاب اسلامی به عنوانی یکی از رویدادهای مهمتاریخ بشریت و همچنین سخنان و زندگی امام خمینی(ره) از مسائل مهمی است کهاگر چه درباره آنها کارهای زیادی شده‌ اما آنچه انجام گرفته نسبت به آنچهباید انجام بگیرد خیلی کم بوده‌است از این رو انتشار این کتاب را کاریارزشمند باید به شمار آورد.

در ادامه امیر حسین شرافت مدیرعامل موسسه پارسا که در انتشار کتاب ونرم‌افزار "منبع‌شناسی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی" با معاونت پژوهشیو آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی همکاری داشته‌ درباره این اثر توضیح داد:کتاب و لوح فشرده "منبع شناسی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی" نسخه اولاز طرح کلان و جامع بانک اطلاعات و کارنامه منابع، پیرامون موضوع مزبورمحسوب می‌شود که در صدد مستند سازی و ارائه کامل و روزآمد تالیفات،‌تحقیقات و نگاشته‌هایی درباره بزرگترین رویداد و تحول اجتماعی و سیاسی قرنبیستم و رهبر آن است.

وی ادامه داد: در این مرحله حدود 1100 منبع مرتبط با امام خمینی(ره) وانقلاب اسلامی شناسایی،‌ مأخذ‌شناسی و موضوع‌بندی شده‌است که نیمی ازمنابع نیز دارای چکیده راهنما هستند.

شرافت عنوان کرد: ساختار کتاب "منبع شناسی امام خمینی و انقلاب اسلامی"برای سهولت استفاده به شیوه موضوعی طراحی شده و کلیه منابع در آن در هشتبخش اصلی و دهها زیر شاخه قرار گرفته‌ است.

مدیر موسسه اطلاع‌رسانی اسلامی پارسا ادامه داد: شاخه‌های اصلی موضوعاتپرداخته شده عبارتند از کلیات، اخلاق و عرفان، جامعه‌شناسی و اقتصاد، ‌دینو عقیده، زندگینامه‌ها، سیاست و حکومت، فقه و حقوق و همچنین هنر و ادبیات.

شرافت خبر داد: این مجموعه به گونه‌ای طراحی شده‌است که در فاز دوم وطی یکسال آینده با تکمیل اطلاعات مأخذشناسی تا حجم حداقل بیست هزار منبعداخلی و خارجی، متن منابع به خصوص مقالات را نیز ارائه کند و از این جهتبه بانک جامع و روزآمد مطالعات و پژوهشهای مربوط به امام خمینی و انقلاباسلامی تبدیل شود.

در پایان این مراسم از کتاب ""منبع شناسی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی" رونمایی شد.

این کتاب  به همت معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی وموسسه پارسا در دو جلد رحلی و در حجم 1600 صفحه همراه با لوح فشرده همزمانبا سی‌و‌یکمین سالگرد انقلاب اسلامی تولید و عرضه شده ‌است.به نقل ازسایت مهر نیوز

شنبه 1/12/1388 - 6:41

روستای ابیانه

در 40 كیلومتری شمال غربی نطنز از استان كاشان در دامنه كوه كركس روستایی بس كهن واقع است به نام ابیانه. این روستا را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد . شكوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‏ های كم نظیر دیدنی‏های جهان درآورده است . ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. در دوره صفویه هنگامی كه شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیكان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت كنند . شمار خانه ‏های ابیانه در سرشماری سال 1361 برابر با 500 واحد برآورد شده ؛ این خانه‏ ها تماماً بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده به صورتی كه پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد . در نتیجه ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید كه در بعضی موارد تا چهار طبقه آن را می‏ توان مشاهده كرد . اتاقهای ابیانه به پنجره‏های چوبی ارس مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمی های چوبی پیش آمده مشرف بر كوچه ‏های تنگ و تاریك‏اند كه خود به صورت مناظر جالبی درآمده‏اند .  نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاك سرخی كه معدن آن در مجاورت روستا می باشد پوشیده شده است .
 

نامگذاری 

عده ای از اهالی معتقدند  که ابیانه در واقع آب یانه بوده و عده ای که قصد داشتند در محل فعلی ابیانه ساکن شوند از طرف غرب آمده اند و از پشت کوه ها افرادی را به آن طرف فرستادند تا ببینند آب هست یا نه ؛ به همین دلیل این منطقه را ابیانه نامیده اند . در زبان محلی به ابیانه " ویونا " می گویند . " وی " به معنای بید و " ویانه " به معنای بیدستان است ( ابیانه در گذشته بیدستان بوده است ) . به اظهار برخی " ویانه " در طول زمان به "اویانه " و " ابیانه " تحریف شده است . یک ابیانه ای وقتی بخواهد بگوید "ابیانه ای هستم " می گوید " ویون جی ما : ما ویون جی هستیم "
 

آداب و رسوم :

مردم ابیانه مسلمان و پیرو مذهب تشیع هستند . قدمت این روستا و وجود برخی آداب و رسوم کهن در بین مردمان آن باعث شده که برخی عنوان کنند اهالی این روستا هنوز به برخی آداب و رسوم و اعتقادات قبل از اسلام ودین زرتشت پای بند هستند .  مردم ابیانه به سبب كوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آنها از مراكز پر جمعیت و راههای ارتباطی، قرنها در انزوا زیسته و در نتیجه بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ كرده ‏اند . زبان مردم ابیانه فارسی با لهجهٔ خاص ابیانه ‏ای است كه با لهجه‏ های متداول در جاهای دیگر تفاوت اساسی دارد . گویش محلی ابیانه را پهلوی اشکانی و همچنین تاتی که یکی از گویشهای مرکزی ایران است عنوان می کنند . لباس سنتی آنها هنوز هم میان آنها رواج دارد که بسیار چشم نواز است و در حفظ آن تاكید و تعصب از خود نشان می‏دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه و در زنها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است. علاوه بر این ، زنهای ابیانه معمولاً چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند . البته متأسفانه در ابیانه کمتر به چهره جوانی بر می خوریم و مثل بیشتر روستاها جوانها به شهر رفته اند .طبق آخرین سرشماری ابیانه 384 نفر جمعیت ساکن دارد که بدین ترتیب اغلب خانه های تاریخی آن خالی از سکنه می باشد .  

اقتصاد و تجارت :
اقتصاد ابیانه عمدتاٌ مبتنی بر کشاورزی ، باغداری و دامداری بوده كه با روشهای سنتی اداره می‏شود و در حال حاضر نیز اکثریت افراد آن در این سه بخش فعالیت دارند . کشاورزی ابیانه از نوع کشت آبی است و آب مورد نیاز از هفت رشته قنات و چشمه تأمین می شود . در گذشته تجارت نیز بین ابیانه ای ها رونق داشته است. اهالی عنوان می کنند که پدر بزرگ ها و نیاکانشان حتی با شهرهایی چون دزفول ، اندیمشک ، شوش واراک روابط تجاری و بازرگانی داشته اند و برای معامله سیب به این شهرها برده و گندم می آوردند. در زمان سلجوقیان و صفویان ارتباط تجاری ابیانه بیشتر با اصفهان بوده است . گندم ، جو ، سیب‏ زمینی و انواع میوه به خصوص سیب ، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو در ابیانه به دست می‏آید. بیشتر زنان در امور اقتصادی با مردان همكاری دارند . در سالهای اخیر قالی‏بافی در ابیانه رواج پیدا كرده و نزدیك به 30 كارگاه قالی‏بافی در آنجا دایر شده است . در گذشته گیوه ‏بافی از جمله مشغله‏ های پردرآمد زنهای ابیانه بوده كه امروزه تا حدی متروك شده است .
پیش از این اهالی روستا به علت نداشتن زمین کافی برای کشاورزی ناچار بوده اند خواربار مورد نیاز خود را از خارج تامین کنند لذا یک حس ذخیره اندوزی و صرفه جویی در آنان به وجود آمده که این شیوه زندگی پایه اصلی و اساسی اقتصاد و دوام و بقای مردم ده را تشکیل داده است . از طرفی فکر تهیه زمین کشاورزی و تامین خواروبار مورد نیاز موجب شده اهالی از سمت شرق و غرب ده تا شعاع ۵۰ کیلومتری درصدد خرید ملک و زمین و باغ باشند و این شیوه ذخیره اندوزی و صرفه جویی در میان مردم منطقه زبانزد بوده ولی به آن جنبه خست نمی توان داد.
 
 

مراکز دیدنی و تاریخی  :
در ابیانه هم آثار اسلامی می بینید و هم آثار قبل از اسلام، به یک تعبیر آبیانه "پلکانی به درون تاریخ " است .
آتشکده هارپاک (هِرپَک): در مسیر کوچه اصلی ابیانه که از دروازه بالا تا دروازه پایین امتداد دارد چهار تا از گذرگاه های سرپوشیده که سبات (سابات) نامیده می شوند و اولین آنها سباتی است که آتشکده در آن قرار دارد. این بنا در 3 طبقه ساخته شده که دارای چهار طاقی است و از سنگ لاشه و گچ ساخته شده است.
در گویش ابیانه هِر به معنی زیر و پَک به معنی پله است . این اثر .قدیم‏ترین اثر تاریخی ابیانه است كه مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته است . آتشكده را نمونه ‏ای از معابد زردشتی دانسته‏اند كه در جوامع كوهستانی ساخته می‏شد . 


 

   مهم‏ترین بنا و اثر تاریخی این روستا یك باب مسجد جامع و قدیم‏ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‏كاری آن است كه در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده ، مسجد جامع در وسط ده واقع شده است که با طاق بندی ضربی و مخصوصاً درهای ورودی منبت کاری با گل و بوته و خطوط برجسته و گل درشت توجه هر تازه واردی را جلب می کند.
 
 مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد پرزله می باشد  كه دارای فضای دلبازی است و در محله معروف پرزله واقع شده و مشتمل بر یک شبستان در طبقه همکف با کوچه است که با در دولنگه یی به راهرو کوچکی متصل می شود .بر روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هـ . ق.  نوشته شده كه نشان می دهد این بنا مربوط به دوره ایلخانان است .
مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است كه كنار صخره‏ای در كوهستان بنا شده و در قسمت غربی ده و در کنار قبرستان سابق واقع شده است و بر در ورودی شبستان آن تاریخ ۹۵۲هـ . ق. مشاهده می‏شود و جبهه شرقی آن با روکاری آجری و دریچه ها و پنجره های مشبک هلالی نمای جالبی دارد .
 روستای ابیانه همچون دیگر روستاهای شهر کاشان دارای  زیارتگاه است : یكی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا كه به گفته اهالی فرزندان امام موسی كاظم (ع) بوده‏اند و به آن«امامزاده ابیانه» یا « زیارت» گویند ؛ و زیارتگاه دیگر ابیانه قدمگاه یا زیارتگاه هینزا نامیده می‏شود که در زاویه جنوب شرقی ده و در دره کم عرض و طویلی شامل قریب به یک هکتار باغ های میوه قرار دارد . گفته می شود که این مکان گذرگاه بی بی زبیده خاتون بوده و هنگامی که دشمنان وی قصد کشتن او را می کنند او به این کوه پناه می آورد. در زمان ما نیز از این مکان به عنوان زیارتگاهی برای مردم مورد احترام است . نظردیگر در مورد این مکان حاکی از ان است که نام "هینزا" تحریف شده ی نام" میترا"است و مکانی است برای پرستش میترا . ( دلیل آن هم می تواند این باشد که ایرانیان باستان بر اساس عقاید خود این معابد را درکنار نهر و یا جوی ها می ساختند و این بنا نیز در کنار یک جوی آب همیشه روان ساخته شده است ) . 

 
معبد هرشوگا : كه به اشتباه به آتشكده معروف شده درصورتی كه هرشوگا نام مكانی است كه پارچه ها را بعد از آماده كردن برای آهار دادن به این محل می آورده اند و آن را شو (آهار دادن ) می دادند.
غار "پری هُل" : پس از گذشتن از کوه های جنوبی مشرف به روستا به کوهی می رسیم که غار زیبایی در آن قرار دارد . این غار در زمان های قدیم پناه گاهی برای چوپانان و گوسفندانشان بوده و دارای قسمتی است که به آن موزه ی غار گفته می شود و دارای قندیل های آهکی است و می توان ادعا کرد که این غار یکی از زیبا ترین غارهای ایران است.
 از جمله جاها و اماكن دیدنی دیگر ابیانه می‏توان از خانه غلام نادرشاه و خانه نایب حسین كاشی نام برد.
پیش از رسیدن به روستا چند قبرستان کوچک وجود دارد که سرشار از رمز و راز هستند.  روی قبر ها پوشیده شده از چند تکه سنگ با نشان ها و اشکال هندسی دو سنگ کوچک ایستاده در پای قبر با علامتی فلش مانند دیده می شود. سنگ های نشانه که معرف فرد فوت شده هستند ، مثلثی اند و تنها حکاکی یک شانه در کنار آن نشان می دهد که این قبر یک زنمی باشد . هر چه به ابیانه نزدیک تر می شویم قبرستان های کنار جاده از شکل منحصر به فرد خود خارج شده و شبیه قبر های امروزی می شوند. 
 

www.Marshalclub.com/join

معماری روستا :
ابیانه ییلاق شاهان صفوی و سران دربار آن بوده و امروز مقصد عاشقان طبیعت و تاریخ است، روستایی که همچنان قدمت خود را که انسان امروزی نتوانسته آن را تغییر دهد حفظ کرده و ساختمان های آن، دوره های تاریخی متعددی را به خود دیده است . این روستا با مواد اولیه ساده ای که شامل چوب و گل است ساخته شده و گفته می شود که آجر به کار رفته در ساخت آن هر چقدر که بیشتر آب باران بخورد محکم تر می شود . در و دیوارها از گل سرخ مخصوص خود ابیانه با ماندگاری زیاد ساخته شده است و این به دلیل وجود هماتیت ( آهن ) در خاک ابیانه می باشد . خانه های ابیانه همه قدیمی هستند . روستای ابیانه دارای بافتی فشرده و پیوسته است با کوچه های تنگ و باریک . تغییر ساختار طبیعی کوه از شمال به جنوب باعث تغییر و فرم پذیری روستا شده است.  


خانه های روستای ابیانه بدون حیاط و با سقف های کم وسعت است . خانه ها به صورت پلکانی و با استفاده از مصالح بومی موجود در منطقه و با کلاف کشی چوبی ساخته شده اند . خانه ها به طور معمول رو به آفتاب بوده و برای فرار از سرما تنگ هم هستند . طبق مطالعات انجام شده از سوی طرح اجرایی بهسازی بافت روستای ابیانه ، این روستا دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر روستا ها متمایز می کند . فرم پذیری بناها از شکل خالص مربع ، فرم پذیری نماها از شکل چهارگوش به طور عمده ، وجود پنجره های چوبی بدون شیشه ، انواع ایوان با یک ساخت هماهنگ ، در های منقش و کتیبه دار ، کلون ها و کلیدهای چوبی، وجود اجاق و اتاق ها و ایوان ها و چهارصفه بودن و سه تا چهار طبقه بودن عمده خانه ها از جمله ویژگی های این روستا است. 
 
از آنجا كه در دامنه ‏های شیبدار ابیانه فضای كافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده كه هر خانواده ، انبار غار مانندی در تپه‏های یك كیلومتری روستا ، در كنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید . اهالی به این غارها زاغه می گویند كه در دل تپه‏ ها حفر شده‏اند و از بیرون تنها درهای كوتاه و محقر آن که اکثراً چوبی می باشد نمودار است و برای نگهداری دامها و نیز آذوقهٔ زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‏گیرد. به گفته اهالی ابیانه کسانی که در اون منطقه (بادخیز) درخت میکارند در طرفین درخت چوبهایی دوشاخه ، قرار می دهند تا درخت به آنها تکیه کند و خم نشود . این افراد در زمانهای مختلف این چوبها را پیدا میکنند و در داخل این زاغه ها قرار می دهند تا هنگام نیاز (درختکاری) از آنها استفاده کنند . چون زمینهای زراعی اهالی ابیانه چند کیلومتری با روستا فاصله دارد ، اهالی ترجیح می دهند زاغه هایی در دل کوه داشته باشند تا هر بار مجبور نباشند چوبهای بلند دوشاخه را از روستا تا زمینهایشان حمل کنند.

  

موقعیت جغرافیایی و سیاسی :

روستای ابیانه در دره ای معتدل و خشک در 40 کلیومتری شمال غرب نطنز و 20 کیلومتری غرب جاده آسفالته نطنز و کاشان و 80 کیلومتری جنوب غرب کاشان قرار دارد . رودخانه برز رود از جنوب آبادی می گذرد . منطقه ای که دره ابیانه در مرکز آن قرار دارد حوضه آبریز را در بر می گیرد .

از نظر تقسیمات کشوری ، ابیانه دهی از دهستان برز رود ، بخش حومه شهرستان نطنز استان اصفهان است . در 20 کیلومتری جاده آسفالته کاشان به نطنز، جاده ای فرعی به طرف غرب کشیده شده که این جاده فرعی در مسیر دره ابیانه به طرف غرب است. در این مسیر ابتدا باید از روستاهای هنجن، یارند ، کمجان، برز و طره گذشت و در انتهای دره در بی بست به روستای ابیانه رسید. 

در ایام گلابگیری که معمولا اواخر اردیبهشت رخ می دهد؛ خیل عظیمی از مسافران و گردشگران به سمت این روستا روانه می شوند . ابیانه مسیری نسبتا طولانی دارد . علاوه بر این به علت قرار نداشتن بر روی هیچ کدام از راه های اصلی ، ماشین خطی یا مینی بوسی در آن مسیر کار نمی کند . ابیانه در جنوب کاشان و در فاصله حدود 80 کیلومتری آن قرار دارد . این روستا هم از طریق جاده کاشان نطنز و هم از اتوبان کاشان- اصفهان قابل دسترسی می باشد  . از دو راهی مسیر کاشان به نطنز تا ابیانه حدود 22 کیلومتر فاصله است که مسیری زیبا و سر سبز می باشد . مسیری کاملا کوهستانی و دره مانند که جای جای آن را باغ های پر درخت پوشانده است .

 

آب و هوا :

 اقلیم دره ابیانه ، ترکیبی از آب و هوای مدیترانه ای است . در این منطقه اساساً بارندگی در فصل زمستان انجام می گیرد و اغلب به صورت ریزش برف است . بر روی دامنه کوه های مرتفع ، برف تا فصل بهار نیز دوام می آورد ولی در تابستان هیچ بارشی صورت نمی گیرد منطقه ای که روستای ابیانه در مرکز آن قرار دارد حوضه آبریز برز رود را در بر می گیرد و شرایط آب و هوایی آن خشک و نیمه خشک است

جمعه 30/11/1388 - 10:34
دوست عزیز

من از سنگ‏ها و ابرها و برگ‏ها برترم؛ چون دلم هنوز تنگ می‏شود برای تو. تویی كه سرنوشت روزهای زندگی من دست توست. من به راز اعداد، ایمان دارم؛ فقط به خاطر شمردن مهربانی‏های تو.

پیروز و سربلند باشید
جمعه 30/11/1388 - 10:29
دوره ی آموزشی اینترنت مهارت هفتم از استاندارد ICDL می باشد . همانطور که می دانید ابتدایی ترین و اصلی ترین رکن فراگیری آموزشهای فن آوری اطلاعات کار با اینترنت می باشد .
اینترنت همچون شاهراهی است برای ارتباط تمامی جهان با یکدیگر برای تبادل هر گونه اطلاعات و ایده ها .

اینترنت چیست ؟

اینترنت یك شبكه جهانی است . شبكه ای كه از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است . اینترنت مخفف كلمات
International Network به معنای شبكه جهانی می باشد.

شبكه چیست ؟

به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند كامپیوتر و زبانی(
Protocol) كه این كامپیوترها به كمك آن با یكدیگر صحبت می كنند شبكه می گویند. وقتی كه ما دو یا چند كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنیم به گونه ای كه این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات كنند در واقع یك شبكه ساخته ایم.

اهداف شبكه :

1- استفاده از منابع مشترك ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
2- به روز بودن اطلاعات
3- جلوگیری از افزونگی اطلاعات
4- تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات

تقسیم بندی شبكه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی :

LAN شبكه محلی : که مخفف Network Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.

WAN شبكه بندی وسیع : که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.

MAN شبکه شهری : که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل مرتبط میسازد.

تجهیزات لازم برای شبكه كردن :

1- کارت شبکه (
NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد.
2- رسانه انتقال که مخفف
Transmission Medium میباشد.
3- سیستم عامل شبکه
NOS که مخفف Network Operating System
میباشد.

انتخاب تكنولوژی برای شبكه :

پیش از اینكه سخت افزار شبكه خود را خریداری كنید درباره استانداردی كه میخواهید برای متصل كردن شبكه خود به كار برید، تصمیم گیری نمایید. كارتهای رابط شبكه و كابلهایی كه انتخاب می كنید می بایست از استاندارد انتخابی شما پشتیبانی كند.عمدتاً از دو نوع استاندارد شبكه استفاده میشود.
Token Ring و اترنت.
 

استانداردهای شبکه

عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود. Token Ring و اترنت .
 
اترنت :

یك تكنولوژی مبتنی بر مجادله و درگیری است بدین معنا كه هیچ كنترلی بر كامپیوترهای انتقال دهنده اطلاعات در شبکه ندارند و زمانی كه 2 كامپیوتر همزمان اقدام به ارسال اطلاعات از طریق كابلها میكنند این امر منجر به برخورد داده ها میشود بنابـــراین اطلاعات پس از تاخیر به مقصد میرسند مجادله داده ها میتواند سرعت یك شبكه شلوغ را كاهش دهد . استفاده از تكنولوژی اترنت ارزانتر از تكنولوژی Token Ring است چرا كه تكنولوژی اترنت وسیله ای برای كنترل كامپیوتر انتقال دهنده اطلاعات ندارد اترنت برای دفاتر اداری كوچك و مصارف خانگی ایده آل است . 


Token Ring :

در تكنولوژی
Token Ring انتقال داده ها توسط Token ( یك كاربر الكترونیكی = نشانه) كه در حلقه تشكیل دهنده كامپیوترها گردش می كند ، كنترل میشود. تنها كامپیوتر دارای Token میتواند داده ها را انتقال دهد Token پس از انتقال و دریافت داده ها به كامپیوتر بعدی حلقه سپرده میشود و هیچ گونه مجادله در یك حلقه Token Ring به وجود نمی آید ، چرا كه هر كامپیوتر نوبت خود را برای انتقال دارد هیچ كامپیوتر دیگری در آن زمان داده ارسال نمی كند.

جمعه 30/11/1388 - 10:29