تعداد مطالب : 55
تعداد نظرات : 1175
زمان آخرین مطلب : 2821روز قبل
كانون دانش آموختگان طرح ولایت

با توجه به اثر بخش بودن دوره ها ی (اردوهای )آموزشی طرح ولایت دانش آموزی و استقبال اكثر دانش آموختگان طرح ولایت و تقاضای آنان برای تداوم و استمرار آن، سازمان بسیج دانش آموزی به منظور تقویت ارتباط منسجم با دانش آموختگان طرح ولایت و به منظور تداوم و تعمیق آموزش های ارائه شده به آنان اقدام به راه اندازی این كانون ها در سطح مراكز استان ها نموده است.
از آنجایی كه تشكیل این كانون ها و فعالیت های آن موجب تأثیر گذاری بیشتر دوره های آموزشی طرح ولایت بر دانش آموزان بسیجی شده و زمینه استفاده بهینه از استعدادها و توانمندی های این عزیزان در برنامه ها و فعالیت های بسیج دانش آموزی را فراهم می كند قرار است انشاء ا... در آینده نزدیك كانون های مذكور در شهرستان ها نیز ایجاد شود.
هدف
هدف از تشكیل و فعالیت كانون های دانش آموختگان طرح ولایت عبارتست از تعمیق معرفت دینی و بصیرتی و حضور فعال و اثر گذار بسیجیان در صحنه های سیاسی و اجتماعی و معنوی وعلمی و...
نحوه اجرا
اداره كانون ها ، توسط شورای كانون كه متشكل از 9 نفر از دانش آموزان برگزیده نخبه و فعال در اردوهای آموزشی طرح ولایت (مقدماتی و یا تكمیلی) می باشد صورت می گیرد. برابر دستورالعمل فعالیت كانون ، هر دو ماه یكبار همایشی برای كلیه اعضاء كانون برگزار می گردد كه در این همایش ها ضمن بیان مسائل فرهنگی و اجتماعی به سئوالات و شبهات عقیدتی و سیاسی دانش آموختگان پاسخ داده می شود.
جلسات شورای كانون هر دو هفته یكبار با حضور كلیه اعضاء تشكیل می گردد . برگزاری كلاس های آموزشی ، تهیه لوازم كمك آموزشی ، تشكیل كارگاه های آموزشی فن مناظره ، آئین سخنوری ، روش تحقیق و تهیه نشریات و ... از سایر فعالیت های در نظر گرفته برای كانون ها می باشد.
اثر بخشی
كانون های دانش آموختگان طرح ولایت تأثیرات زیر را در پی دارد:
1- رفع شبهات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و دینی دانش آموزان
2- تقویت فضای ارزشی در واحدهای مقاومت بسیج مدارس
3- ایجاد بستر مناسب برای رشد و شكوفائی استعداد دانش آموختگان طرح ولایت و ... ...
شنبه 15/10/1386 - 14:15
چرا مرغها از میان جاده عبور میكنند ! 

تحقیقات نشان میدهد زمانی كه مرغهای اهلی قصد عبور از آسفالت یا هر سطح دیگر و رفتن به سمت دیگر را دارند، یك قطب نمای درونی آنها را به سمت دیگر جاده هدایت میكند.

بسیاری از جانوران دارای حس جهت یابی غریزی هستند و هنگام مهاجرت میتوانند راه خود را در طی مسیرهای طولانی چند صد/هزار كیلومتری پیدا میكنند.معمولا آنها میدان مغناطیسی زمین را یافته و از آن برای جهت یابی استفاده میكنند.

این تحقیق جدید بر روی پرندگان متمركز شده است. ولفگانگ ویلتشكو (Wolfgang Wiltschko) سرپرست این تیم تحقیقات از دانشگاه فرانكفورت (Frankfurt) اولین شخصی است كه نشان داد سینه سرخهای اروپایی مهاجر برای هدایت گروه در مسیر صحیح، از میدان مغناطیسی زمین استفاده میكنند. این كشف مربوط به بیش از 40 سال قبل است و از آن زمان به بعد نمونه های مشابهی از این قطب نماهای درونی در میان بیش از 20 نژاد مختلف پرنده یافت شده است.

به تازگی ویلتشكو و همكارانش متوجه شده اند كه مرغهای اهلی مجهز به نوعی حسگر امواج مغناطیسی هستند كه مانند قطب نما عمل میكند.

آنها جوجه های تازه از تخم درآمده مرغ اهلی را طوری تربیت كردند كه یك توپ قرمز رنگ را به عنوان "مادر" خود بپذیرند. در چهار گوشه یك مرغدانی مخصوص كه طراحی آن با شبكه بندی جغرافیایی شمال،جنوب، شرق و غرب مطابقت داشت، صفحه سفیدی قرار داده شده بود. سپس آنها توپ را در پشت یكی از این صفحات قرار دادند و به جوجه ها آموختند كه مادر توپی همیشه پشت صفحه ای كه در گوشه شمال مغناطیسی قرار دارد، است.

یه گفته ویلتشكو " آنها مدام میل داشتند به سمتی كه میدانستند "مادر" در آنجاست حركت كنند." سپس دانشمندان میدان مغناطیسی را چرخاندند به طوری كه شمال آن در جهت شرق جغرافیایی قرار گرفت. هنگامی كه جوجه ها وارد مرغدانی آزمایشگاهی خود شدند، آنها نیز مسیر جستجوی خود را مطابق با جهات جدید تغییر داده و نشان دادند كه برای یافتن مسیر، از میدان مغناطیسی استفاده میكنند.

یك آزمایش دیگر نیز نشان داد كه جوجه ها، مانند سینه سرخهای اروپایی، قادر به ردیابی آنچه به اصطلاح زاویه تمایل میدان مغناطیسی نامیده میشود یا زاویه بین خطوط میدان مغناطیسی و سطح زمین، هستند. جوجه ها میتوانند با استفاده از این توانایی دو قطب یعنی جایی كه خطوط به سمت پایین حركت كرده و ناحیه استوا- جایی كه خطوط به سمت بالا حركت میكنند را تشخیص دهند.

ویلتشكو میگوید كه حسگرهای مغناطیسی احتمالا در چشمهای جوجه، جایی كه گیرنده های نور قرار دارند، هستند. این نتیجه گیری از آزمایشی حاصل شده است كه در طی آن او و همكارانش متوجه شدند كه پرندگان مسیر خود را به سادگی در نور آبی پیدا میكنند اما در پرتوهای نور با طول موج بیشتر این توانایی را به كلی از دست میدهند.

مرغها و سینه سرخها هر دو از نوادگان یك جد واحد هستند كه حدود 66 میلیون سال قبل میزیسته است. یافتن اینكه هردو پرنده دارای قطب نماهایی مشابه هستند، نشان میدهد كه ایجاد این توانایی در آنها به سالیان بسیار دوری در تكامل آنان و قبل از اینكه عادت مهاجرت در خانواده آنان ایجاد شود، برمیگردد.

این دانشمندان در گزارش تحقیقات خود چنین گفته اند: " این یافته به این معناست كه قطب نمای درونی مربوط به پرندگان به احتمال فراوان در جد مشترك تمام پرندگان عصر حاضر به تكامل رسیده تا به جهت یابی آنان در قلمروشان كمك كند."
شنبه 15/10/1386 - 14:15
ویروس هپاتیت B در كبد یك مومیایی 500 ساله كشف شد 

گروهی از دانشمندان كره ای با جدا كردن كبد یك كودك مومیایی شده موفق شدند ویروس هپاتیت B را شناسایی كنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه دانكوك در سئول با جداكردن و بررسی كبد این كودك مومیایی شده كه مربوط به 500 سال قبل است، برای اولین بار توانستند در اجساد مومیایی شده بدست آمده از دوران گذشته ویروس هپاتیت B را كشف كنند.

بیماری هپاتیت B در كره جنوبی یكی از بیماری های شایع است به طوری كه 12 درصد از جمعیت این كشور حداقل یك بار در عمر خود به این بیماری مبتلا شده اند و به طور متوسط پنج درصد از كل جمعبت زمین نیز به این بیماری مبتلا هستند.

براساس گزارش ساینس دیلی، این دانشمندان با بررسی ژنوم این مومیایی با هدف پی گیری تكامل این ویروس در قرن های گذشته كشف كردند كه حتی در 500 سال قبل هم ویروس هپاتیت B وجود داشته است. باوجود این هنوز مشخص نشده است كه از چه زمانی دو نوع B و A این ویروس از هم جدا شده اند.

به گفته این محققان، كشف این ویروس قدیمی مربوط به 500 سال قبل می تواند به عنوان یك كلید راهنما به درك و شناخت این مسئله كه ویروس هپاتیت از چه زمانی دوره تكامل خود را آغاز كرده و توسعه درمان های جدید كمك كند.
شنبه 15/10/1386 - 14:14
داستان شنیدنی نامگذاری ماه اوت (آگست ـ اوگوست)
در تقویم رومی كه به دستور «ژولیوس سزار» تدوین شده بود و در تقویم، كه «سال» بمانند تقویم ایرانیان از مارس آغاز می شد، ماه اوت فعلی ماه ششم بود و Sextilis (ماه ششم) خوانده می شد. ماه پیش از آن را به این مناسبت كه ژولیوس سزار در آن به دنیا آمده بود، ژولای (جولای ـ ژوئیه) نامگذاری كرده بودند كه پس از گذشت بیش از دو هزار سال به همین نام باقی مانده است. 

پس از سزار، پسر خوانده او «گایوس اوكتاویوسGaius Octavius» به سمت امپراتور انتخاب شد و سزار اوكتاویانوس نام گرفت. سنای روم پس از غلبه اوكتاویانوس بر مخالفین و در صدر آنان ماركوس آنتونیوس و كلئوپاترا ملكه یونانی تبار مصر، وی را لقب «اوگوستوسAugustus» داد و پیشنهاد او را كه به تنهایی حكومت كند و شریك نداشته باشد تصویب كرد. گام بعدی اوگوستوس كه پا در جای پای پدر خوانده اش می گذارد، قرار دادن نام خود بر یكی از ماههای سال بود و ماه ششم را كه متعاقب ماه ژولای (ماه ژولیوس سزار) بود برگزید و آن را «اوگوست» نامید كه هنوز باقی مانده است. كار بعدی او كه خودخواهی محض خوانده شده است این بود كه اعلام كرد ماه اوگوست باید مانند ماه ژولای 31 روزه باشد تا دست كمی از ماه ژولیوس سزار نداشته باشد كه عملی شده است و به این ترتیب، سال میلادی كه خورشیدی است دارای هفت ماه 31 روزه است!.
اوگوستوس پس از 40 سال حكومت در نوزدهم اوگوست (ماهی كه به نام خودش بود) در سال 14 میلادی درگذشت.
از كارهای دیگر اوگوستوس كه به میراث باقی مانده و برخی از دولتها در طول تاریخ و تا به امروز از آن استفاده كرده اند، اصطلاح «صلح رومی (Pax Romana)» است. وی می گفت كه دولت روم با هیچ دولتی سر جنگ ندارد و تجاوزی از ناحیه روم صورت نمی گیرد و جنگهایی كه انجام می شود، تنها به خاطر صلح و حفظ امنیت اتباع روم است و تعرض محسوب نمی شوند!.
شنبه 15/10/1386 - 14:13
چاق ترین-بلندترین - كوتاهترین آدم دنیا 

نام یك مرد مكزیكی با 560 كیلوگرم (1234 پوند) وزن به عنوان چاق ترین آدم دنیا در كتاب ركوردها ثبت شد. این در حالیست كه با كم كردن 200 كیلو وزن، ممكن است او به عنوان كسی كه بیشترین وزن را كم كرده نیز شناخته شود.

مانوئل اریب، 41 ساله می گوید:" خوشحالم كه به عنوان چاق ترین آدم اسمم در كتاب ركوردها است. و نیز خوشحالم كه 200 كیلو كم كرده ام."

اریب در ماه مارچ توانست با سوار شدن داخل یك تریلر برای جشن گرفتن كم كردن وزن خود از خانه اش در مونتری، شمال مكزیكو، خارج شود.

این عكی اریب به همراه شرحی از درمان هایی كه داشته و پیشنهادات جراحی كه به داده شده در نسخۀ 2008 كتاب ركوردها چاپ خواهدشد.

اریب گفت ویرایشگر این كتاب به او قول داده كه سال آینده به ملاقات او بیاید و در نسخۀ 2009 كتاب عكس او را به عنوان كسی كه بیشترین وزن را كم كرده است چاپ كند. 

بلندترین مرد دنیا كوتاهترین مرد دنیا را ملاقات می كند

از لحاظ قدی آنها از دو دنیای متفاوت می باشند.

بائو سیشون، بلندترین مرد دنیا،با، هی پینگ پینگ، كوتاهترین مرد دنیا، دست داد.این دو مرد هر دو از یك نژاد یعنی مغولستان می باشند. آقای سیشون 56 ساله با 2.37 متر قد و آقای پینگ پینگ 19 ساله با 73 سانتیمتر قد.

بائو سیشون كشیش اخیرا با یك دختر فروشندۀ 28 ساله در یك مراسم كاملا سنتی ازدواج كرده است. قد سیا شوجیان 5.6 فوتی تا آرنج بائو می باشد.

بائو می گوید كه تا 16 سالگی قد نرمالی داشته و در عرض 7 سال قد او به آن چیزی كه اكنون است رسیده.

پینگ پینگ در شهری نزدیك شهر بائو به دنیا آمده است. پدر او می گوید وقتی هی بدنیا آمد به اندازۀ كف دست یك آدم بالغ بود.
شنبه 15/10/1386 - 14:13
قدیمی ترین پروتز دنیا كشف شد 

قدیمی ترین انگشت مصنوعی مومیایی شده كه مربوط به 1000 قبل از میلاد است به عنوان اولین پروتز دنیا در موزه ملی مصر در قاهره به نمایش عمومی درآمد.

این پروتز قدیمی مربوط به انگشت شست پای یك زن است كه با چوب و پوست ساخته شده است و علاوه براینكه به عنوان قدیمی ترین اندام مصنوعی معرفی شده است، می تواند در گروه آثار هنری نیز جای گیرد. در این خصوص جكی فینچ از مركز پزشكی زیستی مصر شناسی دانشگاه منچستر انگلیس اظهار داشت:"این پروتز مومیایی شده مربوط به هزار قبل از میلاد است و از نظر زیبایی شناسی جز آثار بی نظیر به شمار می رود. اگرچه از نظر كاربردی، تنها جای خالی انگشت قطع شده را پر كرده است." تاكنون تصور می شد كه قدیمی ترین پروتز مربوط به 300 قبل از میلاد است كه در مقبره ای واقع در كاپوتا كشف شده بود. این مقبره در جنگ جهانی دوم ویران شد. این انگشت با چوب ساخته و با فلزات برونز، آهن محكم شده است و روكشی از چرم دارد. درحقیقت این پروتز بسیار شبیه به پروتزهای مدرن است.
شنبه 15/10/1386 - 14:12
مادر بزرگ 75 ساله ركورد اینترنتی را شكست! 

یك پیرزن 75 ساله سوئدی موفق شد با سرعت 40 گیگابایت بر ثانیه ركورد سریع‌ترین جست‌وجوی اینترنتی را بشكند.
آیا تاكنون فكر كرده‌اید كه چه كسی توانسته است از بالاترین سرعت اتصال به اینترنت استفاده كند؟
حتما پاسخ بی‌تردید پاسخ می‌دهید: «بیل گیتس و همكارانش در خانه غول نرم‌افزاری دنیا.»
اما پاسخ شما كاملا اشتباه است، زیرا یك زن 75 ساله به كمك پسرش افتخار استفاده از پرسرعت‌ترین اینترنت را داشته است.
«سیگبریت لاثبرگ» 75 ساله اهل "كارلستاد" سوئد توانست تنها با استفاده از یك رایانه شخصی خانگی با سرعت 40 گیگابایت برثانیه بیش از هزارو 500 كانال تلویزیون را از اینترنت روی DVD بارگذاری كند.
به نوشته روزنامه سوئدی Local، «پیتر لاثبرگ» پسر این زن سالمند براساس توافقی كه با شركت سیسكو با هدف نشان دادن پتانسیل‌های خاص فیبرهای دیداری انجام داده بود، این سرعت بالا را برای استفاده مادرش گرفته است.
به این ترتیب این زن توانست نام خود را به عنوان تنها فرد 75 ساله تكنولوژیكی دنیا در تاریخ انفورماتیك به ثبت برساند
شنبه 15/10/1386 - 14:11
گربه‌ای كه زمان مرگ را پیش‌بینی می‌كند 

گربه‌ای به نام اسكار قدرت پیش‌بینی مرگ بیماران را در خانه سالمندان دارد و در ساعات آخر عمر بیماران به آنان نزدیك می‌شود.
دقت او، كه در 25 مورد مشاهده شده، باعث شده وقتی بیماری را انتخاب می‌كند، كاركنان خانه سالمندان در پراویدنس، رود آیلند، امریكا، به اعضای خانواده او خبر دهند. بیمار انتخابی گربه معمولا كمتر از چهار ساعت وقت دارد. دكتر دیوید دوسا، در مصاحبه‌ای گفت: او خیلی اشتباه نمی‌كند و به نظر می‌رسد می‌فهمد چه وقت بیماری دارد می‌میرد. دكتر دوسا این پدیده را در مقاله‌ای در نشریه پزشكی نیوانگلند توصیف كرده است.
دكتر دوسا، پزشك سالخوردگان و استاد پزشكی دانشگاه براون گفت: اعضای بسیاری از خانواده‌ها با این كار تسكین می‌یابند و قدر فرصتی را كه این حیوان برای آنان و عزیزان در حال مرگ‌شان فراهم می‌سازد، می‌دانند.
این گربه 2 ساله خانگی در طبقه سوم واحد بیماران مغزی خانه سالمندان و مركز بازپروری استیرهاوس در پراویدنس، بزرگ شد. این مركز محل مداوای بیماران مبتلا به آلزایمر، پاركینسون و بیماری‌های مشابه است.
كاركنان این مركز پس از حدود 6 ماه متوجه شدند كه اسكار درست مانند دكترها و پرستاران سراغ بیماران می‌رود. بیماران را بو می‌كند و به آنان خیره می‌شود، بعد كنار بیمارانی می‌نشیند كه چند ساعت دیگر به مرگشان مانده است.
دوسا گفت: به نظر می‌رسد اسكار كارش را جدی می‌گیرد و رفتارش با دیگران دوستانه نیست و به آنان علاقه نشان نمی‌دهد.
خانم دكتر جوآن تنو از دانشگاه براون كه در این مركز كار می‌كند و متخصص مراقبت و درمان بیماران بد حال و مشرف به مرگ است، گفت: اسكار در پیش‌بینی مرگ این افراد بهتر از كسانی است كه در اینجا كار می‌كنند.
او وقتی به استعداد اسكار ایمان آورد كه سیزدهمین پیش‌بینی درست پیاپی خود را به عمل آورد.
تنو گفت: داشتم بیماری را معاینه می‌كردم او زنی بود كه دیگر غذا نمی‌خورد، با دشواری نفس می‌كشید، و پاهایش سیاه شده بود كه همه اینها نشانه‌های نزدیكی مرگ او بود.
با این حال اسكار در اتاق و كنار او نماند به این دلیل تنو فكر كرد حیوان قدرت پیش‌بینی خود را از دست داده است. اما معلوم شد كه پیش‌بینی دكتر زود بوده و بیمار 10 ساعت دیگر مرد. اما پرستاران به تنو خبر دادند كه اسكار دو ساعت مانده به مرگ زن بیمار، خود را به او رساند.
پزشكان می‌گویند بیشتر كسانی كه این گربه دوست داشتنی سراغ‌شان می‌رود حالشان به قدری بد است كه متوجه حضور او نمی‌شوند به این دلیل آگاه نیستند كه او پیك مرگ است. بیشتر خانواده‌ها برای اطلاع پیش هنگام راضی هستند اگرچه یكی از آنان هنگام مرگ عضو خانواده‌اش می‌خواست گربه در آنجا نباشد.
وقتی اسكار را در چنین شرایطی از اتاق بیرون می‌برند عصبی می‌شود و نارضایتی خود را با میومیو آشكار می‌كند.
هیچكس مطمئن نیست كه رفتار اسكار از نظر علمی مهم باشد یا دلیلی داشته باشد.
تنو می‌گوید شاید گربه بوهایی را حس می‌كند یا از رفتار پرستارانی كه بزرگش كرده‌اند چیزهایی را می‌فهمد
شنبه 15/10/1386 - 14:11
خوردن فرش برای حل مشكل گوارشی 

یك مرد آمریكایی بیش از دو سال است كه برای حل مشكل گوارشی خود زیرانداز‌هاو فرش های بافته شده از الیاف گیاهی و چوب بامبو را می‌خورد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آلمان، این مرد آمریكایی كه مشاور مالیاتی است بعد از اینكه هیچ كدام از پزشكان نتوانستند مشكل گوارشی او را درمان كنند به توصیه یك مرد هندی سالمند رو به خوردن زیراندازهای بافته شده از بامبو و الیاف گیاهی آورد.

بنابر گفته این مرد هندی، مصرف روزانه یك تكه فرش تهیه شده از الیاف گیاهی بامبو مشكل او را برطرف می كند.

این گزارش می افزاید: بیشتر از دو سال است كه این مرد آمریكایی هر هفته حدود نیم متر مربع فرش می‌خورد و مدعی است كه از وقتی كه فرش گیاهی می خورد مشكل گوارشی بكلی برطرف شده است.
شنبه 15/10/1386 - 14:10
معمای مغز انیشتن 

در زمینه اسرار نبوغ انیشتن تا كنون كار های جالب توجهی انجام شده است كه پاره ای از این كارها در زمان زندگی او و تعدادی در زمان بعد از مرگ او انجام گرفته است. برای مثال انجام انواع ازمایشات مربوط به علكرد الكتریكی مغز وی(به وسیله كرفتن نوار مغزی ابتدایی ) از این جمله محسوب می شوند.
اما بعد از مرگ وی شخصی به نام دكتر هاروی با عمل جراحی مغز وی را از جمجمه اش خارج و در محلی نگهداری كرد. هر چند این عمل به صورت مخفیانه و غیرقانونی انجام گرفت و بعدها مشكلات زیادی برای او به وجود اورد اما امكان مطالعات بعدی بر روی مغز انیشتن را امكان پذیر كرد.متن زیر ترجمه نوشته ایست كه توسط دكتر marian diamond به قلم تحریر د رامده و شرح یكی از این آزمایشات بر مغز انیشتن است:
هیجان كشف كردن مسری است.یافته های جدید اغوا كننده و بدون توقف ما را راهنمایی می كنند.اما چه عاملی باعث شد من مطالعه بر روی نسبت glial cells به neuron را در مغز انیشتن آغاز كنم؟ جواب این مسئله را در یك گزاره ساده نمی توان یافت. بلكه بر پایه سال ها كار و مطالعه اثرات محیط بر اناتومی مغز بنا شده است.
بازسازی سری اتفاقاتی كه منجر به یافتن تعداد نهایی سلول ها می شود یك كار سخت و طاقت فرسا بود اما با وجود تمام این سختی ها عوامل زیادی بودند كه ما را در راه تحقق این هدف یاری كردند. كه عبارتند از:
1- همكاری با یك پروفسور(gerhald von bonin) در حدود 25 سال پیش
2- نتایج یك تحقیق كه نشان می داد در مغز موش هایی كه در محیط غنی زندگی می كنند ، در مقایسه با مغز موش هایی كه در محیط فقیرتر زندگی می كنند تعداد glial cells به ازای هر neuron بیشتر است.
3- عكسی از مجله science كه جعبه ای مقوایی را نشان می داد كه در داخل یك میز تعبیه شده بود و در درون ان مغز انیشتن نگهداری می شد.
4- در یك بعد از ظهر آرام كه به نظر می رسید همه مشغول كاری باشند من آنقدر وقت آزاد داشتم كه بتوانم در مورد مسائل بالا فكر كنم.
5- استفاده از فناوری های عالی و بررسی های آماری
این ها همه باعث شد تا من به همان سادگی كه كه هم اكنون یك نفر می تواند محاسبه كند كه 1+2+3+4 چند می شود تفاوت بین نسبت glial cells و neurons را در مغز انیشتن را در مقایسه با نمونه های گرفته شده از مغز چند فرد دیگر نیز قابل مقایسه است.حال هركدام از قسمت های معادله بالا را بیشتر شرح می دهم.
1- یك روز در آزمایشگاه مطالعاتی پروفسور von bonin این موضوع را بیان كرد كه فكر می كنمinferior parietal cortex از prefrontal cortex توسعه بیشتری پیدا كرده است. و از انجا كه شمار glial cells نسبت به neuron هم زمان با پیشرفت و بالا رفتن در درخت philogenetic افزایش می یابد. این طور در نظر گرفتیم كه هر چه یك ناحیه توسعه یافته تر باشد باید نسبت glial cells به neurons هم بیشتر باشد.
سپس از مغزهای نگه داشته شده 11 مرد، یك سری نمونه به اندازه بلور شكر از prefrontal cortex و inferior parietal cortex سمت راست و چپ مغز برداشتیم. یعنی 44 نمونه،نسبت glial cells به neurons نشان داد كه در prefrontal cortex تعداد glial cells به ازای هر neuron در مقایسه با inferior Parietal lob بیشتر است. به این ترتیب یك نسبتglial cellsبه neuron را بر اساس اطلاعات علمی به دست آوردیم.
2- در حدود دهه 1960 میلادی كارشناسان و متخصصان ازمایشگاه چوزف التمن در پوردو و ما، فهمیدیم در cerebral cortex از مغز موشهایی كه در محیط زیست غنی زندگی می كنند تعداد glial cells به neurons” فعال “cortex در مقایسه با مغز موش هایی كه در محیط فقیرتر زندگی می كنند بیشتر است.
نورون های فعال cortex احتیاج به سلول های حمایتی glial cells دارند. و در ضمن باید توجه داشت كه شمار نورون ها بعد از تولد زیاد نمی شوند در حالی كه تعداد glial cells زیاد می شود.
3- تعدادی از دانشجویان عكس جعبه مغز انیشتین را از مجلهscience بریده و به دیوار ازمایشگاه نسب كردند زیر نویس مشخص می كرد كه این مغزدر كانزاز نگه داری می شود.
4- یك روز كه من در دفتر كار همسرم در UCLA نشسته بودم با خود فكر كردم كه ایا می توان فقط4 قطعه ازمغز انیشتین كه قابل مقایسه نمونه های خودم در ازمایشگاه باشد را بدست اورم.پس گوشی تلفن را برداشتم و با دانشگاه كانزاز( بخش ANOTAMY) تماس گرفتم و مطلع شدم كه مغز انیشتین در اختیار tomas harvey درweston است . بعد از 3 سال مذاكرات تلفنی كه هر 6 ماه 1 بار انجام می شد سرانجام من 4 قطعه لازم را دریافت كردم
5- به كمك 1 تكنسین عالی و یك كارشناس امار(یك دانشمند به ندرت به تنهایی كار می كند) ما متوجه شدیم كه در مغز انیشتن و در هر 4 قطعه ازمایش شده در مقایسه با همان قطعات از مغز 11 مرد دیگر، تعداد glial cellبه neuron بیشتری وجود دارد و فقط در left parietal lob ان این نسبت به طور مشخصی بیشتر بود.اگر چه این تفاوت به طور غیر معمول بیشتر بود اما ما فقط یك انیشتن داشتیم كه با 11 مرد دیگرمان مقایسه كنیم.وگرنه اگر ما 11 انیشتن داشتیم این یافته قابل اعتمادتر می شد. به هر حال این مطالعه اولین قدم در این راه بود كه تا بحال كسی بر نداشته بود.
شنبه 15/10/1386 - 14:10