تعداد مطالب : 214
تعداد نظرات : 473
زمان آخرین مطلب : 2878روز قبل
چرا شیر سر میرود؟

اگر مایكروفر داشته باشید، احتمالاً دیده‌اید كه شیر درون مایكروفر، با آن كه ممكن است دمایش خیلی زیاد شده باشد، سر نمی‌رود. برای دانستن علت این ماجرا كمی به عقب بر‌می‌گردیم.

اصلاً چرا شیر سر می‌رود؟ اگر به گرم شدن شیر دقت كنید، معنای فیزیكی سر رفتن را خواهید فهمید. وقتی شیر را روی حرارت گاز یا هر وسیله حرارتی كه شیر را از بیرون گرم می‌كند قرار می‌دهید. تا آستانه نقطه‌جوش، هیچ اتفاقی‌نمی‌افتد؛ اما مسأله با آزاد شدن اولین حباب‌های حاوی بخار شیر آغاز می‌شود؛ هر چه دما بالاتر برود، این حباب‌ها هم با سرعت بشتری شكل می‌گیرند و بالاخره وقتی سرعت ایجاد این حباب‌ها از سرعت تركیدنشان بیشتر شود، حباب‌ها روی هم جمع می‌شوند و پس از مدتی از ظرف بیرون می‌ریزند. این حباب‌ها در آب هم ایجاد می‌شوند، اما با رسیدن به سطح آب می‌تركند. كشش سطحی شیر به خاطر وجود چربی‌ها و تركیبات هیدروكربنی از آب بیشتر است. و همین باعث مقاومت حباب‌ها در برابر فشار بخار داخلی و افزایش عمر آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از سر رفتن شیر، حباب‌ها را با هم‌زدن از بین می‌برند.

اما مایكرو همان‌طور كه احتمالاً می‌دانید، با تولید امواج مایكرویو در فركانسی خاص باعث حركت نوسانی مولكول‌های آب موجود در جسم، ایجاد اصطكاك و گرم شدن همگن و درونی آن می‌شود. (یعنی در هر لحظه، همه نقاط مایع درون درون مایكروفر همدما هستند). بنابراین آب یا شیری كه درون مایكروفر قرار می‌گیرد، بی‌سر و صدا و به طور درونی شروع به گرم شدن می‌كند. این گرم شدن می‌تواند تا چندین درجه بالاتر از نقطه جوش مایع ادامه پیدا كند، بدون اینكه آب از آب تكان بخورد و هیچ حبابی در آن ظاهر شود! تعجب نكنید، این پدیده كه ابر گرمایش نام دارد، ویژه مایكروفر نیست و از یك واقعیت فیزیكی عمیق‌تر نتیجه می‌شود. در واقع از نظر فیزیكی، هیچ دلیلی برای ایجاد حباب بخار در یك سیال داغ وجود ندارد و یك عامل خارجی باید این‌كار را بكند. به عبارت دیگر اگر محیط سیال همگن باشد و هیچ ناهمگونی و عارضه غیریكنواختی در آن وجود نداشته باشد كه «بهانه» ایجاد حباب شود، حبابی در كار نخواهد بود و سیال بدون جوشیدن، داغ و داغ‌تر میشه.

چهارشنبه 2/4/1389 - 12:58

اُرد بزرگ : آدم خودباور ، هیچ گاه برای رسیدن به پول ، ارزشهای آدمی را زیر پا نمی گذارد .

چهارشنبه 2/4/1389 - 12:56
چای بابونه درمان‌كننده كم‌خونی است. بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است و از تقویت‌كننده‌های تلخ به حساب می‌آید. این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد و درمان كننده سردرد و میگرن است و با استفاده از آن سنگ مثانه خرد و دفع می‌شود. مصرف بابونه دردهای عصبی ناحیه كمر، سردردهای یك طرفه، دردهای عصبی صورت را بهبود می‌بخشد ولی در اثر مصرف زیاد محلول‌های غلیظ این گیاه حالت استفراغ ایجاد می‌كند. بابونه تب بر و مسكن است.

برای تسكین دردهای عضلانی چای بابونه بنوشید. جویدن این گیاه زخم‌ها را التیام می‌بخشد. مصرف دم كرده گل یا ساقه خشك بابونه به میزان یك استكان در روز برای درمان اختلالات گوارشی و مصرف دم كرده گل و ساقه آن برای درمان ناراحتی‌های عصبی مفید است. شستشوی سر با دمكرده گل بابونه باعث تقویت مو شده، رویش مو را تقویت كرده و باعث جلوگیری از ریزش موی سر می‌شود. مضرات خاصی برای این گیاه عنوان نشده است.

چهارشنبه 2/4/1389 - 12:55

رستوران ارزان قیمت

خانمی ساعت 2ازمحل کارش خارج شد وچون میخواست به محل کار دوستش برود تصمیم گرفت با همان 2000 تومانی که درجیب داشت ناهار ارزان قیمتی بخورد وراهی شرکت دوستش بشود.

چند رستوران گران قیمت را رد کرد تا به رستورانی رسید که سر درش نوشته شده بود:ناهارهمراه بانوشیدنی2000تومان.

معطل نکردو داخل شد ویک ساندویچ ونوشابه برداشت وسر میز نشست.

گارسون برایش دونوع سوپ،سیب زمینی سرخ کرده،نوشابه اضافه ،بستنی ودونوع دسر آورد وبه اعتراض خانم توجهی نکرد.

اماخانم زمانی متوجه شد که این شیوه ی کلاهبرداری این رستوران است که جلوی صدوق رفت ومتصدی حسابرسی کردو گفت:8500

تومان میشود!خانم متعجب گفت:ولی من هیچ کدوم از اونهایی روکه آورده بودین نخوردم! متصدی گفت: ماآوردیم میخواستین بخورین!

خانم زرنگی کردو 500تومان روی پیشخوان گذاشت وقتی متصدی اعتراض کرد،خانم گفت: من مشاوری هستم که بابت یک ساعت مشاوره 8000تومان میگیرم.متصدی گفت:ولی ما که مشاوره نخواستیم. خانم گفت: امامن که اینجابودم میخواستین مشاوره بگیرین.

سه شنبه 1/4/1389 - 12:8

 

هنر نزدایرانیان است وبس

کوروش بعد از اینکه شوش را پایتخت کرد در حالی که مشغول ساختن شهر پازارگاد"پاسارگاد" بودند شروع به تاسیس مدارس هنری حرفه ای (هنرستان) در ایران نمود و در آغاز یک مدرسه ی هنری در شوش تاسیس کرد و آنگاه در 9 شهر دیگرکه به دست خود وی ساخته شد.

مدارس هنری تاسیس نمودتا اینکه مردم ایران هنر بیاموزند.باید دانست که قبل از کوروش در ایران هنر ایرانی بدان مفهوم که در دوره ی هخامنشی به وجود آمد وجود نداشت.سلاطین ماد ذوق هنری نداشتند و با سایر کشورها هم مرتبط نبودند و فقط از هنر بابل استفاده می کردند.

کوروش بعد از اینکه مدارس هنری را به وجود آوردعلاوه بر استفاده از هنرمندان ایرانی از یونان و مصر و بابلنیز هنرمندانی استخدام کردو آنها را در مدارس هنری که در 10 شهر ایران به وجود آورده بود به کار گماشتو چند نفر را نیز به چین فرستادتا از آنجا اسنادان چینی ساز را به ایران آورندو آنها هم در هنرستان مشغول به کار شدنداما باید دانست هنری که در دوره ی کوروش و جانشینان وی در ایران به وجود آمد کاملا رنگ ایرانی داشت و دارای ماهیت ایرانی بود و کلیه ی آثار هنری ایران که از دوره ی هخامنشی به جا مانده چه در قسمت نقاشی و حجاری و چه در قسمت فلز کاری و چینی سازی یک هنر خاص ایرانی استو هنرمندان ایران توانستند سبک ایرانی اصیل به وجود آورندکه در جهان بماند و هر صاحبنظری در نقاشی آن را با یک نگاه بشناسد.

استرابون می گوید:مدارس هنری که کوروش به وجود آورد کارآموزان را برای نقاشی و مجسمه سازی و کاشی سازی و چینی سازی و فلز سازی پرورش می داد ولی بعد از اینکه داریوش به سلطنت رسیددر آن مدارس صنایع دیگر هم به کار آموزان آموخته شد از قبیل قالی بافی-نجاری-منبت کاری-پارچه بافی- قلاب دوزی.

هنر اصیل ایرانی در دوره ی کوروش و جانشینان او بر محور دو چیز بود:اول مزدا پرستی و دوم احترام شاه.

از آثار بدست آمده از زیر خاک این دو واقعیت را خواهیم دید که کوروش و جانشینهای او برای ملت خود سرمشق مزدا پرستی بوده اند

سه شنبه 1/4/1389 - 12:7

چگونه میخندیم ؟

چگونه میخندیم ؟ انسان خندیدن را دوست دارد. هر انسان بالغ به طور متوسط در روز 17 بار می‌خندد و همین علاقه انسان به خندیدن است که باعث پدید آمدن جوک و طنز و حتی کمدی شده است.

خندیدن برای ما نشاط آور است و به همین خاطر به خندیدن علاقه داریم. اما جالب است بدانید انسان ها تنها موجوداتی هستند که می خندند.

خندیدن مکانیزم پیچیده ای دارد که در عین حال می تواند دوای درد بسیاری از دردها باشد و دانشمندان هنوز هم معتقدند که خنده می تواند در درمان بیماری ها مؤثر باشد.

* خنده چیست؟

خنده از دو قسمت تشکیل شده است که یکی به حالت صورت و دیگری به صدایی که تولید می شود اطلاق می شود.

وقتی ما می خندیم، مغز دستور این عمل ها را صادر می کند و اگر شدیدتر بخندیم، دستوراتی برای تکان خوردن دست ها و پاها نیز صادر می شود.

هنگام خنده 15 ماهیچه صورت به حرکت در می آیند که مهم ترین آنها مکانیزم حرکت لب های بالای شماست.

ماهیچه های حلق شما دچار انقباض می شوند و به همین علت شما دچار بریده نفس کشیدن می شوید.

گاهی اوقات در حالت های شدید خنده مجراهای اشکی شما هم وارد کار می شوند و در حالی که شما از شدت خنده دهان خود را برای گرفتن اکسیژن بیشتر باز و بسته می کنید صورت تان هم از اشک خیس می شود و حتی رنگ چهره تان به قرمز تغییر می کند و صداهای عجیبی نیز تولید می کنید.

محققان بسیاری تا کنون سعی کرده اند که از مکانیزم خنده بیشتر بدانند، اما مشکل این است که در هنگام تحقیقات، خنده افراد زود از بین می رود .

یکی از محققان تحقیق خود را روی صدای خنده متمرکز کرد و به این نتیجه رسید که همه خنده ها از یکی از صداهای ها-ها-ها یا هو-هو-هو پیروی می کنند و امکان ندارد فردی بتواند با ترکیب این دو صدا بخندد.

محققان معتقدند که در بدن انسان یابنده هایی وجود دارد که خنده را تشخیص می دهد و باعث ادامه یافتن آن می شود. از نظر آنها خنده یک عکس العمل کاملاً اتوماتیک و نا خودآگاه است.

 

* چرا می‌خندیم؟

بیشتر محققان معتقدند که خنده باعث ایجاد کشش و رابطه نزدیک میان انسان ها می شود. وقتی شما با کسی احساس راحتی می کنید با او می خندید و این احساس را نشان می دهید.

اینکه شما نمی خواهید در یک گروه احساس تنهایی کنید، باعث می شود هنگام خنده با آنان بخندید و آنها را همراهی کنید و به همین دلیل است که خنده را مسری می دانند.

اگر دقت کرده باشید معمولاً اگر بزرگ خانواده و یا حتی رئیس تان بخندد، شما نیز می خندید و این دقیقاً همان حالتی است که گفته می شود با خنده می توان رفتارهای دیگران و حتی خلقیات آنان را کنترل کرد.

به طور مثال اگر هنگام خطر شما بخندید و فرد تهدیدکننده نیز بخندد تا حدود زیادی مشکل حل می شود.

یکی از محققان خنده انسان را با آواز پرنده ها مقایسه می کند و معتقد است که خنده یک عکس العمل طبیعی انسان برای ایجاد رابطه است.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که خنده در زمانی که در یک گروه هستند، 30 برابر زمانی است که شما تنها مثلاً جلوی تلویزیون نشسته اید.

 

* خنده و مغز:

ما می دانیم که قسمت های مختلف مغز، در مکانیزم خنده مؤثرند. به طور مثال عکس العمل های عاطفی بزرگترین حرکت های مغز را تولید می کنند.

محققان معتقدند که هنگام خنده قسمت های مختلف مغز وارد کار می شود، اما هنوز به طور دقیق رابطه میان خنده و مغز مشخص نشده است.

برای انجام این تحقیقات چندین نفر به دستگاه های پیشرفته متصل شدند و نتیجه اینکه هنگام خنده امواجی که توسط مغز آنان تولید می شد کاملا یکسان بود. براساس این تحقیقات:

o ابتدا قسمت چپ فعال شده و کلمات و جوک ها را تحلیل می کند.

o سپس قسمت جلویی ان که مربوط به احساسات است، بسیار فعال می شود.

o قسمت راست مغز اطلاعات مربوط به جوک را تحلیل می کند.

o قسمت پشت سر که دستور حرکات دهان و یا دست ها را صادر می کند، فعال می شود.

o رفتارهای خارجی ظاهر می شوند.

قابل ذکر است که راهی که خنده در مغز طی می کند با راهی که هنگام احساسات شدید طی می کنیم، کاملا متفاوت است و به همین خاطر است که محققان معتقدند که هر گونه اختلالی در این بخش مغز می تواند انسان را از خندیدن باز دارد و یا به آن شکلی غیر عادی دهد.

 

* سیستم فعال:

سیستم فعال مغز که گفته می شود، در مکانیزم خنده دخیل است در قسمت مرکزی قرار دارد. این قسمت بسیار مهم است زیرا حرکاتی را که برای انسان بسیار حیاتی است کنترل می کند.

این قسمت از مغز در حیوانات بسیار قدیمی همچون تمساح ها نیز وجود داشته است که با استفاده از آن و بو کشیدن طعمه خود را انتخاب می کرده اند، اما در مورد انسان ها این بخش در احساسات و انگیزه انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

محققان معتقدند که "آمیگدالا " و "هیپو کامپوس" بیشترین نقش را در احساسات انسان ایفا می کنند.

امیگدالا با هیپوکامپوس ارتباط برقرار می کند و همین ارتباط باعث احساساتی همچون عشق و دوستی و احساسات روزانه می شود.

هیپوتالاموس بخشی است که موجب تولید صداهای گوناگون هنگام خنده می شود.

 

* چه چیزهایی خنده دار است؟

بر اساس تئوری ناسازگاری انسان زمانی می خندد که چیزهایی را بشنود که از نظر عقلی و اتفاقات روزمره غیر ممکن به نظر برسند.

جوک ها زمانی خنده دارند که ما یک انتظار دیگر از پایان آنها داریم اما به شکلی دیگر ظاهر می شوند. وقتی جوکی شروع به تعریف می شود، مغز ما ناخودآگاه شروع به پیش بینی آن می کند و وقتی پایان آن کاملاً متفاوت با آن چیزی است که ما تصور می
کردیم ،خنده دار به نظر می رسد.

اکنون ما احساسات جدیدی داریم که تفکرات قبلی ما را نسبت به آن موضوع تغییر داده است.

تئوری برتری بیان می کند که ما زمانی به یک جوک می خندیم که حماقت اشخاص و نادانی و اشتباهات آنان بیان شود . این احساس برتری به شخص باعث می شود ما احساس خرسندی کرده و بخندیم.

تئوری آسودگی معتقد است انسان می خندد چون احتیاج دارد که بدنش را از تنش های روزانه پاک نماید. زیرا خندیدن می تواند این عصبیت های روزانه را تا حد بسیاری کم نماید.

 

* چه چیز هایی خنده‌دار نیستند؟

مهم ترین موضوع در این میان سن است. کودکان و نوزادان در حال کشف دنیای اطراف خود هستند پس موضوعات برای آنان کاملا متفاوت است.

یک کودک ممکن است به جوک های ساده ای که مثلاً یک فیل در آن نقش اول را بازی می کند، بخندد.

در مورد نوجوانان قضیه فرق می کند. آنها به موضوعات روزمره شان مانند غذا و تفریحات می خندند که به آنان احساس برتری می دهد.

وقتی بزرگتر می شویم، افکار و فیزیک ما تغییر می کند. هر چه بیشتر دنیا دیده شویم به مسائل متفاوت تری همچون تفاوت آدم ها می خندیم. خنده دقیقاً در سنین مختلف در مورد مسائلی صورت می گیرد که استرس ما را کمتر کند.

اینکه در کدام کشور و با چه فرهنگی بزرگ شده ایم، نیز فرق می کند. شما معمولاً اگر جوک های کشور های دیگر را بشنوید، کمتر برای تان خنده دار است و این به تفاوت فرهنگ ها بر می گردد.

وقتی کسی به شما می گوید که جوک تان اصلا خنده دار نبود هم دو دلیل می تواند داشته باشد یکی احساس منفی که در شخص ایجاد شده و دیگری اینکه آن شخص نکته جوک را نفهمیده و یا برایش جذاب نبوده است.

 

* خنده و سلامت:

همه ما می دانیم که خنده برای بسیاری از دردها درمان است. مهم ترین کاری که خنده برای ما انجام می دهد آن است که به اعصاب ما تعادل داده و همین موضوع از امراض مختلف جلوگیری می نماید.

خنده هورمونهای استرس را بسیار کم کرده و باعث می شود که ما کمتر عصبانی شویم و از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می‌نماید.

این عمل همچنین باعث بالا رفتن سلول های پروتئین که از بیمار شدن مان جلوگیری می کند، می‌شود. بیشتر شدن بزاق دهان از ورود بیماری های عفونی از طریق دهان جلوگیری کرده و کمک بزرگی به ما می‌کند.جالب است بدانید که 100 بار خندیدن برابر 15 دقیقه دوچرخه سواری کردن است، پس خنده می‌تواند یک ورزش به حساب بیاید. اکسیژن‌خون بالا رفته و فشار خون پایین می‌اید.

به گفته پزشکان اکثر مردم احساسات منفی خود از قبیل ترس یا نفرت را در خود نگه می دارند و خنده راهی است، برای بیرون ریختن این احساسات و به همین دلیل است که افراد ترس خورده را معمولاً به رفتن سینما برای دیدن فیلم های خنده دار ترغیب می کنند.

 

* برای بیشتر خندیدن:

o چیزهایی را که برایتان جالب است و شما را می خنداند شناسایی کنید و انها را بیشتر وارد زندگی خود کنید.

o اطراف خود را از ادمهای شاد پر کنید

o خودتان سعی کنید که فرد با مزه تری باشید!! خنداندن اطرافیانتان می تواند برای شما هم مفید باشد پس از این فرصت استفاده کنید.

سه شنبه 1/4/1389 - 12:6

اگرشماذاتا ادم باکلاسی هستیدکه هیچ!درغیر این صورت باید ازهر فرصتی برای نشان دادن این موضوع استفاده کنید.شایدباورتان نشودشما میتوانید ازجراحت خودنیز برای کلاس گذاشتن استفاده کنید.فقط کافیست جواب های زیررا با قیافه ای موجه بیان کنید:

-اگرشست پای شمازیر اجاق گاز گیر کرده ومجروح شدید اگرعلت را جویاشدن درجواب بگویید:دیشب پام موند زیر پیانوی بابام!

-اگرصورت شمابراثرجوشکاری سوخته است بگویید:ازاسکی آخرهفته نیتونم بگذرم!

-اگربه خاطر تک چرخ زدن باموتور جلوی مدرسه دخترونه به زمین خورده اید،بگویید: باموتور هزار داداشم توی جاده چالوس تصادف کردیم!

-اگر دست شما براثر چسبیدن به ماهیتابه پیاز داغ سوخته،بگویید:دیشب با قهوه جوش این جوری شد.

-اگربر اثر ضربه چکش ناخن شما شکسته،بگویید:باسیم گیتار این جوری شد!

-اگربر اثر زدو خورد توی صف روغن کوپنی زیر چشم شما بنفش شد جوابتان این باشد: توپ تنیس به صورتم خورد.

-اگرصورت شما بر اثرخوردن خرما وحلوای خیرات مملو ازجوش شد بگویید:خواهرم ازهلند شکلات زیادی آورده.

-اگرمینی بوس شمادرجاده خاکی چپ کرد وحسابی مجروح شدید بگویید:الکی میگن زانتیا ایربگ داره!

-اگر دست شما به سماورچسبید،بگویید:حواسم نبود میله شومینه زیاد داغ شد.

 

*نکته ی کنکوریعنی شما اینقدربی کلاسی که اینوتاآخرخوندی؟!!!!

دوشنبه 31/3/1389 - 11:28

 

كوروش بعد از اینكه پادشاه ایران شد مبادرت به ساختن اولین شهر نمونه كرد كه بعد شهرهای دیگر ایران هم چنان در دوره سلطنت كوروش از روی آن شهر نمونه ساخته شد..

شهر نمونه ی مزبور كه اینك خرابه هایش نزدیك قریه ای به اسم مشهد مرغاب در فارس است به اسم پازارگارد خوانده می شد كه امروزه آن را پاسارگاد یا پازارگاد می گویند..

خرابه های شهر پازارگاد امروزه دو كیلو متر و نیم طول و هفتصد متر و در بعضی نقاط هشتصد متر عرض دارد ;ولی این خرابه ها بازمانده تمام شهر پازارگاد نیست بلكه فقط بازمانده كاخ سلطنتی می باشدو شهر پازارگاد خیلی بیش از این وسعت داشته است و تنها قسمت وسیع شهر به مناسبت اینكه با مصالح درجه یك و به خصوص سنگ ساخته نمی شد از بین رفته ;ولی خرابه های سلطنتی باقی مانده است..

از آن موقع تا روزی كه كوروش زنده بود چهل شهر را در ایران ساخت و اكثر شهرهای بزرگ امروزی ایران از بناهای كوروش است..

استرابون می گوید:"وقتی ما وارد پاسارگاد (پازارگاد) شدیم, دویست سال از ساختمان آن شهر از طرف كوروش گذشته بود;معهذا عمارات شهر طوری استحكام داشت كه پنداری بیش از چند سال از ساختمان آنها نگذشته است" و روایتی است كه بعضی از ساختمان های پازارگاد تا پایان دوره ی ساسانیان باقی بود.

دوشنبه 31/3/1389 - 11:27
تعریف رنگدر سال 1666، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگهای قابل رؤیت تجزیه میشود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگهای دیگر نیست.آزمایشهای بعدی نشان داد که با ترکیب نورها میتوان رنگهای مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز در ترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود میآورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی میگویند. بعضی از رنگها، مثل زرد و ارغوانی، در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی میکنند و نور سفید میسازند. این رنگها را نیز رنگهای مکمّل مینامند.تاثیرات رنگها از نظر روانشناسیبا وجودی که اثر رنگها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق میکند امّا برخی از تاثیرات رنگها دارای معنی یگانهای در سراسر جهان هستند. رنگهایی که در طیف رنگها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگهای گرم شناخته میشوند که این دامنهاش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.رنگهایی که در ناحیه آبی طیف قرار دارند، رنگهای سرد نامیده میشوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بیتفاوتی را به ذهن آورند.روانشناسی رنگها به عنوان روش درماندر برخی از فرهنگهای قدیمی، از جمله مصریها و چینیها، از رنگها برای درمان استفاده میشده است. این کار که گاهی به آن نور درمانی یا رنگ شناسی نیز گفته میشود هنوز هم به عنوان روش درمان جایگزین مورد استفاده قرار میگیرد.در این روش:•از رنگ قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش تمرکز استفاده میشود.•از رنگ زرد برای تحریک اعصاب استفاده میشود.•از رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی استفاده میشود.•از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار استفاده میشود.•از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتیهای پوستی استفاده میشود.اغلب روانشناسان به رنگ درمانی به دیده شک و تردید مینگرند و میگویند که درباره تاثیرات احتمالی رنگها اغراق شده و رنگها در فرهنگهای مختلف، معانی متفاوتی دارند. پژوهشها نشان دادهاند که در بسیاری از موارد، تاثیرات رنگها در تغییر حالت افراد، تاثیراتی زودگذر و موقتی بوده است. برای مثال، قراردادن افراد در اتاق آبی ممکن است در ابتدا احساس آرامش در آنها به وجود آورد امّا این اثر پس از آن که آنها آرامششان را بازیافتند، به تدریج کاهش خواهد یافت.روانشناسی رنگهای مختلف:1- روانشناسی رنگ سیاه•سیاه تمام نورها در طیف رنگها را جذب میکند.•سیاه معمولاً به عنوان نماد ترس یا شیطان مورد استفاده قرار میگیرد امّا به عنوان نشانگر قدرت نیز شناخته میشود. از رنگ سیاه برای نشان دادن شخصیتهای خطرناک مثل دراکولا و یا جادوگران استفاده میشود.•رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگها برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار میگیرد. این رنگ همچنین نشانگر غمگینی، جذابیت جنسی و رسمی بودن است.•در مصر قدیم، رنگ سیاه نشانگر زندگی و تولّد دوباره بود.•رنگ سیاه معمولاً به دلیل لاغر نشان دادن در نمایشهای مد مورد استفاده قرار میگیرد.2- روانشناسی رنگ سفید•رنگ سفید، نماد معصومیت و پاکی است.•رنگ سفید میتواند در انسان احساس فضای بیشتر به وجود آورد.•رنگ سفید معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملاً به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید امَا خالی و سرد است. بیمارستانها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده میکنند.3- روانشناسی رنگ قرمز•رنگ قرمز، رنگ گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است.•رنگ قرمز، نشانگر عشق، حرارت و صمیمیت است.•رنگ قرمز، به وجود آورنده احساس شور و هیجان است.•رنگ قرمز، تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.4- روانشناسی رنگ آبی•آبی، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم و محبوبترین رنگ در بین مردان است.•رنگ آبی، احساس آرامش را به ذهن میآورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است.•رنگ آبی، میتواند احساس غم، درونگرایی یا گوشهگیری را در بعضی افراد به وجود آورد.•رنگ آبی معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار میگیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاقهای آبی کارآیی بیشتری دارند.•رنگ آبی با وجودی که از محبوبترین رنگهاست امّا یکی از رنگهایی است که کمترین اشتها را بر میانگیزد. در برخی از برنامههای کاهش وزن توصیه میشود که غذای خود را در بشقابهای آبی بکشید. رنگ آبی به ندرت به صورت طبیعی درخوراکیها وجود دارد. همچنین رنگ آبی غذا معمولاً به عنوان نشانه فاسد بودن و یا سمّی بودن آن در نظر گرفته میشود.•رنگ آبی میتواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد.5- روانشناسی رنگ سبز•رنگ سبز، رنگ سردی است که نماد طبیعت است.•رنگ سبز، نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است.•پژوهشگران دریافتهاند که رنگ سبز میتواند باعث افزایش قابلیت خواندن گردد. برخی از دانشآموزان و دانشجویان با قراردادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب، میتوانند مطالب را با سرعت بیشتری از حدّ معمول بخوانند و درک کنند.•رنگ سبز، از دیر باز نماد باروری بوده و در قرن پانزدهم برای لباس عروسی به کار میرفته است.•از رنگ سبز در دکوراسیون به دلیل اثر آرام بخشی آن استفاده میشود.•رنگ سبز باعث کاهش استرس میشود. کسانی که در فضای کاری سبز رنگ کار میکنند، کمتر دچار دردهای دستگاه گوارش میشوند.6- روانشناسی رنگ زرد•رنگ زرد، رنگی گرم وشاد است.•رنگ زرد به دلیل مقدار زیاد نوری که منعکس میکند، بیشتر از بقیه رنگها چشم را خسته میکند. استفاده از رنگ زرد برای پس زمینه کاغذ یا نمایشگر کامپیوتر میتواند باعث چشم درد یا در حالتهای خاص از دست دادن بینایی گردد.•رنگ زرد میتواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. با وجودی که رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد شناخته میشود اما بیشتر مردم در اتاقهای زرد رنگ، هیجانشان را از دست میدهند و بچه ها نیز در اتاقهای زرد رنگ بیشتر گریه میکنند.•رنگ زرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن انسان میگردد.•چون رنگ زرد، از بقیه رنگها زودتر دیده میشود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار میگیرد.7- روانشناسی رنگ ارغوانی•رنگ ارغوانی نماد وفاداری و ثروت است.•رنگ ارغوانی نشانگر عقل و معنویت است.•رنگ ارغوانی خیلی کم در طبیعت وجود دارد و به همین دلیل ممکن است به عنوان نشانه مصنوعی یا غیر عادی بودن در نظر گرفته شود.8- روانشناسی رنگ قهوهای•رنگ قهوهای، رنگی طبیعی است که برانگیزاننده حس قدرت و اطمینانپذیری است.•رنگ قهوهای همچنین میتواند حس غم و انزوا را به وجود آورد.•رنگ قهوهای، حس گرما ، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن میآورد.•رنگ قهوهای معمولاً بیانگر طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی میتواند نشانگر پیچییدگی نیز باشد.9- روانشناسی رنگ نارنجی•رنگ نارنجی، ترکیب زرد و قرمز است و به عنوان یک رنگ انرژیزا در نظر گرفته میشود.•رنگ نارنجی، احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن میآورد.•رنگ نارنجی، معمولاً برای جلب توجه مورد استفاده قرار میگیرد.10- روانشناسی رنگ صورتی•رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است.•رنگ صورتی اثر آرامبخشی دارد. در ورزشگاهها معمولاً رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی میکنند تا بازیکنان آنها کم انرژی و منفعل شوند.•با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافتهاند که این اثر تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود میآید. مثلاً هنگامی که از این رنگ در زندانها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرامتر از قبل شدند.
دوشنبه 31/3/1389 - 11:26

 

شنیده بودیدکه میخوان سدی رو که نزدیک مقبره کوروش(پاسارگاد)است رو آزادکنن وتمام مقبره زیرآب میره؟!!

این شعر رو برای همون تصمیم گفتن:

آرام بخواب کوروش!

دشمنان فرزند نمایت
تشنگی خاک به معرفت را
در آب غرق خواهند کرد
آوازه ات اگر چه بلند
و فرامین ات اگر چه جهانی
اندیشه هایت اگر چه انسانی
اما خصم بداندیش ات
حتی به سهم ناچیز تو
از دنیای خاکی هم رحم نمی کند
آرام بخواب کوروش!
اگر دو هزار و پانصد سال
آسمان آبی
به تماشای مقبره ات می بالید
از این پس
آبی آب، تو را در آغوش خواهد کشید
آرام بخواب کوروش!
اگر روزی دختران و زنانت را
با حقارت و اسارت
در بیابانهای خشک و سوزان
به نمایش میگذاشتند
امروز نیز آن تاریخ
در بیابانهای زرق و برق گرفته
تکرار میشود
آرام بخواب کوروش!
اگر روزی بیگانگان
خاکت را به توبره میکشیدند
امروز سفیران غم و نکبت
خود این کار را میکنند...
چه سر گذشت غم انگیزیست کوروش!
فرزندان بی انصافت
مهربانی تو را کجا جا گذاشته اند؟
گویا فراموش کردن
ندای جهانی صلح تو
برای فرزندانت
آسانتر از گردن نهادن
به خشم تمدنسوزان بوده است
در خرابه های تو
و در بقایای کتیبه های نابود شده ات
نمیدانندکه روحت جریان دارد

آرام بخواب کوروش

يکشنبه 30/3/1389 - 11:9