تعداد مطالب : 343
تعداد نظرات : 60
زمان آخرین مطلب : 3062روز قبل
شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران، مجید توکلی، احسان منصوری و احمد قصابان از دانشجویان دانشگاه امبیرکبیر را به حبس تعزیری محکوم کرد.

محمدعلی دادخواه وکیل مدافع دانشجویان متهم دانشگاه امیرکبیر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : سه تن از دانشجویان متهم دانشگاه امیرکبیر امروز در دادگاه حاضر شدند و حکم به آنها ابلاغ شد.

وی اضافه کرد : بر اساس رای دادگاه احسان منصوری به دو سال، مجید توکلی به سه سال و احمد قصابان به دو سال و نیم حبس محکوم شده اند.

دادخواه با بیان اینکه هنوز این حکم ابلاغ نشده است به مهر گفت : با توجه به اینکه دانشجویان هیچ اتهامی را نپذیرفته اند به طور حتم به این رای اعتراض و خواستار تجدیدنظر خواهیم بود.

اتهامات این سه دانشجوی دانشگاه امیرکبیر "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به مقامات و مقدسات" از طریق انتشار مطالب و عکس هایی موهن در چند نشریه دانشجویی این دانشگاه عنوان شده است.

قصابان، توکلی و منصوری در حال حاضر با قرار بازداشت موقت در زندان بسر می برند.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:35
انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 86 از امشب آغاز می شود و داوطلبان مجاز و غیر مجاز کنکور می توانند از امروز به مدت 5 روز اقدام به انتخاب رشته مجدد کنند.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تمامی داوطلبان اعم از قبول شدگان یا قبول نشدگان آزمون سراسری 86 می توانند در انتخاب رشته اینترنتی تکمیل ظرفیت شرکت کنند. البته قبولی داوطلبانی که در کنکور پذیرفته شده اند در صورت قبولی در رشته های تکمیل ظرفیت حذف می شود. 

وی با اشاره به ظرفیت های جدید اعلام شده توسط دانشگاه ها گفت: در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری امسال تعداد 74 هزار و 334 نفر پذیرش می شوند که از این تعداد 13 هزار و 965 نفر در دوره های پیام نور و 30 هزار نفر در دوره های آزمون محور این دانشگاه پذیرش می شوند.

معاون سازمان سنجش اضافه کرد: همچنین دانشگاه های غیرانتفاعی برای تکمیل ظرفیت 27 هزار و 125 ظرفیت جدید اعلام کرده است که به این تعداد دانشجو پذیرش می شوند.

خدایی به مهر گفت: 897 نفر نیز در این تکمیل ظرفیت در دوره های بین الملل دانشگاه ها پذیرش می شوند که بخشی از آن مربوط به رشته های پزشکی می شود.

وی افزود: در دوره های روزانه هزار و 730 نفر و در دوره های شبانه دانشگاه ها نیز 617 نفر پذیرش می شوند. البته پذیرش این دوره ها به دلیل عدم اعلام به موقع ظرفیت توسط دانشگاه ها بوده و تحت عنوان تکمیل ظرفیت نیست.

معاون سازمان سنجش به مهر گفت: سازمان سنجش آموزش کشور، نتیجه نهایی تکمیل ظرفیت را اواسط آبان ماه اعلام می کند.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:34
قانون حذف کنکور پس از بازگشت از شورای نگهبان همچنان در انتظار تصویب نهایی مجلس است تا تکلیف داوطلبان کنکور روشن شود. در حالی که تیر ماه هر سال کنکور برگزار می شود، گذشت زمان داوطلبان کنکوری را با نگرانی مواجه می سازد. من در گزارشی آخرین وضعیت کنکور 1387 را تشریح کرده ام.

دکتر عبدالرسول پورعباس در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تکلیف کنکور سال 1387 پس از آخرین جلسه کمیته برنامه ریزی کنکور، تا پایان مهرماه مشخص می شود.

وی اضافه کرد : نحوه اجرا و برگزاری کنکور سال آینده و میزان تأثیر معدل و سوابق تحصیلی در قبولی آزمون در جلسات کمیته برنامه ریزی کنکور مورد بررسی قرار گرفته است و جمع بندی نهایی طی روزهای آتی انجام می شود.

دکتر محمد مهدی زاهدی - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز چندی پیش به مهر اعلام کرده بود: تصمیم گیری برای کنکور سال آینده و میزان تأثیر سوابق تحصیلی در آن تا پایان مهر ماه اعلام می شود.

وی در مورد اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده به مهر گفت: سوابق تحصیلی در کنکور امسال 15 درصد بود و برای سال آینده نیز منتظر تصمیم مجلس درمورد طرح کنکور هستیم.

وزیر علوم ابراز امیدواری کرد : مجلس زودتر تصمیم خود را اعلام کند. در غیر این صورت وزارت علوم به دلیل اینکه تغییرات کنکور سال آینده را باید هر چه زودتر به اطلاع داوطلبان برسانیم، در شورای کنکور که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، تصمیم خودمان را برای کنکور سال آینده اعلام کنیم.

این در حالی است که دکتر علی عباسپور تهرانی فرد - رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تکلیف طرح کنکور مشخص است، به مهر گفت:  بررسی طرح کنکور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تمام شده و به مجلس نیز گزارش شده است. هم اکنون زمان آمدن طرح کنکور به صحن علنی مجلس جلو افتاده است.

وی با بیان اینکه کمیسیون آموزش طرح کنکور را به اداره قوانین مجلس شورای اسلامی گزارش کرده است، گفت : بر روی طرح کنکور که پیش از این مورد تایید شورای نگهبان نبود، تجدیدنظر شد و تغییرانی در ماده 4 آن ایجاد شد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص نظر شورای نگهبان نسبت به اصلاحات صورت گرفته در طرح کنکور گفت : نماینده شورای نگهبان که کمیسیون آموزش از وی مشورت گرفته، طرح اصلاح شده کنکور را تایید کرده است.

وی تاکید کرد : تایید نماینده شورای نگهبان به معنای موافقت قطعی شورای نگهبان نیست اما کمیسیون آموزش تلاش کرده است تا هماهنگ با شورای نگهبان عمل کند.

وی گفت: تصمیم گیری وزارت علوم برای برگزاری کنکور 87 بر اساس طرح کنکور مجلس مبنی بر افزایش سهم سوابق تحصیلی در آزمون صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: درصد تأثیر معدل دبیرستان در کنکور سال آینده نیز باید به تصویب کمیته برنامه ریزی کنکور که در طرح مجلس عنوان شده است، برسد.

وی آمادگی داشتن آموزش و پرورش برای برگزاری هر چه بهتر امتحانات نهایی را در کنکورهای سال آینده از اهمیت بالای برخوردار دانست.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:33

نمایش طرح خودروهای اعجاب انگیز سال 2057

هشت شرکت بزرگ خودروسازی خودروهایی ها را که در 50 سال آینده تولید خواهند شد را طراحی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در رقابت طرحای خودروها در 50 سال آینده که با عنوان "روبوکار 2057" (Robocar 2057) در نمایشگاه بین المللی خودرو در لس آنجلس برگزار می شود، هشت شرکت بزرگ خودروسازی وسایل نقلیه ای را قرار است در مدت 50 سال آینده تولید شوند را تجسم و طراحی کردند.

از جمله این شرکت ها می توان به جنرال موتور، هوندا، فولکس واگن، آئودی، مزدا، مرسدس و نیسان اشاره کرد.

براساس گزارش MotorTrend Magazine، با رشد و تکامل روز افزونی که هرسال اتفاق می افتد، تصور تازه های فناوری های برتر حتی در 10 سال آینده نیز دشوار است. شرکت هایی که خودروهای سال 2057 را طراحی می کنند، در مرحله اول باید یک سری از مشکلاتی را فناوری های امروز با آنها روبروست، برطرف کنند و به خصوص نوع سوخت، میزان ترافیک و حفظ محیط زیست را در نظر بگیرند.

بنابراین گزارش، در این رقابت شرکت آئودی با خودروی 4 Virtuea وسیله نقلیه ای را تجسم کرده است که انرژی خود را از هیدروژن تامین می کند و به خاطر یک نورافکن هولوگرافیک، میزان مصرف انرژی را براساس نوع حرکت و مسافت تغییر می دهد.

جنرال موتور نیز خودروی " Ant" را طراحی کرده است که مجهز به یک شبکه خودرو است. این شبکه امکان برقراری ارتباط میان خودروهای این مدل را فراهم می کند.

14، عنوان خودرویی است که شرکت هوندا طراحی کرده است، این خودرو شبیه ماشین های بازی ویدیویی WipeOut و فیلم علمی تخیلی "تبدیل کننده ها" است. این خودرو روباتی است که با انرژی خورشیدی کار می کند.

مرسدس خودروی Grand Prix را طراحی کرده است که با ذرات میکروفلزی طلا ساخته می شود و می تواند شکل خود را تغییر دهد و به خاطر استفاده از میدان های مغناطیسی خود را تعمیر کند.

نیسان Oneone را که آخرین مرز روبات های شخصی است، طراحی کرده است. این روبات خودرو توانایی حرکت در شهرهای خودمختار را دارد و می تواند کودکان را به مدرسه برساند و در طول راه یک همصحبت خوب برای کودکان باشد.

فولکس واگن در این رقابت خودروی Slipstream را طراحی کرده که روی دو چرخ حرکت می کند و در سرعت بالا تبدیل به یک خودروی چهار چرخ می شود.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:29
شبکه فعالان بین المللی محیط زیست "صلح سبز"، شرکت اپل را به استفاده از ترکیبات شیمیایی و مواد مضر در تلفن همراه – رایانه جیبی "آی فن" متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، گزارشی که سازمان بین المللی فعالان محیط زیست "صلح سبز(Greenpeace) درخصوص مواد بکار رفته در تلفن همراه "آی فن" اپل منتشر کرده است، نشان می دهد که در این محصول از مواد مضر و ترکیبات شیمیایی خطرناک استفاده شده است.

در این گزارش امده است:" یک لابراتوار علمی مستقل 18 جز داخلی و خارجی آی فن را مورد بررسی قرار داد و تائید کرد که در این ابزار ترکیباتی برپایه عنصر مضر "بروم" وجود دارد. تجمع این ترکیبات در آنتن این تلفن همراه است و میزان آن تقریبا 10 درصد از وزن آنتن است. همچنین مواد سمی دیگری که برای نرم کردن مواد "پی وی سی" (PVC) مورد استفاده قرار می گیرند، به ارزش 5/1 درصد از وزن اجزای پلاستیکی در سیم های هدست آی فن دیده می شود."

براساس گزارش PC World، این نتایج که در گزارشی با عنوان " تماس از دست رفته : ترکیبات خطرناک در آی فن" منتشر شده است، درحقیقت نتایج سومین آزمایشاتی است که این انجمن از سال 2006 تاکنون روی محصولات اپل انجام داده است. دو آزمایش دیگر روی رایانه قابل حمل MacBook Pro و "آی پاد نانو" انجام شده بود که حضور چند ماده آتشزا و ترکیبات PVC را در این دستگاه ها ثابت می کرد.

در ادامه این گزارش آمده است:" کشف ترکیبات شیمیایی خطرناک در آی فن اپل که از ژوئن گذشته وارد بازار آمریکا شده است، نشان می دهد که این شرکت باید تا پایان سال 2008 تمام ترکیبات برپایه "بروم" و PVC را از اجزای این تلفن همراه حذف کند."
همچنین سازمان "صلح سبز" در مدت تحقیقات خود کشف کرد که باتری "آی فن" نیز در هربار شارژ میزان قابل توجهی زباله الکترونیکی آلوده کننده محیط زیست آزاد می کند."

این درحالی است که در می 2007، استیو جایز رئیس اپل اعلام کرده بود که تمام محصولات این شرکت با مواد سازگار با محیط زیست ساخته شده اند.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:28
محققان بخش الکترومکانیک شرکت کره ای سامسونگ یک نوع جدید از پیل های سوختی هیدروژنی را برای استفاده در تلفن های همراه ساخته اند که هیدروژن خود را از آب تامین می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "سامسونگ الکترومکانیک" پیل سوختی هیدروژنی را توسعه داده است که با آب تغذیه می شود و قابل استفاده در تلفن های همراه است.

براساس گزارش روزنامه کره ای چوسون ایلبو، این نوع جدید از پیل سوختی می تواند انرژی مورد نیاز برای متوسط مصرف یک تلفن همراه را در حدود 10 ساعت تامین کند.

این زمان شارژ نسبت به باتری های قابل شارژ فعلی در حدود دو برابر است.

به گفته مقامات سامسونگ، "تلفن های همراه آبی" تا قبل از سال 2010 وارد بازار نمی شوند.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:27
نوکیا، تولید کننده جهانی تلفن همراه اعلام کرد که عرضه تلفن همراه جدید 8 گیگابایتی خود را در بازارهای جهانی آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تلفن همراه جدید که N95 با 8 گیگابایت حافظه است، مجهز به یک دوربین 5 مگاپیکسلی با اپتیک Carl Zeiss و جستجوگر ماهواره ای (GPS ) یکپارچه، اتصال به شبکه های WLAN و HSDPA ، فناوری نوآورانه "جریان دوطرفه پوشش" و 8 گیگابایت حافظه داخلی فلاش است.

براساس گزارش کاتاوب، همچنین  N95 8GB دارای یک صفحه نمایشگر درخشان QVGA جدید 8/2 اینچی است.

این "ال سی دی"، یکی از بزرگترین مانیتورهایی است که روی یک رایانه چندرسانه ای قابل حمل قرار گرفته است.

این نمایشگر بزرگ امکان تماشای فیلم، جستجو در اینترنت و مشاهده نقشه های ماهواره ای را در یک اندازه ایده آل فراهم می کند.

با 8 گیگابایت حافظه این رایانه- تلفن همراه چند رسانه ای، کاربر می تواند حداکثر 20 ساعت فیلم و یا شش هزار قطعه موسیقی را ذخیره کند.

نوکیا پیش از این، نسخه 3 گیگابایتی این محصول خود را عرضه کرده بود که حافظه آن می توانست با یک کارت حافظه 6 گیگابایتی میکرو اس دی ارتقا یابد. اما اکنون با عرضه نسخه جدید N95 که مجهز به حافظه فلاش 8 گیگابایتی است، کاربر نیازی به افزودن کارت ندارد و بنابراین می تواند با قیمت کمتری این محصول را خریداری کند.

از دیگر تفاوت های میان نسخه 3 گیگابایتی و 8 گیگابایتی می توان به اندازه "ال سی دی" اشاره کرد. درحقیقت در نسخه 3 گیگابایتی اندازه صفحه نمایشگر 6/2 اینچ است که در نسخه جدید به 8/2 اینچ رسیده است.

نوکیا N95 با 8 گیگابایت به قیمت 560 یورو وارد بازار شده است.

سه شنبه 24/7/1386 - 17:26
شرکت زیراکس نمونه آزمایشی نوعی جوهر مخصوص قابل استفاده در چاپگر جدید خود را ارائه کرده است که با استفاده از نوعی کاغذ مخصوص متن را به روشی چاپ می کند که نوشته ها پس از 24 ساعت به طور خود به خود پاک می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، زیراکس در این نوع جدید کاغذ و جوهر که در نمونه آزمایشی ماشین چاپگر جدید این شرکت استفاده می شود، این امکان را فراهم کرده است که نوشته ها پس از 24 ساعت خود به خود پاک شوند و کاغذها تا 30 دفعه قابل استفاده باشند.

فرایند پاک شدن متن روی صفحه بلافاصله پس از چاپ آغاز می شود و در فاصله یکروز تمام متن از روی صفحه محو می شود.

درحقیقت جوهری که محو می شود از مولکول های حساس به اشعه فرابنفش حاضر در طیف نور خورشید ساخته شده اند.

براساس گزارش تایمز آنلاین، ساخت و عرضه تجاری این نوع خاص چاپگر و جوهر خاص حداقل تا یکسال آینده آغاز می شود چرا که هنوز هزینه تولید کاغذ و جوهر این چاپگر بسیار بالا است. فناوری ساخت این چاپگر را محققان لابراتوارهای زیراکس ارائه کرده اند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که 45 درصد از کاغذهایی که در ادارات چاپ می شوند تنها یک بار مورد استفاده قرار می گیرند و پس از استفاده دور انداخته می شوند. به همین منظور زیراکس با عرضه این محصول جدید تصمیم گرفته است تاحد چشمگیری در مصرف کاغذ صرفه جویی کند.

استفاده از جوهری که محو می شود، می تواند در مصرف حدود هزار میلیارد برگه کاغذ در سال صرفه جویی کند.

به گفته محققان زیراکس، درحال حاضر چاپ کردن روی یک برگه کاغذ به طور متوسط در حدود 200 کیلوژول انرژی مصرف می کند که این میزان انرژی برای تامین برق یک لامپ کوچک 75 وات به مدت یک ساعت کافی است که با استفاده از این چاپگر جدید این انرژی به 110 کیلوژول کاهش می یابد.

سه شنبه 24/7/1386 - 2:28
شرکت موزیلا، تولید کننده مرورگر فایرفاکس اعلام کرد که به زودی نسخه موبایل این مرورگر را برای استفاده در تلفن های همراه عرضه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، میشل باکر، مدیر اجرایی شرکت موزیلا اعلام کرد که این شرکت به منظور رشد در بخش ابزارهای موبایل تصمیم گرفته است مرورگر فایرفاکس را در نسخه موبایل عرضه کند.

همچنین مایک شروفر، رئیس موزیلا اظهار داشت: "تا چندی قبل محدودیت های تلفن های همراه باعث می شد که استفاده از مرورگرهای موبایل در حد صفر باشد اما امروز ما تمرکز خود را در سرمایه گذاری سکوی موزیلا هم روی ابزارهای دسک تاپ (رو میزی) و هم دستگاه های موبایل معطوف کرده ایم و این استراتژی جدید این شرکت در توسعه و رشد در بازار مرورگرهای همراه است."

براساس گزارش وب نیوز، موزیلا چند راه حل جدید را تحت عنوان Tier 1 برای جستجو از طریق ابزارهای موبایل عرضه کرده و براساس آنها در خصوص کاربردهای مرورگر موبایل فایرفاکس تصمیم گیری می کند.

این شرکت اعلام کرد که از ابتدای سال 2008 نسخه موبایل مرورگر فایرفاکس وارد بازار می شود.

سه شنبه 24/7/1386 - 2:27
شرکت کره ای سامسونگ دو مدل جدید از تلفن های همراه موزیکال خود را عرضه کرده است که 100 درصد ویژگی های یک پخش کننده موسیقی حرفه ای را دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دو مدل جدید تلفن همراه i450 و F330 نام دارند و از سری تلفن های همراه موزیکال Rock & Call هستند.

تلفن های همراه خط تولید Rock & Call سامسونگ هم برای استفاده از تلفن همراه و هم برای گوش دادن به موسیقی از ویژگی های زیبایی شناسانه ایده آلی برخوردارند.

مدل F300 یک ابزار مناسب برای دوستداران موسیقی است که به کاربران خود حتی وقتی که تلفن خاموش است امکان استفاده از یک پخش کننده حرفه ای MP3 را می دهد.

طراحی دو رویه این مدل امکان استفاده از کلیدهای کنترل تک کاره را برای بکارگیری از عملکردهای مختلف پخش کننده موسیقی فراهم می کند.

در این مدل که 100 درصد تلفن همراه و 100 پخش کننده موسیقی است، انواع مختلف فایل های موسیقی قابل خواندن است و امکان استفاده از حافظه خارجی وجود دارد.

این تلفن همراه مجهز به اتصال HSDPA با سرعت 6/3 مگابیت بر ثانیه، دوربین 2 مگاپیکسلی و کارت حافظه خارجی 3/14 میلیمتری است که حافظه دستگاه را تا 2 گیگابایت ارتقا می دهد.

براساس گزارش کاتاوب، مدل Rock & Call i450 یک تلفن همراه موزیکال کاملا نوآورانه است که از ویژگی های چند رسانه ای مختلفی برخوردار است. این تلفن دارای یک در کوچک است که بطرف بالا باز می شود. این تلفن همراه ویژگی های تلفن های همراه هوشمند با توانایی با سیستم عامل "سیمبیان سری 60 ویرایش سوم" را دارد.

i450 به خاطر برخورداری از اتصال HSDPA با سرعت 6/3 مگابیت برثانیه، بارگذاری پیشرفته و عملکردهای چندکاره با سرعت بالا را ارائه می کند.

همچنین این تلفن همراه از میانجی کمکی واحد و فایل های موسیقی چند رمگذار حمایت می کند و دارای یک حافظه داخلی 30 مگابایتی است که با کارت حافظه "میکرواس دی" تا 4 گیگابایت قابل ارتقا است.

این دو مدل تلفن همراه موزیکال در سه ماهه نخست سال 2008 وارد بازار می شود و به گفته تحلیلگران با عرضه این محصولات، سامسونگ می تواند رهبری خود را در بازار محصولات نوآورانه و کاربردی تلفن همراه تثبیت کند.

سه شنبه 24/7/1386 - 2:26