• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 897
تعداد نظرات : 355
زمان آخرین مطلب : 3647روز قبل
 

در میان بنی اسرائیل عابدی بود. وی را گفتند:« فلان جا درختی است و قومی آن را می پرستند» عابد خشمگین شد، برخاست و تبر بر دوش نهاد تا آن درخت را برکند. ابلیس به صورت پیری ظاهر الصلاح، بر مسیر او مجسم شد، و گفت:« ای عابد، برگرد و به عبادت خود مشغول باش!» عابد گفت:« نه، بریدن درخت اولویت دارد» مشاجره بالا گرفت و درگیر شدند.

عابد بر ابلیس غالب آمد و وی را بر زمین کوفت و بر سینه اش نشست. ابلیس در این میان گفت:

«دست بدار تا سخنی بگویم، تو که پیامبر نیستی و خدا بر این کار تو را مامور ننموده است، به خانه برگرد، تا هر روز دو دینار زیر بالش تو نهم؛ با یکی معاش کن و دیگری را انفاق نما و این بهتر و صوابتر از کندن آن درخت است»؛ عابد با خود گفت :« راست می گوید، یکی از آن به صدقه دهم و آن دیگر هم به معاش صرف کنم» و برگشت.

بامداد دیگر روز، دو دینار دید و بر گرفت. روز دوم دو دینار دید و برگرفت. روز سوم هیچ پولی نبود. خشمگین شد و تبر برگرفت.

باز در همان نقطه، ابلیس پیش آمد و گفت:«کجا؟ عابد گفت: تا آن درخت برکنم؛

گفت«دروغ است، به خدا هرگز نتوانی کند» باز ابلیس و عابد درگیر شدند. ابلیس عابد را بیفکند چون گنجشکی در دست!

عابد گفت: « دست بدار تا برگردم. اما بگو چرا بار اول بر تو پیروز آمدم و اینک، در چنگ تو حقیر شدم؟

ابلیس گفت:« آن وقت تو برای خدا خشمگین بودی و خدا مرا مسخر تو کرد، که هرکس کار برای خدا کند، مرا بر او غلبه نباشد؛ ولی این بار برای دنیا و دینار خشمگین شدی، پس مغلوب من گشتی

منبع: ارسالی از یک دوست


 

جمعه 21/8/1389 - 17:18
 

شنیده‌‌اید که «فلانی مثل کنه به آدم می‌چسبه؟» فکر می‌کنید این اصطلاح از کجا آمده؟ ریشه‌اش چیست؟ برای این که پاسخ این سوال را بگیرید، لازم است اطلاعاتی از کنه‌ها داشته باشید….
کنه‌ها بندپایانی هستند که خون انسان‌ها و حیوانات را می‌مکند. آنها در سراسر جهان پراکنده‌اند و ناقل تعداد زیادی از بیماری‌ها هستند. کنه‌های بالغ، پهن و بیضی‌شکل‌اند و پوست بدنشان سخت، چرمی‌شکل و چین ‌خورده است. آنها ضمایمی دهانی در زیر بدن‌شان دارند که از بالا دیده نمی‌شود. آنها در محل‌های استراحت مانند درزها و شکاف دیوارها، کف زمین و در مبلمان منازل تخم می‌گذارند. بعضی از گونه‌ها نیز در محل‌های استراحت بین جاده‌ای، اردوگاه‌ها، غارها و شکاف‌ها پیدا می‌شوند. گونه‌‌هایی که از خون انسان تغذیه می‌کنند، به‌طور معمول در اطراف روستاها و خانه‌ها یافت می‌شوند. کنه‌ها اغلب در شب برای مکیدن خون از مخفیگاه‌های خود بیرون می‌آیند و خونخواری‌شان حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.
کنه‌ها ول‌کن نیستند
کنه‌ها تخم‌های خود را به تعداد زیاد روی زمین می‌گذارند و پس از مدتی لاروها از تخم بیرون می‌آیند و از گیاهان اطراف بالا رفته و منتظر عبور یک میزبان مناسب می‌مانند. سپس روی میزبان پریده و خود را برای تغذیه به بخش مناسبی از بدنش (مانند گوش‌ یا روی پلک) می‌چسبانند و شروع به خونخواری می‌کنند. لاروها بعد از چند روز خونخواری کامل روی زمین افتاده و دنبال پناهگاه می‌گردند تا در آنجا به کنه بالغ تبدیل شوند.
سپس کنه ماده بالغ از گیاهان بالا رفته و منتظر میزبان مناسب می‌ماند. پس از انتقال به مدت یک تا چهار هفته به میزبان چسبیده و بعد به زمین می‌افتد و برای تخم‌گذاری مکان‌های سرد در زیر سنگ‌ها و برگ‌های پوسیده را جستجو می‌کند. حال علت پیدایش این ضرب‌المثل را متوجه شدید؟
کنه، عامل بیماری لایم
آلودگی شدید به کنه‌ها در حیوانات عادی بوده و یکی از دلایل کم‌خونی در آنهاست. این بیماری دوره‌هایی با تب و بدون تب ایجاد می‌کند که در ۲ تا ۱۰ درصد افرادی که درمان نشده‌اند به مرگ منجر می‌شود.
یکی از بیماری‌هایی که توسط کنه منتقل می‌شود، بیماری لایم است. بیماری لایم شبیه آنفلوآنزا است و در۵۰ درصد موارد دانه‌های قرمزی در بدن به وجود آورده و علایمی مانند تب، خستگی، درد عضلات و مفاصل می‌دهد. بیمار ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها پس از گزش کنه آلوده، ورم و درد در مفاصل، فلج صورت یا عفونت مغزی داشته باشد. بیماری‌ لایم بیشتر در مناطق معتدل نیم‌کره شمالی نظیر چین، اروپا، آمریکا و روسیه دیده می‌شود.

 

منبع: ارسالی از یک دوست
جمعه 21/8/1389 - 17:16
  

دختری ازدواج کرد و به خانه شوهر رفت ولی هرگز نمی توانست با مادر شوهرش کنار بیاید و هر روز باهم جرّ و بحث می کردند.

عاقبت روزی دختر نزد داروسازی که دوست صمیمی پدرش بود رفت

و از او تقاضا کرد تا سمی به او بدهد تا بتواند مادر شوهرش را بکشد
!


داروساز گفت که اگر سم خطرناکی به او بدهد و مادر شوهرش کشته شود همه
به او شک خواهند برد.
پس معجونی به دختر داد و گفت : که هر روز مقداری از آن را در غذای مادر
شوهرت بریز تا سم معجون کم کم در او اثر کند و او را بکشد و توصیه کرد تا در این مدت با مادر شوهر مدارا کند تا کسی به او شک نکند.

دختر معجون را گرفت و خوشحال به خانه برگشت

و هر روز مقداری از آن را در غذای مادر شوهر می ریخت و با مهربانی به
او می داد.

هفته ها گذشت و با مهر و محبت عروس، اخلاق مادر شوهر هم بهتر و بهتر شد
تا آنجا که یک روز دختر نزد داروساز رفت و به او گفت: آقای دکتر عزیز دیگر از مادر شوهرم متنفر نیستم. حالا او را مانند مادرم دوست دارم و دیگر دلم نمی خواهد بمیرد. خواهش می کنم داروی دیگری به من بدهید تا سم را از بدنش خارج کند.

داروساز لبخندی زد و گفت
:

دخترم نگران نباش آن معجونی که به تو دادم سم نبود، بلکه سم در ذهن خود
تو بود که حالا با عشق به مادر شوهرت از بین رفته است.

منیع: ارسالی از یک دوست


 

سه شنبه 18/8/1389 - 22:13

 

جوان ثروتمندی نزد عارفی رفت و از او اندرزی برای زندگی نیک خواست.

عارف او را به کنار پنجره برد و پرسید: چه می بینی؟

گفت: آدم هایی که می آیند و می روند و گدای کوری که در خیابان صدقه می گیرد

بعد آینه بزرگی به او نشان داد و باز پرسید: در آینه نگاه کن و بعد بگو چه می بینی؟

گفت: خودم را می بینم !

عارف گفت: دیگر دیگران را نمی بینی !

آینه و پنجره هر دو از یک ماده ی اولیه ساخته شده اند : شیشه

اما در آینه لایه ی نازکی از نقره در پشت شیشه قرار گرفته و در آن چیزی جز شخص خودت را نمی بینی

این دو شی شیشه ای را با هم مقایسه کن :

وقتی شیشه فقیر باشد، دیگران را می بیند و به آن ها احساس محبت می کند.

منبع: ارسالی از یک دوست

اما وقتی از جیوه (یعنی ثروت) پوشیده می شود، تنها خودش را می بیند

تنها وقتی ارزش داری که شجاع باشی و آن پوشش جیوه ای را از جلو چشم هایت برداری،

تا بار دیگر بتوانی دیگران را ببینی و دوستشان بداری

سه شنبه 18/8/1389 - 22:5

 

 

سردار نوروزی گفت: در ترور استان‌های سیستان و بلوچستان، كردستان و آذربایجان غربی حرف اول را می‌زنند. رئیس پلیس پیشگیری البته هیچ اشاره‌ای به آمار تجاوز به عنف‌های صورت گرفته در كشور نكرده بود آماری كه پیش‌تر منتشر می‌شد.
روزنامه تهران امروز نوشت:
تهران در زمینه مفاسد اجتماعی مقام اول،‌ اصفهان ركوددار قتل و سیستان و بلوچستان بیشترین آمار ترور را در كشور دارند. این حرف‌های رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی است كه دیروز در جمع خبرنگاران به آن اشاره كرد. این مقام مسول در تشریح این آمار افزود: تهران در بین 32 استان كشور حرف اول را در مفاسد اجتماعی می‌زند و پس از آن اصفهان و مازندران در رتبه‌های بعدی هستند. این مقام نیروی انتظامی تصریح كرد كه باید برای مبارزه با مفاسد اجتماعی بر روی این استان‌ها تمركز كنیم. در پرونده قتل نیز استان‌های اصفهان، تهران بزرگ، خوزستان و سیستان و بلوچستان حرف اول را می‌زنند.
سردار نوروزی گفت: در ترور نیز استان‌های سیستان و بلوچستان، كردستان و آذربایجان غربی حرف اول را می‌زنند. رئیس پلیس پیشگیری البته هیچ اشاره‌ای به آمار تجاوز به عنف‌های صورت گرفته در كشور نكرده بود آماری كه پیش‌تر منتشر می‌شد.
وی اظهار داشت: طی سال جاری 61 تن مواد مخدر توسط پلیس پیشگیری كشف شده این در حالی است كه در 6 ماه اول سال 88 پلیس پیشگیری توانسته بود 111 تن مواد مخدر كشف كند. سردار نوروزی با مقایسه آمار 6 ماهه اول سال 88 و 89 گفت: طی این مدت تماس‌های فوریت‌های پلیسی 9 درصد افزایش داشته و 20 میلیون و 8 هزار تماس با سامانه 110 برقرار شده است.
این مقام نیروی انتظامی گفت: 6 میلیون و 900 هزار تماس عملیاتی شده است و 6 میلیون تماس دیگر نیز تماس‌های مشاوره‌ای بوده است. رئیس پلیس پیشگیری به اقدامات قضایی در 6 ماه اول امسال اشاره كرد و گفت: یك میلیون و 400 هزار پرونده از كلانتری‌های كشور تشكیل شده است كه 180 هزار پرونده آن به واحدهای مشاوره در كلانتری ارجاع شده است. سردار نوروزی در ادامه افزود: از مجموع 180 هزار پرونده ارجاعی به واحد مشاوره‌ در كلانتری‌ها 94 هزار مورد آن به صلح و سازش رسیدند. وی اظهار داشت: ابلاغ قضایی امسال 6 میلیون و 800 هزار مورد توسط نیروی قضایی انجام شده این در حالی است كه این میزان سال گذشته 7 میلیون و 300 هزار بوده است.
این مقام نیروی انتظامی گفت: مأموران پلیس طی این مدت 710 هزار بدرقه متهم نیز انجام دادند و در مجموع 10 میلیون خدمت قضایی توسط پلیس پیشگیری انجام شده است.
سردار نوروزی گفت: در 6 ماه اول امسال 382 هزار نفر در موضوع سرقت دستگیر شده‌اند و در بحث افزایش كشف سرقت نیز 8 درصد رشد را شاهد هستیم. رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی نیز گفت: ایستگاه‌های ایست و بازرسی پلیس پیشگیری موفق به كشف 20 تن مواد مخدر شده‌اند. سردار نوروزی گفت: ایستگاه‌های ایست و بازرسی پلیس پیشگیری موفق به كشف 119 هزار تن مشروبات الكی طی 6 ماه گذشته شد‌ه‌‌اند و 4 میلیون كالای قاچاق و 15 میلیون و 11 هزار كالای ضد فرهنگی نیز كشف شده است. این مقام نیروی انتظامی گفت: طی این مدت 208 قبضه سلاح كشف شده و 6 هزار و 318 تبعه بیگانه نیز دستگیر شده است. این مقام نیروی انتظامی خواستار تشكیل یگان حفاظت در قوه‌قضائیه شد و افزود: آموزش‌های قضایی در استان‌ها اقدام بسیار ارزنده‌ای بود كه به اجرا درآمد. سردار نوروزی گفت: در حال حاضر 33 هزار نگهبان محله در كشور فعالیت می‌كنند.
این در حالی است كه معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی چندی پیش از حجم 30 درصدی قتل‌های خانوادگی در پرونده‌های دادگاه كیفری خبر داده بود. سرهنگ مصطفایی گفته بود حدود 30 درصد از قتل‌های کشور مربوط به مواردی است که بین متهم و قربانی نسبت نزدیکی فامیلی وجود دارد که این درصد در مقاطع زمانی مختلف و متناسب با شرایط نوسان مختصری داشته است. سرهنگ مصطفایی افزوده بود: در شش ماهه اول امسال حدود 65 درصد از قتل‌های خانوادگی بدون برنامه‌ریزی‌ قبلی به وقوع پیوسته است که بر اساس آن متهم قصد کشتن مقتول را نداشته و در یک نزاع با توسل به خشونت مرتکب قتل شده است. به گفته این مقام انتظامی سهم وقوع قتل‌ها خانوادگی به وسیله سلاح سرد در شش‌ماهه امسال حدود 47 درصد بوده است و بیشترین قتل‌های خانوادگی به وقوع پیوسته در شش‌ماهه امسال مربوط به قتل زن توسط شوهر است كه در این مدت حدود 18 درصد از قتل‌های خانواگی مربوط به قتل زن توسط شوهر بوده است. مصطفایی علل حدود 36 درصد از قتل‌های خانوادگی ناشی از اختلاف‌های خانوادگی و حدود 21 درصد دیگر ناشی از مسائل اخلاقی دانسته بود.

 

منبع: تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 22:4

 

مواد لازم برای 2 نفر
لوبیا سفید: 75 گرم
پیاز: یك عدد كوچك ـ نصف كنید ـ (5 دقیقه در آب سرد خیس و بعد آبكشی كنید)
سیر: 3 حبه
برگ بو: یك برگ
آبلیمو: یك قاشق چایخوری
روغن زیتون: 2 قاشق غذاخوری
كرفس: یك‌چهارم پیمانه خرد شده
فلفل دلمه‌ای قرمز یا زرد خرد شده: یك قاشق غذاخوری
پیاز قرمز خرد شده: یك عدد كوچك
شوید تازه خرد شده: یك قاشق چایخوری
چغندر كوچك: نصف عدد
نمك: به مقدار لازم
شكر: به مقدار كم

طرز تهیه:
 لوبیا را در یك ظرف بزرگ بریزید. درون ظرف تا جایی آب بریزید كه یك سانتیمتر روی لوبیا را بپوشاند. بگذارید تا جوش بیاید. اگر در این حین روی لوبیا كف تولید شد، كف آن را بگیرید. پیازهای خیس خورده، 2 حبه سیر و برگ بو را به لوبیا اضافه كنید. حرارت را كم كنید. درب ظرف را گذاشته و بگذارید تا 30 دقیقه آرام بپزد. سپس نمك آن را بزنید و 20 دقیقه دیگر بگذارید تا بپزد و نرم شود. سپس ظرف را از روی حرارت بردارید. پیازها، سیر و برگ بو را از داخل آن دربیاورید و كنار بگذارید. صبر كنید تا لوبیا سرد شود و بعد آبكشی كنید و درون یك كاسه بریزید. لوبیا را به آرامی با آبلیمو، روغن زیتون، كرفس، فلفل، پیاز قرمز و شوید تازه مخلوط و آغشته كنید. می‌توانید به طور دلخواه یكی دو قاشق از آب لوبیا را نیز درون آب بریزید. نمك و فلفل آن را اندازه كنید و كنار بگذارید. در هنگامی كه لوبیا در حال پختن است، در یك ظرف دیگر چغندر را بپزید. آنها را درون یك قابلمه بگذارید و روی آن آب بریزید تا روی چغندر را بپوشاند. به آن نمك بزنید و بگذارید تا جوش بیاید. سپس حرارت را كم كنید و 30 تا 45 دقیقه (بستگی به اندازه چغندر دارد)‌ بگذارید بپزد و نرم شود. بعد از روی حرارت بردارید. یك حبه سیر درون آن بیندازید و بگذارید سرد شود. سپس پوست آن را بكنید و خرد كنید. یك قاشق سوپخوری آب لبو و شكر را باهم مخلوط كنید و لبوها را با آن آغشته كنید. لوبیا را درون ظرف ریخته و دور آن را با لبوها تزئین و سرو كنید. چغندر از آنجایی كه حاوی چربی‌های اشباع و كلسترول اندك است، از منابع غذایی بسیار مفید به شمار می‌رود، علاوه بر آن منبع خوبی از ویتامین ث، آهن و منیزیم است. همچنین فیبر بالایی دارد و حاوی مقادیر كافی فولات، پتاسیم و منگنز است. تنها اشكال آن این است كه قسمت زیادی از كالری موجود در آن از مواد قندی می‌آید. بررسی‌ها نشان می‌دهند آنتی‌اكسیدان‌های موجود در چغندر برای حفاظت در برابر بیماری عروق كرونر قلب و پیشگیری از سكته قلبی موثر است. ماده‌ای به نام بتانین در چغندر وجود دارد كه باعث كاهش سطح هوموسیستئین خون می‌شود. هوموسیستئین یك ماده سمی است كه باعث چسبیدن پلاكت‌ها به هم و لخته شدن خون و تصلب شرایین می‌شود.
ویتامین ث موجود در چغندر نیز به عنوان آنتی‌اكسیدان عمل می‌كند و رادیكال‌های آزاد كه اثر سرطان‌زایی دارند را خنثی می‌كند.
جالب است بدانید كه برگ‌های چغندر منبع خوبی از كاروتنوئید و ویتامین
A هستند. ریشه چغندر حاوی ویتامین B3، B5، B6 و كاروتنوئید نیز می‌باشد. چغندر حاوی اسید اگزالیك نیز می‌باشد كه می‌تواند در افرادی كه مبتلا به سنگ كلیه از جنس اگزالات هستند به تسهیل تشكیل سنگ كمك كند. بنابراین به این افراد توصیه می‌كنیم كه از مصرف چغندر تا حد امكان پرهیز كنند.

منبع: تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 22:2

 

مواد لازم برای 2 نفر
روغن زیتون: یك قاشق غذاخوری
پیاز خرد شده: یك‌دوم عدد
فلفل دلمه‌ای قرمز خلال شده: یك‌چهارم عدد
سیر خرد شده: 2 حبه
كدو سبز ‍ خرد شده: یك‌سوم پیمانه
ذرت (كنسرو شده)‌: یك پیمانه
شیر: 2 قاشق غذاخوری
تخم‌مرغ: 2 عدد
پودر زیره سبز: به مقدار دلخواه
نمك و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه:
 فر را از قبل روی 375 درجه فارنهایت تنظیم كنید. درون ظرف فر كمی روغن ریخته و آن را درون فر بگذارید تا داغ شود.
در یك تابه روغن بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید. وقتی روغن داغ شد، پیازها را اضافه كنید سپس حدود 2 دقیقه به هم بزنید تا سرخ و رنگ آن طلایی شود. سپس فلفل دلمه‌ای قرمز كه از قبل خلال كرده بودید را داخل تابه ریخته كمی نمك بزنید و تفت دهید. 5 دقیقه این كار را ادامه دهید تا فلفل‌ها نرم شود. در این زمان سیر و كدوسبز را نیز اضافه كنید. نمك و فلفل آن را اندازه كنید. سپس نیمی از ذرت‌ها را داخل تابه ریخته، به همراه بقیه سبزیجات كمی تفت دهید. ادویه‌های دلخواه را به آن اضافه كنید و از روی حرارت بردارید.
بقیه ذرت‌ها را درون یك مخلوط‌كن بریزید و تخم‌مرغ‌ها را درون آن بشكنید. شیر و كمی نمك نیز درون مواد ریخته و چند دقیقه با هم مخلوط كنید تا مواد به صورت یكنواخت در بیاید. حالا این مواد را داخل ظرف سبزیجات ریخته و به هم بزنید. پودر زیره سبز را اضافه كرده و ادویه غذا را اندازه كنید. حالا مواد را درون ظرف فر كه به روغن آغشته است بریزید. 40 ـ 35 دقیقه منتظر بمانید تا غذای شما آماده شود. وقتی روی آن طلایی شد در ظرف دلخواه ریخته و سرو كنید.
هر پیمانه از ذرت كه حدودا 166 گرم است حاوی 606 كالری است. در همین یك پیمانه ذرت 8 گرم چربی، 123 گرم كربوهیدرات و 16‌گرم پروتئین وجود دارد. از فواید ذرت این است كه چربی اشباع اندكی دارد و كلسترول و نمك آن كم است. فیبر زیادی كه در ذرت وجود دارد مانع افزایش سطح كلسترول شده و خطر سرطان روده را كاهش می‌دهد. از آنجایی كه ذرت حاوی فولات است به ساخت سلول‌های جدید خصوصا قبل و در طی حاملگی كمك می‌كند. تیامین موجود در ذرت در متابولیسم كربوهیدرات‌ها نقش دارد و مصرف منظم ذرت با حفظ سلامت قلب مرتبط است. ماده‌ای به نام بتا ـ كریپتوزانتین در ذرت وجود دارد كه به حفظ سلامت ریه‌ها كمك كرده و از سرطان ریه جلوگیری می‌كند. مصرف ذرت به مقدار متعادل و منظم به همه توصیه می‌شود.
در ضمن روغن زیتون كه یكی از مواد تشكیل‌دهنده غذای امروز است بهترین روغن گیاهی است كه مانع از افزایش كلسترول و تشكیل لخته خونی شده و برای بیماران قلبی انتخاب خوبی می‌باشد. علاوه بر آن روغن زیتون اثر ملین داشته و به سلامت دستگاه گوارش كمك می‌كند. اخیرا پژوهشگران دریافته‌اند كه اسیداولئیك روغن زیتون می‌تواند در كاهش سرطان سینه در زنان نقش داشته باشد. خوردن 2 قاشق چایخوری روغن زیتون در روز بخصوص به بیماران قلبی توصیه می‌شود. همچنین افرادی كه از كلسترول بالا رنج می‌برند می‌توانند این روغن را جایگزین روغن‌های معمولی نمایند.

 

منبع: تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 22:0

 

88 سال پیش در روز 4 نوامبر سال 1922 میلادی هوارد کارتر ، باستان شناس انگلیسی در دره شاهان در منطقه ای بیابانی مصر در مقابل شهر کنونی لوکسور تخته سنگ مسطحی را کشف کرد که راه ورودی یک مقبره فراعنه را پوشانده بود.
هوارد کارتر پس از 5 ماموریت کاوش های بی وقفه طاقت فرسا در جستجوی تنها مقبره فراعنه که از تعرض و غارت مصون مانده بود ، عاقبت پاداش تلاش هایش را مشاهده کرد.او می توانست به جهان معتبرترین گنجینه مصر فراعنه را معرفی کند.
کارتر با درستکاری تلگرافی را برای لرد کارناروون که هزینه کاوش های او را پرداخته بود ارسال کرده و او را از این کشف آگاه کرد.دو هفته بعد در حضور لرد کارناروون راه ورودی پلکان سنگی که به درون مقبره راه داشت ، گشوده شد.
هوارد کارتر قانع شده بود که این مقبره تاکنون مورد تعرض دزدان مقبره های باستانی مصر قرار نگرفته است.آثار داخل مقبره نشان می دادند که این مقبره متعلق به توتانخامون است.
فرعونی که در سن 18 سالگی درگذشت.این فرعون جوان که سلطنتی کوتاه داشت 3300 سال انتظار کشید تا به یک افتخار ابدی دست یابد.
فراعنه سلسله جدید برای اینکه مقبره هایشان مانند اجداد دور دستشان ، سلسله فراعنه قدیم مورد تعرض غارتگران قرار نگیرند مقبره های خود را در درون صخره های دره شاهان تراشیدند و ورودی ها را پنهان کردند.
با این حال ، با گذشت روزگار، غارتگران توانسته بودند ورودی ها را کشف کرده و مقبره ها را غارت کنند.
هوارد کارتر بر اثر تحقیقاتش متقاعد شده بود از میان تمام فراعنه ای که نامشان در فهرست ها آمده است ، هنوز یک مقبره دست نخورده وجود دارد. به این ترتیب او توانست مقبره توتانخامون را کشف کند.
کارتر و کارناروون پس از ورود به داخل مقبره با آثار هنری ، وسایل زندگی روزمره و تخت سلطنت از طلا مواجه شدند.این هنوز اتاق قبل از مقبره بود و گنجینه واقعی در ورای این اتاق قرار داشت.
کارتر مانند یک دانشمند واقعی شتاب نکرده و با دقت از نخستین کشفیات صورت برداری می کند و بعد به جستجوی سایر بخش های مقبره می رود.
در بهار سال بعد ، کارتر در میان اتاق و مقبره اصلی را می گشاید و «کوهی از طلا» را کشف می کند!.
یک صندوق بزرگ از طلا که بیش از 5 متر طول داشت ، در داخل صندوق هوارد کارتر مومیایی توتانخامون را می یابد.
برخلاف سایر مومیایی ها از جمله مومیایی رامسس دوم که پس از غارت مقبره ها و تابوت هایشان توسط غارتگران از درون تابوت ها بیرون انداخته شده بودند و به دلیل هوای خشک عمق مقبره ها سالم مانده بودند ، مومیایی توتانخامون به دلیل روغن های مقدس کاملا خورده شده بود و تقریبا چیزی از آن باقی نمانده بود.
کاوش مقبره توتانخامون که در مجموع دارای 5 سالن بود منجر به کشف بیش از 2000 قطعه اشیایی از طلا و سنگ های گرانبها ، از جمله ماسک مشهور چهره توتانخامون شد.
به این ترتیب ، در روز 4 نوامبر سال 1922 میلادی ، هوارد کارتر، باستان شناس انگلیسی در دره شاهان مصر موفق شد ورودی مقبره توتانخامون را کشف کند.
کارتر به کمک حمایت مالی لرد کارناروون موفق به این کار گردید و این 2 نفر شایستگی این را دارند که جزو بزرگترین کاشفان مصرشناس قرار گیرند.
امروز ، مجموعه گنجینه توتانخامون در موزه قاهره نگهداری می شود و تماشای آن همواره برای بازدیدکننده هیجان آور و حیرت انگیز است. هوارد کارتر در روز 2 مارس 1939 در اوج شهرت در شهر لندن درگذشت.

 

منیع: جام جم آنلاین

سه شنبه 18/8/1389 - 21:57

 

 

شاید شما هم همیشه به دنبال دستورالعمل‌ها و بایدها و نبایدهایی بوده‌اید تا الگوی سالمی برای زندگی داشته باشید، مثلا از خوردن غذاهای ناسالم و سرخ کرده پرهیز کنید، مراقب تغذیه‌تان باشید و خوب ورزش کنید.
همیشه به خاطر داشته باشید که نکته‌های بسیار کوچک می‌توانند تاثیرات بزرگی داشته باشند. واقعیت این است که غذاها در برخی از شیوه‌های طبخ با مواد شیمیایی بمباران می‌شوند و ممکن است ناخواسته با چند اشتباه کوچک درست همان چیزی را که از آن قصد پرهیز داشتید، درست کنید، اما راه‌حل‌ این است که اطلاع پیدا کنید و آگاه باشید.
به گزارش ایسنا، در این مقاله که در سایت اینترنتی هلث دیلی نیوز منتشر شده، چند نکته ساده اما مهم در رژیم غذایی ارائه شده که شما را از انجام این خطاهای تهدید کننده و بیماری‌زا مصون می‌سازد.

نکته اول
این است که چگونه در آشپزخانه از نمک استفاده کنید. نمک معمولی آشپزخانه که از سوپرمارکت خریداری می‌کنید، سفید شده و تمام املاح آن تصفیه شده است. این نمک تصفیه شده یا یددار همچنین حاوی افزودنی‌هایی مثل سیلیکات آلومینیوم، قند دکستروز، مواد سفید کننده و مواد شیمیایی است.
نمک برای بدن حیاتی است، اما این که چه نوعی را انتخاب کنید هم بسیار مهم است اما راه‌ حل‌ چیست؟ توصیه می‌شود در این مورد از بلورهای تصفیه نشده سنگ نمک استفاده کنید. سنگ نمک حاوی 84 نوع از 92 املاح ضروری است و همچنین حاوی کلسیم و منیزیم است که با بدن هماهنگ و سازگار است.

نکته دوم
این است که از مصرف چای کیسه‌ای یا به اصطلاح «تی بگ» پرهیز کنید و به جای آن به چای سبز یا چای گیاهی روی آورید که گزینه‌ای مناسب‌تر است. چای کیسه‌ای در واقع تمام تاثیرات مفید چای را از بین می‌برد. تی بگ‌ها با استفاده از ترکیبی موسوم به «اپی کلروهیدرین» تولید می‌شوند که در تولید حشره‌کش‌ها و پلاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همچنین کیسه‌های این نوع چای رنگ زدایی می‌شوند تا سفید شده و لبه‌های آن‌ها هم با استفاده از مواد شیمیایی حرارت دیده و بسته بندی می‌شود. ما قطره قطره این مواد شیمیایی را وارد بدن می‌کنیم و با جذب آن‌ها سیستم‌ ایمنی بدنمان ضعیف‌تر می‌شود. راه‌حل‌ این مشکل هم استفاده از برگ‌های طبیعی چای است.

توصیه مهم سوم
برچسب روی مواد غذایی است. اگر مطالب روی برچسبی را درک نمی‌کنید یا نمی‌توانید بخوانید از خریدن آن خودداری کنید. ابتدا تاریخ انقضاء را مطالعه کنید، هر محصولی که تاریخ مصرف طولانی مثلا دو تا سه سال دارد، نامطلوب است.هنگام خریدن روغن هم مواد شیمیایی آن را حتما کنترل کنید.
راه‌حل‌ این است که از خرید محصولات حاوی نیترات، نیتریت، دی اکسید سولفور، بنزوآت سدیم، رنگ دهنده‌ها،
BHT ، BHA ، MSG و آرد سفید یا تصفیه شده خودداری کنید. همچنین از تهیه فرآورده‌های حاوی جایگزین‌های قند شامل ساخارین و آسپارتام پرهیز نمایید.
از خرید محصولات تراریخته و ژنتیکی دوری کنید، چون تقریبا تمام غذاهای فرآوری شده حاوی مواد شیمیایی
GMO هستند. بعلاوه محصولات حاوی رنگ دهنده یا طعم دهنده طبیعی را خریداری نکنید. از تهیه خوردنی‌های حاوی قند افزودنی هم حتما پرهیز نمایید.

نکته چهارم
مصرف آب قبل و بعد از غذا است. دانش طبیعت درمانی معتقد است که نوشیدن آب 30 دقیقه قبل و تا یک ساعت پس از مصرف هر وعده غذای پخته برای بدن مضر است. مصرف آب قبل از غذا عملکرد آنزیم‌ها برای هضم غذا را دچار اختلال می‌کند و تاثیر آن‌ها را بر هم می‌زند. به همین ترتیب وقتی غذا می‌خورید، 40 دقیقه تا یک ساعت هضم آن طول می‌کشد و این پروسه در صورت نوشیدن آب در طول غذا خوردن یا بلافاصله بعد از آن دچار اختلال می‌شود. راه‌حل‌ این توصیه هم خوب جویدن غذا است. بدن، خود از طریق بزاق، مایعات لازم برای کمک به هضم غذا را تولید می‌کند. اگر هم از غذای ادویه‌دار و تند استفاده می‌کنید، می‌توانید به جای آب مقداری آب لیموترش استفاده کنید.
آگاهی از مضرات پلاستیک و نزدیکی آن با مواد غذایی است. به یاد داشته باشید قوطی‌ها و بسته‌بندی‌های پلاستیکی را هرگز در مایکروفر قرار ندهید، هرگز از بطری پلاستیکی آب استفاده نکنید. این ظروف پلاستیکی حاوی ماده شیمیایی به نام «دیوکسین» هستند که به شدت برای سلو‌ل‌ها سمی است و باعث بروز سرطان می‌شود.
داغ کردن یا منجمد کردن ظروف پلاستیکی مثل بطری‌های آب اقدامی سرطان‌زا است. به همین ترتیب، ترکیب چربی، حرارت بالا و پلاستیک نیز دیوکسین تولید می‌کند، بنابراین از گرم کردن غذاهای چرب در ظروف پلاستیکی و داخل مایکروفر حتما پرهیز کنید و در عوض از ظروف شیشه‌ای و سرامیکی استفاده نمایید که سالم و بی‌خطر هستند.

نکته آخر و البته مهم
حقایقی درباره روغن است. طی فرایند تصفیه، روغن‌های خام با استفاده از آب، نمک‌ها، اسیدها و موادی دیگر تحت فشار هیدروژنی و فلزات کاتالیزور استانداردسازی می‌شوند سپس روغن فرآوری، فیلتر و رنگ زدایی می‌شود که در تمام این مراحل ویتامین‌ها، املاح معدنی و آنزیم‌های خود را از دست می‌دهد.راه‌حل‌ این مشکل هم استفاده از روغن کنجد و یا روغن خردل است. به علاوه به یاد داشته باشید که از روغن زیتون فوق‌العاده طبیعی هم برای طبخ استفاده نکنید، چون دمای گرم شدن آن پایین است و در تغذیه مشکل ایجاد می‌کند. روغن‌های تصفیه نشده و سرد فشرده در وضعیت طبیعی بهترین گزینه هستند
.

 

منبع: تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 21:54

حجت الاسلام حسن رضا رضایی پژوهشگر قرآنی و استاد حوزه و دانشگاه در رابطه با راز و رمز حروف مقطعه قرآن اظهار داشت: پیش از پرداختن به راز و رمز حروف مقطعه قرآن باید چند نکته را درنظر گرفت.
وی افزود: خداوند در آیاتی از قرآن تأکید دارد که هیچکدام از الفاظ قرآن بیهوده نیست، از این رو شک نیست که حروف مقطعه داری فلسفه است و بیهوده در قرآن قرار نگرفته است. دربرخی آیات قرآن تأکید شده است در قرآن هیچ شک و شبه ای نیست و آیات قرآن متقن و محکم است، از این رو نمی توان حروف مقطعه را عبث تصور کرد.
حجت الاسلام رضایی با اشاره به اینکه تمام سوره ها، الفاظ و کلمات قرآن معجزه است گفت: حروف مقطعه نیز جزء الفاظ و حروف قرآن هستند که دارای اعجاز بوده و بار معنایی خاصی نیز دارند و عدم درک ما دلیل بر اضافه بودن آن نیست. اصل حروف مقطعه مسئله ای است که دانشمندان به وجود آن در قرآن اتفاق نظر دارند، بدین معنا که حروف مقطعه در قرآن حادث نشده است بلکه از ابتدا بوده و بخشی از وحی بوده است. کسی آن را حذف و اضافه نکرده است، این حروف هم لفظ و هم معنای آن وحی است.

29 سوره با حروف مقطعه آغاز می‌شوند
حجت الاسلام رضایی در رابطه با رمز و راز حروف مقطعه اظهار داشت: در قرآن 26 سوره مکی و 3 سوره مدنی است که با حروف مقطعه شروع می شوند، یعنی از 114 سوره 29 سوره با حروف مطقعه شروع شده اند .
استاده حوزه و دانشگاه یادآور شد: این که چرا سوره های مکی بیشتری با حروف مقطعه شروع شده پرسشی است که دانشمندان اسلامی هنوز پاسخ قانع کننده ای برای آن نیافته اند. مسئله قابل توجه اینجاست که سوره های مکی بیشتر به مسائل اعتقادی توجه دارند و در آنها بیشتر حرف از قیامت، بهشت و جهنم و عالم برزخ بوده و ایمان و رسیدن به خدا مورد تأکید قرار دارند. پس از حروف مقطعه که در آیات اولیه سوره ها آمده است مطلب بعدی به کتاب وحی، قرآن و ذکر اشاره می کند و کنار هم گذاشتن این مطالب وحی الهی را نشان می دهند و بی تردید نشان دهنده اسراری است که در این حروف نهفته شده است.
وی گفت: برخی از این حروف مقطعه تک حرفی است مثل "قاف" و "صاد" ، برخی دو حرفی و برخی سه حرفی است که دارای رمز، راز و اسراری است که دانشمندان هنوز به آن دسترسی پیدا نکرده اند.
رضایی اظهار داشت: برخی افراد این 14 حرفی که حروف مقطعه را تشکیل می دهند را روی هم گذاشته و مطلبی بر اساس خواسته و اعتقاد خود استخراج کردند و این جمله " صِراطُ عَلَیٍّ حَقٌ، نُمْسِکُهُ " (راه علی (ع) حق است و ما به دامن او چنگ می زنیم) اما این امر تفسیر به رأی حروف مقطعه است . چرا که صرف روی هم گذاشتن این حروف مقطعه اسرار آن را مشخص نمی کند. ممکن است پیروان سایر مذاهب نیز با روی هم گذاشتن این حروف مقطعه مطلب مطابق با خواست خود را استخراج کنند.
حجت الاسلام حسن رضا رضایی اضافه کرد: آیت الله خویی اشاره زیبایی در این رابطه داشته و گفته است که در دست داشتن مواد خام و اولیه هنر نیست، هنر ترکیب این مواد خام و اولیه است. شمشیر ذوالفقار علی (ع) اگر در دست هرکس قرار بگیرد تنها آهن پاره ای است، اما هنگامی که با شجاعت، همت، و جرأت علی ترکیب می شود تبدیل به ذوالفقار می شود. از این رو قرآن معجزه محسوب می شود چرا که تا امروز نیز هیچکس نتوانسته سوره و حتی آیه ای نظیر آن بیاورد.

سوره های دارای حروف مقطعه همسان، مضمون و سیاق مشابه دارند
وی گفت: علامه طباطبایی نیز در این رابطه نکته ای را مورد اشاره قرار داده که استنباط زیبایی از این حروف است. علامه طباطبایی اشراف کامل بر کل سوره های قرآن داشته و با بررسی کل حروف مقطعه به این نتیجه رسیده که سوره هایی که دارای حروف مقطعه همسان هستند مثلا "الم" و "الر" دارای مضامین و سیاق مشابه هستند. همچنین سوره اعراف که با الف لام میم و صاد آغاز شده جامع سوره هایی است که با الف لام میم و صاد شروع می شوند.
رضایی در ادامه تأکید کرد: عده ای چون رشاد خلیفه اعتقاد دارند سوره هایی که با حروف مقطعه شروع می شود حروف مقطعه آن در همان سوره بیشتر به کار رفته است. برای مثال حروف مقطعه الف لام میم در سوره بقره، حرف الف در این سوره از سایر حروف بیشتر کاربرد داشته، پس از آن کاربرد حرف لام بیشتر بوده و در آخر کاربرد حرف میم در این صورت قابل توجه بوده است.
حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه در برخی احادیث آمده است حروف مقطعه ای که در سوره های قرآن آمده ترکیبی از اسماء الهی است گفت: در سوره بقره الف لام میم به " انا الله الملک " اشاره دارد. در سوره عمران الف لام میم به " انا الله المجید" اشاره دارد. گروه دیگری از دانشمندان و مفسرین اظهار داشتند که حروف مقطعه جزء رموز قرآن بوده، ما آن را درک نمی کنیم پس چرا باید دنبال ارائه تفسیری برای آن باشیم و از قرآن تفسیر به رأی ارائه کنیم؟ در قرآن هم اشاره شده است که برخی آیات قرآن به گونه ای است که تفسیر آن را تنها معصومین درک می کنند.

حروف مقطعه تفسیر به رأی نشوند
این پژوهشگر قرآن با اشاره به اینکه برخی ها اظهار می دارند که حروف مقطعه قرآن به تعداد آیات و سوره ها اشاره دارند، گفت: برخی معتقدند الف لام میم با رمز و رموزی که دارد اشاره می کند که آیات و سوره ها چه تعداد هستند. عده ای دیگر اعتقاد دارند حروف مقطعه قرآن سوگند است مثل والتین و والزیتون. برخی ها هم اعتقاد دارند که حروف مقطعه قرآن باید براساس حروف ابجد بررسی شوند و نباید به دنبال معنا و تفسیر آنها باشیم، عده ای دیگر هم اظهار داشتند که پیام اجمالی سوره در حروف مقطعه نهفته است.

رمزی میان خالق و پیامبر
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: برخی هم گفته اند که این حروف به کسانی اشاره می کند که نسخه هایی از قرآن را در اختیار داشتند. در زمان رسول الله چند کاتب این آیات را می نوشتند و حروف مقطعه اول نام نویسندگان این آیات است تا مشخص شود که کاتب قرآن چه کسانی است.
وی در نهایت تأکید کرد: اشتراک این نظرات این است که حروف مقطعه رمزی بین خدا و پیامبر است به این معنا که گوینده نمی خواهد دیگران این رمز را بفهمند و تنها برای مخاطب خود این رمز را آشکار ساخته است.

منبع: تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 21:51
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته