• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 897
تعداد نظرات : 355
زمان آخرین مطلب : 3650روز قبل
 


همه درصف ایستاده بودند و به نوبت آرزوهایشان را می گفتند. بعضی ها آرزوهای خیلی بزرگی داشتند. بعضی ها هم آرزوهای بسیار کوچک و پست!  نوبت به او رسید. از او پرسیدند: چه آرزویی داری؟ گفت : می خواهم همیشه به دیگران یاد بدهم، بی آنکه مدعی دانستن (دانایی) باشم. پذیرفته شد! گفتند چشمانت را ببند! چشمانش را بست.

وقتی چشمانش را باز کرد، دید به شکل درختی در یک جنگل بزرگ در آمده است! با خود اندیشید: حتما اشتباهی رخ داده،  من که این را نخواسته بودم!

سالها گذشت. روزی داغی اره را بر روی کمر خود حس کرد. بازاندیشید: عمر به پایان رسید و من بهره خویش را از زندگی نگرفتم! با فریادی غمبار سقوط کرد. نفهمید چه مدت خواب بود یا بیهوش! با صدایی غریب؛ که از روی تنش بلند می شد؛ به هوش آمد. تخته سیاهی بر دیوار کلاسی شده بود.

 

منبع: ارسالی از یک دوست

سه شنبه 2/9/1389 - 21:47
 

یك روز علی كوچولو با مادرش به یك فروشگاه بزرگ برای خرید رفت. مادر یك چرخ خرید برداشت و با علی در فروشگاه مشغول راه رفتن شدند. علی كوچولو بسیار ذوق زده شده بود از این‌كه در فروشگاهی به این بزرگی و خوش آب و رنگ قدم می‌زدند. انواع خوراكی‌های خوشمزه به علی كوچولو چشمك می‌زد. علی ساعتی را تحمل كرد ولی بعد از مدتی دید چیزهایی كه مادر از فروشگاه برمی‌دارد دوست ندارد، بنابراین تصمیم گرفت خودش دست به كار شود و جلوتر از مادر به راه افتاد. مادر تا به خودش بجنبد، دید كه یه عالم خوراكی در سبد خریدشان است. خیلی سریع به علی گفت: علی جان تو با اجازه چه كسی این چیزها را برداشتی... مگر من به تو اجازه دادم؟ علی گفت: با اجازه خودم... مادر گفت: كار خیلی اشتباهی كردی... چون به اندازه پولی كه در جیبمان هست، می‌توانیم خرید كنیم نه بیشتر...

علی گفت: آخه مامان... من می‌خواهم... شما فقط برای خودتان خرید كردید... پس من چی؟

مادر گفت: پسرم نوبت به تو هم می‌رسد. ما اول باید مایحتاج خانه‌مان را بخریم، بعد خوراكی‌های تو را. پس خیلی زود این چیزهایی را كه برداشتی، ببر و سر جایش بگذار...

علی كوچولو با شنیدن حرف‌های مادر زد زیرگریه و فروشگاه را روی سرش گذاشت. آنقدر گریه كرد و پاهایش را روی زمین كوبید كه آبروی مادرش را برد. مادر كه خیلی ناراحت شده بود اصلاً به رویش نیاورد و فقط سكوت كرد. وقتی به خانه رسیدند مادر با علی كوچولو صحبت نكرد و فقط گفت برو تو اتاقت.

علی كوچولو همین كار را كرد و ساعت‌ها در اتاقش ماند. از آن لحظه به بعد هیچ خوراكی‌ای متعلق به علی نبود. در نهایت علی پیش مادرش رفت و گفت: مادر... آخه چرا شما این كار را می‌كنید؟ مادر گفت: چون تو آبرویم را در فروشگاه بردی و باید بفهمی كه اشتباه كردی.

این حركتی كه تو كردی آنقدر زشت بود كه هر چی فكر می‌كنم اصلاً قابل بخشش نیست. علی فكری كرد و گفت خب من چه كار كنم مرا ببخشید؟ مادر گفت: فقط دیگه تكرار نشه. علی از مادرش عذرخواهی كرد و گفت: بله تكرار نمی‌شه و از آن روز به بعد علی هیچ وقت برای خوراكی گریه نكرد. منبع: تبیان بجنورد 
سه شنبه 2/9/1389 - 21:44
   زهرا عبداللهی  افزود: گرگرفتگی و تعریق شبانه از اولین علائم یائسگی است که با احساس گرم شدن ناگهانی و شدید همراه است و معمولاً ۴تا۵ دقیقه طول می‌کشد.  وی گفت: گاهی این احساس با تعریق و در انتها احساس سرما همراه است. گرگرفتگی به علت کاهش و قطع هورمون استروژن ایجاد می‌شود و معمولاً در طول شب بیشتر از روز است و ممکن است موجب اختلال در خواب شبانه شود.  این متخصص تغذیه افزود: برای کاهش گرگرفتگی از مصرف زیاد چای و قهوه، ادویه‌های تند و نوشابه‌های کولادار پرهیز شود. کافئین موجود در نوشابه‌های کولادار موجب تشدید گرگرفتگی می‌شود.  عبداللهی گفت: سویا به عنوان یک ماده پروتئینی باارزش اسید‌های آمینه ضروری بدن را تأمین می‌کند و از این نظر با گوشت برابری می‌کند در حالی که میران چربی و کلسترول آن پایین است. یکی دیگر از اثرات سودمند سویا کاهش عوارض یائسگی از جمله گرگرفتگی است.  

وی افزود: سویا همچنین دارای موادی است که بدون ایجاد مشکلات ناشی از استروژن با تنظیم سطح هورمون بدن زنان حالت گرگرفتگی را کاهش می‌دهد.

 

منبع: تبیان یزد

سه شنبه 2/9/1389 - 21:35


لباس و پوشش پدیدهای است كه به اندازه طول تاریخ بشر سابقه و به قدر پهنة جغرافیایی زمین گسترش دارد و از دیرباز در اقوام و ملل مختلف نوعی پوشش وجود داشته است.[1]
و متأسفانه در غرب با گسترش تفكر لیبرالیسم جنسی و رواج كامیابی نامشروع، «برهنگی» فراگیر شده كه امروزه شاهد پیآمدهای منفی آن هستند.
لباس و پوشش جدای از حفظ بدن و آراستگی آن دارای آثار فلسفهای عمیق است و رابطة مستقیمی با فرهنگ مردم دارد. در هر جامعهای نوع و كیفیت لباس زنان و مردان علاوه بر آن كه تابع شرایط اقتصادی و اجتماعی و اقلیمی آن است قویاً تابع جهانبینی و ارزشهای حاكم بر فرهنگ آن جامعه و حتی مبین آن جهانبینی است.[2]
لذا مذاهب مختلف در نوع لباس مردم نقش مؤثری داشتند و در اسلام نیز بر لزوم پوشیدگی و حجاب به ویژه برای زنان تأكید شده و در قرآن كریم[3] بر رعایت آن تصریح گردیده است.
فلسفه حجاب زن:
برای روشن شدن فلسفه حجاب زن و راز تفاوت آن با پوشش مردان توجه به مطالب ذیل لازم است.
1
ـ توجه به رابطه پوشش با فرهنگ دینی:
براساس فرهنگ اسلامی، انسان موجودی است كه برای رسیدن به كمال و معنویت خلق گردید. لذا اسلام با تنظیم و تعدیل غرایز به ویژه غریزة جنسی و توجه واقعی به هر یك از آنها در حدّ حاجت طبیعی، سبب شكوفایی همه استعدادهای انسان شد و او را به سوی كمال سوق داده است.
2
ـ توجه به ساختار فیزیولوژی انسان:
نوع پوشش زن و تفاوت آن با لباس مرد رابطهای مستقیم با تفاوتهای جسمی و روحی زن و مرد دارد در تحقیقات علمی در فیزیولوژی و روان شناسی زن و مرد ثابت شده مردان نسبت به محركهای جشمی شهوت‎‎انگیز حساسترند و چون برد حس بینایی زیاد است و چشم از فاصلة دور و در میدان وسیعی قادر به دیدن است و از سوی دیگر ترشح هورمونها در مرد صورتی یك نواخت و بدون انقطاع دارد، مردان به صورتی گستردهتر تحت تأثیر محركهای شهوانی قرار میگیرند، اما زنان نسبت به حس لمس و درد حساسترند و به محركهای حسّی پاسخ میدهند و حس لامسه برد زیاد ندارد و فعالیتش محدود به تماس از نزدیك است و از این گذشته هورمونهای جنسی زن به صورت دورهای ترشح میشوند و به طور متفاوت عمل میكنند تأثیر محركهای شهوانی بر زن صورتی بسیار محدود دارد و نسبت به مردان بسیار كمتر است.[4] بر مطالب فوق قدرت شگرف غریزة جنسی میان غرایز را نیز اضافه كنید.[5]
با دقت بر مطالب فوق فلسفه حجاب به خوبی روشن میشود حجاب در اسلام از یك مسأله كلی و اساسی ریشه گرفته اسلام میخواهد انواع التذاذهای جنسی چه بصری و لمسی و چه نوع دیگر به محیط خانوادگی و در كادر قانونی اختصاص یابد و اجتماع تنها برای كار و فعالیت باشد برخلاف سیستم غربی كه كار و فعالیت را با لذتجویی جنسی به هم میآمیزد، اسلام قایل به تكلیف میان این دو محیط است و برای تأمین این غرض پوشش و حجاب را توصیه نموده است زیرا بیبندباری در پوشش به معنای عدم ضابطه در تحریك غریزه و عدم محدودیت در روابط جنسی است كه آثار شوم آن بر كسی پوشیده نیست.
رعایت حجاب اسلامی آثار زیر را به ارمغان میآورد:
1
ـ بهداشت روانی اجتماع و كاهش هیجانها و التهابهای جنسی، و سبب كاهش عطشسیریناپذیر شهوت است.
2
ـ تحكیم روابط خانوادگی و برقراری صمیمیت كامل زوجین، با رواج بیحجابی و جلوهگری زن، جوانان مجرد، ازدواج را نوعی محدودیت و پایان آزادیهای خود تلقی میكنند و افراد متأهل هر روز در مقایسهای خطرناك كه میان آن چه دارند و ندارند قرار میگیرند كه این مقایسهها، هوس را دامن زده و ریشه زندگی را میسوزاند.
3
ـ استواری اجتماع و حفظ و استیفاد نیروی كار و فعالیت، دختر و پسری كه در محیط كار و دانشگاه، تحریك شهوانی شدند از تمركز و كارایی آنها كاسته میشود و حكومت شهوت بر اجتماع سبب هرز رفتن نیروی فكری و كاری است.
4
ـ بالا رفتن ارزش و امنیت زن و جبران كننده ضعف جسمانی او حربه حیا و عفاف و حجاب میتواند در نفش عاطفی او و تأثیرگذاری بر مرد مؤثر باشد لباس زن سبب تقویت تخیّل و عشق در مرد است.[6] و این حریم نگه داشتن یكی از وسایل مرموز در حفظ مقام و موقعیت زن در برابر مرد است.[7]
اسلام حجاب را برای محدودیت و حبس زن نیاورده، بلكه برای مصونیت او توصیه نموده است زیرا اسلام راضی به حبس و ركود و سركوبی استعدادهای زن نیست بلكه با رعایت عفاف و حفظ حریم اجازه حضور زن را داده است[8] و از سوء استفاده شهوانی و تجاری او منع كرده است.
اما مغرب زمین با آشكار ساختن هر چه بیشتر اعضای متحرك جنسی در عكس، فیلم و... در گردابی مهلك گرفتار شده و امروز آمار[9] كودكان نامشروع، سقط جنین، طلاق و انواع انحرافات و بیماریهای جنسی روز به روز بیشتر شده و آنان را گرفتار مشكلات پیچیدهای نموده است.
منابع برای مطالعه بیشتر:
1
ـ مسأله حجاب شهید مطهری، ص 1 الی 120.
2
ـ نظام حقوق زن در اسلام شهید مطهری، ص 122، 157 تا 176.
3
ـ فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی، حداد عادل، تمام كتاب.
4
ـ در حریم حجاب، محمد قدسی، حاوی نامهها و حكایات از خانمها پیرامون حجاب.
5
ـ مقدمهای بر روان شناسی زن، مجتبی كاوندی هاشمی، ص 197، 249.
6
ـ زن در آیینه جلال و جمال، آیت الله جوادی آملی.
--------------------------------------------------------------------------------
[1] .
شهید مطهری، مرتضی، مسأله حجاب، ج 42، ص 21، صدرا قم، سال 1374 و همچنین هاشمی كاوندی، مجتبی، روان شناسی زن، چاپ سوم، نشر شفق، قم، سال 1378، ص 213.
[2] .
حداد عادل، غلامعلی، فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی، چاپ هفتم، نشر سروش، تهران، سال 1376، ص 9.
[3] .
سورة نور، آیة 31، سورة احزاب، آیة 59، 60.
[4] .
دكتر محمود بهزاد، مقاله تفاوتهای زن و مرد از نظر فیزیولوژی و روان شناسی، به نقل از فرهنگ برهنگی و...، ص 64 و همچنین رجوع شود به كتاب نظام حقوق زن در اسلام، از شهید مطهری، ص 165، 171.
[5] .
ویل دورانت، لذات فلسفه، چاپ هشتم، نشر دانشجویی، تهران، سال 1373، ص 95.
[6] .
ویل دورانت، لذات فلسفه، ص 157، 223.
[7] .
برای اطلاع بیشتر پیرامون آثار حجاب رجوع شود به كتاب مسأله حجاب، شهید مطهری، ص 78، 95، و به كتاب مقدمهای بر روان شناسی زن، ص 197، 203.
[8] .
مسأله حجاب، ص 221، 250، و كتاب زن در آیینه جلال و جمال، ایت الله جوادی آملی، ص 395، 397.
[9] .
رجوع شود به كتاب سیمای زن در جهان، زن در آمریكا، جلیل روشندل، چاپ اول، نشر برگ زیتون، سال 1377، ص 35، 36، 97.


برگرفته از سایت اندیشه قم

 
سه شنبه 2/9/1389 - 21:33

اگر داخل کیسه نان ، یک پر ساقه کرفس بیندازید،نان را برای مدت بیشتری تازه نگاه خواهد داشت.
برای آن که نان خشک را تبدیل به نان تازه کنید، آن را درون حوله تمیز ومرطوبی پیچیده مدت 24 ساعت درون یخچال بگذارید سپس حوله را بردارید ونان را چند دقیقه در فر ویا روی بخاری گرم کنید.
کیک :
برای جلوگیری از خشک شدن کیک، سیبی را از وسط نصف کرده یک نیمه آن را درون جعبه کیک بگذارید یا ان که تکه نان تازه را به وسیله خلال دند ان به قسمت بریده شده کیک وصل کنید. از خشک شدن وبیات گردیدن کیک جلوگیری خواهد کرد.

پنیر:
برای جلوگیری از خشک شدن پنیر ، دستمالی را که با سرکه مرطوب ساخته اید روی آن بپیچید.
عسل :
عسل تنها نعمت زمینی است که با گذشت زمان فاسد نمی شود یک عسل خوب هیچگاه نباید شکرک بزند. آنچه در زیر توصیه می کنیم در رابطه با عسل های موجود در بازار است:
عسل را در ظرف پلاستیکی کوچک ودردار، مخصوص فریزر بریزید تا شکرک نزند. هنگام مصرف ، در مدت کمی سختی آن را از میان رفته وحالت طبیعی خودرا باز خواهد یافت . هرگاه عسل شکرک زد کافی است شیشه عسل را درون ظرفی مملو از آب جوش بگذارید.
روغن زیتون :
برای ان که روغن زیتون شمار دیرتر خراب شود،یک حبه قند داخل آن بیندازید.
پیاز :
هرگاه پیازی را به دو نیم کرده اید وبیش از یک نیمه نیاز ندارید ،روی نیمه باقی مانده کره یا روغن بمالید به این ترتیب هم تازه می ماند هم میکروب جذب نمی کند وهم این که هنگام مصرف ، می توان کره یا روغنی که روی آن مالیده اید در ماهی تابه استفاده کرد.

 منبع : تبیان بجنورد
سه شنبه 2/9/1389 - 21:30

 

هنگام ظهر فرا رسیده بود و هوا به شدت گرم بود،به طورى كه مردم قسمتى از عباى خود را بر سر و قسمتى دیگر را به زیر پا افكندند.وقت نماز فرا رسید و پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به آنان اطلاع داد كه همه باید براى شنیدن پیام تازه‏اى آماده شوند.
با حلول ماه ذى القعده سال دهم هجرى،رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله و سلم تصمیم خود را جهت زیارت خانه خدا و اداى فریضه حج با مسلمانان در میان نهاد.این خبر به سرعت در شهر مدینه و اطراف آن منتشر گردید و علاوه بر آن به گوش مسلمانان دیگر كه در نقاط مختلف عربستان زندگى مى‏كردند رسید،به طورى كه در اندك زمان هزاران نفر براى برگزارى فریضه حج در كنار رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم حاضر شدند.

در بیست و پنجم ذى القعده كاروان رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم با شمار زیادى از مسلمانان كه مورخان تعداد آنها را تا صد هزار نفر و یا اندكى بیشتر ذكر كرده‏اند،از مدینه به قصد مكه خارج گردید.این عده غیر از كسانى بودند كه از نقاط دیگر عربستان از جمله ساكنان مكه و آبادیهاى اطراف آن‏به حج گزاران ملحق شدند.

شیخ مفید در كتاب الارشاد آورده است:

پس از برخورد رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم با مسیحیان نجران و جریان مباهله،حجة الوداع به وقوع پیوست.اندكى قبل از این پیشامد،پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم على علیه السلام را به یمن فرستاد تا خمس گنجینه‏ها و معادن را از اهالى آنجا بگیرد و آنچه را كه مسیحیان نجرانـاز حله و پولـمتعهد شده بودند،دریافت كند.حضرت على علیه السلام به محل مأموریت خود عزیمت كرد.رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به كس دیگر غیر از على علیه السلام در این كار اعتماد نكرد و در میان مردم هیچكس را شایسته این كار ندید .حضرتش على علیه السلام را به عنوان نایب خود به این سفر گسیل داشت،زیرا درباره انجام مأموریتى كه بر عهده‏اش گذاشته بود،آسوده خاطر بود.

در همین ایام رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم آهنگ حج نمود و پس از آنكه جمعیت زیادى از مدینه و اطراف آن با پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم همراه شدند،آن حضرت در بیست و پنجم ذى القعده از مدینه خارج گردید.همزمان با آن رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم نامه‏اى به على علیه السلام كه در یمن به سر مى‏برد ارسال كرد و در آن به آن حضرت سفارش كرد كه از یمن به مكه آید،اما در مورد نوع حج خود و چگونگى نیت آن مطلبى براى على علیه السلام ننوشت.

به هر حال،رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در جمع مسلمانان به سوى مكه به راه افتاد و حضرت على علیه السلام نیز با سپاهى كه همراهش بودند،از یمن به سمت مكه حركت نمود.حضرتش با نزدیك شدن به مكه،سپاه را به شخصى سپرد و خود جهت دیدار پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به سرعت روانه گشت به طورى كه موفق شد قبل از ورود به مكه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم را ملاقات كند و درباره سفر خود و حله‏ها و هدایایى كه آورده بود گزارشى تقدیم نماید.رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم ضمن اظهار خرسندى از دیدار على علیه السلام از او سؤال كرد كه:اى على،به چه نیتى احرام بستى؟على علیه السلام در پاسخ گفت :اى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم شما براى من ننوشته بودى كه خود به چه نیتى احرام خواهى بست،من به نیت شما آگاه نبودم،از این رو به هنگام احرام و تلبیه نیتم را به نیت شما پیوند زدم و گفتم:بار خدایا،من به همان نیتى احرام مى‏بندم كه رسول تو بسته است و سى و چهار شتر نیز براى قربانى با خود آورده‏ام.رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:الله اكبر!من شصت و شش شتر براى قربانى آورده‏ام.تو در حج و مناسك و انجام قربانى با من شریك هستى.اكنون بر احرام خود باش و به سوى لشكر باز گرد و آنان را سریعا بیاور تا در مكه به هم ملحق گردیم.

رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم جهت انجام مناسك حج چند روزى در مكه به سر برد.آن حضرت در روز عرفه و به روایتى در روز عیدـخطبه‏اى در جمع مسلمانان ایراد فرمود كه در آن همگان را به رعایت تقواى الهى،تعهد به ارزشهاى اخلاقى و مراعات حقوق یكدیگر سفارش نمود. (1) پس از آن رسول گرامى صلى الله علیه و آله و سلم تصمیم گرفت كه مكه را به قصد مدینه ترك گوید.فرمان حركت صادر گردید و بار دیگر خیل عظیم مردم به همراهى پیامبر خود مكه را به قصد مدینه پشت سر گذاشتند.هنگامى كه این كاروان عظیم به نزدیك جحفه رسید،امین وحى الهى در نقطه‏اى به نام غدیر خم فرود آمد و این آیه را به رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم نازل كرد كه:

یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمك من الناس ان الله لا یهدى القوم الكافرین. (2)

یعنى:اى پیامبر!آنچه را از سوى پروردگارت نازل شده است،به مردم برسان.و اگر چنین نكنى،رسالت او را انجام نداده‏اى.و خداوند تو را از(خطرهاى احتمالى)مردم حفظ مى‏كند.و خداوند جمعیت كافران را هدایت نخواهد كرد.

با نزول این آیه پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم دستور داد كه كاروان از حركت باز ماند و با این فرمان،مسلمانان كسانى را كه در پیشاپیش قافله در حركت بودند،به بازگشت دعوت كردند و كسانى كه در عقب بودند نیز به تدریج،به دیگران پیوستند.

هنگام ظهر فرا رسیده بود و هوا به شدت گرم بود،به طورى كه مردم قسمتى از عباى خود را بر سر و قسمتى دیگر را به زیر پا افكندند.وقت نماز فرا رسید و پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به آنان اطلاع داد كه همه باید براى شنیدن پیام تازه‏اى آماده شوند.در اینجا مسلمانان منبرى از جهاز شتران ترتیب دادند و رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم بر بالاى آن قرار گرفت و خطبه تاریخى خود را به شرحى كه خواهد آمد،ایراد فرمود. (3)


خطبه پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم در غدیر خم:

علامه امینى در كتاب«الغدیر»با استفاده از مدارك معتبر،خطبه پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم را در غدیر خم چنین گزارش كرده است:

حمد و ثنا مخصوص خداست.از او یارى مى‏طلبیم.و به او ایمان داریم.و بر او توكل مى‏كنیم .و از بدیها و اعمال نارواى خود به او پناه مى‏بریم.گمراهان را جز او راهنمایى نیست.و هر كس را كه هدایت كرد،گمراه كننده‏اى براى او نخواهد بود.گواهى مى‏دهم كه معبودى جز او نیست و محمد صلى الله علیه و آله و سلم بنده و پیامبر اوست.

هان اى مردم!نزدیك است كه دعوت حق را لبیك گویم و از میان شما بروم.من مسئولم و شما نیز مسئولید،اینك اندیشه و گفتار شما درباره من چیست؟

در این هنگام مردم گفتند:گواهى مى‏دهیم كه تو رسالت خود را انجام دادى و براى ما كوشش نمودى.خداوند تو را پاداش نیك دهد...

رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم پس از اندكى فرمود:همانا من در انتقال به سراى دیگر بر شما سبقت خواهم گرفت،اما دو چیز گرانمایه در میان شما مى‏گذارم.بیندیشید كه با این دو چیز چگونه رفتار مى‏نمایید.

در اینجا یك نفر از میان جمعیت گفت:یا رسول الله،منظور از آن دو چیز گرانبها و ارجمند چیست؟

رسول اسلام صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:یكى كتاب خدا كه بزرگتر است و وسیله ارتباط شما با خداوند است.و آن دیگر كه كوچكتر است،عترت و اهل بیت من است.و خداوند به من خبر داده است كه این دو از هم جدا نمى‏شوند تا در كنار حوض بر من وارد شوند.هان اى مردم !از آن دو پیشى نگیرید و از پیروى از هر دو كوتاهى نكنید كه هلاك خواهید شد.

در این هنگام پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم دست على علیه السلام را گرفت و بالا برد به طورى كه زیر بغل هر دو نمایان گردید.پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم مسلمانان را به این صورت مورد خطاب قرار داد كه:

«ایها الناس!من اولى الناس بالمؤمنین من انفسهم؟»یعنى:اى مردم چه كسى از مردم به مؤمنان از خود آنها سزاوارتر است؟گفتند:خدا و رسولش داناترند.
پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:همانا خداوند مولاى من و من مولاى مؤمنان هستم و من بر آنان از خودشان سزاوارترم.
سپس فرمود:
«من كنت مولاه فهذا على مولاه،اللهم و آل من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله...»
یعنى:هر كس من مولاى اویم،على مولاى اوست.
خداوندا،دوستان او را دوست بدار و دشمنان او را دشمن بدار.محبوب بدار آن كس را كه او را محبوب دارد و مبغوض دار آن كس كه او را مبغوض دارد.یارانش را یارى كن و واگذارندگان او را واگذار.و او را معیار و میزان حق قرار ده.
سپس فرمود:
«الا فلیبلغ الشاهد الغائب».
یعنى:آگاه باشید،حاضران بایستى این امر را به غایبان برسانند.
هنوز جمعیت پراكنده نشده بودند كه بار دیگر جبرئیل نازل گشت و این آیه را بر پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرود آورد كه:
الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتى و رضیت لكم الاسلام دینا.
یعنى:امروز آیین شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان دین شما برایتان پسندیدم.
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم با نزول این آیه فرمود:الله اكبر بر اكمال دین و اتمام نعمت و خشنودى خدا به رسالت من و ولایت على بعد از من.
در این هنگام مردم نزدیك شدند و به على علیه السلام به جهت این مقام و منزلت تهنیت گفتند .و از جمله كسانى كه قبل از دیگران به على علیه السلام تبریك گفتند ابوبكر و عمر بودند كه گفتند:به تو باد اى پسر ابو طالب كه مولاى ما و مولاى هر مرد و زن مؤمن گشتى!
سپس حسان بن ثابت از پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم اجازه خواست كه در این باره شعرى بگوید.پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به او اجازه فرمود و او اشعارى سرود كه ترجمه قسمتى از آن به شرح زیر است:
ـپیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به آنان در روز غدیر ندا داد.و چه سزاست نداى پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم را شنیدن.
ـفرمود:مولاى شما و پیامبر شما چه كسى است؟و آنها بدون چشم پوشى و اغماض گفتند كه:
ـخداى تو مولاى ماست و تو پیامبر مایى.و ما از پذیرش ولایت تو سرپیچى نخواهیم كرد.
ـپیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به على گفت:برخیز،زیرا من تو را بعد از خودم امام و رهبر انتخاب كرده‏ام.
ـو سپس فرمود:هر كس من مولا و رهبر اویم،این مرد مولا و رهبر اوست،شما هم از سر صدق و راستى از او پیروى كنید.
ـدر این هنگام پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم عرض كرد:بار خدایا،دوست او را دوست بدار و دشمن او را دشمن بدار...
پس از آنكه حسان بن ثابت شعر خود را سرود،رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم جمله معروف خود را درباره حسان به زبان آورد كه:«تا وقتى كه با زبان خود ما را یارى مى‏كنى روح القدس موید تو است». (4)
پس از پایان مراسم تعیین جانشین در سرزمین غدیر خم،مسلمانان برخاستند و هر گروه و دسته‏اى به جانب مقصدى روانه گشت.پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم و عده زیادى كه از مدینه به همراه آن حضرت آمده بودند نیز راه مدینه را در پیش گرفتند به طورى كه هنوز سال دهم به پایان نرسیده بود وارد مدینه شدند.و چندى بعد رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به بستر بیمارى افتاد كه به رحلت آن سرور انجامید،در صورتى كه اندكى قبل از آن تكلیف جانشین و رهبرى پس از خود را تعیین كرده بود.

پى‏نوشتها:
1) جهت اطلاع از این خطبه بنگرید به السیرة النبویة معروف به سیره ابن هشام 4/ 250
2) سوره مائده 67
3) ارشاد شیخ مفید 1/158 ـ 165 با اندكى تلخیص و نیز بنگرید به اعلام الورى 1/ 259 ـ263 سیرة المصطفى / 693 مبحث غدیر خم.
4) براى اطلاع بیشتر از خطبه رسول خدا(ص) در روز غدیر و تفصیل ماجرا بنگرید به الغدیر 1/ 31 ـ 34 با ترجمه فارسى سیرة المصطفى / 693 نقل از منابع مختلف اهل سنت ارشاد شیخ مفید 1/ 165، فرازهایى از تاریخ پیامبر اسلام / 512 ـ 518

منبع:كتاب غدیر در آیینه قرآن و روایات - دكتر مجید عارف
سه شنبه 2/9/1389 - 21:27

 به گفته متخصصان علت ریزش ابرو و نازک شدن آن در گزارشی از «MSN» دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل برداشتن بیش از حد ابرو است. خانم هایی که به فاصله کوتاهی ابروهای خود را بر می دارند و از لوازم آرایشی استفاده می کنند بیشتر در معرض ریزش ابرو قرار دارند. مالیدن ابرو بر حسب عادت، نیز از دیگر دلایل ریزش ابروست.

موی ابرو مانند موی سر با بالارفتن سن کم می شود. یک نوع بیماری موقتی که باعث ریزش بیش از حد ابرو می شود، موی ابرو و سر را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. به علت مصرف دارو، استرس، ضربه عاطفی و یا بیماری ریزش موی ابرو تسریع می شود. بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید، اختلال در ترشح غدد درون ریز، بیماری خودایمنی و اگزما نیز می تواند باعث ریزش موی ابرو شود.

 منبع: تبیان بجنورد
دوشنبه 1/9/1389 - 0:20


 

 نویسنده: دکتر پیمان غلام نژاد

مقدمه:
 

شیرگاو حدود 32 گرم در لیتر پروتیئن، با ارزش بیولوژیکی بالا دارد که منبع خوبی از اسیدهای آمینه حیاتی است. 80 درصد پروتئین شیر کازئین و 20 درصد باقیمانده پروتئین های سرم شیر یا پروتئین آب پنیر، فواید بسیاری برای سلامتی دارد. آب پنیر یا سرم شیردر واقع فاز آبی شیر است که در هنگام پنیرسازی و رسوب کازئین از لخته جدا می شود. بنابرابن، آب پنیر یک محصول فرعی حاصل از تولید بعضی از انواع پنیر است. در سال های اخیر به اثرات مستقیم و قابل اندازه گیری اجزای شیر بر سلامت انسان پی برده اند. گرچه آب پنیر به عنوان یک محصول فرعی حاصل از تولید پنیر، زمانی بی مصرف تلقی می شد، ولی هم اکنون تأثیرات مثبت آن بر سلامتی مشخص شده است. دو ضرب المثل ایتالیایی در مورد آب پنیر وجود دارد: «اگر می خواهی سالم و فعال بمانی، آب پنیر بخور» و «اگر انسان ها هر روز آب پنیر بخورند، دکترها بیکار می شوند».
اجزای بیولوژیکی آب پنیر، شامل لاکتوفرین، بتالاکتوگلوبین، آلفالاکتوگلوبین، ایمونوگلوبین ها و گلیکوماکروپپتیدها، اثرات مفیدی بر سلامت و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها دارند. آب پنیر به عنوان آنتی اکسیدان، عامل ضدفشارخون، ضدسرطان، کاهش چربی خون، ضدویروس و باکتری و ضد عوامل شلاتور عمل می کند. آب پنیر را همانند شیر مایع می توان خشک کرد. در ایسلند مردم آب پنیر را تخمیر و آن را با آب رقیق کرده، می خورند و یا گوشت را در آن می خوابانند، سپس پخته و می خورند. امروزه آب پنیر به عنوان یک مکمل پروتئینی خوراکی علیه بیماری های عفونی و در جهت تقویت سیستم ایمنی، افزایش قدرت عضلانی و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و استئوپروز به کار می رود. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تکنولوژی هایاولترافیلتراسیون، میکروفیلتراسیون، اسمز معکوس و تبادل یون، محصولات متفاوتی از آب پنیر تولید می شود. این محصولات شامل پروتئین آب پنیر تغلیظ شده (شامل 95-80 درصد پروتئین)، آب پنیر کم لاکتوز، آب پنیر هیدرولیز شده و آب پنیر بدون املاح می باشد. البته در ایران هنوز در سوپرمارکت ها و نمایندگی های فروش محصولات متنوعی عرضه نمی شود و فقط در مراکز فروش مکمل های غذایی برای ورزشکاران و بدنسازان، محصولات پروتئینی بدون مجوز وزارت بهداشت عرضه می گردد که مصرف آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اجزای پودر آب پنیر:
 

پروتئین آب پنیر تنها 20 درصد از کل پروتئین شیر را تشکیل می دهد. وقتی کازئین از شیر جدا می شود، فاز آبی باقیمانده 65 درصد پروتئین دارد. در مجموع، پروتئین های آب پنیر تمامی اسیدهای آمینه حیاتی را در مقایسه با منابع پروتئینی گیاهی مثل سویا، ذرت وگلوتن گندم داراست. لاکتوفرین یک آنتی اکسیدان غیرآنزیمی موجود در آب پنیر می باشد. ایمونوگلوبین ها، آنتی بادی هایی هستند که به طور مؤثر بدن را در برابر عوامل خارجی محافظت می کنند و اولین سد دفاعی نوزاد در برابر بیماری ها هستند که از طریق خون مادر (بندناف) یا تغذیه یا آغوز و شیر مادر به نوزاد منتقل می شوند. ایمونوگلوبین ها 15-10 درصد از پروتیئن آب پنیر را تشکیل می دهند. بتالاکتوگلوبین نیمی از پروتئین های آب پنیر را تشکیل داده و منبعی از اسیدهای آمینه حیاتی است.
پروتئین های آب پنیر پس از قرار گرفتن در محیط اسیدی معده، کوآگوله نمی شوند؛ بنابراین سریع از معده عبور کرده و به روده کوچک می رسند. این پروتئین ها در آنجا هیدرولیز شده و بهتر از کازئین جذب می گردند.

اثر آب پنیر در درمان بیماری ها:
 

مطالعات متعدد حاکی از تأثیر لاکتوفرین و بتالاکتوگلوبین بر تقویت سیستم ایمنی و اثرات ضدسرطانی می باشد. کمبود گلوتاتیون از مشکلات معمول افراد مبتلا به بیماری ایدز است. جهت افزایش اسیدآمینه سیستئین و در نتیجه گلوتاتیون در این موارد، تحقیقاتی در زمینه استفاده از پروتئین آب پنیر صورت گرفت و نشان داده شد که کیفیت زندگی در بیمارانی که از آب پنیر استفاده می کنند، بهبود یافته است. لازم به توضیح است که نخستین عملکرد آب پنیر در داخل سلول، تبدیل اسیدآمینه سیستئین به گلوتاتیون می باشد. لاکتوفرین پلاسما در عفونت ها، التهاب ها، ابتلا به تومورها و بالا بودن سطح آهن افزایش می یابد. مطالعات متعدد نشان می دهند که لاکتوفرین نقش مهمی در دفاع از بدن در برابر پاتوژن ها دارد. رژیم های غذایی پرچرب سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی می شوند و از آنجا که ابتلا به این بیماری ها با عواملی مثل سن، ژنتیک، چاقی و کم تحرکی ارتباط دارد، کیفیت چربی موجود در رژیم غذایی باید مد نظر قرار گیرد. به عبارت دیگر، در کنار ورزش به عنوان مقابله با کم تحرکی، تنظیم رژیم غذایی عامل مهمی است که ساده تر از دیگر عوامل مؤثردر بروز بیماری های قلبی ـ عروقی قابل کنترل می باشد. بیش از 12 نوع چربی مختلف شامل اسفنگولیپیدها، استرول ها، کلسترول و اسیداولئیک در شیر وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که مصرف شیر و لبنیات در کاهش فشارخون و کاهش خطر ابتلا به بیماری پرفشاری خون مؤثر اس. همچنین، مصرف پروتئین آب پنیر در افزایش قدرت عضلانی و نیز کاهش چاقی تأثیر بسزایی دارد.
تولید یک جایگزین برای شیر مادر بسیار بحث برانگیز است. نوزادان روزانه سه گرم لاکتوفرین درهفته اول زندگی مصرف می کنند. نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند، نسبت به نوزادی که شیر خشک می خورد، میکروفلور روده ای غنی تری دارد و بیفیدوباکتریا و لاکتوباسیل موجود در روده این نوزادان به خوبی از کلونیزه شدن میکروب های بیماری زا جلوگیری می کند. مطالعات نشان می هد که افزودن لاکتوفرین به تغذیه نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می کنند، سبب افزایش میزان باکتری های مفید در روده و اثراتی مشابه روده نوزادانی می شود که شیر مادر می نوشند؛ گرچه میزان این باکتری ها به حد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نمی رسد. همچنین، تقریباً سه ماه طول می کشد تا این باکتری ها درروده این نوزادان ظهور یابند.
پروتئین های آب پنیر بر روی موکوس دستگاه گوارش اثر محافظتی دارند. این اثر به دلیل وجود اجزای سولفیدریل، خصوصاً سیستیئن، و ارتباط آن با اسیدگلوتامیک در تولید گلوتاتیون می باشد. وجود اسیدهای آمینه متنوع و حیاتی در پروتئین آب پنیر برای ترمیم زخم های پس از جراحی مفید است. همچنین، مصرف این پروتئین ها در موقعیت های پراسترس از جمله جراحی که استرس زیادی به بدن وارد می کند، مناسب و مفید می باشد.

انتخاب محصول مناسب برای مصرف:
 

پروتئین آب پنیر ایزولات 95-90 درصد پروتئین دارد و حاوی چربی، لاکتوز و موادمعدنی بسیار کمی می باشد. کنسانتره پروتئین آب پنیر می تواند بین 89-25 درصد پروتئین داشته باشد؛ بنابراین طبیعی است هر چند درصد پروتیئن این محصول کمتر باشد میزان چربی، پروتیئن، چربی، لاکتوز و موادمعدنی پروتئین آب پنیر هیدرولیز شده متغیر بوده و بر روی برچسب بسته بندی یا جدول ارزش تغذیه ای آن درج می شود. بنابراین، افراد مختلف با توجه به نیازهای خود یا مشکلات فیزیولوژیک و پاتولوژیک، باید در انتخاب محصول مناسب شرایط خود دقت نمایند. در حالی که در کشور ما نوشابه های انرژی زا بسیاری از مواد غذایی پرکالری یا حاوی مقادیر زیاد ریز یا درشت مغذی ها در سوپرمارکت ها و مراکز فروش مواد خوراکی فروخته می شود و از طرف دیگر بر روی بسیاری از این گونه مواد خوراکی جدول ارزش تغذیه ای وجود دارد. جای تعجب است که این ماده خوراکی را به عنوان مکمل تغذیه ای تنها در مراکز فروش مکمل های بدنسازی یا داروخانه ها می توان یافت. اگر فردی قادر به مصرف چربی، لاکتوز یا مواد معدنی نباشد بهتر است از نوع ایزولات یا انواع بدون لاکتوز استفاده نماید. نوع هیدرولیز شده این محصول به دلیل دارابودن دی و تری پپتیدها و جذب سریع و حساسیت زایی کم آن برای ورزشکاران مناسب است. انواعی از این محصول که فاقد آلانین، تریپتوفان و تیروزین باشد، برای بیماران مبتلا به فنیل کتون اوری مناسب است. به نظر می رسد که برنامه ریزی کارخانه های تولید لبنیات در تولید و نحوه عرضه این محصول بتواند همانند تولید محصولات پروبیوتیک موفقیت آمیز باشد.

نتیجه:
 

شیر یکی از قدیمی ترین مواد خوراکی مورد استفاده پستانداران است. انسان و سایر پستانداران از بدو تولد از این ماده خوراکی تغذیه می کنند و مصرف لبنیات تا پایان عمر توصیه می شود. در سال های اخیر توجه به تولید محصولات خاص لبنی، مثل آب پنیر افزایش یافته است. تاکنون عوارض جانبی ناشی از مصرف این محصول گزارش نشده؛ با این حال، بعضی اختلالات گوارشی در بین بیماران مشاهده شده است. افرادی که به شیر حساسیت دارند نیز ممکن است نتوانند این محصول را تحمل کنند. توصیه می شود این بیماران از محصولات کم لاکتوز یا بدون لاکتوز استفاده نمایند. بهتر است قبل از خرید این محصول، جهت اطمینان از مناسب بودن آن برای مصرف به جدول ارزش تغذیه ای مندرج بر روی برچسب بسته بندی توجه و در صورت نیاز با یک متخصص تغذیه مشورت شود.


منبع:ماهنامه دنیای تغذیه - ش 85

دوشنبه 1/9/1389 - 0:19

 

این متخصص تغذیه در گفتگو با فارس، افزود: انگور میوه‌ای انرژی زا و نشاط آور است كه از دیرباز در درمان آرتروز و روماتیسم استفاده می‌كردند.

وی گفت: این میوه ، «مدر» و دارای خواص پاك كنندگی، تقویت و جوان سازی بدن است. انگور همچنین دارای مقادیر فراوان فیتونوترینت‌ها و پتاسیم است و نیز نسبتاً قند فراوانی دارد.این متخصص تغذیه و رژیم درمانی كلینیك نواندیشان تغذیه اضافه كرد: انگور حاوی مواد مغذی نظیر و یتامین k ، الائیك اسید ، آنتوسیانیدها ، فیبر و فلاوونوئیدها است. انگور خشك شده یا كشمش یك منبع غنی پتاسیم محسوب می‌شود.مراداف گفت: انگور میوه‌ای شیرین است و علت شیرینی آن میزان بالای قند آن است به طوری كه حدود 15 تا 25 درصد انرژی این میوه از قند‌های گلوكز و فروكتوز تأمین می‌شود، با این وجود نمایه گلایسمیك این میوه پایین است و در نتیجه میزان قند خون را به آهستگی افزایش می‌دهد.

این متخصص تغذیه افزود: تحقیقات نشان داده مصرف منظم انگور چند بار در هفته به كاهش ریسك سرطان‌های ناشی از آلودگی محیطی كمك می‌كند.انگور با تركیبات سرطان زا مبارزه می‌كند ، بهبود دهنده علائم آرتروز است و در درمان اختلالات ادراری مفید است، همچنین كاهنده فشار خون است.

 

منبع: تبیان تبریز

دوشنبه 1/9/1389 - 0:16

 


مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی كشور گفت: گیاه آلوئه‌ورا (صبر زرد) تا 70 درصد قند خون را كاهش می‌دهد و از این رو، گیاهی موثر در درمان بیماری دیابت است.
دكتر شكور امیدی به ایرنا گفت: این گیاه نه‌تنها نقش كنترل‌كننده در درمان بیماری دیابت دارد، بلكه دارای نقش پیشگیری‌كننده است و افرادی كه شیرینی زیاد مصرف می‌كنند، قبل از ورود به مرحله دیابت قطعی، با استفاده از این گیاه می‌توانند از بروز بیماری جلوگیری كنند.
وی اضافه كرد: گیاه آلوئه‌ورا علاوه برآنكه در كاهش قند خون موثر است، به دلیل دارا بودن ویتامین و كلاژن، بهترین نرم‌كننده پوست پا در بیماران دیابتی نیز به شمار می‌رود.
امیدی، برطرف كردن یبوست و رفع مشكلات گوارشی را یكی دیگر از خواص درمانی گیاه آلوئه‌ورا برای بیماران دیابتی بیان كرد و افزود: این گیاه همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران می‌شود.
مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی كشور گفت: گیاه آلوئه‌ورا می‌تواند به شكل‌های گوناگون عرقیات،‌ عصاره، شكل خشك‌شده گیاه و حتی به شكل دارو بصورت پماد، قرص و شربت عرضه شود.
امیدی افزود: خاستگاه گیاه آلوئه‌ورا، كشور ایران و منطقه بوشهر است كه خواص درمانی‌اش، این گیاه را به عنوان یك گیاه استراتژیك در جهان مطرح ساخته است بطوری كه این گیاه، ماده اصلی غذایی فضانوردان را تشكیل می‌دهد.

 

منبع: تبیان تبریز

دوشنبه 1/9/1389 - 0:14
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته