• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 9941

پرسش

با سلام
می خواستم در مورد قطعه كامپیوتری سوالی داشته باشم و نزدیكترین مشاوره را این قسمت فكر كردم می تواند جواب بدهد و اگر هم شما نتوانستید پاسخ دهید می خواهم از مشاوری كه می تواند پاسخ دهد سوال كنید. متشكرم
* می خواستم اطلاعات جامعی در مورد مورم كامپیوتر اعم از مودم داخلی و خارجی و مزیت های هر كدام نسبت به دیگری و قیمتها و نوع آنها را در بازار بدانم.

پاسخ

دوست عزیز سلام،
با عرض پوزش از تا خیر در پاسخگویی به سوال شما، امید وارم متن زیر بتواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

مودم های داخلی وخارجی,سیگنال های دیجیتالی pc را به امواج انالوگ تبدیل می كنند وانها را از طریق خطوط تلفن استا ندارد به ISPمی فرستند. به همین ترتیب وقتی كه این مودم ها سیگنال های انالوگ را ازISP دریافت می كنند برای این كه این سیگنال ها برایPSقابل فهم شوند انهارا به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می نمایند.این عمل را مدوله (تلفیق) /دی مدوله (تفكیك) می نامند. البته كلمات مدوله و دی مدوله از خود مودم گرفته شده اند.

مودم ها ی داخلی,صفحه مدارهایی هستند كه در شیارها یISA یاPCI موجود برروی برد اصلی قرارمی گیرند.اكثر سیستم های جدید دارای یك مودم نصب شده هستند واین مودم جزو تجهیزات استانداردی است كه ان سیستم ها دارند. اگر كامپیوتر شما قدیمی است وسرعت مودم ان 28/8kbps یا33/6kbps می باشد می توانید برای ارتقا مودم اتان, یك مودم داخلی با سرعت 56kbps راتهیه كنید. قیمت این مودم از 20 هزار تومان تا 60 هزار تومان است .از مودم های داخلی بیشتر در خانه ویا دفاتر كاری كه دارای شبكه نیستند استفاده می شود.

استفاده ازمودم های داخلی چندین مزیت دارد:اول این كه مودم های داخلی هنگامی كه به اینترنت وصل نیستند از جریان الكتریسته یpc استفاده نمی كنند دوم این كه این مودم ها هیچ فضا یی را روی میز كارتان اشغال نمی نما یند و اخر این كه مودم های داخلی ارزا نترین مودم های موجود در بازارهستند.

مودم های خارجی همان اجزایی را كه مودم های داخلی برای مدوله و دی مدوله كردن سیگنال ها استفاده می كنند,بكار می برند اما تفاوت شان با مودم های داخلی در این است كه انها بجای شیارهای lsa وpcl ازطریق درگاه های سری خارجی به pc وصل می شوند.

از انجایی كه نصب این مودم ها تنها قرار دادن دو شاخه ی انهادر پریز برق و اتصال كابل سریال شان در یكی از درگاه های سری موجود است لذا نصب این مودم ها بسیار ساده وكم زحمت می باشد. همچنین این مودم ها دارای منبع تغذیه مجزایی هستند (یعنی خود به پریز برق وصل می شوند) به همین خاطر هنگامی كه كامپیوتر روشن است می توانند خاموش باشند.البته برخی از مودم های خارجی از طریق درگاه usb به كامپیوتر متصل شده وبه منبع تغذیه ی مجزا نیازندارند. این مودم ها الكتریسیته ی مورد نیازشان را از درگاه usb موجود بر این مودم های خارجی دست می اورند.

علاوه بر این,مودم هاخارجی به صورت یك دستگاه مستقل ارایه می شوند و معمولا دارای چراغ هایی هستند كه در جلوی دستگاه مودم قرار گرفته اند.این چراغ ها خود علایمی برای به اوردن اطلا عات بیشتر در مورد عملكرد مودم می با شند. به این ترتیب كاربر می تواند بفهمد كه چه وقت مودم در حال ارسال ویا دریافت اطلاعات است وایا اتصال مودم به lsp مشكل دارد یا خیر!همین امرباعث می شود كه كاربر در مقایسه با مودم های داخلی خیلی سریع تر به مشكلات مودم پی برده ودر نتیجه انها را زودتر برطرف سازد.

اگرچه نصب وبرطرف كردن مشكلات مودم های خارجی ساده است واین موضوع از مزایای این مودم ها به شمار می رود اما در عین حال معایبی نیزدارد. برای مثال این مودم چون خارج از سیستم شمااست بنابراین برروی میزكارتا ن فضایی را نیزاشغال خواهد كرد.

اما صرف نظر ازفضا,مهمترین عیب این مودم ها قیمت انهاست. هنگامی كه این مودم هارا با مودم های داخلی مقایسه كنید متوجه می شوید كه قیمت انها تقریبا گران است. بهای این مودم ها از76 هزارتومان تا 160هزارتومان می باشد.

مهمترین عیب مودم های داخلی وخارجی سرعت انهاست والبته درمقایسه با مودم های كابلی واتصالاتadslچیزی غیراز این هم نمی تواند باشد.چون این مودم ها با سرعتی معادل 56kbps داده هارا منتقل می كنند در حالی كه سرعت مودم های كابلی از 500kbps تا3mbps وسرعت اتصالات adsl از600kbps تا9mbps است.اما مشكل مودم های كا بلی واتصالات adsl هزینه ی زیادی است كه نصب واشتراك انها به دنبال دارد.هزینه ی نصب این مودم هااز 80 هزارتومان تا 160هزار تومان است.پس از نصب این مودم ها,ماهیانه باید مبلغی حدود 24 هزار تومان تا160 هزار تومان را نیز برای سرویس دهی این مودم ها بپزدارید. نباید چنین تصوری پیش اید كه مودم های داخلی و خارجی یك شبه منسوخ شده وجای خودرا به مودم های جدید می دهند بلكه با افزایش تعداد خطو طی كه شركت های كابلی برای مودم های كا بلی نصب می كنند ونیز با قابل دسترس ترشدن اتصا لات dsl مصرف كنندگان بیشتر وسوسه خواهند شد كه از دسترسی سریع به اینترنت استفاده كنند وهمین امرقیمت ها را كاهش خواهد داد.

موفق باشید
>>> مرندی

مشاور : ساده دل | پرسش : چهارشنبه 21/3/1382 | پاسخ : چهارشنبه 21/3/1382 | | | 0 سال | رايانه | تعداد مشاهده: 79 بار

تگ ها :

UserName