کد: 881412

پرسش

چگونه در سال دوم تجربی درس بخوانم؟

پاسخ

با سلام
اگر شما روش برنامه ريزي و مطالعه را آموزش ببينيد در هر رشته اي که باشيد مي توانيد سالي پر از موفقيت را طي کنيد ،شما هم دروسي داريد که شامل حفظيات مي شوند و هم دروسي داريد که نياز به حل مسئله دارند،در دروس خواندني از روش مطالعه زير که يکي از جديدترين روش هاي مطالعه مي باشد استفاده کنيد و دروسي مثل رياضي يا فيزيک که حل کردني است را بايد با تمرين زياد در ذهن تحکيم کنيد،ضمن اين که شما مي توانيد فرمول ها را بر روي کاغذ بنويسيد و به ديوار اتاق بچسبانيد تا در هر شرايطي مروري بر آنها داشته باشيد،اين کار در يادگيري بهتر شما کمک زيادي مي کند.
درس زبان را مي توانيد هم با استفاده از جعبه لايتنر و هم فلش کارت هايي که بعضي موسسات آماده کردند بهتر ياد بگيريد.
روش مطالعه:
.يک مداد قرمز تهيه کنيد
2.قبل از شروع مطالعه کتاب ابتدا از خود بپرسيد به چه دليل اين کتاب را مي خوانيد؟
3.نگاهي کوتاه به فهرست کتاب بيندازيد تا متوجه شويد محتوا چه مي باشد؟
4.شروع به مطالعه کنيد و صفحه اول فصل را بخوانيد.
5.با مداد قرمز دور کلمات اصلي صفحه را خط بکشيد،مثلا موضوعي که مي خوانيد جغرافياست و در مورد سلسله جبال البرز مي باشد، کلمات کليدي آن شامل : البرز ، ارتفاع ، موقعيت مکاني و...
6.حالا نگاهي به کلمات کليدي بيندازيد و کتاب را ببنديد و سعي کنيد کلماتي که دور آن خط کشيديد را به ترتيب به ياد آوريد، به طور ناخودآگاه ضمن اين که هر کلمه کليدي را به ياد مي آوريد مطالب مرتبط با آن در ذهنتان نقش مي بندد .
شما با اين روش هر صفحه را در کوتاه ترين زمان ممکن مي شود. خوانيد و مرور مي کنيد.

نکات برنامه ريزي:
1. لازم است واقع بينانه تنظيم شود يعني شما شايد دوست داريد روزي 4 ساعت درس بخوانيد ،پس لارم است به طور صحيح مشخص کنيد که در هر روز حداقل و حداکثر چند ساعت مي توانيد درس بخوانيد و بعد براي هر روز مشخص کنيد که چه عناويني را انتخاب مي کنيد که مطالعه کنيد.
2. لازمه يک برنامه موفق تعهد به آن هست،برنامه ريزي کار راحتي است مهم تر از آن اقدام عملي برنامه است،به خودتان قول بدهيد تحت هر شرايطي برنامه را اجرا کنيد.
3. حتماً جاي خالي در هفته براي جبران برنامه اي که اجرا نکرديد در نظر بگيريد.
4.مشخص کنيد به چقدر خواب در شبانه روز نياز داريد.(بيشتر از 7-8 ساعت منطقي نيست)
5. مشخص کنيد چند ساعت در مدسه هستيد و چقدر بعد از مدرسه به استراحت نياز داريد.
6. براي فردا به چند ساعت مطالعه نياز داريد ؟
7.مي توانيد براي فعاليت هاي مورد علاقه مثل تلويزيون و... زماني را در نظر بگيريد.
8ساعت خواب و بيداري را تنظيم کنيد در يک ساعت مشخص بخوابيد ( مثلا 11-30/11)و همچنين ساعت بيدارشدن.
6.در طول هفته حداقل نصف روز را خالي بگذاريد تا اگر برنامه غيرمنتظره اي پيش آمد و نتوانستيد برنامه را انجام دهيد آن روز جبران کنيد.

مشاور : خانم مظاهری | پرسش : سه شنبه 17/3/1390 | پاسخ : شنبه 21/3/1390 | | دبيرستان | 15 سال | یادگیری و تمرکز | تعداد مشاهده: 3546 بار

تگ ها :

UserName