کد: 72610

پرسش

یك رژیم برای چاقی میخواستم:
قد:142
وزن:35

پاسخ

با سلام ، دوست عزیز بر اساس منحنی رشد نوجوانان ، قد و وزن مناسب یك پسر 12 ساله به ترتیب 150 سانتیمتر و 40 كیلو می باشد. شما با نسبت به قد خود كمبود وزن ندارید ولی نسبت به همسالان خود دچار كمبود قد و وزن هستید.توصه میكنم :
1) حتما" سه وعده غذایی را كامل غذا بخورید و 2 میان وعده مقوی هم مصرف كنید. در صبحانه حتما" منابع پروتئینی مثل لبنیات و یا تخم مرغ مصرف كنید. 2) با نهار كه محتوی گوشت و حبوبات است، حتما" نان و برنج كافی و سالاد غنی شده با جوانه ی گندم یا پودر جوانه و روغن زیتون بدون بو مصرف كنید.علاوه بر آن حتما" 1 كاسه ماست پر چربی به همراه نهار بخورید. 3) با شام هم سالاد و ماست پر چربی را مصرف كنید. 4) دربین وعده های غذایی حتما" 2 میان وعده مقوی مثل معجون ، بستنی ، بادام و بادام زمینی ، نان و پنیر پیتزا ، شیرتخم مرغ ، شیر و بیسكویت مصرف كنید. دو بار یكی در بین صبحانه و نهار و دیگری در بین نهار و شام .
برای افزایش قد، نوجوانان باید پروتئین كافی و املاح موردنیازشان را دریافت كنند. خوب كدام املاح مهم هستند. 1) كلسیم كه از همه مهمتر است و در شیر و ماست و سبزی ها و بادام زمینی موجود است. 2) منیزیم كه در جوانه گندم برشته، ماهی، بادام زمینی و اسفناج و شیر زیاد موجود است. 3) فسفر كه در گوشت و حبوبات زیاد موجود است . پروتئین مورد نیاز شما در روز باید از گوشت ، تخم مرغ، شیر و ماست و حبوبات تأمین شود. پس فراموش نكنید كه هر روز 3 لیوان لبنیات (شیر و ماست كه كلسیم مورد نیاز برای رشد قدی ما را فراهم می كند) مصرف كنید. به علاوه ی حبوبات پخته به صورت عدسی یا لوبیای پخته یا آش یا خورشت حاوی حبوبات و یا حبوبات پخته مخلوط با سالاد. سپس هر روز باید مغزبادام، بادام زمینی، گردو مصرف كنید. گوشت و مواد پروتئینی در حد كفایت. سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج كاهو، كلم سبز و ... هم زیاد مصرف كنید. ورزش های پرشی و كششی مثل والیبال و بسكتبال هم بسیار موثر است . موفق باشید.
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : دوشنبه 29/4/1383 | پاسخ : دوشنبه 29/4/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 27 بار

تگ ها :

UserName