کد: 70603

پرسش

1- چگونه به قران بایستی علاقه پیدا كرد
و جزو عادت روزانه كرد ؟
2- دختر 12 ساله به اسم زهرا دارم چگونه بایستی عشق اهلبت را در دل ایشان زیاد كنم ؟

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
1. برای ایجاد علاقه به قرآن و جزو برنامه روزانه شدن آن باید به نكاتی توجه داشت؛ از جمله این كه برنامه ای واقع بینانه ریخت، و روزی چند صفحه را در ساعتی معین ـ و ترجیحا قبل از خواب یا بعد از فرائض یومیه ـ قرائت كرد.
ساعت مورد نظر وقتی باشد كه هر روز قابل اجرا باشد و كارهای دیگر با آن مزاحمت نداشته باشد.
توجه به معانی آیات و تدبر در آنها تأثیر شایانی در توجه و علاقه به قرآن دارد. حتی بجای شروع از اول قرآن از برخی از سوره های خاص می توان شروع كرد كه پیرامون مسائل مهمی مثل معاد و اخلاق بیشتر سخن دارد؛ مثل جزءهای 20 به بعد قرآن.
بطور كلی، انس با هر چیز موجب توجه به دقائق و لطائف آن می شود؛ و اگر آن چیز شاهكاری هنرمندانه و خردمندانه باشد، این انس موجب ازدیاد دلبستگی و علاقه مضاعف می گردد.
2. گرچه آشنائی های مستقیم بی تأثیر نیست، اما برخوردهای غیر مستقیم نافع تر است.
اگر كودك شما ارادت شما را علی الدوام به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ببیند؛ مثلا ببیند كه در روضه حضرات معصومین با علاقه شركت می كنید و در شادی آنان شادید و در عزای آنان اشك می ریزید، و در ایام وفیات و ولادت ها حزن و شادی شما را با تمام وجودش احساس كند، و اگر شاهد قرائت زیارت عاشورای شما باشد و ...، از ابتدا اهلبیت در چشم او بزرگ جلوه می كنند و در بزنگاه های كه از شما توضیح می خواهد كلام دلنشین شما در وصف كمالات اهل بیت بر خاطر او نقش ثابت و یقینی خواهد بست.
میلاد اهل بیت را می توانید با جشنی كوچك در خانه در خاطر دخترتان ماندگار كنید، و در آنها مقداری ـ و نه زیاد، تا تشنگی او بر شنیدن این مطالب باقی بماند ـ از آن امامان سخن بگویید.
كودكان در هنگامه شادی و غم زیاد، آمادگی بیشتری برای ارتباط قلبی با خدا یا اولیای او دارند؛ از آن لحظات هم می توانید خوب بهره برداری كنید.
نكته مهمتر این كه كودك نباید تعارض در اقوال و افعال شما ببیند. ارادت و اشك برای سید الشهداء، اگر همراه بداخلاقی یا مقارن با ـ معاذ الله ـ گناه شود، تأثیر به عكس دارد.
كامروا باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : شنبه 13/4/1383 | پاسخ : شنبه 20/4/1383 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 16 بار

تگ ها :

UserName