کد: 68619

پرسش

با سلام
فرزندی دارم 6 ساله و پسر-مدتی است كه از مهد كودك چند كلمه حرف زشت یاد گرفته است و در خانه یا سرویس یا در مجلس آنها را تكرار می كند گهگاه این كلمات ركیك را از برنامه های تلوزیونی یاد می گیرد- با اینكه این كلمات در خانه تكرار نمی شوند- هر چه هم با زبان خوش- نصیحت یا قهر كردن با او خواستم به او یاد دهم نشده است در واقع به او گفته ام كه این كلمات زشت است ولی باز هم ترتیب اثر نمی دهد اگر چه می داند این كلمات زشت هستند باز هم بیشتر اوقات بی حواس آنها را تكرار می كند با هر كه هم مشورت می كنم به من می گوید اهمیت نده تا از زبانش برود ولی مگر می توان اهمیت نداد زیرا برخی اوقات باعث آبروریزی می شود می خواستم بدانم با این عمل او چه بكنم؟
با تشكر

پاسخ

خانم محترم، خوشحالم كه با ما تماس گرفتید .
ببینید عزیزم به نوعی این مشورت ها درست است : در حقیقت وقتی شما مدتی به قول معروف "دندان روی جگر" بگذارید و عكس العمل نشان ندهید، كم كم این پاسخ ها خاموش می شود ؛ بالعكس ، هر چه بیشتر با او در این زمینه كلنجار بروید بیشتر در ادامه آن تأثیر دارد. و او كه چندان معنا و اهمیت آن را نمی فهمد با پافشاری های شما بیشتر به یادش می ماند و تكرار می كند.
پس شما سعی كنید كمی به خودتان فشار بیاورید و همینطور البته همه كسانی كه در خانواده با او در ارتباط هستند نیز باید مثل شما رفتار كنند و كسی ( به حرفهای او ) نخندد ، همچنین با او به مخالفت -به هر جهت- بر نخیزد ، و به این ترتیب او كم كم فراموش می كند.
البته اگر این كار را از همان اول انجام می دادید، زودتر به نتیجه می رسیدید اما حالا وقت بیشتر و حوصله بیشتری هم باید به كار ببرید تا رفتار این مدت شما را هم بتواند فراموش كند و بپذیرد.
بنابراین تا شروع به بیان و تكرار این حرف ها كرد، شما مثل سابق عكس العمل نشان ندهید . البته می توانید این را به نوعی به زبان هم بیاورید كه بچه تاحدودی متوجه بشود ( به این صورت كه بگویید "اصلاً برای من مهم نیست. از حالا به بعد هر چه دلت می خواهد بگو " ) تا متوجه عدم عكس العمل شما بشود .
به امید موفقیت شما. اگر باز هم موردی داشتید سعی كنید اطلاعات بیشتری راجع به خودتان و خانواده تان به ما بدهید.
( كارشناس بخش اجتماعی- كد 1)

مشاور : خانم پاكرو | پرسش : شنبه 30/3/1383 | پاسخ : يکشنبه 21/4/1383 | | | 0 سال | پای درد و دل شما | تعداد مشاهده: 10 بار

تگ ها :

UserName