کد: 66690

پرسش

با سلام
لطفا به من بگویید كه كسی را كه او (( اسما" مسلمان است ولی نماز نمی خواند فحاشی می كند و علنا" به خدا و پیغمبر و اهل بیت او دشنام میدهد بهشت و جهنم را تكذیب میكند و خواهان بر اندازی حكومت اسلامی است و طرفدار بیگانگان و دشمنان اسلام است و آنها را تایید میكند و هیچ نشانی از مسلمانی در او دیده نمی شود و...)) چگونه می توان امر به معروف و نهی از منكر نمود در حالی كه او به هیچ صراطی مستقیم نیست و حرف هیچ كس را قبول ندارد و هركس كه از او انتقاد كند را دشمن خود میداند .

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
اگر كسی با اختیار و اراده مرتكب مجموعه مواردی شود كه برشمرده اید، از دین خارج است و دیگر مسلمان نیست. در چنین مواردی در ابتدا باید اهمیت این اعمال و گفتار را گوشزد كرد، و به گونه ای كه موجب موضعگیری منفی او نشود، از او خواست كه توبه كند؛ و بعد در صورتی كه اجابت نكرد، مراحل دیگر امر به معروف و نهی از منكر عمل شود. حتی گاه برای آن كه این افراد موجب گمراهی دیگران نشوند می بایست در جمع تحقیر شوند، تا لااقل از ترس ساكت بمانند.
البته باید توجه داشت كه بعضی نه از صمیم دل سخنی می گویند، بلكه این مشكلات است كه آنان را از خود بیخود كرده، و باعث شده به زمین و زمان بد بگویند. در این مورد باید با زبان خوش این عصبانیت و ناامیدی را برطرف كرد.
این را هم بدانید كه وظیفه هدایت دیگران تا آنجا بر ما واجب است كه قدرت ما ایجاب می كند. نه ما و نه شما، بلكه و نه پیامبران عالی مقام الهی هم قادر به هدایت بسیاری از انسان های خودخواه و كافركیش نبوده اند، و از ما توقعی در مورد بسیاری از افراد معاند نمی رود. ما باید زمینه ای فراهم كنیم كه خود فرد كم كم در طول زمان متنبه و متحول گردد و رفتار و گفتار ما به تدریخ بر او اثر كند؛ همین و بس؛ كه این همه مستلزم یك نوع آمادگی درونی و فطری خود طرف است.
در این جا باید كار را خواست و اراده خداوند در ایجاد تحول درونی در فرد واگذار كرد و صبور بود.
در این ارتباط، دعا و نذر و نیاز برای هدایت دیگران می تواند مفید باشد.
كامروا باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : شنبه 16/3/1383 | پاسخ : چهارشنبه 20/3/1383 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 11 بار

تگ ها :

UserName