کد: 66614

پرسش

با سلام و احترام
دختر من متولد 3/3/1377 است. یكماه زودتر از موعد به دنیا آمد و در هنگام تولد وزنش یك كیلو و ششصد و نود گرم و قدش 45 سانتی متر بود. در حال حاضر ( 15/3/83)
وزنش هفده و نیم كیلو و قدش 110 سانتی متر است.
پزشكانش می گویند بحمدالله مشكل جسمی ندارد ولی باید غذا بیشتر بخورد. او لب به شیر و ماست نمی زند.
چون از مهرماه كلاس اول را شروع خواهد كرد خیلی نگران ریز بودن او نسبت به سایرین هستم.
آیا راهی برای رشد قد و وزن او هست.
با سپاس فراوان
خ.ت تهران

پاسخ

با سلام ، دوست گرامی، دختر شما دچار كمبود وزن یا قد نیست ولی كمتر از حدّ مناسب است. بایستی سعی كنید اشتهای او را به خوردن افزایش دهید. همچنین غذاهای مغذی برایش تهیه كنید.مطالب خوبی در این رابطه در بخش (اجتماعی / تغذیه / انواع رژیمهای درمانی / رژیمهای افزایش وزن) با عنوان " درمان تغذیه ای بی اشتهایی كودكان " در همین سایت وجود دارد كه مطالعه آنها حتماً مفید خواهد بود.
مشكل بی اشتهایی كودكان، مربوط به بسیاری از مادرهاست. شما باید یك برنامه غذایی منظم را برای او اجرا كنید. یك صبحانه، نهار و شام كامل و 2 میان وعده. او در سنی است كه كاملاً مفهوم حرف شما را متوجه می شود، پس از عواقب كم بودن وزن و ضعف و ناتوانی در اثر لاغری با او صحبت كنید. او را در امر تهیه غذا شركت دهید و به عنوان میان وعده، میوه ها و سبزی های تازه در اختیارش بگذارید. اگر نهار نخورد سعی كنید در میان وعده ها با دادن مواد لبنی پركالری مثل خامه (بصورت شیرینی خامه ای یا با نان)، بستنی خامه ای و یا ماست خامه ای و تخم مرغ و كره وعده غذایی را جبران كنید تا رشد كامل او در دوران بلوغ تامین شود و گرنه دچار كوتاه قدی خواهد شد.
یك كودك 6ساله روزانه 1800 كالری انرژی نیاز دارد و 24 گرم پروتئین . برای تأمین این میزان انرژی و پروتئین او بایستی روزانه:
6 واحد از گروه نشاسته، 4 واحد از گروه سبزی ها و 4 واحد از گروه میوه ها و4 واحد از گروه شیر و 5 واحد از گروه گوشت و 5 واحد از گروه چربی استفاده كنید.
این بدین معنی است كه باید روزانه ؛ 2 كف دست نان( 60 گرم) و 20 قاشق برنج مصرف كند. نان سبوس دار برایش تهیه كنید( سنگك) و برنج را به فرم كته ای برایش درست كنید.
همچنین هر روز 4 عدد میوه یا 2 لیوان آب میوه تازه به علاوه سالاد و سبزی خوردن در كنار غذا به میزان 2 كاسه بخورد.
روزانه 2 لیوان شیر پرچرب و 1لیوان ماست پرچرب نیاز دارد و 1 عدد تخم مرغ و 120 گرم گوشت و 25 گرم روغن یا كره كه بطور طبیعی برای پخت غذا بكار می رود.
در ضمن شیر و لبنیات منبع غنی كلسیم و پروتئین می باشند و برای رشد بهتر استخوانی لازم هستند. سعی كنید حتماً شیر را بصورت های مختلف مثل شیرموز، شیر كاكائو، شیرعسل یا شیرخرما (كه در مغازه ها می فروشند)، شیرمیوه ای و ... به دخترتان بدهید. كم كم این كار را شروع كنید تا عادت كند. چون با عدم مصرف شیر و لبنیات در آینده دچار پوكی استخوان خواهد شد. یا لااقل خامه، بستنی، پنیر خامه ای، كشك ( در غذاها) كه از گروه لبنیات می باشند و دارای كلسیم خوبی هستند به او زیاد بدهید كه برای افزایش وزن او نیز مناسب هستند.
مثلاً هر روز صبحانه خامه با عسل یا با مربا و 30 گرم ( به اندازه یك قوطی كبریت) به او پنیر خامه ای بدهید. همچنین سعی كنید به همراه غذا به او ماست هم بصورت ماست موسیر ، ماست های میوه ای، ماست و خیار یا ماست با نعنا بدهید.
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : جمعه 15/3/1383 | پاسخ : دوشنبه 18/3/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 28 بار

تگ ها :

UserName