• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 64619

پرسش

بسم حق
درود بی پایان خدمت جناب باستانی
چند سوال به ذهنم خطور كرده است كه شایسته دیدم از خدمت شما ب÷رسم:
1-چرا رسول خدا قبل از رحلت به صورت رسمی علی علیه السلام را با حكم كتبی به جانشینی انتخاب نكرد و چرا فقط در هنگام احتضار سعی در نوشتن حكم كتبی فرمودند؟
2-چه عواملی باعث كه ائمه اطهار از عربستان و بالخصوص مكه و مدینه به طرف عراق و سوریه بیایند و علت این كه قلب اسلام را به قصد عراق وسوریه ترك كردند چه بود...در كل چه عواملی باعث هجرت ائمه از مكه و مدینه به عراق و سوریه شد؟
3-كتاب حلیه المتقین اثر علامه مجلسی تا چه حد قابل استناد است و سندیت احادیث و روایات آن تا چه حد است؟
4-چه دلایلی مبنی بر تحریف تورات و انجیل موجود است؟اصولا كدام بخش های تورات و انجیل جنبه وحیانی دارد و كدام بخش ها نوشته بزرگان این ادیان است؟موضوع جسمانیت و انسانیت خدا كه در تورات دیده می شود و دست آویز بسیاری از مخالفان می باشد و نسبت به آن اغراق كرده اند-مثل كتاب ارابه خدایا ن از فون دانیكن-چیست؟
5-چه دلایلی مبنی بر دخالت استعمار انگلیس در تولد دین بهاییت موجود است؟آیا مطالب كتاب بهایی گری كه درباره دروغ بودن این دین است و نوشته احمد كسروی است درست است؟
6-اخیرا شنیدم احادیثی مبنی بر وجود موجودات زنده فرازمینی توسط ائمه نقل شده است...اگر چنین مواردی سراغ دارید لطف بفرمایید ذكر كنید
با سپاس فراوان و استدعای توفیق الهی برای شما عزیزان
یا حق
خیر پیش

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
1. برای مطالعه پاسخ سؤال اول خود می توانید به پاسخ كد 27106 در بخش مشاوره مذهبی سایت مراجعه نمایید. اگر باز هم ابهامی بود در خدمتیم.
2. در زمان حكومت امیرالمؤمنین(ع) و بعد از جنگ جمل، آن حضرت بنابر مصالحی از جمله نزدیك بودن به شام كه آن روز مركز حكومت معاویه بود كوفه را به عنوان مركز خلافت قرار دادند.
امام حسن(ع) نیز تا زمانی كه با معاویه صلح نكرده بود، در كوفه بودند، ولی بعد از صلح آن حضرت به مدینه بازگشتند.
امامان بعدی نیز هیچ گاه از روی اختیار مدینه را ترك نكردند، بلكه در اثر فشارهای موجود كه گاه به صورت تبعید و یا تحت نظر گرفتن آنان بود، آنان به اجبار از مدینه خارج می شدند؛ از جمله می توان به زندانی شدن امام كاظم(ع) در بغداد اشاره كرد.
البته هیچ یك از ائمه اطهار(ع) به غیر از امام سجاد(ع)، كه در مجموع چند روزی به عنوان اسیر در شام بودند، به سوریه نرفته اند.
3. این كتاب شامل روایات معتبر و غیرمعتبر می باشد؛ و از این رو برای بررسی احادیث آن باید هر حدیثی را به صورت جداگانه بررسی كرد. ولی در مجموع می توان به روایات آن و مضامین آن عمل كرد، چرا كه چیزی جز مستحبات و مكروهات نیست؛ و خود شرع تسامح در عمل به این نوع احكام را مجاز شمرده است؛ ولی نمی توان محتوای آن را معیار شناخت اسلام قرار داد.
4. تفكیك مواردی كه گفته اید ممكن نیست. به خصوص كه تحریفات آن گاه به حدی از سخافت و زشتی است كه بر انسان اطمینان بر سوء نیت ایجاد می شود.
به عنوان تحریفات تورات و انجیل تنها نمونه ای چند از این تحریفات را می آوریم: زناكردن حضرت لوط با دخترانش پس از نوشیدن شراب!، عاشق شدن حضرت داوود به همسر یكی از سپاهیانش و نقشه كشیدن برای از سر راه برداشتن او!، كشتی گرفتن حضرت یعقوب با خداوند و مغلوب شدن خدا!، شراب خوردن حضرت نوح و شراب درست كردن حضرت عیسی به عنوان معجزه الهی!، بی احترامی حضرت عیسی به مادر! از جمله تحریفات تورات و انجیل است.
در مورد جسمانیت خداوند نیز باید بگوییم این نیز از تحریفات تورات است كه كشتی گرفتن حضرت یعقوب با خدا از نمونه های آن است.
برای مطالعه بیشتر به كتاب "بشارات عهدین"، تالیف محمد صادقی، تهران: دارالكتاب الاسلامیه مراجعه نمایید.
5. حمایت های دولت های خارجی و استعماری از این فرقه، كه در اعترافات بعضی از بهائیان(مانند صبحی مهتدی) موجود است، و تماس افراد وابسته به این دولت ها با بهائیان، كه در بعضی از خاطرات آنان در سفرهایی كه به ایران كرده اند، مشاهده می شود، از جمله دلایل آشكار شده بر این مدعا است؛ به خصوص دولت انگلیس كه به شهادت تاریخ چند سده اخیر، همت جدی در تحریف ادیان و ایجاد ادیان جعلی در مشرق زمین داشته است.
حتی در كتابی از صبحی مهتدی شما عكسی را مشاهده می كنید كه عبدالبهاء از طرف ژرژ پنجم پادشاه آن روز انگستان مدال افتخار می گیرد!
6. در این مورد متاسفانه پس از جستجوی فراوان چیزی نیافتیم و به نظر می رسد این سخنان برداشت های ذوقی از احادیث باشد. البته جای فحص بیشتر هست.
با آرزوی توفیق.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : پنج شنبه 31/2/1383 | پاسخ : يکشنبه 10/3/1383 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 53 بار

تگ ها :

UserName