• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 63416

پرسش

با عرض سلام و خسته نیاشید
لطفا اگر برای شما امكان دارد مقاله (( سیب معجزه ی طبیعت 1 )) را به ایمیل بنده ارسال كنید .
با تشكر لطف شما

پاسخ

با سلام ، طبق در خواستتان آن را ارسال می كنم.
در طب چینی اعتقاد بر این است كه سیب حرارت را می زداید و اثر خنك كننده در ریه ها دارد. " اسید مالیك " و" تار تاریك " در سیب سبب مهار رشد باكتریهای بیماریزا در لوله گوارش می شود.
در هندوستان ، خوردن میوه سیب برای جلوگیری از یبوست ، متداول می باشد. سیب مانع تشكیل اسید اوریك در بدن می شود و خوردن آن برای نقرس، روماتیسم و تصلب شریانها مفید است. ویتامینهای سیب ، بیشتر در پوست آن قرار دارد ، بنابراین اگر سیب با پوست خورده شود (البته برای اشخاصی كه از لحاظ وضع معده، اجازه خوردن پوست سیب خام را داشته باشند) مفیدتر است. در مناطق خاور دور در جوشانده های برگ سیب از پوست میوه سیب به صورت خشك شده یا تازه نیز می ریزند تا آنرا مطبوع سازد.
مصرف سیب رسیده آبدار تازه برای ورم حاد روده اطفال، اسهال خونی و تبهای حصبه ای مفید است.
پوست سیب خشك شده به صورت جوشانده برای رفع ورم مفاصل، روماتیسم و ناراحتیهای كلیه كه منجر به كاهش ادرار می شود بسیار مفید است ، زیرا مدر بوده و دفع اسید اوریك را تسهیل نموده و فعالیت دستگاه گوارش را تنظیم می كند .
برای تهیه جوشانده پوست خشك میوه سیب ، 10گرم پوست برای 100 گرم آب كه در 15 دقیقه جوشیده شود، مصرف می شود.
خوردن سیب پس از صرف غذا، برای تقویت لثه ها مفید است.
- مصارف ویژه:
- بیماری قلبی: تعداد زیادی از مطالعات نشان داده است كه غذاهای حاوی مقادیر زیاد (كوئرستین) از قبیل سیب ، سبب بهبود فالعیت آنتی اكسیدانی خون و كاهش میزان تخریب كلسترول LDL به علت اكسیداسیون می گردند. این تحقیقات همچنین ثابت نموده اند كه افراد دارای مصرف بالای كوئرستین، كمتر در خطر ابتلا به بیماری قلبی و سكته مغزی قرار دارند. این مشاهدات به اثرات ضد تصلب شرایین و ضد لختگی خون در كوئرستین سیب تصریح نموده است.
- بالا بودن كسترول خون: سیب حاوی مقادیر خوبی از نوعی فیبر به نام (پكتین) است پكتین از دسته فیبرهای محلول است. یعنی زمانی كه مرطوب می شود، چسبنده و غلیظ می گردد. مطالعات كنترل شده مختلف نشان داده است كه افزودن پكتین به رژیم غذایی منجر به كاهش متوسطی در سطح كلسترول خون می شود. علت این امر ممكن است اتصال یافتن پكتین سیب به اسیدهای صفراوی باشد كه به كاهش كلسترول خون كمك می كند.
البته باید توجه شود كه تنها پكتین نمایانگر قدرت كاهش كلسترول سیب نیست و سیب صرف نظر از داشتن پكتین، با سایر موادی كه دارد، خود یك كاهنده نیرومند كلسترول است و حتی نیروی كلسترول زدایی آن ، از تمام پكتینی كه از یك سیب خارج می شود بیشتر است.
- سرطان: مطالعات تجربی بر روی نمونه های سلول تومور انسانی چنین پیشنهاد می كند كه مقادیر نسبتا" زیاد كوئرستین می تواند برخی از سرطانها را متوقف نماید. مطالعات جمعیتی در دنیا، با این وجود ، تاكنون تأثیر حفاظتی رژیمهای غنی از این ماده را برابر سرطانها نشان نداده است . در عین حال ، برخی تحقیقات چنین نشان می دهد كه كوئرستین به طور خاصی می تواند برای افراد سیگاری مفید باشد مواد سرطان زای تنباكو سبب تخریب دیواره مثانه می شوند و بدین ترتیب موجب رشد سلولهای سرطانی می گردند. چنین كشف شده است كه افراد سیگاری كه مصرف كننده مقدار زیادی فلاونوئیدها از جمله كوئرستین موجود در سیب هستند ، از تخریب دیواره مثانه ناشی از تنباكو حفاظت می شوند .
- دیابت: پكتین موجود در سیب می تواند كمك به حفظ سطح قند خون به طور ثابت نماید. قندهای طبیعی موجود در سیب به آهستگی هضم و جذب می شوند، بخشی از این امر می تواند ناشی از تأثیر پكتین باشد كه در دستگاه گوارش تشكیل ژل می دهد. افزایش آهسته در سطوح قند خون پس از مصرف سیب ، به این معناست كه سیب "شاخص گلیسمیك" پایینی دارد. بنابراین برای افراد مبتلا به بیماری دیابت ، سیب به طور خاص مفید است.
لازم به توضیح است كه شاخص گلیسمیك اندازه ای است كه تعیین می كند، پس از خوردن غذا قند خون با چه سرعتی بالا می رود. این امر نشان می دهد كه به رغم وجود قند طبیعی در سیب، خوردن سیب در افزایش سریع قند خون اثر نمی گذارد.
- فشار خون بالا: سیب در كاهش فشار خون نیز موثر است . یكی از مطالعات علمی جالب كه در این زمینه به عمل آمده نشان می دهد كه حتی بوییدن آن نیز فشار خون را كاهش می دهد.
- سرماخوردگی: بررسیهای علمی نشان داده است كه ویروسها نمی توانند در عصاره سیب مدت زیادی زنده بمانند. برای مقایسه قدرت ویروس كشی سیب با عصاره 18 نوع میوه دیگر در آزمایشی معلوم شد كه عصاره سیب، انگور و چای دارای قویترین امكان نابودی ویروسها هستند. پژوهشگران متوجه شده اند اشخاصی كه بیشتر از دیگران سیب می خورند ، كمتر به سرماخوردگی و ناراحتیهای قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شامل عفونتهای مربوط به بینی، حنجره و نای مبتلا می شوند.
- چاقی: خوردن سیب با پوست ، سطح قند خون را به آهستگی و برای مدتی بالا نگه می دارد ، لذا پس از خوردن سیب كامل ، شخص احساس سیری بیشتری می كند ، بنابراین برای كاهش وزن بهتر است خود سیب به طور كامل و طبیعی خورده شود .
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : سه شنبه 22/2/1383 | پاسخ : چهارشنبه 23/2/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 71 بار

تگ ها :

UserName