• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 63415

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید
لطفا بفرمایید كه انجیر - زیتون - موز - گردو و فندق هر كدام جداگانه چه موادی دارند و این مواد چه خاصیت های دارند یعنی در بهبود و رفع چه بیماریهایی موثر هستند ؟
با تشكر از لطف شما

پاسخ

با سلام ، دوست گرامی
موز منبع غنی پتاسیم می باشد. یك موز متوسط، 11 درصد نیاز روزانه پتاسیم بزرگسالان را تأمین می كند.موز حاوی سیدم پایین و پتاسیم بالایی است؛ لذا یك منبع غذایی ایده ال برای افرادی است كه دارای فشار خون بالا هستند؛ زیرا پتاسیم، دفع سدیم را از بدن تسریع می كند و لذا باعث گشاد شدن رگ های خونی و كاهش فشار خون می شود. موز می تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری كند؛چرا كه پتاسیم موجود در موز از فعالیت رادیكال های آزاد مضر خطرناك خطرساز جلوگیری می كند و هم چنین از تصلب و گرفتگی عروق جلوگیری به عمل می آورد.
مصرف یك موز متوسط در روز از یبوست جلوگیری می كند و مانع از اختلال حواس در دوران پیری می شود.
موز به عنوان یك منبع انرژی فاقد كلسترول است كه به پایین نگه داشتن فشار خون كمك می كند و اختلالات حواس را بهبود می بخشد.همچنین از بیماری های قلبی نیز جلوگیری می كند و در تنظیم قندخون مؤثر است.
موز به عنوان یك منبع انرژی فوری و فاقد كلسترول برای بدن است. كربوهیدرات موجود در موز، سریعاً در دستگاه گوارش هضم و جذب شده و وارد خون می شود. این عمل باعث می شود ماهیچه هایی كه در حال فعالیت هستند، سریعاً انرژی خود را تأمین كرده و شادابی و طراوت خود را به دست آورند. به خاطر جذب سریع قند، موز شاخص گلیسمی بالایی دارد، لذا برای افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود.
موز كال و نرسیده برای افراد دیابتی كه بایستی میزان قند خون خود را به میزان ثابت نگه دارند بسیار مفید است؛ زیرا موز كال 2 گرم قند و 23 گرم نشاسته دارد( برعكس رسیده آن كه نشاسته آن به نشاسته مقاوم معروف است زیرا در روده كوچك هضم نمی شود).

زیتون میوه درختی است كه دارای برگهای دراز و باریك و گلهای آن خوشه ای است . میوه آن بیضی شكل و به اندازه یك انگوردرشت، گوشتدار و به رنگ سبز می باشد و به صورت خام مصرف می شود، از میوه زیتون، روغن زیتون استخراج می كنند كه مصارف خوراكی و دارویی دارد.
باید دانست كه هر گاه میوه زیتون را به قصد خوردن، مستقیماً از درخت بچینید، شدیداً آن را تلخ خواهید یافت، و این تلخی به سبب گلوكزید تلخی است كه در آن وجود دارد.
1. زیتون ، پاك كننده معده است و بهترین زیتون سبز رسیده است كه در آب نمك پرورده باشند و به همراه غذا خورده می شود.
2. زیتون، اشتها آور است.
3. زیتون، تحریك كننده نیروی جنسی است.
4. مصرف زیتون، باعث بیخوابی و لاغری می شود و ضد اثر زیتون، مغز گردو و بادام است.
5. مالیدن زیتون برای معالجه شوره سربه كار می رود.
6. روغن زیتون برای معالجه یبوست مؤثر است.
باید بگویم هر 10 عدد زیتون به عنوان 1 واحد چربی است و دارای 45 كیلو كالری انرژی است پس اصلاً خاصیت كاهش دهنده وزن ندارد. اثر مثبت زیتون بدلیل وجود روغنهای غیراشباع موجود در آن است كه برای بدن بسیارمفید است. بدن بایستی این روغنها رادریافت كند وگرنه به عوارض كمبود آن مبتلا می شود .
روغن زیتون بعنوان نرم كننده و ملین در سنگهای صفراوی ، قولنج های كبدی و رفع یبوست استفاده می شود.
بعضی از سنگ هاس كیسه صفرا با خوردن یك قاشق مرباخوری روغن زیتون و چند قطره آب مركبات البته بصورت ناشتا حل می شوند.

برخی از خواص انجیر شامل موارد زیراست:
- انجیر ادرار آور است- سینه و روده را نرم می كند- مربا و كمپوت آن برای درمان یبوست موثراست- اگر انجیر و عسل را بطور مساوی باهم مخلوط كنید جهت زخم معده مفید است- انجیر برای افراد چاق و افراد دیابتی و نیز افراد دچار اختلالات معدی وروده ای مضّر است. انجیر محرك نیروی جنسی است و آن را تقویت می كند.

برخی خواص فندق: فندق فشار خون را افزایش می دهد ( برای افرادی كه دچار كاهش فشار خون می شوند مناسب است) . فندق از گروه آجیل است در نتیجه منبع خوبی از آهن گیاهی است و برای كم خونی مفید است. فندق روده ها را تقویت می كند- فندق برای افراد و كودكان لاغر مفید است و خاصیت چاق كنندگی دارد- برای اعصاب مفید است.
فندق تازه زود هضم است و خشك آن دیر هضم می شود، به همین دلیل می توان آن را با موز مصرف كرد ( یعنی موز خاصیت دیر هضم شدن آن را اصلاح می كند).
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : سه شنبه 22/2/1383 | پاسخ : يکشنبه 27/2/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 74 بار

تگ ها :

UserName