• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 62623

پرسش

دخترم10ساله است وقد128ووزن23كیلودارد.میل به خوردن غذاومیوه وشیر كم دارد.باوجودگرسنگیبا4-5قاشق سیرمیشودچه كنم؟لطفاكالری مورد نیازاووبسر4ساله را برایمبنویسیدونیز لیستی ازهمه موادغذایی ومقداركالری انهاواگر میشود معرفی كتابی.

پاسخ

با سلام ، دوست عزیز براساس منحنی رشد كودكان، وزن و قد مناسب یك دختر 10 ساله به ترتیب برابر با 33 كیلو و 138 سانتی متر می باشد. دختر شما روزانه به 2000 كالری انرژی و 28 گرم پروتئین نیاز دارد.توصیه های لازم را برای افزایش قد و وزن دخترتان می كنم. در ضمن این را بدانید كه نقش شما بعنوان یك مادر در طرز تغذیه صحیح و مناسب كودكتان بسیار موثر و مهم است.
برای افزایش وزن او و رشد كامل قدی اش، در هر وعده غذایی اش نان و برنج به میزان زیاد، گوشت یا حبوبات و حتماً سبزیجات قرار دهید مثلاً برنج 25 قاشق، خورشت قورمه سبزی حاوی 4تا6 قاشق لوبیای پخته و گوشت 4 تكه باشد. دركنار غذایش حتماً سالادی حاوی سس مایونز و 2 قاشق روغن زیتون بگذارید و 1كاسه ماست خامه ای. برای افزایش وزنش در بین وعده های غذایی بستنی، نان ، كره و مربا، شیرینی و شیر بدهید و او را به فعالیت های جسمی تشویق كنید تا اشتهایش بهتر شود.همه ی این مواد را به هر ترتیب كه شده به او بخورانید تا رشد او به طور كامل تأمین شود. به علاوه سعی كنید غذای او را با كره ، مغز دانه های روغنی و خامه غنی تر كنید.
مشكل بی اشتهایی كودكان، مربوط به بسیاری از مادرهاست. شما باید یك برنامه غذایی منظم را برای او اجرا كنید. یك صبحانه، نهار و شام كامل و 2 میان وعده. او در سنی است كه كاملاً مفهوم حرف شما را متوجه می شود، پس از عواقب كم بودن وزن و ضعف و ناتوانی در اثر لاغری با او صحبت كنید. او را در امر تهیه غذا شركت دهید و به عنوان میان وعده، میوه ها و سبزی های تازه در اختیارش بگذارید. اگر نهار نخورد سعی كنید در میان وعده ها با دادن مواد لبنی پركالری مثل خامه (بصورت شیرینی خامه ای یا با نان)، بستنی خامه ای و یا ماست خامه ای و تخم مرغ و كره وعده غذایی را جبران كنید تا رشد كامل او در دوران بلوغ تامین شود و گرنه دچار كوتاه قدی خواهد شد.مطالب خوبی در این رابطه در بخش (اجتماعی / تغذیه / انواع رژیمهای درمانی / رژیمهای افزایش وزن) با عنوان " درمان تغذیه ای بی اشتهایی كودكان " در همین سایت وجود دارد كه مطالعه آنها حتماً مفید خواهد بود.
وزن و قد مناسب، مناسب یك پسر4 ساله به ترتیب 17 كیلو و 103 سانتی متر است . پسر شما روزانه به 1800 كالری انرژی و 24 گرم پروتئین نیاز دارد.او باید روزانه 5/2 لیوان محصولات لبنی پر چربی (شیر و ماست و بستنی و خامه) ، 60 تا 120 گرم گوشت گوسفند یا مرغ یا ماهی ، روزی 1 عدد مرغ، یك كاسه سبزیجات(بصورت سالاد یا شسته شده و بصورت خام در اختیار كودك قرار گیرد)، 3 عدد میوه یا آب میوه( هر دو سوم لیوان آب میوه معادل 1 عدد میوه) و 3 كف دست نان یا 15 قاشق غذاخوری برنج در هر وعده احتیاج دارد. اگر پسرتان نیز كمبود وزن دارد برای غنی كردن غذای او از كره و خامه استفاده شود.
در ضمن امكان اینكه ما از طریق سایت برای شما لیست تمام مواد غذایی به همراه كالری آنها را بنویسیم اصلاً وجود ندارد. شما می توانید، جدول تركیبات مواد غذایی را كه از انتشارات انستیتو تحقیقات تغذیه می باشد تهیه كرده و با مراجعه به آن، به تمامی مواد غذایی دست پیدا كنید.
در ضمن مطالب كامل و جامعی درباره هرم غذایی و گروههای تشكیل دهنده و نكات آن در بخش (اجتماعی / تغذیه/ خبرها و دانستنی های تغذیه/ تغذیه افراد سالم) در همین سایت وجود دارد كه در آنجا نیز می توانید پاسخ خود را دریابید. زیرا در این قسمت مقدار واحدهای گروه های غذایی و مقدار انرژی موجود درهر واحد از گروه های غذایی وجود دارد.
بطور كلی می توانیم بگویم ما 5 گروه غذایی اصلی به اضافه چربی ها و قندها را داریم. 5 گروه اصلی غذایی شامل: نان و غلات- سبزی ها- میوه ها- شیرو لبنیات- گوشت و تخم مرغ و حبوبات است. یك واحد نان و غلات 80 كالری انرژی- یك واحد سبزی 25 كالری- یك واحد میوه 60 كالری- یك واحد شیر و لبنیات بسته به نوع پر چرب و كم چرب آن به ترتیب 150 و 120 كالری- یك واحد از گروه گوشت هم بسته به نوع پرچرب، چربی متوسط و چربی كم آن به ترتیب 100، 75 و 55 كالری انرژی دارد.
1- واحد گروه چربی كه شامل انواع روغن، كره و ... است 45 كالری و 1 واحد گروه قند 20 كالری انرژی دارد.
واحدهای گروههای غذایی چه اندازه است؟
1 واحد از گروه نان = 1 برش نان ( تافتون، سنگگ، بربری ) به اندازه كف دست 30 گرم - 2/1 لیوان برنج پخته یا ماكارانی پخته - 4/3 لیوان از غلات آماده خشك
1 واحداز گروه سبزی = 1 لیوان سبزی خام خرده شده ( 1 لیوان سالاد ) - 2/1 لیوان سبزی پخته
1 واحد از گروه میوه = 1 عدد میوه متوسط مثل یك سیب متوسط - 4/3 لیوان آب میوه
1 واحد از گروه گوشت = 60 گرم گوشت یا یك تخم مرغ - 2/1 لیوان حبوبات پخته
1 واحد از گروه لبنیات = 1 لیوان شیر یا یك لیوان ماست - 2 لیوان دوغ
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : چهارشنبه 16/2/1383 | پاسخ : دوشنبه 21/2/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 62 بار

تگ ها :

UserName