کد: 53069

پرسش

من چند سوال دارم یكی اینكه آیا حضرت مهدی دارای اولاد است و اینكه مكان زندگی این افراد در كجاست؟
اینكه آیا امامان شیعه همگی در یك سطح هستند یا خیر؟
آیا قیامت در زمان حكومت حضرت مهدی روی میدهد یا بعد از ان؟
آیا حضرت علی علیه السلام با جبرییل گفتگو كرده اند یا خیر؟
آیا به امامان شیعه وحی میشود یا خیر؟
از یاران مخصوص(313نفر)حضرت مهدی چند نفر آنها ایرانِ الاصل هستند؟

پاسخ

با عرض سلام و تیحت.
دوست محترم!
در زمینه سؤال از فرزندان امام عصر(عج) به كد 25689، و در مورد سؤال از رتبه امامان(ع) به كد 52357، در بخش تازه های مذهبی سایت مراجعه نموده، و پس از مطالعه اگر با ابهام یا پرسشی مواجه شدید آن را برای ما ارسال نمایید.
اما در مورد قیامت باید گفت: بنا بر اعتقاد به رجعت كه از عقائد شیعه است، قیامت پس از حكومت حضرت مهدی(عج) و در دوران رجعت خواهد بود.
اما در مورد گفتگوی امام علی علیه السلام با جبرائیل علیه السلام باید گفت در روایتی كه در نهج البلاغه نقل شده و درباره نزول قرآن و بعثت پیامبر اكرم(ص) در غار حرا سخن می گوید، چنین آمده: "أری نور الوحی والرسالة و أشم ریح النبوة ... إنك تسمع ما أسمع، و تری ما أری، إلا أنك لست بنبی" یعنی امام علی(ع) می فرمایند: من نور وحی و رسالت را می دیدم، و بوی نبوت را می بوییدم . من هنگامی كه وحی بر پیامبر(ص) فرود می آمد ناله شیطان را شنیدم، گفتم ای رسول خدا، این ناله كیست؟
فرمود: شیطان است كه از پرستش خویش مأیوس گردید؛ و سپس فرمود: علی! تو آنچه را من می شنوم می شنوی، و آنچه را من می بینم می بینی، جز این كه تو پیامبر نیستی، بلكه وزیر من بوده و به راه خیر می روی.(نهج البلاغه، خطبه192)
لازم به ذكر است كه یكی از جاهایی كه رسول اكرم(ص) چهره واقعی جبرئیل(ع) را دیدند در همان موقع و در غار حرا بود.
البته همان طور كه می دانید جبرئیل(ع) وقتی به خدمت رسول اكرم(ص) شرفیاب می شد به صورت فردی به نام "دحیة الكلبی" ـ كه از زیباترین مردان مدینه بود ـ نازل می شد. لذا پیامبر اكرم(ص) به اصحاب فرموده بودند كه هر موقع دیدید "دحیه كلبی" نزد من است، در آن موقع هیچ كس پیش من نیاید.
با توجه به این مطلب، شخصی به نام"حذیفه" نقل می كند كه می خواستم به خدمت رسول خدا(ص) برسم و كار فوری با ایشان داشتم كه دیدم ایشان با دحیه كلبی ملاقات دارند. رفتم پیش حضرت علی(ع) و به ایشان گفتم كه كار فوری دارم و علی بن ابیطالب(ع) گفت: همراه من بیا. وقتی به آن مكان رسیدیم من كنار درب نشستم ولی علی بن ابیطالب(ع) وارد شد و سلام كرد، و من شنیدم كه "دحیه كلبی" جواب داد: "وعلیك السلام یا أمیر المؤمنین ورحمة الله وبركاته". سپس "دحیه كلبی" به علی علیه السلام گفت: بنشین، و سر برادر و پسر عمویت ـ یعنی رسول خدا(ص) ـ كه بر حجر و دامان من است را بر دامان خودت بگذار چرا كه تو از همه مردم اولی تر و سزاوارتری كه سر پیامبر را بر دامان داشته باشی.
سپس"دحیه كلبی" خارج شد، و علی بن ابیطالب(ع) به من گفت: داخل شو. من داخل شدم و نشستم. رسول خدا(ص) به سیمای علی(ع) نگاه كرد و تبسم نمود و از وی پرسید: یا أبالحسن! از دامان چه كسی سر مرا به دامان خودت نهادی؟ علی بن ابیطالب گفت: از دامان "دحیه كلبی". رسول الله(ص) فرمود: او جبرائیل بود....(بحارالانوار، ج28، ص90 و 91).
البته لازم به ذكر است كه بطور مسلم همه ائمه علیهم السلام با فرشتگان و ملائك الهی در ارتباط هستند و در این هیچ شكی نیست، اما در خصوص جبرائیل مسئله احتیاج به توضیح بیشتری داشت.
اما در خصوص امام زمان(عج) و این كه چند تن از آنها ایرانی هستند باید گفت: در برخی روایات اهل بیت علیهم السلام به حضور فعال "عجم" در سپاه و ارتش مخصوص امام(عج) اشاره شده است. البته مقصود از عجم، همه ملت های غیرعرب است، ولی با توجه به پایگاه شیعه در ایران، به احتمال زیاد مصداق بارز آن ایرانی ها هستند؛ كما این كه از شهرهایی مانند، خراسان، ری، طالقان، قم و ... نیز، به خصوص نامبرده شده است.
حتی در روایتی به تعداد افرادی كه از هر منطقه ایران فراخوانده می شوند و جزء سپاه حضرت هستند، در حدود 75 تا 80 نفر اشاره شده است.
برای آگاهی بیشتر می توانید به كتاب "پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج)"، نوشته علیرضا رجالی تهرانی، ص 205 مراجعه نماید.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : سه شنبه 19/12/1382 | پاسخ : چهارشنبه 5/1/1383 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 19 بار

تگ ها :

UserName