کد: 51568

پرسش

با سلام
لطفا اعمال قبل از رفتن به زیارت عتبات عالیات و اعمالیكه باید در آنجا انجام شود را به زبان ساده برایم شرح دهید
با تشكر

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
قبل از سفر به عتبات عالیات اعمال مخصوصی به غیر از آمادگی روحی و معنوی نیاز نیست، لذا به معرفی اماكن عراق می پردازیم.
سرزمین عراق، سرزمین متبركی است، كه غیر از 6 تن از معصومین(ع)، امام زادگان عظیم القدری را در خود دارد، و لابد آنانرا زیارت خواهید كرد.
همچنین مزار اصحاب و عالمانی در آن وادی هست كه زیارت آنان غنیمت است؛ مثل مزار اصحاب امام حسین(ع) در كربلا، و"حر بن یزید ریاحی" در نزدیكی كربلا، "مسلم بن عقیل" و "هانی بن عروه" در كنار مسجد كوفه، امام زاده سید محمد، و دو طفلان مسلم، و...؛ و همچنین قبور عالمانی، چون شیخ مفید و خواجه نصیر طوسی در كاظمین، و میرزا علی آقای قاضی طباطبایی در وادی السلام نجف و...؛ همچنین مساجد شریفی، چون مسجد كوفه و مسجد سهله و مسجد براثا، و بارگاه ملكوتی حضرت ابوالفضل العباس(ع) و دو مقام مجاور آن كه موضع قطع دستان آن جناب است، حال و هوایی خاص به انسان می دهد كه استفاده خواهید كرد.
تا مسافت قریب به 12 متر از ضریح مطهر امام حسین(ع)، زیر قبّه به حساب می آید كه مسافر می تواند در آنجا نماز را كامل بخواند و در روایات است كه دعا در آنجا مقبول است. بعضی از فقها، تمام خواندن نماز برای مسافر را در همه شهر كربلا اجازه می دهند.
در جوار قبر حبیب بن مظاهر كه در ورودی حرم شریف اباعبدالله(ع) واقع است، درب قتلگاه قرار دارد كه در ساعتی خاص از روز(قبل از ظهر) بازمی شود، و لحظات مؤمنین و عاشقان آن حضرت در آنجا وصف شدنی نمی باشد.
به طور كلی، اقامت در این حرم های شریف به خصوص بالای سر اباعبدالله(ع) شرافت بسیار دارد و دعا مقبول است؛ ارتباط معنوی با امام با خواندن زیارت مأثور، و همچنین گریه و توسل اهمیت فوق العاده ای دارد؛ حتماً ما را نیز در آن مكان های شریف یاد كنید.
اگر بتوانید كتاب "ادب الزائر فی من یمّم الی الحائر"، تألیف مرحوم علامه امینی را كه در آداب معنوی زیارت كربلا و نجف است تهیه كنید، كتاب جامع و عالمانه ای در این مسیر خواهید داشت. این كتاب به فارسی هم ترجمه شده است.
با التماس دعا.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 11/12/1382 | پاسخ : سه شنبه 19/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 691 بار

تگ ها :

UserName