کد: 50932

پرسش

با سلام و خسته نباشی
لطفا نظرات تمامی مراجع را به تفصیل مرقوم نمایید (مخصوصا رهبر)
1.ایا دادن و گرفتن شیربها جایز است
2.الان مرسوم شده است كه مادر عروس شیربها را می گیرد وخودش نیز مقداری بول روی ان میگذارد وان را بر میگرداند كه جهیزیه بخرند . به این نحو نیز اشكال دارد
3.ایا اگر شرط كنند كه داماد مقداری از لوازم جهیزیه را بخرد ایا این شرط درست است

پاسخ

با عرض سلام تحیت.
دوست محترم!
1. شیربها؛ یعنی این كه خانواده و یا مادر عروس بخواهند مبلغی را برای خود از داماد یا خانواده وی بگیرند. این مساله دارای چند فرض است:
الف. خانواده عروس مبلغی را از داماد بگیرند و جهت تهیه جهیزیه عروس هزینه نمایند، این مبلغ اشكالی ندارد و در واقع مهر مقدم است، هر چند به اشتباه آن را شیربها گویند.
ب. داماد و یا خانواده داماد، مبلغی به خانواده عروس و یا مادر عروس به عنوان هدیه بپردازند. این هدیه ملك آنان شده و می توانند در مخارج جهیزیه مصرف نمایند؛ البته حكم هدیه را دارد و رجوع در فرض بقاء عین هدیه جایز است.
ج. خانواده داماد، مبلغی به خانواده عروس، جهت كسب رضایت زوجه بپردازد و در واقع نوعی جعاله خواهد بود. در این فرض نیز، اشكالی ندارد مشروط به رعایت احكام جعاله.
د. خانواده عروس، مبلغی از خانواده داماد یا داماد در مقابل زحمات و شیری كه به دخترشان داده اند بگیرند، در این فرض حرام بوده و تصرف در آن جایز نیست.
2. همانطور كه در بالا گذشت، در این فرض هیچ اشكالی ندارد و آن مبلغ پولی كه خانواده داماد یا داماد می پردازد، شیربها نبوده و مهر مقدم است.
قابل توجه است كه مهر مقدم در فرهنگ عرب بوده و اسلام نیز آن را تأیید كرده است. در روایات آمده است كه حضرت علی(علیه السلام) زره خویش را فروختند و پول آن را به پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) دادند، و حضرت سلمان با ابوبكر نیز به بازار رفته و جهیزیه حضرت زهرا(سلام الله علیها) را تهیه نمودند.
3. هیچ اشكالی ندارد.
موفق باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : پنج شنبه 7/12/1382 | پاسخ : يکشنبه 17/12/1382 | | | 0 سال | سوالات شرعي | تعداد مشاهده: 20 بار

تگ ها :

UserName