کد: 50581

پرسش

به نام خدا
سلام
تاریخچه و فلسفه مشروبات الكلی (از زمان حضرت عیسی (ع) تا به حال ) چیست؟

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
سؤال شما چندان برای ما واضح نیست. احتمال می دهیم منظور شما بررسی حكم شرعی مشروبات الكلی در آن شرایع باشد.
هرچند با تحریفاتی كه به كتب آسمانی قبل از اسلام راه یافته است اظهارنظر دقیق درباره احكام آن شرایع آسمانی سخت است، ولی با این حال شواهدی برای بسیاری از مطالب در آن ها وجود دارد.
در انجیل ـ (انجیل یوحنا/2/11ـ1) ـ نخستین معجزه حضرت مسیح(علیه السلام) را كه موجب گرویدن حواریون به آن حضرت شده را شراب ساختن از آب بیان كرده است؛ و یا در تورات ـ (سفر تكوین/9/24ـ20) ـ حضرت نوح میگسار معرفی شده است.
با این حال می توان گفت: در تحریم شراب، نه تنها در قرآن، بلكه در كتب آسمانی پیشین نیز عباراتی می توان یافت. از جمله در عهد عتیق ـ (لاویان/10/9ـ8) ـ آمده است كه خداوند هارون و پسران او را از نوشیدن شراب كه باعث كشته شدن روح انسانی است نهی كرده است؛ و نیز در جای دیگر ـ (حیقوق/3/5) ـ میگسار به عنوان خائن معرفی شده است؛ و در تورات ـ (سفر تثنیه/21/22ـ21) ـ تنبیه میخوارگی را سنگسارشدن بیان داشته است؛ و در انجیل نیز اشاراتی به این مطلب رفته است؛ از جمله در نامه پولس به افسیان آمده است كه مست شراب نشوید كه در آن فساد است.
شراب غیر از ضررهای جسمانی كه دارد، سبب مستی انسان می شود، و انسان مست یعنی كسی كه عقلش به وسیله شراب از كار افتاده است، و وقتی شراب خوار چنین حالتی پیدا می كند هر كار نابخردانه ای از او انتظار می رود؛ از این رو امام باقر(علیه السلام) فرمودند: "ما عصی الله بشیئ أشدّ من شرب المسكر" یعنی خداوند به چیزی بدتر از شراب نافرمانی نشده است.(كافی، ج6، ص403)
از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است كه فرمودند: "شرب الخمر مفتاح كل شر" یعنی میگساری كلید تمام پلیدیها است.(وسائل الشیعه، ج17، ص251)
و نیز از همان حضرت روایت است كه فرمودند: "والسكران زمامه بید الشیطان إن أمره أن یسجد للأوثان سجد" یعنی شراب خوار اختیارش به دست شیطان است، به گونه ای كه اگر به او امر كند كه به بتها سجده كند، سجده می كند.(وسائل الشیعه، ج17، ص254)
دوست گرامی!
به گونه ای كه مشاهده می كنید چه در اسلام و چه در ادیان الهی گذشته، همه و همه روی این مطلب تأكید دارند كه شراب و شراب خواری مظهر و منشأ فساد است، و به خاطر همین فساد غیرقابل اجتناب، علی القاعده، شراب در احكام الهی تحریم شده است.
برای مطالعه بیشتر می توانید از كتاب های زیر بهره مند شوید:
1. بشارات عهدین، تألیف محمد صادقی، تهران: دارالكتب الاسلامیه.
2. گناهان كبیره، تألیف آیت الله سید عبدالحسین دستغیب، قم: دفتر انتشارات اسلامی.
3. اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، تألیف شهید پاك نژاد، ج7، ص206ـ170.
با آرزوی توفیق.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 4/12/1382 | پاسخ : پنج شنبه 14/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 114 بار

تگ ها :

UserName