کد: 50551

پرسش

به من بگویید چگونه می توانم از شر این گناهانی كه گهگهاه انجام می دهم رها شوم مثلاٌ نگاههای دخترها در دانشگاه كه راحتم نمی گذارند چكار كنم لطفاٌ راهنماییم كنید بدبختانه من به خاطر چهره ای كه دارم دختر های كلاس و دانشگاه راحتم نمی گذارند و می ترسم كه آخر تسلیم حوس شوم

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
جبران گذشته آسان است. خداوند توبه و پشیمانی بنده اش را در هر لحظه می پذیرد. خداوند "أرحم الراحمین" و "توّاب" ـ یعنی توبه پذیر ـ است.
برای مطالعه در زمینه توبه و شرایط آن می توانید به كد 31709، در بخش تازه های مذهبی سایت تبیان مراجعه نمایید.
آینده هم با توكل بر خدا و اعتماد به لطف او دغدغه اصلی نیست. آنچه مهم است حال انسان است، كه باید تلاش كند در آن گناه نكند.
"بر گذشته و نامده بنیاد مكن حالی خوش باش و عمر بر باد مكن"
در ابتدا، توجه داشته باشید كه خداوند هیچ گاه برای بندگان خود بد نمی خواهد، از این رو نعمت زیبای شما حتما می تواند مایه ای باشد برای سعادت شما؛ اگر از آن به خوبی بهره ببرید. مطمئن باشید آن وقت كه خدا زیبایی چهره را برای شما مقدر می كرد، سعادت بیشتر شما را در آن دیده است، كه شما با رعایت تقوای الهی راه كوتاه تری برای كسب استعداد برای جلب رحمت الهی خواهید داشت؛ پس قدر این نعمت الهی را بدانید و آن را دستمایه راهیابی شیطان به خود قرار ندهید.
مواظب باشید این نعمت خداوندی را كه برای آزمایش و امتحان ـ و بالمآل كمال و سعادت ـ به شما داده اند، دیگران با اغراض شیطانی و هواهای نفسانی و لذات زودگذر دنیوی از بین نبرند، و خدای ناكرده در آینده موجبی برای توبیخ در محضر خداوند متعال نباشد.
البته ما مطمئن هستیم كه با عنایات الهی چنین نخواهد شد، چرا كه شما از همین اكنون به دنبال راه صحیح می گردید و این خود یك توفیق و عنایت ویژه الهی نسبت به شما است. خداوند در همه حال دست بندگان صالح و كسانی كه به دنبال هدایت و كمال هستند را می گیرد و عنایت ویژه خود را شامل حال آنان می نماید.
قدر خود را بدانید و فریب وسوسه های شیطانی و لذت های زودگذر مادی را نخورید.
با توسل به اهل بیت(علیهم السلام) و توكل بر خداوند مهربان، به راستی می توانید از این امتحان نیز سربلند خارج گردید.
خداوند برای انسان هایی كه از نعمت زیبایی برخوردار هستند، حضرت یوسف(علیه السلام) و حضرت مریم(علیه السلام) را به عنوان اتمام حجت قرار داده است.
هر كس در محضر الهی بگوید: خدایا! این زیبایی كه به من دادی باعث انحراف و به گناه افتادن من شد، خداوند متعال در مورد مردان، حضرت یوسف(علیه السلام)، و در مورد زنان، حضرت مریم(سلام الله علیها) را فرامی خواند و به انسان خطاكار می گوید تو زیباتری یا اینان؟!
این افراد با این زیبایی منحصر به فرد و كم نظیر خود به گناه نیفتادند، تو هم می توانستی با هوای نفس مبارزه كنی و به گناه نیفتی.
پس از این بیان، خوب است به نكته دیگری توجه كنید؛ و آن این كه هر بنده ای باید توجه داشته باشد كه عالم بسیار بزرگتر آن است كه انسان خود را در یك صحنه زندگی آن فدا كند. دنیایی كه می شود با آن به ملكوت پرواز كرد، حیف است كه خرح یك لذت زودگذر شود. لحظه های وسوسه شیطان می آیند و می روند، و آنچه می ماند روسیاهی برای كسی است كه خود را در آن ببازد.
به چند توصیه ما عمل كنید:
1. سعی كنید شرائط خود را به گونه ای ترتیب دهید كه وسوسه ها به حداقل برسد. دوستان متدین، كه در دانشگاه ها كم نیستند، بهترین حافظ تقوای انسانند. مراوده خود را با متدینان بیشتر كنید.
2. حداقل در هر هفته در جلسه ای از جلسات دعا و یا درس اخلاق كه شما را به خود جذب می كند و مورد علاقه شما است شركت كنید.
3. به نماز و عبادات خود توجه مضاعف كنید. نماز اول وقت را در هر شرائطی از دست ندهید. همین التزام و مواظبت شما روحیه شما را عوض خواهد كرد. نگارنده می شناسد دانشجویان درس خوان و موفقی در بهترین دانشگاههای تهران كه نماز شبشان را مواظبند، چه رسد به نمازهای واجب. این گروه بسیار راحت در برابر وسوسه های پست دنیوی مقاومت خواهند كرد.
4. وظائف اجتماعی مذهبی خود را انجام دهید. بدون آن كه اعمال خود را ریاكارانه انجام دهید، وقتی كم كم دیگران، شما را به عنوان شخصیتی مذهبی و باتقوا یافتند كم كم برای شما حریمی قائل خواهند شد. و همین حریم به آنان اجازه نمی دهد كه نسبت به شما فكر ناجور كنند. همه انسانها ـ به خصوص جوانان ـ نسبت به فرد باتقوا حس احترام دارند؛ هر چند ظاهرا به آن اعتراف نكنند. همین حس احترام دیگران خود لذتی دارد كه از هر لذت حرامی برتر است.
شما فرد موفقی هستید كه از نعمتهای زیادی برخوردارید. یكی از این نعمتها توان شما در حفظ تقوا است. كمی صبر می خواهد و كمی امید به خدا و توكل بر او. شما از هر دو این ها برخوردارید.
ما را در مظان استجابت دعا فراموش نكنید، كه جوان باتقوا از مقربان درگاه الهی است. در روایت است كه خدا به جوان با تقوا در نزد ملائكه اش مباهات می كند.
برای شما آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 4/12/1382 | پاسخ : سه شنبه 19/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 15 بار

تگ ها :

UserName