• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 484868

پرسش

با سلام
1-سی پی یو اینتل بهتر یا ای ام دی از نظر سرعت کارایی (در رده کور تو دو) با چه مدل و مشخصاتی؟
2-مینی به من پیشنهاد کننید (ای ام دی) که سرعت خوبی داشته باشد ( بهتر که ایسوز باشد) یا مدل دیگر
3- مینی به من پیشنهاد کننید (ای ام دی) که سرعت خوبی داشته باشد با گرافیک 512 آنبرد به بالا که در صورت نصب کارت گرافیک جدید احتیاجی به ارتقاء آن نباشد.
در صورتی که اینتل پیشنهاد میکنید 2 سوال بالا را برای اینتل ذکر نمایید.
4-در ضمن من 300 تومان دارم 2 گیگ رم هم میخوام
( سیستم برای بازی)

پاسخ

با سلام
1- دوست عزیز در مقایسه این و مارک باید انواع خاصی از انها را با هم مقایسه کنید. در واقع باید بگوئید که فرق بین کدام دو مدل چیست. مثلا در سری AMD هم Sempron داریم و هم Athlon و هم Athlon XP و هم Athlon 64 و هم Athlon 64 X2. سریهای قبلی هم Duron بودند. در سری Intel انواع مختلفی مانند Celeron و Celeron D و Pentium 4 و Pentium D و Intel Core 2 Due و Intel Core 2 Extreme و ...
در مقایسه کلی در مدلهای مساوی از این دو سری می توان گفت که کش CPU های Intel بیشتر از AMD است. CPU های Intel کارهای موازی را بهتر انجام می دهند ولی اگر دو مدل مساوی از این دو مارک را در کنار هم بگذاریم CPU های Intel بین 50 تا 100 هزار تومان در مدلهای بالا گرانتر از AMD هستند.
تفاوتهایی بین معماری این دو وجود دارد. که البته در هر مدل باز فرق می کند و این معماری تغییر می کند.
نمی توان گفت کدام CPU برای چه کاری بهتر است. اگر نرم افزاری بر اساس معماری و تواناییهای Intel طراحی شده باشد در صورت استفاده از Intel بهتر می توانید با آن کار کنید. اگر بازی یا برنامه بر اساس دستورات AMD طراحی شده باشد AMD آن را بهتر اجرا می کند.
به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPUی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید.
این دو CPU دارای چند تفاوت فنی هستند:
1. AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.
2. زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .
3. AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.
4. از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.
5. یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.
علیرغم اینکه این اطلاعات کمی قدیمی است ولی AMD روز به روز نسبت به Intelبرتری خود را نشان می دهد. AMD به سرعت 6400 دست پیدا کرده است در حالی که Intel در سرعت 3800 به دلیل بالا رفتن بیش از حد دمای CPU متوقف شد. از این رو به راه حلهایی مانند افزایش کش و ایجاد CPU های دو هسته ای روی آورد که باز هم نتوانست کاری کند. اگر با کسانی که با CPU های AMD و اینتل کار کرده اند صحبت کنید تفاوت سرعتی را که آنها احساس کرده اند را می شنوید.
AMD در حال حاضر CPU های 64 بیتی را با قیمت بسیار پایینی ارائه کرده است که به صورت 32 بیتی نیز کار می کنند و در واقع در دو مد کار می کنند ولی CPUی 64 بیتی Intel در حال حاضر فقط Xeon و Intel Core 2 Due است که قیمت بسیار بالایی دارد.
AMD دیگر اشکالات قبلی را ندارد. حرارت CPU آن در سرعت 6000 زیر 40 درجه است. به هیچ وجه نمی سوزد. انواع دو هسته ای آن دیگر هیچ اشکالی در آنها پیدا نمی شود و خاصیت Multitasking را که Intel به آن افتخار می کند را دارا می باشد.
سری های جدید آن که از DDR2 هم پشتیبانی می کنند. از نظر پشتیبانی از هاردهای SATA 2.0 شما می توانید مادربرد ارزان قیمتی را برای این کار سازگار با AMD خریداری کنید.
فرکانس زیاد برای بدن اشکال دارد. فرکانس واقعی AMD بسیار کمتر از فرکانس معادل آن در مقایسه با Intel است. فرکانس واقعی CPUی AMD با سرعت 5000 فقط 2500 است و این یعنی شاهکار.
قیمت CPUی 64 بیتی AMD در سرعت 6000 حدود 150 هزار تومان است در حالی که Intel در این حد یعنی e660 قیمتی حدود 200.000 تومان دارد.

2- شما می توانید از مادربردهای ASUS سری M2A‌ یا M3A یا M2N یا M3N استفاده کنید. یعنی مدلهایی که با این نامها شروع می شوند.
3- در مورد مادربرد دارای کارت گرافیک Onboard می توانید از یکی از مدلهای زیر را انتخاب کنید:
رم 1 گیگ:
M2A-VM HDMI
M2A-VM
بقیه 256 و کمتر هستند.
در مورد رم از رم Crucial استفاده کنید.
موفق باشید.

مشاور : آقای رحمتي زاده | پرسش : يکشنبه 18/1/1387 | پاسخ : چهارشنبه 28/1/1387 | | ديپلم | 22 سال | رايانه | تعداد مشاهده: 1979 بار

تگ ها :

UserName