• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 47975

پرسش

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیزم در بخش مشاوره مذهبی سایت تبیان ؛
حالتون چطوره ، دوستان خوب و عزیز من ؟ امیدوارم كه در صحت و سلامت كامل به سر ببرید.
آقا ، من از دوستان بخش مشاوره اجتماعی گلایه دارم. بگین چرا ؟
بابا ، این چه مطلبی بود كه در پاسخ سؤال شماره 43230 بیان فرمودند ؟!!!
به نظر این حقیر، به هیچ وجه جواب صحیحی برای سؤال این دوست عزیز نبود !!!
حال، این مطلب متضاد با روایات و احادیث ما را از كدام كتاب یا از چه اشخاصی نقل فرمودند، خدا بهتر می داند ؟!!! از آن جهت كه من هرچه سعی می كنم این مطلب را با مضامین و مفاهیم برخی از احادیث و روایات تطبیق دهم، قادر به چنین تطبیقی نیستم !!!
مطلب عنوان شده در پاسخ ایشان، بویژه با خطبه معروف مولا علی (ع) كه با عبارت « یا معاشر الناس ، إن النساء نواقص عقولهنّ … » شروع می شود تناقض دارد.
به نظر این حقیر، اینگونه ایشان باید به این دوست عزیز پاسخ می دادند كه : « اولاً در هیچ نسخه و كتابی به این مطلب اشاره نشده است كه می بایست اختلاف سنّی داشته باشند و این نظریه در عرف جا افتاده است كه سنّ زن باید كمتر از مرد باشد ؛ ثانیاً این بدان خاطر است كه عموماً درك خانم ها از آقایان بیشتر است ، و به عبارتی، درك و احساس خانم ها از محیط، اجتماع و پستی و بلندی زندگی هم بیشتر است و هم زودتر از آقایان به كمال می رسد و این هیچ ربطی به عقل ندارد، چرا كه « درك و احساس » مقوله ای جدا از « عقل » است و نمی توان آن را با عقل یكی دانست؛ بنابراین، بطور قطع، یك شخص ممكن است كه از درك و احساس بالایی برخوردار باشد (همانطور كه خانم ها هستند)، اما از عقل كافی و كاملی برخوردار نباشد. این مطلب را در خطبه مذكور نیز می توان به وضوح پی برد. زیرا علی رغم اینكه زنان از درك و احساس بالایی بهره مند هستند، اما چون گاه این درك و احساس شدیدِ آنان، بر قدرت تعقّل آنان تأثیر می گذارد و عقل آنان را تحت الشعاع قرار می دهد، از نگاه حضرت برای عقل آنان یك نقصان محسوب می شود. و ثالثاً یكی دیگر از دلایل آن، به قول خود دوست عزیزمان، فرسوده شدن زودتر خانم ها در زندگی زناشویی می باشد، بطوریكه بهترین زمان برای بچه دار شدن خانم ها دارای محدودیت است و حتی زمانی پیش می آید كه یك خانم نمی تواند حامله شود یا اگر حامله شود برایش بسیار خطرناك است، اما این محدودیت برای آقایان وجود ندارد و آقایان حتی در سنین بالا هم می توانند صاحب فرزند شوند.»
حال مشخص می شود كه من چرا گفتم سخن دوست عزیزمان در بخش مشاوره اجتماعی اشتباه بوده است.
لطفاً اگر سخنان مرا تأیید می فرمایید، تذكّری به دوست عزیزمان در این خصوص بدهید.
البته انتقاد دیگری هم از این عزیز دارم وآن این است كه ایشان، زن گرفتن مرد برای بار دوّم را با سخنی تمسخرآمیز نفی نموده اند و حال آنكه این امر از ناحیه خداوند سبحان مجاز شمرده شده است.
از اینكه با ارسال این نامه مراتب فضولی خود را به محضر گرامی شما رساندم عذر می خواهم.
با تشكر فراوان از سایت بسیار خوب و جالبتان ؛ نسأل الله تعالی الموفقیه لكم ؛ فی أمان الله

پاسخ

سلام علیكم ،
برادر محترم ، همكاران ما در بخش مذهبی با ما رو در بایستی ندارند و به جای هر گونه اظهار نظر ، سوال شما را به خود ما ارجاع دادند تا اگر پاسخی داشته باشیم خودمان آن را برای شما توضیح بدهیم.این هم جواب :
اولا ًاز شما گله داریم . چون اگر جواب سوالی را با این "دقت" می دانید و می توانید در بیست و چند خط آن را تبیین كنید پس چرا در كمتر از ده كلمه از ما سوال می كنید و انتظار دارید مثل حضرت علی (ع) جوابتان را بدهیم؟ زبانم لال ما كی ادعا كردیم كه "سلونی.." ؟!
ثانیاً آنچه در مورد عقل خانم ها خدمتتان نوشتیم ادعای "استادان فن" است، نه "ما" و می توانید اگر اعتراض دارید مستند رویش كار كنید و بدهید تا در سایت در معرض دید ( و احیاناً قضاوت ) كاربران قرار گیرد.
ثالثاً بروید و تحقیق كوچولویی كنید تا ببینید كه بچه دار شدن آقایان هم در سنین بالا دچار اشكال است یعنی پیر بودن پدر بچه روی سلامتی (و حتی هوش )كودك تاثیر می گذارد ( اصطلاح "پیر زا " به گوشتان خورده؟ ).
رابعاً محض اطلاع شما و در گوشی خدمتتان می گویم كه ما گاه با كسانی مواجهیم كه می خواهند مجوز ازدواج مجدد خودشان را به هر ترتیب از ما بگیرند ولی چون تعداد خانم ها در این بخش كم نیست اجازه بدهید از ارائه "نظر شخصی خودمان "منع نشویم . بنده (پاسخ دهنده این سوال) رسما ًاعلام می كنم كه اصلاً موافق تعدد زوجات نیستم -- به دلایل عدیده-- و نخواهم بود. هر كس هم خوشش نمی آید می تواند برود از من شكایت كند كه "فلانی مخالف تعدد زوجات است" !!
*ولی در عین حال ما هیچ وقت كسی را مسخره نمی كنیم . حتی این را به عنوان یك اصل همیشگی در نظر می گیریم كه به مسخره ترین سوالات هم محترمانه پاسخ دهیم ولی اگر دقت كرده باشید از "طنز" و سر به سر گذاشتن با كاربران، در غالب مواقع استفاده می كنیم . حالا بفرمایید از كجا باید می دانستیم كه شما مطلب ما را تمسخر تلقی خواهید كرد ؟ (دوباره مطلب را بخوانید و محض امتحان ، بدهید یكی دو نفر بی خبر از همه جا آن را بخوانند).
*و یك گله مونث!! : اگر واقعاً معتقدید كه عقل زنها تا این حد دچار اشكال و نقص است چطور اعتماد می كنید و تربیت بچه های خود را به آنها وا می گذارید؟!... مثلاً می شود آقای "عاقلی" را در خانه بالای سر خانم های "كم عقلتر از آقایان" بگذاریم تا مواظب باشند خانم ها كم عقلی به خرج ندهند؟!... منظورم از تمام این رطب و یابس گفتن ها این است كه اگر بخواهیم مته به هر خشخاشی بگذاریم كار مان پیش نمی رود و دایم باید مشغول بررسی معقولات شویم...
*وانگهی ما كه از خیلی وقت پیش رسماً اعلام كرده بودیم كه بابا "دیوانه هستم من عقل ندارم ولم كنید "!
*از شوخی گذشته ، از تذكرتان خیلی ممنون . "دقت نظر" كاربران است كه می تواند ما را به "دقت " روی تك تك كلمات مان وادارد . نامه تان را هم "فضولی" تلقی نكردیم ، بلكه از داشتن كاربران "فاضل" ی چون شما به خود می بالیم چون ما را وامی دارند همیشه هوای همه كارهایمان را داشته باشیم .
*دستتان واقعاً درد نكند - ولی بی زحمت دیگر از این سوالهای سخت سخت از ما نپرسید مگر این كه خودتان از قبل جوابش را هم برایمان بفرستید! - مشاور اجتماعی

مشاور : خانم پاكرو | پرسش : دوشنبه 13/11/1382 | پاسخ : سه شنبه 14/11/1382 | | | 0 سال | پای درد و دل شما | تعداد مشاهده: 87 بار

تگ ها :

UserName