کد: 39101

پرسش

یكی از نشانه ها ی ظهو ر امام عصر (عج) خروج سفیا نی در ماه رجب می باشد ایا ممكن است كه این خروج در ماهی غیر از رجب اتفاق بیافتد

پاسخ

دوست عزیز!
آگاهی در این امور از حد فهم عادی بشر خارج است؛ لذا ما نمی توانیم در این موارد ادعای قاطعی داشته باشیم، مگر اینكه از ائمه معصومین(ع) در این زمینه روایت و حدیثی وارد شده باشد تا بتوانیم با استناد با آن مطلبی را ادعا كنیم.
در مورد خروج سفیانی آنچه كه از روایات بر می آید باستحضار می رسد:
یكی از علائم ظهور امام مهدی(عج) كه وقوعش حتمی و قطعی شمرده شده، خروج سفیانی است.
اخبار و روایاتی كه گویای خصوصیات سفیانی و خروج او هستند، بدین ترتیب می‌باشد:
1) حتمی بودن خروج او:
امام صادق(ع) فرموده اند: «پیش از قیام قائم(علیه السلام) پنج علامت حتمی می‌باشد: یمانی‌، سفیانی ، صیحه آسمانی، قتل نفس زكیه، و فرورفتن سرزمین بیداء»(كمال الدین و تمام النعمة، شیخ صدوق، ص650)
2) نام و نسب او:
امیرالمؤمنین فرمودند: «فرزند خورنده جگرها، از وادی یابس خارج می‌شود … اسمش عثمان و پدرش عنبسه و از اولاد ابوسفیان است.»(همان، ص651)
3) خصوصیات فردی او:
امام باقر(ع) در این رابطه می‌فرمایند:«سفیانی، سرخ رویی سپید پوست و زاغ چشم است؛ هرگز خدا را پرستش نكرده، و هرگز مكه و مدینه را ندیده است و …»
و از برخی روایات چنین استفاده می‌شود كه وی مسلمان منحرفی است كه كینه حضرت علی(ع) را به دل دارد. چنان كه امام صادق(ع) می‌فرمایند: «گویا سفیانی را می‌بینم كه در میدان كوفه جایگاه خود را گسترده، و منادی او فریاد می‌زند: هر كس سر شیعه علی بن ابی طالب را بیاورد‌، هزار درهم خواهد گرفت. همسایه به همسایه می‌جهد و گردنش را می‌زند و هزار درهم می‌گیرد. آگاه باشید كه در آن روز حكومت شما فقط به دست زنازادگان خواهد بود.»(كتاب الغیبة، شیخ طوسی، ص273)
4) زمان خروج او:
امام صادق(ع) می‌فرمایند: «امر سفیانی از مسائل حتمی است، و خروجش در ماه رجب می‌باشد.»
5) مدت حكومت و محل مرگ او:
حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلا م) در ذیل آیه شریفه "و لو تری إذا فزعوا فلا فوت" می‌فرمایند: «كمی پیش از قیام مهدی(علیه السلام) سفیانی خروج می‌كند؛ سپس به اندازه دوران حاملگی یك زن كه 9 ماه باشد، حكومت می‌كند؛ لشكریان او به مدینه وارد می‌شوند، تا این كه به "بیداء" می‌رسند، و خداوند آنها را در زمین فرومی‌برد.»(تاریخ غیبت كبری، سید محمد صدر، ص648)
در آخر ذكر نكته ای را لازم می دانیم؛ و آن این كه همانطور كه قبلا اشاره شد، علائم ظهور به دو دسته اند: بعضی حتمیند كه تعدا آن انگشت شمار است، و از جمله قیان سفیانی؛ ولی اكثر علائمی كه در روایات امده به تصریح اهل بیت(ع) حتمی نیستند، و ممكن است مشمول بداء قرار گیرند.
گرچه اصل قیام سفیانی حتمی است، ولی به نظر نمی رسد زمان وقوع آن كه در ماه رجب است نیز حتمی باشد. لذا جواب سؤال شما این است كه احتمال دارد قیام سفیانی در غیر ماه رجب باشد.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی_ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : سه شنبه 11/9/1382 | پاسخ : جمعه 14/9/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 67 بار

تگ ها :

UserName