کد: 39052

پرسش

به نام خدا. سلام... من دانشجوی ترم اول دانشكده ی الهیات هستم.قبلا فكر میكردم با تحصیل در ابن رشته می توانم كمال مطلوبم را دریابم وبه خیلی چیزها برسم....؟؟؟ امااین گونه نبود.اكنون از شما طلب یاری دارم و خواهشمندم كه شما نوار كاست های مفیدی را به من معرفی نمائید.(اگر در زمینه ی معاد باشد بهتر است.) البته اگرشما نوارهای دیگری را ترجیح بدهید نیز حرفی نیست. حتی خوشحال میشوم اگر به پیشنهاد شماهر طور كه شما صلاح بدانید شروع كنیم ومرا گام به گام به جلو ببرید. با سپاس فراوان. ه.ص لطفا پاسخ را به ایمیلم بفرستید.

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
از نوشته شما، و همچنین این كه در رشته الهیات تحصیل می كنید، حدس می زنیم مشكل شما مشكل علمی و شبهه در مسائل اعتقادی نباشد و بیشتر نیاز به معنویت و تذكر در خود احساس می كنید. این احساسی است كه نفس وجودش حكایت از آمادگی انسان برای جهشی معنوی دارد. اگر مواظب خود باشید، حتما خدا یاریتان خواهد كرد.
گرچه مطالعات منسجم در مباحث كلیدی معارف اسلامی و رفع شبهات در این زمینه زیرساخت ضروری معنویت درونی انسان می باشد، امّا مشكل آدمی در این وادی، بیش از جهل، غفلت او است.
امیرالمؤمنین(ع) غفلت را خطرناكترین دشمن انسان نامیده است.(میزان الحكمة، ج7، ص258)
و از بین بردن غفلت جز با ذكر و تذكر ممكن نیست.
باز امام علی(ع) می فرمایند: "بداوم ذكرالله تنجاب الغفلة" با دوام ذكر خداوند غفلت را درمان كنید"(همان، ص264)
شنیدن موعظه یكی از چیزهای بسیار نافع در این باره است. با این وجود به شما توصیه نمی كنیم كه به نوار و كاست روی آورید، بلكه سعی كنید با حضور در محضر اهل نفس و معنویت از آنان الهام بگیرید. كم نیستند كسانی كه اهل علم و معنا هستند و مصداق عالم عاملند. اینها گاه بسیار گمنامند و در گوشه ای امام جماعت مسجدی كوچكند یا درس اخلاقی بی سر و صدا در هیئتی مذهبی دارند. اگر بخواهید كه امثال اینان را بیابید خدا هم كمكتان خواهد كرد.
تا آن زمان، و همچنین پس از آن، حضور در مجالس اهل علم را كه ذكر قرآن و اهل بیت دارند، ترك نكنید.
در عین حال، برای تغییر مذاق وعظ و اخلاق شهید دستغیب، و منابر خوبی كه احیانا به شكل نوار یا سی دی از ایشان و دیگران هست می تواند گاهی مفید باشد.
برای نمونه سی دی های درس اخلاق آیت الله مجتهدی ـ آیت الله حق شناس ـ آیت الله فاطمی نیا و... را به شما توصیه می نماییم.
با التماس دعا.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 10/9/1382 | پاسخ : دوشنبه 17/9/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 13 بار

تگ ها :

UserName