کد: 38953

پرسش

با سلام: قبلا حدود یكی دو ماه قبل این سئوال را از محضرتان از طریق ارسال نامه نموده ام ولی تا كنون پاسخی به دستم نرسیده است. لذا علیرغم اینكه سئوالم طولانی است ولیكن با توجه به نزدیك بودن موسم حج استدعا دارم بذل عنایت فرموده در حداقل زمان پاسخ سئوالم را بدهید:
اینجانب ابتدای سال خمسی ام تاریخ 10 شهریور ماه هر سال می باشد . در تاریخ 21/1/78 از محل رهن دادن منزل دوم خویش ( كه البته خمس منزل را نیز قبلا ادا كرده ام.) برای خودم و همسرم برای تشرف به حج تمتع ثبت نام كرده ام . لكن مجددا در حال حاضر نیز هزینه های دیگری هم از ما گرفته اند.و ثبت نام حج و ژرداخت هزینه های بعدی آن همگی در طول سال انجام گرفته است.
ناگفته نماند كه اتومبیل خمس داده ام را نیز در طول سال فروخته ام و پول حاصل از آن را برای پرداخت مقداری از بدهی هایم داده ام. كه 62000تومان نیز از آن بابت بدهكار شده ام. و در حال حاضر نیز مجموع بدهیهایم به مردم از مجموع مطالباتم بیشتر می باشد.
سئوال اول:آیا باید در مورد هزینه های بعدی حج كه از ما تا كنون گرفته اند و باز هم می گیرند باید خمسی بپردازم؟
سئوال دوم : همسرم دارای ناراحتی اعصاب و روان می باشدكه علیرغم اینكه پزشكان محترم تشرف ایشان به حج را در صورت استفاده از دارو تجویز نموده اند لیكن ایشان بر گفتار و كردار خویش كنترلی ندارند.حال اگر در طی انجام سفر حج از ایشان تخلفی سر بزند كه مستوجب پرداخت كفاره باشد .آیا پرداخت كفاره بر ایشان واجب می گردد؟ و آیا اینجانب در مورد پرداخت كفاره ایشان مسئولیتی خواهم داشت؟ اگر پاسخ مثبت است نظر به اینكه پرداخت چنین كفاره ای از عهده هر شخص متعارفی خارج است و من نیز توان پرداخت آن را ندارم تكلیف من چیست؟

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
نمی دانیم چه شده كه پاسخ ما به شما نرسیده است. ما در آرشیو خودمان سؤال باقیمانده ای از تاریخی كه ذكر كرده اید نداریم. خوب بود كد سؤالتان را برای ما می نوشتید تا تعقیب كنیم.
به هر ـ با عرض معذرت ـ جواب سؤالهای شما به قرار زیر است.
دفتر معظم له فرمودند:
1. خمس واجب نیست.
2. در صورتی كه فرد از نظر روانی شرط عقل را دارا باشد، در صورت تخلف كفاره بر خود شخص واجب خواهد شد و نه همسر وی.
موفق باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 10/9/1382 | پاسخ : جمعه 14/9/1382 | | | 0 سال | سوالات شرعي | آيت الله بهجت تعداد مشاهده: 17 بار

تگ ها :

UserName