کد: 26751

پرسش

سلام علیكم . دیروز سوالی از دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله بهجت نمودم مبنی بر اینكه چنانچه دخول صورت گیرد ولی انزال منی اتفاق نیفتد آیا غسل واجب می شود یا خیر . در جواب مرقوم فرموده بودند غسل واجب می شود . بنده سمعا و طاعتا و به حكم وظیفه شرعی این فتوا را می ÷ذیرم ولی مایلم دلیل علمی یا منطقی آن را نیز بدانم . چون به طور طبیعی بنظر می رسد ÷س از انزال منی لازم است برای برطرف كردن آلودگی بدن را غسل داد و ÷اك كرد ولی هنگامیكه آلودگی وجود ندارد چه دلیلی برای غسل كردن هست ؟ اگر چنانچه مقدور است ÷اسخ مقتضی ارائه فرمائید . با تشكر بیگ زاده

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست گرامی!
همان طور كه می‌دانید منابع احكام فقهی شیعه عبارتند از قرآن، روایات و سنت، عقل و اجماع.
در مورد وجوب غسل بعد از دخول حتی اگر منی خارج نشود، علاوه بر دلیل اجماع ـ كه همه فقهاء بر این مطلب اتفاق نموده‌اند ـ روایات معصومین به طور صریح حكم این مسئله را بیان نموده‌ اند.
از جمله این كه در روایتی از امام ـ علیه السلام ـ سؤال می‌شود كه چه موقع غسل بر زن و مرد واجب می‌شود؟ حضرت فرمودند: «إذا أدخله فقد وجب الغسل» یعنی وقتی دخول صورت بگیرد، غسل جنابت واجب می‌شود.(كافی، ج3، ص46، و كتاب الطهارة، باب30، حدیث1، و التهذیب، ج1، ص118، حدیث309، و وسائل الشیعة، ج2، ص182، و ابواب جنابة، باب6، حدیث1)
و در روایت دیگری آمده است كه: «إذا أولجه فقد وجب الغسل» یعنی وقتی ایلاج(دخول) صورت بگیرد، غسل واجب می‌شود.(كافی، ج6، ص109، و كتاب طلاق، باب41، حدیث3، و وسائل الشیعة، ج21، ص320، و ابواب المهور، باب54، حدیث5)
هم چنین روایات دیگری كه ذكر آنها در این مقال نمی‌گنجد؛ و شما برای اطلاع بیشتر از آنها، علاوه بر آدرس‌های ذكر شده می‌توانید به كتب فقهی به قسمت "غسل جنابت ـ اسباب الجنابة" مراجعه نمائید.
دوست گرامی! به یك نكته توجه كنید؛ و آن این كه احكام فقهی را نمی‌توان با عقل تنها به دست آورد، بلكه باید دید، خداوندی كه انسان را خلق كرده است و بر او تكلیفی نهاده است، چگونه دستور داده تا انسان آن تكلیف را به انجام برساند.
به عنوان مثال اگر بخواهیم، با عقل صرف با این مسئله برخورد كنیم، عقلی كه بدون كمك شرع و دین نظر می‌دهد، در این جا می‌گوید: با بیرون آمدن منی چه نیازی به غسل و حتی شستن با آب است، بلكه ازاله نجاست و تطهیر محل هم كافی است و نیازی به غسل كردن نیست.
در خاتمه شایسته است، روحیه تعبّد و تدیّن شما را به شریعت مورد ستایش و تمجید قرار داده و از خداوند متعال پیروزی و موفقیت شما را آرزو نمائیم.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : دوشنبه 7/7/1382 | پاسخ : دوشنبه 14/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 17 بار

تگ ها :

UserName