• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 26105

پرسش

من قبلا هم این سوال رو كردم نمیدونم چرا جواب داده نشده ؟من اطلاعات اولیه ای در مورد دینهای مختلف میخوام.فعلا مسیحیت و یهودیت رو معرفی كنید:اطلاعاتی در مورد تاریخچه ی اون دین , این كه به چی اعتقاد دارند , كتاب مقدسشون چیست, بیشتر در چه كشورهایی وجود دارند ,پیغامبر یا كسی مقدس دارند,چگونه اعمال دینی انجام میدهند,عمل یا سمبل خاصی كه در اون دین معروف است و هر اطلاعات دیگه ای كه دارین..
در اخر هم اگر میشود دین های برتر دنیا (دینهای پر طرفدار) رو بر حسب معتقدانشون بگوئید.
لطفا جواب بدهید من منتظر هستم.
ممنون

پاسخ

با عرض سلام و تحیت!
پاسخ سؤالات شما را به ترتیب به صورت مختصر برای شما می‌نویسیم ولی شما می‌توانید برای آشنایی با منابع و مآخذ دقیق با مركز پژوهشی ادیان و مذاهب در قم تماس بگیرید.[تلفن تماس 30 ـ 2917941 (كد قم ـ 0251)]
الف ـ یهودیت: دین یهود اگرچه دینی جهانی است، ولی در میان بنی اسرائیل نازل شد. بنی اسرائیل مانند اعراب، آشوری‌ ها و فینیقی ‌ها، از ملتهای نژاد سامی هستند. زبان، ادبیات، فرهنگ، آداب‌ و رسوم این اقوام به یكدیگر بسیار نزدیك است، به گونه‌ای كه دانشمندان معتقد شده‌ اند كه اصل آنها به یك جا می‌رسد؛ و لذا برای بررسی و تحقیق در زمینه فرهنگ هر یك از اقوام، باید نظری هم به فرهنگ سایر اقوام سامی افكند.
كتاب مقدس یهودیان "عهد عتیق" است كه خود، شامل 39 كتاب است كه از نظر موضوع به سه بخش تقسیم می‌شوند:
1 ـ تاریخ بنی اسرائیل تا چند قرن قبل از میلاد: این بخش شامل 17 كتاب است.
2 ـ حكمت و مناجات: این بخش شامل 5 كتاب است.
3 ـ پیشگویی‌ های انبیاء: كه شامل 17 كتاب است.
لازم به تذكر است كه تورات خود به پنج كتاب ـ كه از آنها تعبیر به اسفار می‌شود ـ تقسیم می‌شود، و این كتابها در بخش تاریخی قرار دارند.
از این سی و نه كتاب، بعضی متجاوز از صد صفحه ـ همانند تورات ـ و بعضی تنها چند صفحه‌ اند ـ مانند كتاب حجی نبی كه در بخش پیش‌گویی‌ ها قرار دارد. البته یهودیان كتاب دیگری نیز دارند كه هر چند كتاب از كتب آسمانی نیست، ولی در نزد یهودیان بسیار محترم است. این كتاب كه "تلمود" نامیده می‌شود، بسیار مفصل و بیانگر عقائد و احكام شریعت یهودیان است.
اعتقادات یهود: موسی بن میمون، عالم یهودی 13 اصل برای دین یهود ذكر كرده است كه از این قرار است:
1 ـ وجود خدا،
2 ـ یگانگی او،
3 ـ مجرد بودن او،
4 ـ نداشتن زمان،
5 ـ حكمت او در امور،
6 ـ عدالت،
7 ـ قابل تقرب بودن از راه عبادت،
8 ـ اعتقاد به نبوت،
9 ـ برتری حضرت موسی،
10 ـ آسمانی بودن تورات،
11 ـ عدم جواز نسخ احكام،
12 ـ آمدن مسیح موعود،
13 ـ قیامت و جاودانگی نفس آدمی.
یهودیان امروزه، در سراسر جهان به صورت پراكنده وجود دارند. تنها در فلسطین اشغالی جمعیتی چند میلیونی از آنها توانسته‌ اند، مركزی را برای تجمّع و اقامت خود، به وجود بیاورند.
قبله یهود، معبد سلیمان ـ یا مسجدالاقصی ـ است، ولی از میان آنها گروهی به نام "ساویان" كوه "جرزیم" در نزدیكی "اورشلیم" را قبله می‌دانند.
آنان روزی سه بار نماز در صبح و عصر و مغرب می‌خوانند، و این در صورتی است كه حداقل ده مرد در یك معبد باشند. در موقع نماز یك نفر كه معمولاً پیرتر از بقیّه است و عبری را خوب می‌داند، جلو می‌ایستد و قسمتهایی از تورات یا دعاهایی را به عربی می‌خواند و در مواردی به ركوع می‌روند.
ب ـ مسیحیت: مسیحیت پس از بعثت حضرت عیسی، و گرویدن گروهی از مردم به آن حضرت پدید آمد. كتاب مقدس مسیحیان، دارای دو بخش است: "عهد عتیق" و "عهد جدید". عهد عتیق همان كتابی است كه در قسمت یهودیت به آن اشاراتی شد. ولی عهد جدید، دارای 27 كتاب است كه از نظر موضوع به چهار بخش تقسیم می‌شود:
1 ـ زندگی نامه حضرت عیسی ـ علیه السلام؛ كه این بخش شامل 4 انجیل "متی"، "مرقس"، "لوقا" و "یوحنا" است.
2 ـ زندگی نامه و سخنان اولین مبلغان مسیحیت كه مشتمل بر كتاب "اعمال رسولان" است.
3 ـ نامه‌ های رسولان مسیحی؛ كه این بخش شامل 21 نامه است.
4 ـ رؤیا در باره آینده كلیسا كه شامل كتاب مكاشفه یوحنای مسیحی است.
امروزه پیروان مسیحیت اكثریت كشورهای اروپایی و امریكایی را تشكیل می‌دهند. از جمله اعمال نمادین مسیحیان می‌توان به عشای ربانی، اعتراف به گناه و توهین اشاره كرد.
ضمنا سؤال شما برای اولین بار است كه به دست ما رسیده است. علت را نمی دانیم، و احتمالا به مسائل فنی مربوط باشد. علی ای حال، معذرت خواهی می كنیم.
با آرزوی توفیق.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : جمعه 4/7/1382 | پاسخ : سه شنبه 8/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 102 بار

تگ ها :

UserName