کد: 2363

پرسش

آیا نمی‌توان حكومتی را كه نام الهی دارد اما سیستم آن دقیقا همچون حكومت فرد بر مردم یا استبدادی است را هم از نوع حكومتهای استبدادی دانست حكومت ولایت فقیه چه تفاوتی با حكومت استبدادی و یا سلطنتی دارد

پاسخ

این مطلب شبهه رایجی است كه پاسخ های متعددی هم به آن داده شده است.
عده ای معتقدند كه انتخاب رهبر توسط خبرگان رهبری (كه خود با رای مردم انتخاب می شوند) و همچنین امكان عزل وی توسط ایشان ،وجود شورای تشخیص مصلحت نظام،امكان قانون گذاری توسط مجلس شورای اسلامی همه نشان دهنده آن است كه رهبر (یا ولی فقیه )قدرت مطلق ندارد و نمیتواند هر گونه كه بخواهد عمل كند.در نتیجه این نظام ،نه تنها نظامی استبدادی نیست بلكه چون رهبر باید دارای بهترین خصایص انسانی باشد از نظام های دیگر رایج در دنیا نیز سالم تر است.
عده ای دیگر معتقدند به دلایل زیر این نظام نظامی استبدادی است یا آنكه قابلیت استبدادی بودن را دارد:
1-بر اساس قانون اساسی رهبر دارای ولایت مطلقه است و این مسئله به او اختیار میدهد تا ورای هر كدام از قوای دیگر مملكت تصمیم گیری كند.
2- با آنكه رهبر توسط مجلس خبرگان انتخاب می شود اما به دلیل آن كه صلاحیت نامزد های انتخابات باید توسط شورای نگهبان تایید شود و اعضای این شورا هم اكثرا توسط رهبری انتخاب می شوند در نتیجه می توان گفت اعضای مجلس خبرگان رهبری به نوعی توسط خود رهبر انتخاب می شوند .
این دو دسته پاسخ مشهور ترین پاسخ ها به شبهه مورد نظر است .شما هم میتوانید با مطالعه قانون اساسی و متن های مكمل و راهنما (كتاب رلایت فقیه امام خمینی ، مشروح مذاكرات خبرگان قانون اساسی ، كتاب مبانی فقهی حكومت اسلامی آیت الله منتظری ، و مجموعه های متنوعی كه در زمینه حقوق اساسی تالیف شده اند از جمله كتاب دكتر جلال الدین مدنی و دكتر قاضی و ... )در مورد این كه كدام دسته ار پاسخ ها صحیح هستند( یا ساید پاسخ جدیدی بیابید ) تصمیم بگیرید.از شنیدن خبر پیشرفت مطالعات شما خوشحال خواهم شد.

مشاور : | پرسش : سه شنبه 6/12/1381 | پاسخ : سه شنبه 6/12/1381 | دبیرستان | | 0 سال | ادبيات | تعداد مشاهده: 11 بار

تگ ها :

UserName