• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 1229

پرسش

من 19 سال سن دارم و برای كنكور به طور متوسط روزی 8 ساعت درس می خوانم چه نوع تغذیه ای باید داشته باشم تا بتوانم یادگیری و سلامتی بهتری داشته باشم .

پاسخ

با سلام
محمد آقا ، كار فكری بر عكس كار جسمانی نیاز به انرژی زیادی ندارد . دقیقاً عكس چیزی كه اغلب فكر می كنند كه اگر درس می خوانند نیاز دارند بیشتر غذا بخورند ،ولی اینگونه نیست. كار فكری موجب نمی شود نیاز انرژی بدن بالا رود ولی چند توصیه مناسب برای كسانی كه درس می خوانند این است كه : بی خوابی، بد خوابی ، نگرانی و اضطراب، سوء هضم، یبوست مزاج، پرخوری، تداخل در غذا ، ( به جای نظم در غذا، خوردن مواد مختلف به فاصله های كم )، زیاد خوردن ماست ترش و دوغ ، خوردن زیاد مقدار پنیر، سیب ترش، مقدار زیادی گشنیز هر كدام به طریقی فعالیت های فكری را دشوار یا حافظه و سرعت انتقال را موقتا كند می كند. بر عكس خواب مناسب، استراحت، اطمینان خاطر، تغذیه مناسب و منظم، مزاج مرتب ، مطالعه در زمان مناسب ( نه بلافاصله بعد از صرف غذا ) خوردن مقدار مناسبی از خرما یا كشمش ، عسل و گردو به همراه پنیر، آجیل به مقداركم، تنفس عمیق در هوای سالم و ورزش صبحگاهی، استفاده از شیر یا شیر كاكائو در صورت امكان، استراحت نیم ساعته در نزدیكی ظهر، بیدار ماندن بعد از نماز صبح یا بعد از طلوع آفتاب، خودداری از خواب نزدیك غروب آفتاب موجب نشاط و فعالیت مغز و افزایش حافظه و آمادگی برای كارهای فكری می شود.

خوردن صبحانه در ساعات اولیه بامداد (صبح نسبتا زود) به این مقصود كمك می كند . استفاده از مقداركمی زنجبیل در غذاها ( به جای ادویه دیگر یا همراه آنها ) نیز مفید است. تلاوت آیات قرآن كریم و روزه ماه مبارك رمضان نیز به دلایلی كه نیاز به بحث جداگانه دارد ، در افزایش حافظه مؤثر است.

درس خواندن در جای آرام بدون صدای رادیو، تلویزیون و صدای متفرقه نیز در تمركزحواس ، یادگیری و به خاطرسپردن ، اثر جدی دارد.1- درایام امتحان بیشتر مواظب سلامتی خود باشید تا در معرض سرما خوردگی ، گرما زدگی ، مسمومیت ها ی غذایی و اختلالات هضم قرار نگیرید و از خوردن غذا در بیرون از خانه جدا خودداری كنید. غذای خود را خوب بجوید و آرام میل كنید.

2- همیشه به خصوص در ایام امتحانات مزاج خود را مرتب نگاه دارید : اگر دچار یبوست هستید، شبها قبل از خواب حدود 10 عدد انجیر خیسانده و 10 عدد آلوی خیسانده میل كنید.

3- در طول روز ( اما نه همراه غذا ) آب كافی بیاشامید ( بیش از نیم ساعت قبل از غذا و یكی دوساعت بعد از غذا اشكالی ندارد ) آشامیدن آب و نوشیدنیها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ایجاد نفخ می شود.

4- ازخوردن قهوه و چای خیلی پررنگ خودداری كنید. چای كم رنگ مفید است.

5- اگر احساس خستگی می كنید كمی استراحت كنید. انسان در موقع خستگی احتیاج به استراحت دارد نه محرك . لذا مصرف قهوه را به منظور بیدار ماندن توصیه نمی كنیم.

6- ماست و دوغ ترش خواب آور است. ماست شیرین اشكالی ندارد.

7- نرمش و ورزش سبك را در برنامه روزهای هفته ، به خصوص ایام امتحانات قراربدهید.

8- اگر درصبحانه پنیر می خورید آن را همراه گردو میل كنید - اما پنیر در شب باعث خواب آرام می شود.

9- مصرف سبزیهای تازه ( البته بعد از ضد عفونی كردن ) و میوه های تازه توصیه می شود.

10- شب امتحان حتما به قدر كافی بخوابید.

11- سعی كنید شب ها زودتر بخوابید و صبح زودتر از خواب برخیزید- هرگز نزدیك غروب آفتاب نخوابید.

12- خواب نیم ساعتی نزدیك ظهر نیرو بخش و نشاط آور است ، خواب بعد از طلوع آفتاب و هنگام غروب كسالت آورمی باشد. ( درباره این مطلب توضیحات علمی كافی با توجه به تغییر سطح هورمونها در خون وجود دارد.)

13- بعد از صرف ناهار، اگر می توانید به پشت دراز بكشید در حالیكه پای راست را بر روی پای چپ قرار داده اید ، مدت 15 تا 20 دقیقه ا ستراحت كنید . ( خوابیدن را توصیه نمی كنیم ) .

14- در موقع مطالعه از خوردن تنقلات و چیزهای دیگر خودداری كنید.

15- توصیه به خواب در اوایل شب به معنای زیاد خوابیدن نیست . توصیه ما این است كه خواب را در زمان مناسب داشته باشید تا حداكثر استفاده از آن را ببرید برای مثال 5/4 ساعت خوابی كه از اوایل شب شروع شود، بیش از خوابی كه از آخر شب شروع شود.، به شما رضایت و نشاط می بخشد.

16- آرامش روحی خود را با یاد خدا و انجام به موقع نمازها كامل تر كنید.

17- برخی تحقیقات علمی ( از جمله تحقیقات دكتر پولیت ارائه شده دركنگره تغذیه ژنو) نشان می دهد تغذیه متعادل و متنوع شامل غلات ، سبزیجات ، لبنیات، گوشت و میوه ها باعث كاهش استرس امتحان می شود.

18- صبحانه غذای اصلی است، ناهار و شام را كمی مختصرتر بخورید، اما صبحانه را كاملتر میل كنید.

19- امید و شادابی را به خودتان تلقین كنید تا موفقیت های شما بیشترشود.

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : سه شنبه 8/11/1381 | پاسخ : سه شنبه 8/11/1381 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 98 بار

تگ ها :

UserName