• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 11423

پرسش

باسمه تعالی
با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز .
شمایی كه در سال نهضت خدمت رسانی خدمات ارزنده ای را از انجام می دهید . _ این اولین حضور بنده در بخش مذهبی است از این كه به جمع شما پیوستم خرسندم . در زیر چند سوال مطرح شده است كه امیدوارم به آن ها پاسخ دهید .
1 - اگر بخواهیم با رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای اولا دیدار داشته باشیم ثانیا مكاتبه كنیم چه باید كرد؟ آیا ایشان آدرس ایمیل دارند؟ خواهشا به این سوال كه هیچ جا پاسخ نمی دهند پاسخ دهید و حاشیه نروید .
2 - من مرجع تقلید ی را انتخاب كردم ( آیت الله سیستانی ) و طریقه ی این انتخاب این بود كه من همه ی مراجع را ارجع می دانستم و برایم مهم نبود كه كییست . به همین دلیل روزی برادر بزرگترم رساله ی اقای سیستانی را برای خودش خرید بدون ان كه به من بگوید ومن هم چون دیدم كتابی خریداری شد ه و در اختیارمن است > من هم به تقلید اقای سیستانی پرداختم . یكی از مشكلاتی كه وجود دارد این است كه ایشان در خارج از كشور هستند . می خواستم بدانم ایا تقلیدم جایز و درست است ؟ البته خودم راضی هستم . در ضمن می خواستم بدانم ایشان ایرانی هستند یا عراقی ؟؟
3 - رهبر ما خامنه ای عزیز است و مرجع ما فرد دیگر . ایا حكم مرجع ارجع تر است یا حكم رهبر ؟ در ضمن بالاخره من نفهمیدم كه مرجع من اقای سیستانی هستند پس چرا باید از اقای خامنه ای پیروی كنم و گوش به فرمان ایشان باشم كامل توضیح دهید .
4 - سوال دیگر من ااین است كه چرا بعضی ها می گویند و می نویسند ایت الله سیستانی سكوت كرده اند ؟ منظورشان چیست ؟؟ شنیده ایم كه ایشان از اظهار نظر علنی در ارتباط با ایران و رهبری ان خودداری می كنند . البته در جایی به اقای خامنه ای عنوان رهبر را داده اند و گفته اند كه سلام من را به ایشان برسانید و قدر رهبر خود را بدانید . لطفا كامل توضیح دهید و نگویید نمی دانم .
خوشحالم كه سایته تبیان به سوالات و شبهات ما نوجوانان پاسخ می ده .
ان شا الله كه مشمول رحمت الهی قرار گیرید و توجهات حضرت بقیه الله ارواحنا فداه شامل حال شما شود .
والسلام علیكم و رحمته الله و بركاته .

پاسخ

دوست محترم!
ما نیز از اینكه شما به جمع ما پیوستید، بسیار خرسندیم.
1) دفتر مقام معظم رهبری دارای چند سایت اینترنتی می باشند و شما می توانید سوالات فقهی و غیر فقهی خود را با آنها در میان بگذارید. اما معظم له مانند بسیاری از بزرگان به علت مشغله های فراوان امكان پاسخگویی مستقیم به وسیله اینترنت را ندارند. سایت های وابسته به دفتر رهبری عبارتند از:
http://www.wilayah.com
www.alwelayah.com
www.wilayah.org

2) برای تقلید باید تحقیق و تفحص نمود و سپس فرد اعلم را انتخاب نمود. آری بنا بر فتوای اكثر مراجع معظم تقلید، اگر كسی همه را از لحاظ علمیت مساوی بداند، می تواند از هر كدام كه خواست تقلید كند.
حضرت آیت الله سیستانی از مراجع بزرگوار تشیع می باشند. وی در خراسان(ایران) در سال 1349 قمری متولد شدند. معظم له همینك در نجف اشرف اقامت دارند و دفتر ایشان در قم پاسخگوی استفتاءات مقلدین وی می باشند.
سایت اینترنتی دفتر حضرت آیت الله سیستانی: www.najaf.org می باشد.

3) در مسائل فقهی و احكام اسلامی باید از مرجع تقلید پیروی نمود، ولی در مسائل حكومتی همه پیرو ولایت فقیه جامع الشرائط هستند؛ و مراجع هم این امر را صحه گذارده اند.
مثلا این مسئله كه آیا حج یا جهاد در اسلام واجب است یا خیر، و همچنین شرایط و چگونگی اعمال آن را باید از مرجع تقلید اخذ كرد، اما اینكه در چه زمانی و با چه كسی باید جهاد نمود، و آیا امسال می توانیم حج برویم و یا به علت واجب اهم دیگری امسال نباید به حج رفت، در حیطه اختیارات ولی فقیه می باشد.
به عبارتی در احكام فقهی باید از مرجع تقلید پیروی كرد، و در احكام سیاسی اسلام باید از ولی فقیه اطاعت نمود.

4) حضرت آیت الله سیستانی بارها و بارها برای نظام جمهوری اسلامی دعا فرموده اند. و اگر كسی شایعاتی پخش كند تازگی ندارد و نباید اعتنایی نمود. البته وظیفه همه مراجع راهنمایی، و احیانا تذكر، هست.
نكته قابل توجه این است كه اولا، آیت الله سیستانی در كشوری زندگی می كنند كه سی سال زیر یوغ دیكتاتوری همچون صدام بوده است.
ثانیا، ایشان برای حفظ كیان حوزه پرسابقه نجف اشرف مجبورند در بسیاری از موارد سكوت اختیار نمایند، و سكوت ایشان دلیل بر مخالفت نیست، زیرا در جلسات خصوصی خود آرزوی تشكیل دولت اسلامی در بلاد شیعی می نمایند.
موفق و موید باشید.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : چهارشنبه 4/4/1382 | پاسخ : چهارشنبه 4/4/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 85 بار

تگ ها :

UserName