• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 10154

پرسش

با سلام مجددوعرض پوزش از سوالهای پی درپی من و تشكر فراوان از توجه وراهنماییهایتان" كد 9900 هستم".
راستش در باره موارد قبلی باید بگویم جانشین مناسبی كه دارای شرایط لازم در برخورد با او باشد نمیشناسم و من دراوایل مرداد ماه باید به یك سفر سه ساله خارج از كشور بروم نظر شما چیست؟
در رابطه با كتاب :اینطور كه من متوجه شدم علاقه چندانی به خواندن كتاب ندارد ولی من كتاب دو دختر نوشته شهیده بنت الهدی صدر
را برایش تهیه كردم فكر میكنم برایش جذاب و آموزنده باشد و به كتابهایی كه پیرامون دخترو
پسر باشد علاقه مند است اگر شما هم نظرتان را بگویید خوشحال خواهم شد.
در رابطه با اعتیاد و معتاد هم با او صحبت كردم او ظاهرا به عواقب این كار آشنا است ولی الان احساس به عقل غلبه كرده است و تا عقل نخواهد زبان از گفتن" نه "عاجز است.
از جایگزین كردن چیزی به جای فكر كردن به آن فرد صحبت كردید و گفته بودید كه "چون احساس كرده كه به او نیاز مندند راضی است "این دقیقا همان نقطه ضعف اوست كه شما آن را یافتید ولی با توجه به اینكه من هیچكدام از علایقش را مناسب نمیدانم چه طور یك جایگزین مناسب بیابم؟
می دانم كه سرتان خیلی شلوغ است اما میخواهم بدانم تا چه اندازه می توانم از شما كمك بگیرم و بگویید وقتی میروم او را چه كنم.
آیا این امكان وجود دارد كه من تلفنی با شما صحبت كنم؟!!
باز هم از شما متشكرم و توفیق شما را در دو دنیا آرزومندم.

پاسخ

با سلام.
پرسش پی در پی شما برای ما ارزش مند و قابل احترام است. زیرا در چنین مواردی احساس می كنیم تا حدودی مفید بوده ایم و به وظایف و اهداف خویش نزدیك شده ایم.
درباره ی پرسش های زیر این نكات به نظر ما می رسد:
 اگر از بین همكاران، فردی را پیدا كنید كه (تا حدودی) برای این پی گیری مناسب باشد بهتر از رها كردن است. به بیان دیگر شما فردی را كه علاقه مند و دلسوز باشد، پیدا نمایید. آنگاه تماس ایشان با ما می تواند ادامه ی اقدامات نیك شما باشد.
 اگر می توانید بگذارید خودش كتابی را انتخاب كند. هر چند كه امروزه اولین انتخاب های بسیاری از دختران، رمان های پیش پا افتاده ی و عشقی است و اگر بتوانید كتابی را پیدا كنید كه ضمن آنكه داستای باشد دارای ارزش های اخلاقی نیز باشد، مفید است. بنابراین چنانچه به میل خودش كتابی را انتخاب كند احتمال آنكه آن را مطالعه كند بیشتر است.
 ادامه ی بحث پیشین و «احساس نیاز به او»: اگر بتوانید ارزش های جدید تری در او پیدا كنید، این ارزش های والاتر جایگزین جاذبه های بی ارزش سطح پایین تر می گردد. برای مثال دختری كه در فعالیت ورزشی به مقام قهرمانی می رسد در حضور جمع، یك صدا تشویق می شود، همواره این خاطره در ذهن او باقی می ماند و تلاش می كند این خاطره تكرار شود. این تشویق می تواند به خاطر حفظ و قرائت قرآن كریم باشد یا ترسیم یك نقاشی، یا خطاطی، دكلمه، گل سازی و بسیاری هنرهای دیگر. البته كشف و تشویق این استعدادها نیازمند فرصت زیاد، امكانات مادی و تیم پی گیری است. تیمی مركب از مددكار، روان شناس، كاردرمان، مشاور و ... كه اكنون متأسفانه امكان كار تیمی به خوبی وجود ندارد و ناگزیریم از روش های خلاق و میان بر گروهی و گاهی بدون سابقه، خلاء عدم وجود تیم درمانی را پر كنیم؛ نمونه ی آن اقدامی است كه شما به تنهایی انجام می دهید.
 پی گیری و پاسخ ما به پرسش های شما دامنه ای گسترده دارد و تا زمانی كه شما احساس می كنید راهنمایی و پاسخ های ما برای شما راه گشا و مفید است، می توانید پرسش های خود را ارسال كنید. انشاءا... با شوق فراوان پاسخ خواهیم داد و از اینكه پیرامون یك مورد بارها و بارها پاسخ دهیم خوشحال تر می شویم؛ چون وظیفه ی ماست. درباره ی روش پی گیری، به نظر می رسد بهترین روش (با در نظر گرفتن تمام جوانب)، همین ارسال E – Mail باشد. مطمئن باشید كه حداقل یك بار در روز پرسش ها را مرور می كنیم و با جدیت پاسخ خواهیم داد.
 اگر می توانید به این مسأله فكر كنید كه: آیا ارتباط شما توسط نامه با او پس از آنكه به مسافرت رفتید، اقدامی درست است؟ لطفاً ضمن در نظر گرفتن جوانب گوناگون (از جمله وابستگی ایشان، فرصت شما در شرایط جدید، انتظارات او، اطلاعات خانواده ی ایشان و ...) نظر خود را بنویسید تا در فرصت باقی مانده انشاءا... با یاری یكدیگر بتوانیم برنامه و اهدافی تهیه كنیم.
با آرزوی موفقیت و سربلندی شما نیز در دو دنیا. انشاءا...

مشاور : آقای دارابي | پرسش : جمعه 23/3/1382 | پاسخ : جمعه 23/3/1382 | | | 0 سال | تربيتي | تعداد مشاهده: 72 بار

تگ ها :

UserName