عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد نوزدهم - صفحه 391 -  پاسخ به نامه 135 نفر از نمايندگان مجلس "تاييد نخست وزير و تاكيد بر حمايت از دولت "
نامه
زمان : 5 مهر 1364 / 11 محرم 1406
مكان : تهران ، جماران
موضوع : تاييد نخست وزير و تاكيد بر حمايت از دولت
مناسبت : انتخاب دولت جديد
مخاطب : 135 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي
صفحه : 391
[محضر مبارك رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي ، حضرت آيت الله العظمي امام خميني - مدظله
پس از سلام و آرزوي طول عمر با عزت و بركت براي آن حضرت به عرض مي رسانيم : وضعيت حساس مملكت و دگرگوني قريب الوقوعي كه نسبت به دولت در پيش است ما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را بر آن داشت كه موجب تصديع شويم . با اين اميد كه از نفس قدسي و نظر بلند شما كه همواره به جانهاي مشتاق حقيقت ، اطمينان بخشيده است و منشاء بركات براي اسلام و جمهوري اسلامي بوده است مدد بگيريم .
همان طور كه خاطر خطير، مستحضر است در پي انجام انتخابات رياست جمهوري ، دولت تازه اي معرفي خواهد شد. اين واقعه در هنگامه اي رخ مي دهد كه ملت ايثارگر و انقلابي ما، پنجمين سالگردجنگ تحميلي را با همه آثار و تبعاتش صبورانه به پشت سر گذاشته و تحت رهبري آن حضرت ،سربلند و مقتدر، دفاع مقدس از اسلام و انقلاب اسلامي را سرلوحه برنامه ها و تلاشهاي خود قرار داده است و تنگناهاي سخت مالي و اقتصادي را بزرگوارانه با همتي الهي تحمل مي كند.
ما نمايندگان اين مردم عظيم الشان ضمن تقدير از نخست وزير متعهد و دولت تلاشگر او كه جوانمردانه با موفقيت ، در دوراني بسيار سخت با انجام وظيفه همت گماشته اند و خدمات ارزنده شان همواره مورد عنايت حضرت امام و امت بزرگ اسلامي بوده است ، انتظار و توقع خود را در اين مقطع حساس از تاريخ انقلاب اسلامي نسبت به معرفي نخست وزير و دولت جديد به عرض امام عزيزمي رسانيم و از پيشگاه مقدسشان درخواست ارشاد مي كنيم .
1- سابقه انقلابي و ارزندگي ، حقيقت درخشاني است كه بايستي بر چهره دولت جمهوري اسلامي
صفحه : 392
بدرخشد تا همه نيروهاي انقلابي و كافه مردم فداكار ما با اميد و نشاط به حمايت آن برخيزند و حضرت امام هم بر اين نكته تاكيدي فراوان دارند بنابراين چنانچه دولتي فاقد چنين امتياز بوده و يا خداي نخواسته نكاتي منفي داشته باشد ضربه اي به انقلاب وارد خواهد آمد.
2- اكنون ملت و كشور ما يكي از بحرانيترين مواقع تاريخي را مي گذراند. اشتعال دامنه جنگ و خطرضربه يابي مخازن نفتي ، تهديدات نظامي امريكا، فشارهاي شديد اقتصادي ، توطئه هاي خطرناك سياسي و تحريكات ضد انقلاب از عوامل مهمه اي است كه فشار طاقتفرساي آن بر دوش مردم صبور ومظلوم ما سنگيني مي كند و تغيير دولت كه متاسفانه به قرار مشهود مستلزم تغييري عظيم در سطح كشورخواهد بود، تزلزلي شديد در اركان دولت و اداره كشور به وجود خواهد آورد كه مسلما عواقبي وخيم در بر دارد.
3- آنچه متاسفانه مشهود است جرياني خاص و گسترده و طيفي معلوم و مشخص ، تغيير دولت راحمايت و همراهي مي كند كه در صورت موفقيت ممكن است نيروهاي فراوان انقلابي كنار گذاشته شوند و يا به كنار روند و بحران و خسران فراوان در سازمان اداره مملكت كه اكنون قشرهاي مومن وانقلابي ارزنده اي در متن آن مشغول خدماتي صادقانه اند پديد آيد.
4- مردم محروم و پرتوان و صبور ما با معرفي دولتي جديد به طور طبيعي توقعات و انتظاراتي خواهند داشت و چون دولت جديد فاقد امكاناتي تازه و گسترده است موجبات ياس مردم فراهم خواهد شد.
5- چون دولت جديد تجربه و تلاش و امكانات فراوانتري ندارد و از داشتن اكثريتي قاطع درمجلس و بين مردم برخوردار نيست به موفقيتهاي لازم دست نخواهد يافت و در نتيجه كشور دچاربحران مي شود.
6- آنچه صادقانه به عنوان نمايندگان مردم دريافته و معروض مي داريم اين است كه دولت آقاي مهندس موسوي با وجود مشكلات فراوان داخلي و خارجي و علي رغم جوسازيها و ايجاد موانع وناهماهنگيهاي عمدي دولتي موفق بوده است و اين حقيقت را شخص حضرت امام و مسئولان مهم ومتعهد كشور و نهادهاي انقلابي و مردم آگاه درك كرده اند و تعويض چنين دولتي در اين موقعيت حساس مغاير با مصالح مملكت و ملت است .
صفحه : 393
7- چون به فرموده حضرتعالي ، مسئله اصلي جنگ است و دولت فعلي با قواي رزمنده و فداكار مادر ادامه جنگ و تلاش براي حصول پيروزي توافق و همكاري برنامه ريزي شده گرم و صميمانه اي دارد، كنار رفتن آن به مسئله جنگ ضايعات و صدماتي وارد خواهد ساخت .
و اينك كه مجلس در آستانه تصميمي سرنوشت ساز قرار گرفته است بدون شك راهنماييهاي آن حضرت مي تواند روشنگر راه ما باشد. لذا موجب امتنان و افتخار خواهد بود اگر اجازه فرماييد بعضي ازما نمايندگان مجلس لحظاتي شرفياب شوند و از هدايتهاي آن حضرت در اين مورد كسب فيض نمايند.
از خداوند متعال مي خواهيم كه همواره امت ما را از بركات رهبري آن امام بزرگوار برخوردارفرمايد. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته . ]
بسم الله الرحمن الرحيم
با تشكر از حضرات آقايان ، اينجانب چون خود را موظف به اظهار نظر مي دانم ، به آقاياني كه نظر خواسته اند، از آن جمله جناب حجت الاسلام آقاي مهدوي و بعضي آقايان ديگر، عرض كردم آقاي مهندس موسوي (1) را شخص متدين و متعهد، و دروضع بسيار پيچيده كشور، دولت ايشان را موفق مي دانم ؛ و در حال حاضر تغيير آن راصلاح نمي دانم . ولي حق انتخاب با جناب آقاي رئيس جمهور(2) و مجلس شوراي اسلامي محترم است .
5 مهر 64
روح الله الموسوي الخميني
1- نخست وزير.
2- آقاي سيد علي خامنه اي .