عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد نوزدهم - صفحه 310 -  سخنراني در جمع مسئولان قضايي كشور "لزوم مراعات موازين شرعي و اخلاقي "
سخنراني
زمان : صبح 18 تير 1364 / 20 شوال 1405
مكان : تهران ، جماران
موضوع : رعايت موازين اسلامي - انساني در قوه قضائيه
حضار: موسوي اردبيلي ، سيد عبدالكريم "رئيس ديوانعالي كشور" - موسوي خوئيني ها"دادستان كل كشور" - قضات و روساي شعب - مستشاران - اعضاي علي البدل - معاونان -دادياران دادسراي ديوانعالي كشور
صفحه : 310
بسم الله الرحمن الرحيم
رعايت موازين اسلامي - انساني در قوه قضائيه
بعد از تشكر از همه آقايان كه زحمت كشيدند و اينجا تشريف آوردند، بايد عرض كنم ، از آقاي موسوي اردبيلي كه در اين موقع حساس ، بدين خدمت بزرگ مشغول اند،تشكر مي كنم و همين طور از همه شما آقايان . كشور ما، كشور تازه متولد شده اي است كه با اينكه ملتها با آن موافق اند، اكثر دولتها با ما مخالف مي باشند. در دنيا اين گونه تبليغ مي شود كه ايران مي خواهد منافع كليه كشورها را از بين ببرد، در حالي كه كشور اسلامي ما روي موازين اسلامي عمل مي كند و هيچ گاه قصد تجاوز و تعدي به ديگران را ندارد.ما در مقابل عراق هم ، تنها دفاع مي كنيم . دفاع ، حقي كه شرعا و عقلا بر همه مسلمانان واجب است ، خصوصا مردم ايران كه مورد تجاوز قرار گرفته اند.
البته در چنين مقطعي همه كارها مشكل است . قوه قضائيه مشكلاتش بيشتر از سايرارگانهاست ، چرا كه قوه قضائيه دخالت در اموري مي كند كه اختلافي است و اختلاف بين مردم هم تمام شدني نيست . ناچار، هميشه يكي از دو نفري كه با يكديگر اختلاف دارندناراضي مي رود. به همين جهت ، كار بسيار مشكلي است و از طرفي هم ، بسيار حساس ومورد توجه اسلام است . قوه قضائيه اگر از روي موازين اسلامي - انساني رفتار كند، كشوررا مي تواند نجات دهد.
صفحه : 311
مسئله دادستاني كه همه مي دانيد از امور بسيار مشكل و حساس است ، و آقاي صانعي كه مردي فاضل و عالم است و سالها او را از نزديك مي شناسم و او را عنصري فعال وخوب مي دانم ، تا به حال اين سمت را داشتند كه از زحمات ايشان تشكر مي كنم . منتهااخيرا خسته شدند و به خاطر همين خستگي مدتهاست كه تصميم داشتند كنار بروند و مامي خواستيم باشند و ايشان از اين سمت استعفا دادند كه پذيرفته شد. با جناب آقاي موسوي خوئيني ها هم آشنا هستم و ايشان را مي شناسم و البته بعضي از آقايان هم ايشان را از هر جهت مي شناسند، از جهت ، علمي كه مورد تاييد بعضي از رجال و علماي علم هستند و از نظر تعهد هم كه من خود، ايشان را خوب مي شناسم . ايشان كارهاي مهم راخوب انجام مي دهند و مرد فعالي است .
اميدوارم همه با هم تفاهم داشته باشيد. امروز همه ما محتاج تفاهم هستيم و همه مابايد با هم باشيم ، چرا كه اگر اختلاف كنيم استفاده اش را ديگران مي برند.
ان شاءالله آقاي موسوي خوئيني ها با سعادت و سلامت كارشان را كه چنين كار مهمي است ، خوب انجام دهند. به هر صورت صلاح ديدم كه به جاي آقاي صانعي براي چنين منصب بزرگي ، ايشان باشند، و ايشان محتاج اند تا همه شما او را همراهي كنيد. و اميدوارم بين ايشان و شورايعالي قضايي و شما آقايان ، تفاهم كامل باشد تا كشورتان به پيش رود وقضاياي مهم را بتوانيد حل كنيد. و از خداوند متعال توفيق و سعادت همه آقايان راخواستارم .
[ آقاي موسوي اردبيلي گزارشي از پيشرفتها و تلاش براي اسلامي شدن ديوانعالي كشور را به استحضار امام رسانيد. سپس امام خميني فرمودند: ]
اميدوارم همه آقايان موفق شوند به گونه اي عمل كنند كه كشورشان يك كشور نمونه اسلام شود و ان شاءالله اسلام در تمام كشورها پرتوافكن گردد. مهم و عمده ملتها هستندكه بحمدالله نسبت به اسلام گرايش پيدا كردند، امروز اسلام به صورتي در كشورها نفوذكرده است كه آنها هم كه مسلمان واقعي نيستند در ظاهر ناچار مي خواهند قوانين اسلامي
صفحه : 312
را اجرا كنند، لكن بايد توجه داشت كه اين صورت سازي است ، ولي ميزان ملتها هستندكه به اسلام گرايش پيدا كرده اند، ان شاءالله قوه قضائيه كشورمان الگويي شود براي قوه قضائيه ساير كشورها.
و بايد همه توجه داشته باشيم كه در محضر خدا هستيم و اكنون نيز در محضر خداهستيم ، خداوند الان در اينجا حضور دارد. بايد توجه كنيم در محضر خدا وقتي با بندگان خدا سرو كار داريم با آن چيزي كه با محضر خدا مناسب است عمل كنيم ، و بايد توجه كنيم كه قضاوتمان در محضر خداست ، خداوند همه شما را موفق كند.