عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد نوزدهم - صفحه 189 -  سخنراني در جمع مسئولان وزارت آموزش و پرورش "رابطه تعليم و تهذيب "
سخنراني
زمان : صبح 28 اسفند 1363 / 26 جمادي الثاني 1405
مكان : تهران ، حسينيه جماران
موضوع : رابطه تعليم و تهذيب
حضار: اكرمي "وزير آموزش و پرورش "، معاونان اين وزارتخانه و مسئول نهضت سوادآموزي
صفحه : 189
بسم الله الرحمن الرحيم
مقدم بودن تزكيه بر دانش
اين كه گفتيد دانش آموزان ، هم به جبهه مي روند و هم مشغول تحصيل هستند، موردتشكر است . من به همه آنان دعا مي كنم . همه بايد در جنگ وارد باشيم ، ولي مسئله مهم در آموزش و پرورش با هم است ، والا آموزش تنها فايده اي ندارد و گاهي هم مضراست . مقدار صدمه اي كه ايران از متفكرين و متجددين فرنگ رفته خورده است ، از هيچ كس نخورده است ، و اين براي آن بود كه ، آنها آموزش داشتند ولي تهذيب و پرورش نداشتند. اساس كه تهذيب بود، درست نشده بود و هم آنان بودند كه بچه هاي ما را ازابتدا تا دانشگاه طوري تربيت مي كردند كه براي ملت و كشور مضر باشند و براي ديگران نافع .
بايد توجه كنيد كه دوره مدارس مهمتر از دانشگاه است ، چرا كه رشد عقلي بچه ها دراين دوره شكل مي گيرد. بايد سعي كنيم تا كساني كه فرزندان ما را فاسد بار مي آورند، به مدارس و دانشگاهها وارد نشوند و در اين امر مسامحه نبايد كرد. ممكن است الان كاري نتوانند بكنند، ولي تا ده سال ديگر كارشان را انجام مي دهند. ما با آنان كه با اسلام دشمن اند مخالفيم و در مقابلشان مي ايستيم ، ولي با كساني كه با اسلام دشمني ندارند ودنبال كار خودشان هستند كاري نداريم . مسئله ما اسلام و كشور اسلامي است . ما براي اسلام اين همه جوان داده ايم ، لذا بايد نگذاريم خون آنان هدر رود. ما دانشمندي كه براي بشريت مضر است را مي خواهيم چه كنيم ؟ امروز دنيا در آتش دانش دانشمندان
صفحه : 190
مضر مي سوزد. اين سلاحهاي مخرب و بمب و موشكها را همين دانشمندان ساخته اند.لذا دانش بايد همراه با تزكيه باشد، اصلا تزكيه مقدم بر دانش است .
مسئوليت خطير معلمان در تربيت دانش آموزان
همه معلمين در فكر اين باشند كه خودشان را تهذيب كنند، بايد خود را مهذب كنند تاحرفشان در ديگران اثر كند. معلمين و همه كساني كه در شغل معلمي به سر مي برند بايدبدانند كه شغلشان بسيار مهم است ؛ بايد توجه كنند كه بچه ها را از ابتدا خوب بار بياورند،كه دانشگاه دير است . معلمين بايد احساس كنند كه پيش خدا مسئولند، اگر بچه ها بدتربيت شوند اينها هم مسئولند، اگر در اين مورد من و شما هم سكوت كنيم مسئوليم .
اميدوارم مردم در ساختن مدارس كه براي فرزندان خودشان است سعي لازم رابنمايند. كمك به مدارس ، كمك به خودشان و به فرزندانشان و به اين كشور و ملت است .بايد كشور را آباد كنيم . اميدوارم آن اندازه كه مردم مي توانند كمك كنند و فكر نكنند كه بايد حتما رقم كمك آنها درشت باشد. در امر ساختن مدارس ، با رقمهاي ريز هم مي شود شركت كرد، البته رقم درشت هم به جاي خود. به همه معلمين و بچه ها سلام مرابرسانيد. و همين طور سر كلاسها به آنها بگوييد كه خودتان را براي آينده ، خوب درست كنيد.
والسلام عليكم و رحمه الله