تعداد مطالب : 3
تعداد نظرات : 0
زمان آخرین مطلب : 1850روز قبل

با سلام

حتما شما عزسزان درباره هوشمند سازی ساختمان مطالبی را شنیده اید.یک مقاله از یک سایت برای شما قرار می دهم که به نظر خودم بد نبود امیدوارم مفید باشه.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ، بسیاری از رویاهای گذشته ی انسان ، به واقعیت پیوسته است .یکی از این رویاهای زیبا ، همواره این بوده است که امکانی فراهم آید تا ما بتوانیم از راه دور ، نظارت و کنترلی همه جانبه بر فضای خانه ، ویلا یا محل کار خود داشته باشیم . اینک این امکان با دسترسی به تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان ، به راحتی فراهم آمده و در دسترس انسان قرار گرفته است . این فن آوری علاوه بر اینکه نظارتی کامل و همه جانبه ، از راه دور ، بر فضای داخلی منزل و محل کار را ممکن می سازد ، این امکان را به ما می دهد تا در زمان حضور در هر یک از مکانهای فوق نیز از آسایشی وصف ناپذیر و زیبایی چشمگیر فضای داخلی مورد نظر بهره مند گردیم .

 

 


 

شنبه 11/7/1394 - 14:12

دوربین های مدار بسته به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول: دوربین مدار بسته آنالوگ

دسته دوم: دوربین مدار بسته تحت شبکه

در هر دو دسته چند نوع دوربین وجود دارد که عبارتند از:

1:دوربین Dome


دوربین مداربسته Dome

دوربین مداربسته دام

این نوع دوربین به خاطر ظاهر زیبا و کم حجم بودنش بیشتر  استفاده میشود.

محل نصب :دوربین مدار بسته dome از زیر دوربین به سقف پیچ می شود.

گروه دوربین :این نوع دوربین هم آنالوگ دارد و هم تحت شبکه.

======================================================================

2:دوربین باکس box

دوربین مداربستهBox

دوربین مداربسته باکس

 

این نوع دوربین مدار بسته به خاطر بدنه دوربین نبایید در محیطهای باز قرار بگیرند , اگر می خواهید از این دوربین در محیطهای باز استفاده کنید بهتر است از کاور استفاده نمایید چون دوربین باکس به رطوبت و گردو غبار حساس است و زود خراب می شود

محل قرار گیری:این نوع دوربین به خاطر داشتن دید قوی بیشتر برای مناطق ورودی به ساختمان  استفاده می شود و به وسیله پایه به دیوار متصل می گردد.

گروه دوربین:این نوع دوربین نیز هم آنالوگ دارد هم تحت شبکه.

نکته مهم:زمانی که شما یک دوربین مدار بسته box خریداری می کنید بر روی دوربین لنز وجود ندارد و بایید به صورت جدا خریداری نمایید.

======================================================================

3:دوربین مدار بسته بولت bullet

دوربین مداربسته Bullet

دوربین مداربسته بولت

 

 

دوربین مدار بسته بولت bullet از استحکام بالایی نسبت به دوربین های دیگر برخوردار است بخاطر همین بیشتر این دوربین را در مناطق مرطوب وجاهایی که گرد وغبار است استفاده می کنند.

نکته :این دوربین ها ضد آب نیستند و فقط کمی در برابر رطوبت مقاوم تر از مابقی دوربین ها هستند.

گروه دوربین:دوربین مدار بسته bullet هم آنالوگ دارد هم تحت شبکه.

===================================================================

4:دوربین PTZ

دوربین مداربسته ptz

دوربین مداربسته پی تی زد

دوربین مدار بسته پی تی زد ptz که به آن speed dome نیز میگویند.این نوع دوربین قابلیت چرخش به اطراف و بالا و پایین را دارد .

دوربین ptz به وسیله یک کنترول ,کنترول میشود و می تواند اطراف خود را تحت پوشش قرار بدهد.

این دوربین از کیفیت بالایی بر خوردار است.

منبع:دوربین مداربسته

يکشنبه 9/6/1393 - 11:47
1- منظور از دوربین مدار بسته و سیستم های کنترل تصویری چیست؟
نوع ساده ی این سیستم یک دوربین و یک مانیتور می باشد به طوری که تصاویر متحرک جلوی دوربین بر روی صفحه ی مانیتور قابل نمایش باشد. در حالت پیشرفته تر می توان تعداد دوربین ها را افزایش داد و نیز انواع سیستم های کنترلی از قبیل سیستم کنترل زاویه ی دید ، سیستم بزرگنمایی دوربین ها و سیستم های ضبط کننده و انتقال تصاویر، همچنین سیستم چند پارچه سازی تصویر را به این مجموعه افزود .
2- انواع دوربین ها به لحاظ کاربرد کدامند؟
1- فیبری 2- پین هل 3- نیمه صنعتی 4- صنعتی 5- دید در شب 6- اسپید دام .
3- منظور از دوربین اسپید دام چیست؟
دوربین اسپید دام یک دوربین رنگی کامل با سیستم کنترل زاویه چرخش و نیز سیستم زوم یا همان بزرگ نمایی تصویرمی باشد .
4- ولتاژ کار اغلب دوربین ها معمولا چقدر است؟
1- 12 ولت مستقیم 2- 220 ولت متناوب.
5- پایه دوربین به چه منظوری مورد استفاده قرار می گیرد؟
به منظور استقرار و قرار گیری صحیح دوربین ها و قابل تنظیم بودن جهت دید .
6- انواع پایه ی دوربین کدامند؟
1- ثابت 2- ثابت مفصلی( جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنضیم) 3- گردان ( گردان دو حالته و گردان چهار حالته ) که در انواع داخلی و خارجی استفاده میشود .
7- منظور از پایه ی ثابت چیست؟
به منظور قرارگیری دوربین در حالت ثابت به کار می رود، حرکتی ندارد و دوربین نیز فضای ثابتی را به نمایش می کشد .
8- منظور از پایه ی مفصلی چیست؟
می توان دوربین را روی آن نصب کرد، دوربین با حرکت دو حالته ( چپ و راست) یا چهار حالته ( چپ و راست – بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.
9- منظور از پایه ی گردان چیست؟
این نوع پایه به خاطر استقامتی که دارد می تواند وزن دوربین گردان را تحمل کند و دوربین نصب شده روی آن هم می تواند حرکت دو حالته و هم می تواند حرکت چهار حالته داشته باشد.
10- منظور از اصطلاحات پن و تیلت در دوربین مدار بسته چیست؟
دوربین گردان دو حالته را به نام پن و دوربین گردان چهار حالته را به نام پنتلیت می شناسند.
11- منظور از اصطلاحات ( این دُر) و ( آوت دُر) در دوربین مداربسته چیست؟
به خاطر تعیین نوع پوشش دوربین ها یا تنظیم نور مناسب آنها در فضا های مختلف دوربین ها را به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می کنند. یعنی در فضای خارجی حتما باید از دوربین ( آوت دُر ) استفاده کرد.
12- در سیستم دوربین مدار بسته منظور از کاور چیست؟
کاور در واقع محفظه یا پوشش خارجی است که دوربین و لنز در داخل آن قرار می گیرد و نقش محافظ دوربین را دارد.
13- انواع کاور و دوربین های مناسب آنها کدامند؟
1- کاور کوچک برای دوربین های فیبری و پین هل.
2- کاور متوسط برای دوربین های فیبری، پین هل و نیمه صنعتی.
3- کاور بزرگ برای دوربین های ( الف: صنعتی با لنز ثابت ب: صنعتی با لنز زوم ج: صنعتی با لنز ایریز).
4- کاور سقفی برای دوربین های فیبری و پین هل که روی سقف نصب می شود.
5- کاور واتر پروف برای دوربین های زوم شونده که این کاور ها می تواند با فن و هیتر داخلی خود در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را ثابت نگه دارد.
14- ولتاژ کار مناسب انواع دوربین ها را چگونه می توان تامین کرد؟
دوربین های 220 ولت را مستقیما به برق شهر و دوربین 12 ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد که حد اقل 500 میلی آمپر است.
15- لنز انواع دوربین ها چگونه انتخاب می شود؟
برای دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با کاربرد و طرز نصب دوربین یک لنز ثابت در نظر می گیرند که روی آن کار گذاشته می شود ولی دوربین های فیبری و پین هل یک لنز اتوماتیک کوچک دارند که روی خود دوربین نصب شده، قابل دید می باشد و می توان آن را تنظیم کرد.
16- اندازه ی انواع لنز ها معمولا چقدر است؟
اندازه ی لنز ها معمولا از 8/2 میلی متر، 6/3 میلی متر، 4، 6، 8، 12 و 16 میلی متر می تواند باشد که به نسبت مکانی که دوربین کار گذاشته می شود و میدان دیدی که برای دوربین مورد نظر است بایستی این لنز ها را به کار برد.
17- میدان دید و وضوح تصویر لنز ها با افزایش آنها چگونه تغییر می کند؟
با افزایش اندازه ی لنز ها بر حسب میلی متر میدان دید کمتر می شود در عوض جزئیات به راحتی قابل دید است.
18- زاویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای دو لنز8/2 و 28 میلی متر چه تفاوتی دارند؟
لنز 8/2 میلی متر زاویه ی دید بیشتری را نشان می دهد یعنی مساحت قسمت دیده شده توسط دوربین بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری نشان داده می شود.
لنز 28 میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نشان داده می شود.
19- لنز مورد نیاز یک دوربین چگونه انتخاب می شود؟
همیشه می توان متناسب با موقعیت نصب دوربین و ناحیه ی مورد نظر یک لنز مناسب برای دوربین در نظر گرفت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با میلی متر کمتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیشتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر ولی با وضوح جزئیات کمتری دیده می شود لنز با میلی متر بیشتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید کمتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر یعنی با وضوح جزئیات بیشتری ملاحظه می شود.
20- کاربرد لنز های اتو ایریز چیست و سایز های استاندارد آن کدامند؟
شدت نور را روی دوربین تنظیم می کند و مخصوص جاهایی است که شدت نور زیاد است و سایز های مختلفی مانند 4، 6، 8 و 12 درجه دارد.
21- لنز های اتو ایریز در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به جای آن از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر چگونه دیده می شود؟
در جاهایی که شدت نور زیاد است یا دوربین کاملا به سمت نور قرار گرفته باید از لنز اتو ایریز استفاده کرد اگر از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر کاملا سفید یا کاملا مات و تاریک دیده می شود.
22- منظور از لنز های زوم کننده چیست؟
در یک مساحت مشخص به نسبت ظرفیت خود لنز می توان فاصله ی اجسام را به تصویر مانیتور نزدیکتر یا دور تر کرد در بعضی از دوربین ها از طریق دستگاه کنترل کننده این لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند 20×10 یا 20×20 می توان به آنها دست یافت.
23- کابل های خروجی از یک دوربین معمولا به چه قسمتهایی تقسیم می شوند؟
کابل تصویر که خروجی تصویری دوربین را دارد ، کابل کنترلی که سیم های مربوط به اسکنر مانند بالا – پایین و چپ – راست و نیز شامل تنظیم کننده ی لنز می شود، کابل ولتاژ که ولتاژ دوربین از طریق آن تامین می شود .
24- هدف از کاربرد سیستم های تقسیم کننده ی تصویری چیست؟
وقتی در یک سیستم مدار بسته تعداد دوربین ها نسبت به تعداد مانیتورها چند برابر باشد به وسیله ی سیستم های تقسیم کننده ی تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین را بر روی یک مانیتور نمایش داد.
25- انواع سیستم های تقسیم کننده ی تصویری کدامند؟
1- سوئیچرها 2- کوادها 3- مالتی پلکسرها.
26- منظور از سیستم سوئیچر چیست؟
سیستم سوئیچر تصویر دوربین ها را به ترتیب و یکی پس از دیگری هر کدام را برای یک مدت کوتاه روی صفحه ی مانیتور نشان می دهد به طوری که وقتی تصویر یک دوربین نشان داده می شود تصویر سایر دوربین ها از دید ما مخفی می ماند یعنی در هر لحظه فقط یک دوربین را می توان روی صفحه ی مانیتور نشان داد یعنی اول تصویر دوربین یک، بعدا تصویر دوربین دو و غیره …
27- سیستم سوئیچر معمولا در چند مدل مورد استفاده قرار می گیرد؟
به صورت 2، 6، 8، یا 4، 12، 16 کانالی .
28- کابلهای تصویری سوئیچر چگونه نصب می شود؟
به تعداد دوربین ها کابل تصویر به ورودی تصویری سوئیچر وصل می شود یک کابل تصویر هم خروجی سوئیچر را به ورودی مانیتور وصل می کند.
29- آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم سوئیچر امکان پذیر است؟
توسط یک ولوم سرعت نمایش تصویر هر دوربین کم و زیاد می شود و این زمان برای کل دوربین ها یکسان است یعنی در سوئیچر این امکان وجود ندارد که مدت نمایش تصویر یک دوربین طولانی تر از مدت نمایش دوربین دیگر باشد.
30- آیا در سوئیچر صدای دوربین ها را می توان مورد استفاده قرار داد؟
اکثر سوئیچر ها علاوه بر کابل تصویر کابل صوتی متنازل نیز دارند که اگر کابل ورودی از دوربین صدا نیز داشته باشد بتوان صدا و تصویر را توأم بر روی صفحه نمایش و بلند گو داشت .
31- سیستم کواد یک چگونه کارمی کند؟
در سیستم کواد، 1 یا 4 تصویره ابتدا مانند سیستم سو ئیچر تصاویر دوربین های 1 الی 4 به ترتیب بر روی صفحه مانیتور ظاهر می شود و بعد از تصویر چهارم ، چهار تصویر به صورت همزمان روی مانیتور نشان داده می شود.
32- کابل تصویری کواد 1 چگونه نصب می شود؟
معمولا به تعداد 3 یا 4 کابل تصویر از دوربین ها وارد کواد 1 شده و یک کابل خروجی از کواد به مانیتور وصل می شود در صورت استفاده از سه دوربین تصویر چهارم تایم یا زمان را نشان می دهد.
33- آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم کواد 1 امکان پذیر است؟
بله- می توان زمان نمایش دوربینی را که اهمیت بیشتری دارد را زیادتر کرد یعنی می توان مدت نمایش تصویر هر دوربین را جداگانه تنظیم کرد و از طریق منوی برنامه ریزی سیستم وارد آن شد.
34- سیستم کواد 2 چگونه کار می کند؟
ابتدا تصاویر دوربین های 1 الی 4 پشت سر هم می آید بعد تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان نشان داده خواهد شد سپس تصاویر دوربین های 5 الی 8 به ترتیب پشت سر هم نشان داده خواهد شد.
35- منظور از سیستم مالتی پلکسر چیست؟
وقتی تعداددوربین ها بیشتر، مثلا 16 تایی می شود نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصله زمانی زیاد چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصویر ارجحیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سیستم های مالتی پلکسر می توانند 8 یا 9 یا 12 تصویر را به صورت همزمان روی صفحه ی متنیتور نشان دهند و تعداد دوربین ها را به همان تعدادی که است می توان برنامه ریزی نمود و نشان داد در صورت فرد بودن تعداد دوربین ها روی خانه ی آخری زمان و تاریخ را نشان می دهند.
36- چرا در سیستم مالتی پلکسر تنظیم ساعت و تاریخ و نمایش آن دارای اهمیت است؟
زیرا معمولا این سیستم ها مجهز به سیستم ضبط تصاویر می باشند یعنی می توان تصاویر را ضبط کرد، آن را بایگانی نمود و در صورت رجوع به بایگانی تاریخ و زمان لازم خواهد بود.
37- منظور از اسکنر و کنترلر در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟
اسکنر روی پایه نصب می شود و دوربین روی آن قرار می گیرد و اسکنر می تواند به کمک حرکت موتور یا موتور های داخلی آن دوربین را در جهات چپ و راست یا بالا و پایین حرکت داد و حتی آن را در مسیر و زاویه مورد نظر قرار دهد. دستگاهی که اسکنر را کنترل می کند کنترلر نام دارد و به وسیله ی دکمه های روی آن می توان دوربین را حرکت داد و حتی آن را در نقطه ی مورد نظر زوم کرد.
38 منظور از حالت خود کار در سیستم کنترلر چیست؟
اسکنر معمولا می تواند تا حداثر 350 درجه حرکت دورانی راست گرد و چپ گرد داشته باشد که اگر بخواهیم این حرکت به صورت پیوسته ادامه داشته باشد بایستی دگمه ی اتو ماتیک در دستگاه کنترلرفعال شود و اگر بخواهیم زاویه دوران را کمتر و روی زاویه ی خاصی تنظیم کنیم بایستی از زایده کوچکی که روی دستگاه اسکنر به شکل پیچ و مهره بوده و در داخل یک شیار زاویه حرکت را مشخص می کند استفاده کرد در این صورت دوربین به صورت پیوسته در زاویه تعیین شده حرکت خواهد کرد در صورت غیر فعال بودن دکمه ی خود کار بایستی به صورت دستی از طریق دستگاه کنترل ، کنترل نمود.
39- منظور از سیستم ( دی وی آر) چیست؟
( دی وی آر ) در واقع سیستم ضبط کننده دیجیتالی تصویر است که از یک یا دو هارد با ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره سازی تصاویراستفاده می کند و بیش از 2000 ساعت تصویر را به صورت فشرده ضبط می کند علاوه بر این تمامی قابلیت های سو ئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یکجا دارد و ازطریق منوی مربوطه می توان سیستم را برای شرایط مختلف برنامه ریزی کرد.
40- منظور از سیستم انتقال چیست؟
ممکن است بخواهیم تصاویررا به مکان دیگری انتقال دهیم و امکان سیم کشی به آن محل موجود نباشد در این صورت می توان از کارت انتقال تصاویر استفاده کرد که یک نوع آن قابل استفاده بر روی کامپیوتر یا یک مینی کامپیوتر بوده و از طریق خط تلفن تصاویر را ارسال و در مقصد با دادن پس ورد لازم آن را در یافت می کند.
41- منظور از دوربین اسپید دام چیست؟
کامل ترین نوع دوربین مدار بسته رنگی که دستگاه کنترلرو کیبورد خاص خود را دارد، گردان است و لنز زوم دارد، می تواند شدت نوررا تنظیم کند. دورو نزدیک شدن تصاویر را در آن می توان کنترل نمود روی سقف نصب می شود و تمامی برنامه ریزی ها و فرامین لازم از طریق کیبورد کوچک و خاص آن قابل اعمال است.
هر تصویر را می توان مجموعه ای از نقاط نا پیوسته فرض کرد که در کنار هم قرار می گیرند و مجموعا یک تصویر را می سازند هر کدام از این نقاط در هر لحظه می توانند خصوصیات متفاوتی داشته باشند .
تعریف : نقاطی که در کنار هم قرار می گیرند تا یک صفحه نمایش تصویر کامل گردد در اصطلاح (پیکسل) نامیده می شود.
1- سیستم نصب دیجیتال تصاویر :
در این سیستم تصاویرهمه دوربین ها بر روی فیلم (وی اچ اس ) یا (هارد دیسک ) کامپیوتر در مدت زمان بین 2 تا 6 ماه ضبط می شود که حجم بایگانی به طور مخصوص کاهش می یابد.
2- سیستم دوربین مداربسته دی نایت :
به طوراتوماتیک در تا ریکی شب با نور بسیاراندک قادربه دریافت تصاویرمی باشد.
3- سیستم حراست تصویری :
این سیستم به محض دریافت هرگونه حرکت در میدان دید دوربین به طور خود کار فعال شده و نسبت به ضبط اتوماتیک تصاویر اقدام می کند. یا میتواند سنسور های آلارم را سیستم کنترل فعال نماید .
4- دوربین های دوربین مداربسته دید در شب :
این دوربین ها مخصوص دید در شب و نگهبانی بوده که به صورت مادون قرمز در تاریکی مطلق امکان دید کامل را به نگهبان می دهد.
5- دوربین های مداربسته مادون قرمز حرارتی :
این دوربین ها امکان دید کامل به داخل بدن انسان- تانکر های حمل مایعات- کلیه مکانها و محل های مورد نیاز را به نگهبان می دهد.
1- چند نمونه سیستم دوربین مدار بسته حفاظتی را نام ببرید ؟
1- سیستم نصب تصاویر دیجیتال – 2- سیستم دوربین دی نایت –3- سیستم حراست تصویری – 4- دوربین های دید در شب –5- دوربین مادون قرمز
2- انواع دوربین های مدار بسته را نام ببرید؟
1- دوربین صنعتی رنگی دیجیتالی 2- دوربین صنعتی سیاه و سفید 3- دوربین دید در شب 4- دوربین مجهز به زوم 5- دوربین مجهز به چشمی 6- دوربین مجهز به سنسور دود 7- دوربین سقفی 8- دوربین ضد آب 9- دوربین مخصوص درب
3-منظور از درجه وضوح در یک دوربین مداربسته چیست ؟
هر چه مقدار آن بیشتر باشد تصویر دارای پیکسل های بیشتروکاملتربوده و واضح تر می شود.
4- منظور از نسبت سیگنال به نویز چیست ؟
در یک دوربین ویدئویی هرچه نسبت سیگنال اصلی به نویزبیشتر باشد دارای کیفیت بالا تری است.
5- منظور از سیستم سوئیچر چیست؟
هر گاه بخواهیم با استفاده از فقط یک مانیتور تصاویر حاصل از چندین دوربین را به صورت تک تک مشاهده کنیم از سیستم سوئیچر استفاده می کنیم .
6- منظور از سیستم کواد چیست؟
این سیستم این امکان را به ما می دهد که تصاویر حاصل از چهار دوربین مجزا را به صورت چهار گانه روی صفحه مانیتور ببینیم .
7- منظور از سیستم مالتی پلکسر چیست؟
با این سیستم می توان 9 و 16 تصویر دوربین را به صورت یکجا و نیز به صورت تک در مانیتورمشاهده نمود پس مالتی پلکسرنیزنوعی سیستم تصویر در تصویر است.
8- تجهیزات اصلی سیستم دوربین مدار بسته :
1- دوربین با لنز 2- دستگاه بخش یا رکورد 3- مانیتور.
تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته را نام ببرید؟
1- انواع لنز 2- سنسور دودی و چشمی 3- اسکنر 4- کنترلر 5- انواع کاور 6- انواع پایه 7- فیش ها و سیم های ارتباطی.
8- چرا در دوربین مدار بسته از لنز استفاده می کنیم؟
به منظور ایجاد میدان دید مناسب برای یک دوربین می توان از انواع لنز های مناسب آن دوربین استفاده کرد.
9- انواع سنسور و چشمی در دوربین مدار بسته چه کاربردی دارند؟
اگر بخواهیم سیستم دوربین مدار بسته در اثر فعال شدن این سنسورها و چشمی ها به کار بیفتد طوری که در حالت عادی خاموش باشد از این سنسورها استفاده می کنیم.
10- منظور از اسکنر در یک دوربین مدار بسته چیست؟
اگر در یک سیستم دوربین مدار بسته بخواهیم دوربین حرکت کرده و ناحیه ی مشخصی را روی مانیتور نشان دهد از اسکنر استفاده می کنیم یک اسکنر معمولا دارای موتور گردان با قابلیت حرکت دو جهته ( چپ- راست) و نیز چهار جهته ( چپ- راست و بالا- پایین ) می باشد.
11- منظور از کاربرد کنترلر درسیستم دوربین مدار بسته چیست؟
با این دستگاه می توان موتور گردان اسکنر و زوم دوربین را کنترل نمود.
12- منظور از سوپر ویدئو چیست؟
سوپر ویدئو نوعی سیستم ضبط تصویر است که قابلیت ضبط تصویر در مدت زمان زیاد معمولا تا 50- 60 روز را دارد.
13- هدف از کاربرد لنز در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟
لنز امکان بزرگ نمایی و تنظیم میدان دید مناسب را می دهد.
14- هدف از کاربرد انواع کاور در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟
کاور دوربین را در مقابل عوامل طبیعی مختلف مانند سرما و گر مای نا مناسب- نور خورشید- ضربه- گردو غبار و عوامل مکانیکی دیگر حفظ می کند کاور در واقع جلد دوربین است.
15- چرا در سیستم دوربین مدار بسته از پایه استفاده می کنیم؟
برای اینکه دوربین از میدان دید مورد نظر بر خور دار گردد بایستی در ارتفاع مناسب و با زاویه ی مناسبی نسبت به زمین قرار گیرد یا نصب شود برای این منظور آن را با استفاده از پایه و پیچ و رول پلاک روی دیوار نصب می کنیم.
16- مهم ترین نکته در بر قراری اتصالات الکتریکی بین قسمتهای مختلف دوربین مدار بسته چیست؟
1- تشخیص ورودی یا خروجی 2- صوتی یا تصویری بودن 3- اتصال خروجی به ورودی 4- اتصال صوتی به صوتی و تصویری به تصویری.
نکته : هر گز نباید خروجی را به خروجی متصل کرد و گر نه دستگاه خراب می شود.
17- موارد استفاده از سیستم های دوربین مدار بسته کدامند؟
1- نظارت بر امنیت مکانهای مهم و حساس از راه دور 
2- مشاهده و نظارت بر خط تولید کار خا نجات و انبارها
3- نصب در مکانهایی که برای سلامتی انسان مضر هستند از قبیل کوره ها و تا سیسات اتمی
4- ضبط تصاویر اتفاقات مختلف جهت جلوگیری از تکراراشتباهات وآموزش پرسنل
5- کنترل ترافیک در سطح شهر- بزرگراهها و جاده های خارج از شهر
6- استفاده در مراکز هواشناسی 
7- دانشگاهها – مراکز تحقیقاتی- مراکزعلمی پژوهشی- موسسات آموزش عالی – کتابخانه ها و آزمایشگاهها
8- سمینارها – کنفرانس ها و مشاوره ازراه دور
18- انواع دوربین های مداربسته به لحاظ کاربرد کدامند؟
صنعتی- نیمه صنعتی – مینی .
پنج شنبه 6/6/1393 - 11:40