• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1319)
پنج شنبه 22/12/1387 - 20:16 -0 تشکر 98031
*زهره*

خواهر دوقلوی زمین

سیاره ی زهره تقریبا هم اندازه ی زمین است.به همین سبب آن را دوقلوی زمین می نامند. زهره فقط 30%نسبت به زمین به خورشید نزدیکتر است.در آغاز عصر فضا دانشمندان فکر می کردندزیر ابرهای ضخیم جو آن سیاره ای پوشیده از جنگل ومیزبان حیات پنهان شده است.اما وقتی نخستین فضاپیماهای آمریکایی و روسی در دهه ی 1960 میلادی به ملاقات زهره رفتند مشخص شد که جهنم همین سیاره است.زهره بیابانی سوزان است که سطح بی آب و علف آن تحت فشاری 100 برابر فشار جو زمین له می شود.ابرهایی که سیاره را پوشانده اند شامل قطرات کشنده ی اسید سولفوریک اندو نه قطرات حیات بخش آب.دمای سطحی حدود 450 درجه ی سانتی گراد است آنقدر داغ که برای ذوب شدن سرب کافیست.تمام گونه های شناخته شده ی حیات روی زهره زنده زنده بریان می شوند.

به نظر می رسد زهره و زمین کمی پس از شکل گیریشان آب و هوای یکسانی داشته اند .پس چه رخ داده است؟چرا این دو سیاره با وجود آغازی یکسان سرنوشت های متفاوتی پیدا کرده اند؟درک تغییرات آب و هوایی زهره به به درک تغییرات آب وهوایی زمین کمک می کند.

مسئله ی دیگر اینکه زهره به کندی می چرخد اما ابرهای جو بالایی با سرعتی حدود 320 کیلومتر بر ساعت به دور سیاره می گردند.انشمندان در صددند علت این امر را دریابند.علاوه بر اینها در دو قطب زهره گردبادهایی از ابرهای چرخان وجود دارند.آیا موجب شکل گیری واکنش های شیمیایی غیر عادی می شوند همچون گردبادهای قطبی زمین که شرایط را برای ایجاد سوراخ های لایه ی ازن فراهم می کنند.

جو سیاره ی زهره از دی اکسید کربن است و باید به کمک نور خورشید به منوکسید کربن و اکسیزن بشکند اما این اتفاق نمی افتد دست کم در مقیاس بزرگ رخ نمی دهد چون در آن صورت دانشمندان تا به حال آن را دیده بودند.باید شیمی ناشناخته ای وجود داشته باشد که جو را پایدار نگه می دارد.

هر روز زهره معاذل 243 روز زمینیست.اما فقط 224.7 روز طول می کشد تا این سیاره به دور خورشید بچرخد.فضاپیمای وسپر(زهره) احتمالا در بهار سال 2015 وارد مدار زهره می شود تا شاید بتواند به این سوالات پاسخ دهد.

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

جمعه 23/12/1387 - 12:23 - 0 تشکر 98205

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

سیاره ناهید، فاقد قمر است و از بسیاری جهات چون اندازه، جرم، جاذبه و ترکیبات ساختاری، به زمین شباهت دارد و به همین دلیل به آن لقب خواهر زمین را داده‌اند. این سیاره را جزء کرات خاکی و متراکم طبقه بندی کرده‌اند که دارای آتشفشانهای فعال، «ناهیدلرزه» و کوهواره ‌است. ناهید در مداری تقریباً دایره‌وار به فاصله میانگین ۱۰۸ میلیون کیلومتر از خورشید، به دور آن میگردد و کمترین فاصله آن با زمین ۴۲ میلیون کیلومتر است. زمان لازم برای یکبار گردش این سیاره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی می‌باشد. تفاوت بزرگ ناهید با زمین، جو آن است که بیشتر آنرا دی‌اکسید کربن تشکیل داده و در ابرهای فوقانی آن قطرات ریز اسید سولفوریک وجود دارد. وجود دی‌اکسید کربن در جو این سیاره دمای آنرا به مقدار بسیار قابل توجهی افزایش داده است. (۴۶۴ درجه سانتیگراد نزدیک سطح سیاره). نور آفتاب پس از نفوذ در جو این سیاره و جذب شدن توسط سطح آن، به‌صورت حرارت ساتع میشود که این گرما را انبوه دی‌اکسید کربن جو ناهید، جذب کرده و از رها شدن آن در فضا جلوگیری میکند. این جذب اضافی گرما، که به پدیده گلخانه‌ای معروف است، گرمای متوسط ناهید‌ را بیشتر از هر سیاره دیگری در سامانه خورشیدی بالا برده است به‌طوریکه این حرارت برای ذوب کردن فلز سرب کافیست. از اینرو پیدایش زندگی در این سیاره، غیر ممکن است. «چنگ‌زن» نام ادبی ناهید است.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
جمعه 23/12/1387 - 12:29 - 0 تشکر 98207

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

اینم یه تصویر راداری از رویه ناهید:

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
جمعه 23/12/1387 - 12:38 - 0 تشکر 98210

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

راستی سیاره ناهید، برعکس تمام سیارات میچرخه، یعنی تو سیاره زهره خورشید از غرب طلوع میکنه و از شرق غروب!

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
جمعه 23/12/1387 - 15:53 - 0 تشکر 98248

درود

واقعا از اطلاعات آموزندتون سپاسگذارم

آقا محمد از اطلاعات جالب شما هم سپاسگذارم

خوب با این تفاسیر سفر کردن انسانها به روی این کره تقریبا غیر ممکن میشه

مخصوصا با اون دما که مس هم ذوب میشه

درسته؟

ثانيه فرصت زيستن ميخواست

                     اما....

                     عقربه ها خود خواهتر بودند

سه شنبه 27/12/1387 - 11:51 - 0 تشکر 99542

چرا زهره قمری ندارد؟

می دانیم که زمانی که زمین ما بسیار جوان بود همواره در معرض هجوم قطعات کوچک و بزرگ سنگهای سرگردان قرار می گرفت و همواره در برابر این برخورد ها مقاومت می کرد اما سرانجام جسمی به اندازه ی سیاره ی مریخ با آن برخورد کرد که بر اثر این برخورد هر دو از هم پاشیدند و مقدار عظیمی ماده به فضا پرتاب شدند که سرانجام در مدار زمین به هم جوش خوردند وماه را شکل دادند. اما اگر چنین جسم عظیمی با ما برخورد کرده چطور نزدیکترین همسایه یمان ;زهره از سرنوشتی مشابه آن گریخته است؟

اما زهره هم از چنین رویدادی جان سالم به در نبرده است.میلیاردها سال پیش زهره هم قمری داشته .دانشمندان با شبیه سازی به این نتیجه رسیده اند که این اتفاق برای زهره دست کم دو بار اتفاق افتاده است.

احتمالا زهره با اولین برخورد صاحب قمری شده که به آهستگی و با حرکتی مارپیچی به سبب بر هم کنشهای گرانشی از سیاره دور شده است همچنان که ماه هنوز هم از ما دور می شود.اما ضربه ی دوم خلاف ضربه ی اول بوده و به همین سبب جهت چرخش سیاره به دور خودش را برعکس کرده است .جهت چرخش جدید زهره سبب شده که سیاره قمرش را اینبار به سوی خودش بکشد وقمر با حرکتی مارپیچ به سوی زهره آمده و در برخوردی عظیم با آن تصادف کرده و جزئی از زهره شده است.

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.