تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2878روز قبل

 

يك مطالعه آماري نشان داده است كه از هر هفت مورد سكته مغزي تقريبا يك مورد يا حدود 14 درصد از كل سكته‌هاي مغزي در خواب اتفاق مي‌افتد و در نتيجه اقدامات درماني به موقع را غيرممكن مي‌سازد.

دكتر جيسون ماكي، متخصص دانشگاه سينسيناتي و عضو آكادمي نورولوژي آمريكا دراين ‌باره گفت: از آنجا كه درمان موثر سكته مغزي ايسكميك فقط ظرف چند ساعت پس از بروز اولين علائم، امكان‌پذير است لذا براي كساني كه هنگام خواب علائم آنها آغاز شده امكان درمان وجود ندارد چون پزشكان نمي‌توانند مشخص كنند كه علائم چه موقع آغاز شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، اين متخصصان تمام موارد سكته ايسكميك را در افراد 18 سال به بالا در بخشهاي اورژانس بيمارستانها مورد آزمايش قرار داده و به نتايج فوق دست يافته‌اند.

اين مطالعه در مجله نورولوژي منتشر شده است.

 

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:21

متخصصان كالج آلگني در پنسيلوانيا تاثير چرت نيمروزي را روي بهبود وضعيت قلب و عروق پس از يك وضعيت استرس‌زا و پرتنش مورد آزمايش قرار دادند و دريافتند كساني كه در بين روز حداقل 45 دقيقه خوابيده‌اند ميانگين فشار خونشان پس از يك تنش رواني، پايين‌تر است.

 

به گزارش شبكه خبري اي‌بي‌سي، ساعات طولاني كاري، شيفت‌هاي كاري، افزايش اضطراب و استفاده بيشتر از اينترنت و تلويزيون به ويژه در ساعات پاياني شب همگي از ويژگي‌هاي زندگي در جامعه مدرن امروزي هستند كه تاثير چشمگيري روي كيفيت خواب شبانه دارند.

مطالعات روي 85 دانشجوي سالم نشان داد كه 45 تا60 دقيقه خواب بين روز ضمن پايين آوردن فشار خون تاثير قابل توجهي روي كاهش تنش‌ها و استرس‌هاي رواني ناشي از اين الگوي زندگي دارد و همچنين كيفيت خواب افراد را بهبود مي‌بخشد.

اين مطالعه در مجله بين‌المللي طب رفتاري منتشر شده است.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:21

رمان «تهوع» سارتر با ترجمه‌ي محمدرضا پارسايار از سوي نشر پارسه براي دريافت مجوز ارائه شده است. به گفته‌ي مترجم، علاقه‌ي شخصي و از طرفي، پيشنهاد ناشر سبب شد كه با وجود ترجمه‌اي ديگر از اين متن در زبان فارسي به قلم اميرجلال‌الدين اعلم، دوباره اين كتاب را ترجمه‌ كند.

 

او همچنين گفت: از اين اثر سارتر، ترجمه‌هايي غير از ترجمه‌ي اعلم هم هست؛ اما من آن‌ها را نخوانده‌ام كه ضرورتي نداشت. اين اثر با عنوان «استفراغ» و «غثيان» هم در فارسي ترجمه شده؛ در حالي‌كه عنوان كتاب در زبان فرانسه، كلمه‌اي ادبي است و بهتر است در فارسي از كلمه‌ي «غثيان» استفاده شود؛ اما از آن‌جايي كه اين واژه رايج نيست، من هم در ترجمه‌ي عنوان از «تهوع» استفاده كردم.

 

«تهوع» را از معروف‌ترين رمان‌هاي ژان پل سارتر، فيلسوف و نويسنده‌ي اگزيستانسياليست فرانسوي، مي‌دانند که در سال 1938 منتشر شد.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:20

به نقل از روابط عمومي کانون، اين کتاب از سري داستان‌هاي افسانه‌اي و قصه‌هاي ايراني است که فريبا بندي تصويرگري آن را انجام داده است.

در بخشي از اين کتاب آمده است: بود و بود و بود، يکي نبود. يکي هم بود که اسمش نوروز بود. صدايش مي‌کردند عمو نوروز. خانه‌ي عمو نوروز، نه روي زمين بود و نه توي آسمان. نه دور بود و نه نزديک. کجا بود؟ توي دل آدم‌ها، نوک يک کوه خيلي بلند، همان جايي که دل آدم به خدا مي‌رسد و...

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، پيش از اين نيز کتاب‌هايي از اين نويسنده را مانند «دست کوچولو، پا کوچولو»، «خوشبوتر از گلاب»، «برف و بهار» و ... را چاپ کرده است.

کتاب "قصه‌ي عمو نوروز و خاله نوبهار" با شمارگان 20 هزار نسخه در 48 صفحه رنگي براي گروه سني "الف" (پيش از دبستان) و "ب" (اول، دوم و سوم دبستان)، با قيمت 2 هزار تومان توسط انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شده است

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:20

مجله «داستان» همشهري با 260 صفحه داستان و روايت و با آثاري از اورهان پاموک، جان چيور، اومبرتو اکو، گلي ترقي، احمد کسايي‌پور، مجيد قيصري، رؤيا صدر، کامبيز درم‌بخش و حامد حبيبي منتشر شده است.

 

در اين شماره مجله «داستان»، علاقه‌مندان آثار گلي ترقي مي‌توانند آخرين داستان اين نويسنده را بخوانند. رسول جعفريان، رياست کتابخانه مجلس شوراي اسلامي، هم خوانندگان اين شماره مجله «داستان» را به روايتي از يک سفرنامه خطي منتشرنشده از ناصرالدين ميرزا مهمان کرده است. براي علاقه‌مندان طنز، بخش ويژه طنز در اين شماره هست به همراه طرح‌هايي از کامبيز درم‌بخش.

 

براي علاقه‌مندان روايت‌هاي تاريخي هم روايت داستاني عجيبي از ميان نامه‌هاي ادوارد برجيس انگليسي انتخاب شده و براي دوستداران مطالب آموزشي، مراحل مختلف نوشته شدن رمان‌هاي تامس ولف و ده فرمان براي نوشتن داستان طنز در شماره آغاز تابستان موجود است.

 

روايت در منبر اين شماره به داستاني از منبرهاي محمدتقي فلسفي اختصاص دارد و در بخش روايت در تصوير خوانندگان مي‌توانند 12 کارت پستالي را ببينند که خارجي‌ها در دوره قاجار براي خانواده و دوستان خودشان مي‌فرستادند.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:18

اين كتاب شامل پوسترهايي از 40 كشور دنيا با پيام‌هاي دلگرم‌كننده به خسارت‌ديدگان زلزله ژاپن همراه است که توسط يزدان سعدي جمع‌آوري و در قالب نمايشگاهي در موزه امام علي (ع) ارائه شده است.

 

اين آثار با فراخوان جهاني از كشورهاي ونزوئلا، مكزيك، تركيه، ايتاليا، مجارستان، مقدونيه، ايرلندشمالي، اسپانيا، صربستان، كلمبيا، برزيل، ليتواني، يونان، تايوان، لهستان، كره جنوبي، هند، بوليوي، اوروگوئه، روسيه، گرجستان به همراه پوسترهايي از جمهوري اسلامي ايران جمع‌آوري و منتشر شده است.

 

كتاب اميد براي ژاپن با شمارگان 2000 نسخه و قيمت 5500 تومان منتشرشده است.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:18

نشست رونمايي از اين كتاب، چهارشنبه، اول تيرماه از ساعت 17 تا 19 با حضور محمدرضا گودرزي به عنوان منتقد نشست در مجموعه‌ي فرهنگي قلهك واقع در: خيابان شريعتي، ابتداي خيابان يخچال، باغ‌موزه‌ي آب برپا خواهد شد.

اين نشست كه توسط معاونت فرهنگي - اجتماعي شهرداري منطقه‌ي 3 برگزار مي‌شود، بنا بر اعلام، با حضور احمد دهقان، رضا اميرخاني، صادق كرميار و سيدعلي شجاعي از انتشارات نيستان (ناشر كتاب) همراه خواهد بود.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:17

متخصصان علوم پزشكي در دانشگاه واشنگتن در آزمايشات خود شرايطي را بازسازي كرده‌اند كه در آن يك سلول تخم بدون ترتيب مناسب كروموزم‌هايش به تقسيمات سلولي خود ادامه مي‌دهد و تعداد قابل توجهي از كروموزوم‌هاي غيرطبيعي را بوجود مي‌آورد.

به گزارش روزنامه ديلي‌ميل، در سلول‌هاي اسپرم (سلول جنسي نر) و سلول‌هايي كه مربوط به ساير بافت‌ها و اعضاي بدن هستند اگر اين بي‌نظمي در كروموزم‌هايشان بروز كند از تقسيم سلولي باز مي‌ايستند تا اينكه كروموزوم‌ها دوباره به طور مناسب و صحيح مرتب شوند اما در مورد سلول تخم اين اتفاق نمي‌افتد و در صورتي كه سن مادر بالاتر باشد، اين مشكل تشديد مي‌شود.

 

اين متخصصان مي‌گويند: وقتي زنان به سن 40 سالگي مي‌رسند حدود نيمي از سلول‌هاي تخم آنها احتمالا به لحاظ كروموزومي غيرطبيعي مي‌شوند. اين پديده عامل اصلي سقط جنين در صورت بالا بودن سن مادر است. اما هنوز معلوم نيست كه چرا با افزايش سن اين تغيير قابل توجه در تخمك‌ها بروز مي‌كند.

شرح اين آزمايشات در مجله كرنت بيولوژي منتشر شده است.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:13

چربي‌هاي شکمي که به چربي‌هاي مخفي نيز موسومند بيشتر ناحيه اطراف معده را مي‌پوشانند. اين دسته از چربيها با چربيهايي که به پوست نزديکترند تفاوت داشته و از آنها خطرناک‌تر هستند. در واقع خطر اين نوع از چربي از چربي تجمع يافته در ديگر نواحي بدن بيشتر است و فرد را در معرض ابتلا به ديابت، بيماريهاي قلبي، فشار خون و کلسترول بالا قرار مي‌دهد.

 

منشا تجمع اين نوع چربي، خوردن چربي، قند زياد و عدم تحرک فيزيکي است. زيرا کالري اضافي ناشي از تغذيه غيرصحيح در ارگانها تجمع پيدا مي‌کند. کالري اضافي که با ورزش نسوزد در بدن و در اطراف ارگانها تجمع مي‌يابد و اين روند مخصوصا در افرادي که از قبل اضافه وزن دارند، تشديد مي‌شود.

شنا، پياده روي و به طور کلي ورزش منظم در کاهش اين دسته از چربيها نقش دارد البته نبايد خود را به دو يا سه جلسه ورزش سبک در طول هفته دل خوش کرد بلکه چربي‌هاي شکمي و کاهش آنها نيازمند 5 وعده برنامه ورزشي سخت‌تر است.

مصرف رژيِم غذايي حاوي پروتئين، ميوه و سبزي بيشتر و کاهش مصرف چربي جهت تسريع در سوزاندن کالري دريافتي يکي ديگر از مهمترين راهکارهاي کاهش چربيهاي شکمي است.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:12

محققان آمريكايي اكنون به اين مساله دست يافته‌اند كه برخي ويروس‌ها قادر به از بين بردن سلول‌هاي سرطاني هستند.

به گزارش روزنامه‌ي آلماني دي ولت، پزشكان و محققان آمريكايي وانگليسي در معاينه‌اي كه روي برخي حيوانات و از جمله موش‌ها انجام دادند به اين نتيجه دست يافتند كه با تغيير ژنتيكي برخي ويروس‌ها، مي‌توانند برخي سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند.

طبق يافته‌هاي اين پزشكان ويروس‌هايي كه از لحاظ ژنتيكي تغييرداده شده‌اند قادر هستند سلول‌هاي سرطاني پروستات را در موش‌ها از بين ببرند. در اين آزمايشات به بافت‌هاي سالم موشها آسيبي نرسيد و عوارض جانبي خاصي نيز بوجود نيامد.

يك پزشك آمريكايي كلينيك روچستر نيز در اين ارتباط گفت: ما اميدواريم كه بتوانيم بر برخي از مشكلات اصلي كه در تحقيقات سرطاني و درخصوص سيستم ايمني و مقاوم سازي بدن وجود دارد غلبه كنيم.

وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه با تكميل اين تحقيقات بتوان اين روش را به بدن انسان نيز منتقل كرد.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:12