تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2885روز قبل

 

در مطالعه جديدي كه به تازگي روي موشهاي آزمايشگاهي انجام گرفته معلوم شد جايگزين‌هاي مصنوعي چربي كه در مواد غذايي كم كالري مورد استفاده قرار مي‌گيرند به جاي كاهش وزن در واقع مي‌توانند شما را چاق‌تر كنند و موجب افزايش وزن شوند.

دكتر سوزان اي، سوتيترز، استاد روانشناسي دانشگاه پوردو و دستياران وي با مطالعه روي موش‌هاي آزمايشگاهي دريافتند موش‌هايي كه رژيم غذايي پرچرب حاوي اين نوع چربي‌هاي جايگزين را دنبال كردند در مقايسه با موشهايي كه رژيم غذايي پركالري داشتند غذاي بيشتري مي‌خورند وزنشان افزايش يافت و ميزان تراكم بافت‌هاي وي نيز در آنها بيشتر شد.

به گزارش شبكه خبري اي‌بي‌سي، بعلاوه موش‌هايي كه از اين نوع چربي‌ها استفاده كرده بودند نتوانستند وزن اضافي خود را كاهش دهند.

بنابراين يافته‌ها، يك رژيم غذايي حاوي چربي و كالري كم براي كاهش وزن بهتر و موثرتر از مصرف چربي‌هاي مصنوعي است.

 

شنبه 4/4/1390 - 4:17

 

يك متخصص تغذيه گفت: شيوع مسموميت‌ها و عفونت‌هاي غذايي معمولا در فصل تابستان افزايش مي‌يابد که علت آن رشد بيشتر باکتري‌هاي بيماري زا و ويروس‌ها در اين فصل است.

دکتر محمد فرشچي با بيان اين مطلب اظهار کرد: باکتري‌ها و ويروس‌ها در فصل تابستان فرصت رشد پيدا مي‌کنند چون هر باکتري براي رشد به يک درجه حرارت خاصي نياز دارد و اين ميزان براي باکتري‌هاي بيماري زا در حدود 37 درجه سانتي‌گراد است که فصل گرم تابستان و غذاها محيط مناسبي براي اين منظور است.

دکتر فرشچي افزود: اولين گام براي جلوگيري از رشد اين باکتري‌ها اين است که نگذاريم غذاها آلوده شوند.

وي در ادامه اظهار کرد: دومين گام اين است که اگر احتمال داديم که امکان آلوده شدن غذا وجود دارد، آن را در درجه حرارت پايين و در يخچال نگهداري کنيم و در درجه حرارت مناسبي براي رشد باکتري‌هاي بيماري زا قرار ندهيم.

دکتر فرشچي با اشاره به اين که سرد کردن، جلوي رشد اين باکتري‌ها را مي‌گيرد، گفت: اگر غذاهايي که مصرف مي‌کنيم سرد هستند مثل ساندويچ‌ها بايد زير چهار درجه سانتيگراد (درجه حرارت يخچالي) و اگر گرم هستند در بالاي حدود 64 تا 65 درجه ساتيگراد نگهداري شود.

اين متخصص تغذيه يکي از راه‌هاي اطمينان يافتن از مسموم نبودن اين غذاها را باکتري زدايي و انگل زدايي آنها برشمرد و افزود: مثلا بايد با ترکيبات استاندارد کلر آنها را براي مدت زمان خاص و در غلظت خاص ضدعفوني کنيم.

 

شنبه 4/4/1390 - 4:17

يكي از جنبه‌هاي منفي رژيم غذايي با سبزيجات، فقدان مواد مغذي است كه شخص بايد به طور مرتب از گوشت گاو و ماهي يا مرغ دريافت كند. براي مثال، امگا 3، اسيد چرب و سالمي است كه از خوردن ماهي (سالمون يا تيونا) به دست مي‌آيد و يا فقدان پروتئين و آهن كه با مصرف گوشت گاو و مرغ در بدن توليد مي‌شود.

اگر شما در طول زندگي از سبزيجات زياد استفاده مي‌كرديد و يا به دليل طعم گوشت ماهي و مرغ را دوست نداريد و به سبزيجات روي آورديد، بايد به دنبال جانشيني براي آنها باشيد كه بتواند مواد مغذي مورد نياز بدن شما را به اندازه كافي تامين نمايد.

"آجيل" يكي از اين مواد جانشين است؛ مصرف گردو، پسته و بادام به جاي ماهي مي‌تواند امگا 3 مورد نياز بدن را تامين كند. آنها همچنين داراي حجم بالاي پروتئين و فيبر هستند كه مي‌تواند براي افرادي با رژيم سبزيجات بسيار مفيد باشند.

"مصرف سويا" نيز مي‌توانند جانشين گوشتي خوبي براي افراد با رژيم غذايي سبزيجات باشند. سويا خواص زيادي دارد و سرشار از پروتئين مي‌باشد. همچنين ميزان چربي و كلسترول آن كم است و به جلوگيري از بروز سرطان‌هايي مانند سرطان روده، پروستات و سرطان سينه كمك مي‌كند.

"بلغور گندم" به دليل داشتن فيبر و سرشار بودن از پروتيئن، ‌پتاسيم و آهن از ديگر جايگزين‌هاي مواد گوشتي مي‌تواند باشد.

"بادمجان" نيز حاوي فيبر، آنتي اكسيدان، ‌ويتامين B و پتاسيم بوده و در پخت بسياري از غذاها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ماده مغذي ديگري كه مي‌توان جايگزين گوشت كرد، "توفو" است كه يك نوع خوراكي سفيد رنگ، نرم و ژلاتيني است كه از دلمه شدن (بستن) عصاره سويا گرفته مي‌شود و هيچ طعم خاصي ندارد و با مقداري سرخ كردن و پختن آن، مي‌تواند جانشيني براي گوشت مرغ و گاو باشد.

"قارچ" نيز مي‌تواند جانشين بسيار خوبي براي گوشت باشد. قارچ‌ها قطور و آبدار هستند و معمولا طعم گوشت مي‌دهند. قارچ‌ها حاوي پروتيئن و مواد مغذي قابل توجهي هستند و ميزان كلسترول و چربي آن كم است.

"حبوبات" از ديگر موادي هستند كه مي‌توان مواد مغذي گوشت را در آنها جستجو كرد. دانه‌هاي گياهي، نخود فرنگي، عدس وغيره همه در دسته حبوبات جاي مي‌گيرند و سرشار از پروتئين،‌ اسيد فوليك، ‌آهن، منيزيم ‌و پتاسيم هستند.

"تمبه" نيز كه مخمر سويا است مي‌تواند جايگزين فرآورده‌هاي گوشتي شود. تمبه از پختن و مخمر شدن سويا درست مي شود، اين خوراكي را به صورت بخار پز و سرخ كرده مصرف مي‌كنند و جانشين خوبي براي گوشت گاو و ماهي است. اين خوراكي سرشار از آهن، ‌كلسيم،‌ پروتيئن و ويتامين B12 است.

شنبه 4/4/1390 - 4:16

بر اساس بررسي كارشناسان دانشگاه «يل» در آمريكا و تحقيق بر روي 400 داوطلب 18 تا 65 ساله اين موضوع مشخص شد كه افرادي كه قرباني نوعي بيماري رواني به نام تنهايي هستند هنگامي كه در وان آبگرم غوطه‌ور شده و يا دوش آبگرم مي‌گيرند اين احساس از آنان روي برمي‌گرداند.

براساس اين تحقيق كارشناسي كه در مجله روانشناسي «حس» به چاپ رسيده است، اين موضوع مشخص شد كه تجربه غوطه‌ور شدن در آبگرم به شدت بر استرس‌هاي رواني و به ويژه تنهايي افراد اثر مثبت برجاي مي‌گذارد.

در اين آزمايش كه كارشناسان دانشگاه «يل» انجام دادند، داوطلبان در آب‌هاي سرد و گرم قرار گرفته و ميزان استرس و تفكر آنان در مورد تنهايي مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت محققان به اين نتيجه دست يافتند كه آبگرم و دوش آب ولرم در روز مي‌تواند احساس تنهايي و استرس ناشي از آن را از ميان ببرد.

براساس گزارش روزنامه ديلي‌ميل عامل اصلي گرايش افراد به تنهايي و استرس ناشي از آن، موقعيت اجتماعي انان در جامعه است و آبگرم به نوعي شباهت ارتباطات اجتماعي افراد با جامعه‌اي كه آنان در آن زندگي‌ مي‌كنند، تعبير شده است.

شنبه 4/4/1390 - 4:16

«جوليا كريستوا» فيلسوف، منتقد ادبي، روانکاو، فمينيست و رمان‌نويس بلغاري ـ فرانسوي است که از اواسط دهه‌ي 1960 در فرانسه زندگي مي‌کند.

«جوليا كريستوا» در 24 ژوئن 1941 در اسليون بلغارستان زاده شد. وي در دوران مدرسه با آثار و سبك «ميخائيل باختين» آشنايي پيدا كرد. در 24 سالگي به فرانسه نقل مكان كرد و در دانشگاه‌هاي متعدد اين كشور به تحصيل پرداخت.

«كريستوا» پس از انتشار نخستين کتابش، «Semeiotikè»، در سال 1962 تاثير زيادي بر تحليل انتقادي، نظريه‌ي فرهنگ و فمينيسم گذاشت.

کارهاي او شامل کتاب‌ها و مقاله‌هاي بسياري درباره‌ي نشانه‌شناسي، بينامتنيت (سمياتيك) و ابجكسيون (خواري) در حوزه‌هاي زبان‌شناسي، نظريه‌ي ادبي، نقد، روانکاوي، زندگي‌نامه‌نويسي و خودزندگي‌نامه‌نويسي، تحليل سياسي و فرهنگي، هنر و تاريخ هنر مي‌شود.

او يكي از پيشگامان ساختارگرايي هنگام اوج اين نظريه در علوم انساني بود. کارهاي «كريستوا» همچنين جايگاه مهمي در انديشه‌ي پساساختارگرايي و فمينيسم فرانسوي دارد.

نام او در مكتب فمينيسم فرانسوي اغلب در كنار نظره‌پردازاني چون «هلن سيزو» و «لوسي ايريگري» آورده مي‌شود.

 

از رمان‌هاي او مي‌توان به «سامورايي»، «پيرمرد و گرگ‌ها»، و «قتل در بيزانتيوم» اشاره كرد.

شنبه 4/4/1390 - 4:14

حمیدرضا شاه‌آبادی معاون تولید کانون که در همایش مشترک معاونان و مدیران ستادی و استانی کانون در تهران سخن می‌گفت با بیان این خبر گفت: در حال حاضر 20 عنوان از این مجموعه منتشر شده است و 20 عنوان دیگر هم در آینده‌ای نزدیک به بازار کتاب ارایه خواهد شد.

اسفند سال گذشته 14 عنوان از مجموعه‌ کتاب‌های رمان برای نوجوان امروز رونمایی شد.

روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به گفته‌ی وی فرهاد حسن زاده اعلام كرد: نویسنده کتاب هستی در حال نگارش کتابی است که به این طرح و نقد و گفت‌و‌گوها و مسایل پیرامون آن می‌پردازد و هم‌چنین قرار است تمامی آثار این مجموعه نیز مورد نقد قرار بگیرد که شهرام اقبال زاده و چند نفر از منتقدان ادبیات کودک در حال انجام این کار هستند.

شاه‌آبادی گفت این نقدها نیز به صورت کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی به اثر دیگری از مجموعه رمان نوجوان امروز نیز اشاره‌ای داشت و توضیح داد که رمانی با عنوان «گردان قاطرچی‌ها» به قلم داوود امیریان در حال چاپ است که اثری متفاوت و بسیار جذاب در حوزه‌ی ادبیات دفاع مقدس به شمار می‌رود.

وی یادآور شد که این اثر دارای طنز شیرین و جذاب و داستانی پر کشش است و نویسنده به خوبی از گره‌افکنی و ایجاد افت و خیزهای معمول در داستان‌نویسی برای بیان داستان خود بهره برده و در عین حال به ارزش‌های دفاع مقدس نیز پایبند مانده است.

معاون تولید کانون در ادامه هم‌چنین از انتشار بیش از 360 عنوان کتاب توسط انتشارات کانون در سال 1389 خبر داد.

وی انتشار کتاب‌های سِری و مجموعه‌ای را از جمله‌ سیاست‌های مدیریت انتشارات کانون برشمرد و گفت در سال 1389 و 1390 مجموعه‌هایی مانند طنز نوجوان، آسمان چه می‌گوید؟، تاریخ علم و مجموعه رمان برای نوجوان امروز در شمار این آثار قرار گرفته است.

شاه‌آبادی توضیح داد که برای دسترسی بهتر مخاطبان، به کتاب‌های کانون، کتابی با عنوان "دست‌نامه" منتشر شده است که علاقه‌مندان می‌توانند از آن به عنوان یک راهنما برای استفاده از تولیدات کانون استفاده کنند.

شماره دوم دست‌نامه در حال آماده سازی است.

معاون تولید کانون در این گردهمایی به دیگر تولیدات این معاونت نیز اشاره کرد و از ادامه‌ی ارایه‌ی کتاب‌های الکترونیک و صوتی و راه‌اندازی بازی آنلاین نیز خبر داد.

وی در پایان با اشاره به سفرهای استانی مدیران و کارشناسان معاونت تولید و بازدید آن‌ها از مراکز کانون تاکید کرد که نظرات مربیان و اعضای مراکز بسیار قابل توجه و راهگشا بوده است و ما در تولیدات آینده این نظرها را به کار خواهیم گرفت و تلاش می‌کنیم به نیازهای مراکز کانون نزدیک‌تر شویم.

مجید قادری مدیر مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون که در بسیاری از سفرهای استانی حضور داشته است نیز در این گردهمایی گفت: برخی از ایده‌های مربیان و کارشناسان کانون در حوزه‌ی سرگرمی از آن‌ها خریداری شده است و در آینده شاهد تولید این آثار خواهیم بود.

وی یادآور شد که طرح ارسال اسباب بازی و سرگرمی به کتاب‌خانه‌های کانون و امانت دهی آن به بچه‌ها در حال اجراست و به نظر می‌رسد با دریافت نظرات همکاران می‌توانیم در آینده برخی از آن‌ها را به عنوان اسباب‌بازی‌های سازمانی کتاب‌خانه‌ها در نظر بگیریم و روی تولید آن تمرکز بیشتری داشته باشیم.

بخش مهمی از سخنان قادری به توضیح درباره بازی آنلاین آرمان شهر اختصاص یافت و او گفت: که این بازی با مشارکت بخش خصوصی در حال تکمیل است و تلاش خواهیم کرد که تا پایان سال این بازی در محیط اینترنت قابل دسترسی باشد.

قادری از مدیر عامل و مدیران کانون خواست که امکان دسترسی به اینترنت مناسب را در مراکز کانون سراسر کشور فراهم کنند تا اعضای کتاب‌خانه‌های کانون هم بتوانند در این بازی آن‌لاین مشارکت داشته باشند.

سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پس از سخنان قادری، به مدیران استان‌ها تاکید کرد که باید دست‌کم 20 درصد از مراکز کانون سراسر کشور به امکانات مناسب برای استفاده بچه ها از این بازی آن لاین مجهز شود و مناطق محروم کشور در این زمینه در اولویت قرار بگیرند.

وی هم‌چنین از مدیران کانون خواست که در کتاب‌خانه‌ها قفسه‌های ویژه‌ای را به امانت سرگرمی به بچه‌ها اختصاص دهند.

کانون هم ‌اکنون دارای نزدیک به 830 مرکز فرهنگی، هنری ثابت، سیر شهری و روستایی و کتابخانه‌ی پستی در سراسر کشور است.

همایش مشترک معاونان و مدیران ستادی و استانی کانون در اردوگاه شهید باهنر تهران روز 31 خرداد پایان یافت.

شنبه 4/4/1390 - 4:6

«فيزيک در سينما» نوشته ناديا زکال وند، «مباني فيلم نامه نويسي» نوشته جليل شاهري لنگرودي و «هنر تماشاي فيلم» ترجمه ناديا زکال وند، هر يک به ترتيب در حال صفحه آرايي ، ويرايش و ترجمه هستند.

 

«واژه در قاب» نوشته مزدا عباسي نيز که درباره‌ي سينماي اقتباسي ست، از تازه‌ترين آثار چاپ شده در انتشارات سوره مهر است.

 

پايگاه اطلاع‌رساني حوزه هنري با اعلام اين خبر اضافه كرده است: انتشارات سوره مهر هر سال با چاپ و نشر بيش از 20عنوان کتاب در حوزه سينما و انيميشن سعي در پيشبرد اهداف حوزه هنري، بالا بردن کيفيت نگاه ديني و تخصصي و برقراري ارتباط ميان سينما و ادبيات دارد.

آثار سينمايي سوره مهر با حفظ هدف اصلي و کلي اين سازمان که نشر انديشه و هنر ايران اسلامي است، تهيه و توليد مي شود و تا کنون نيز در اين زمينه آثار کامل و مرجع توليد شده است.

شنبه 4/4/1390 - 4:5

انوش معظمي با بيان اين كه «در نوشتن نمايشنامه براي کودکان هيچ گاه خودم را دچار انکار روان شناسي نمي‌کنم» افزود: براي آن که زبان کودک را بايد شناخت و با ديد کودک به همه چيز نگاه کرد و با افکار او فکر کرد تا بتوان اثري خلق کرد که او را به خود جذب کند.

 

او درباره نمايشنامه «يونس و بلقا» که به سفارش حوزه هنري استان تهران نوشته است، گفت: داستان حضرت يونس(ع) را به گونه اي نوشته ام که علاوه بر تازگي، براي کودکان جذابيت هم داشته باشد. به همين دليل داستان را از يک برکه شروع کردم و به دريا رسيدم و از دريا دوباره به برکه مي رسم. اين روند داستان مخاطب را کنجکاو مي کند تا بفهمد پيام داستان چيست.

 

معظمي، داشتن بعد داستاني و آموزنده بودن زندگي حضرت يونس(ع) را از جمله دلايل انتخاب اين داستان براي نگارش نمايشنامه کودک دانست و تصريح کرد: زماني که دوستان در حوزه هنري به بنده سفارش يک نمايشنامه مذهبي براي کودک را دادند من يک داستان از قرآن کريم را انتخاب کردم و آن داستان حضرت يونس(ع) بود زيرا هم بعد داستاني داشت و هم مي توانست براي کودکان آموزنده باشد.

 

معظمي نمايشنامه‌ي «يونس و بلقا» را براي گروه سني کودک و در قالب پروژه «عروسک ها از بهشت مي آيند» در نوبت چاپ دارد و داستان ماهي کوچکي است که در برکه به همراه ماهي هاي ديگر زندگي مي کند اما خودش را باور ندارد، ماهي پير و داناي برکه براي کمک به ماهي کوچک، ماجراي داستان زندگي حضرت يونس(ع) را تعريف مي کند و داستان با قصه گويي ماهي برکه دنبال مي شود.

شنبه 4/4/1390 - 4:3

 

رييس جامعه پزشكان متخصص داخلي گفت: نخستين بيماري ناشي از پرخوري در ميانسالي ابتلا به كبد چرب است. علاوه بر اين، افراد در معرض دچار شدن به بيماري‌هايي مانند چاقي، ديابت، پرفشاري‌ خون و افزايش چربي خون هستند.

دكتر ايرج خسرونيا با بيان اين مطلب اظهار كرد: كبد چرب بيماري بي‌علامتي است و فرد پس از مراجعه به پزشك يا هنگام سونوگرافي شكم به ‌طور تصادفي متوجه ابتلا به آن مي‌شوند.

وي افزود: ابتلا به بيماري كبد چرب به تدريج باعث ايجاد اختلال در عملكرد كبد مي‌شود و فرد مبتلا به اين بيماري ابتدا دچار فيبروز سپس مبتلا به سيروز مي‌شود.

رييس جامعه پزشكان متخصص داخلي با بيان اينكه دستگاه گوارش افراد ميانسال وسالمند به تدريج امكان جذب و هضم برخي مواد و ويتامينها را از دست مي‌دهد، گفت: در اين مقاطع سني ممكن است ميكروب اچ ‌پايلوري باعث ابتلاي فرد به سرطان معده شود. علاوه بر آن امكان دچار شدن او به بيماري‌هاي التهابي افزايش مي‌يابد.

خسرونيا هموروئيد و بواسير را از ديگر بيماري‌هاي شايع بين ميانسالان و سالمندان برشمرد و اظهار كرد: تداوم يبوست باعث خونريزي مقعد افراد سالمند مي‌شود و آنان دچار بواسير مي‌شوند.

وي حالت تهوع را از ديگر عوارض گوارشي هنگام سالمندي ذكر كرد و گفت: هنگام سالمندي دستگاه گوارش نمي‌تواند غذاي چرب را به ميزان لازم جذب كند در نتيجه چربي در معده باقي مي‌ماند و فرد دچار حالت تهوع مي‌شود.

اين متخصص داخلي گوارش براي كاهش احتمال ابتلا به اين بيماري‌ها به سالمندان توصيه كرد: اين افراد نبايد غذاهاي سنگين مانند خورش‌هاي چرب، كباب كوبيده، كله‌پاچه و دل و جگر مصرف كنند علاوه بر آن لازم است هر شش ماه تا يكسال به متخصص گوارش مراجعه كنند چون افراد سالمند مستعد ابتلا به سرطان‌هاي دستگاه گوارش هستند.

وي در ادامه از استقبال دانشجويان براي اهداي فرآورده‌هاي خوني خبر داد و گفت: 33 درصد دانشجويان و 28 درصد كاركنان دولت براي انجام اين كار به مراكز درماني مانند بيمارستان غياثي مراجعه مي‌كنند.

خسرونيا در پايان با ابراز اميدواري نسبت به تاسيس پالايشگاه تصفيه خون در ايران اظهار كرد: در حال حاضر تركيبات خوني براي پالايش به كشورهاي خارجي فرستاده مي‌شود و به صورت فراورده‌هايي مانند آلومين و گلبولين به ايران بازگردانده مي‌شود.

 

جمعه 3/4/1390 - 3:53

 

يك متخصص تغذيه گفت: دانشجويان پيش از حضور در جلسه امتحان نبايد غذاهاي سنگين مصرف كنند، آنان مي‌توانند براي صبحانه مقدار كمي خامه و عسل را مصرف كنند. البته نبايد در خوردن اين مواد زياده‌روي كنند، چون افزايش چربي خون باعث كاهش تمركز مي‌شود.

دكتر مسعود كيمياگر افزود: وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا مصرف كره در وعده صبحانه بهتر است يا خامه گفت: كره 75 درصد و خامه 30 درصد چربي دارد و در مجموع خامه ماده بهتري نسبت به كره براي صبحانه است.

وي با اشاره به نقش مواد قندي در حافظه كوتاه مدت اظهار كرد: بدن دانشجويان هنگام امتحانات نياز به موادي مانند قند، شكر، مربا، عسل، آبميوه و خرما دارد كه قند آن‌ها سريع آزاد مي‌شود چرا كه ميزان توانايي حافظه كوتاه مدت با مقدار قند دريافتي در ارتباط است.

كيمياگر در ادامه اظهار كرد: افرادي كه در امتحانات بلندمدت مانند كنكور شركت مي‌كنند بايد موادي مانند غلات را مصرف كنند كه قند آنها پس از 2، 3 ساعت آزاد مي‌شود.

اين متخصص تغذيه توصيه كرد: دانشجويان مي‌توانند شب پيش از امتحانات، مواد غذايي مانند كاهو، سوپ جو، شير يا دوغ را مصرف كنند تا بتوانند به خوبي بخوابند.

كيمياگر در پايان با بيان اينكه فرد بايد پيش از فصل امتحانات تغذيه مناسبي داشته باشد، تاكيد كرد: لازم است سلول‌هاي عصبي و مغزي دانشجويان به خوبي شكل گرفته باشد و آنان از موادي مانند بادام زميني، گردو، زرده تخم مرغ و جوانه گندم استفاده كرده باشند چرا كه اين مواد در ساخت سلول‌هاي عصبي و مغزي نقش دارند. از سوي ديگر در برنامه غذايي روزانه آنان 4 گروه اصلي غذايي وجود داشته باشد.

 

جمعه 3/4/1390 - 3:52