تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2880روز قبل

متخصصان اظهار داشتند برخي از داروهاي معروف و شناخته شده آلرژي، داروهاي مسكن و قرص‌هاي خواب و يا بسياري از داروهاي OTC كه نياز به نسخه پزشك ندارند اگر همراه با هم مصرف شوند خطرات جدي را به همراه خواهند داشت كه پيش از اين ناشناخته بوده‌اند.

به گزارش روزنامه تلگراف، علاوه بر اين برخي از داروهاي معمول مثانه، قلب، قطره‌هاي چشمي و داروهاي آسم نيز مي‌توانند به همين شيوه خطرناك باشند. تمام اين داروها كه تحت بررسي قرار گرفته‌اند فعاليت يك ماده شيميايي مهم موسوم به آستيلكولين را در سيستم عصبي بدن متوقف مي‌سازد.

در بررسي‌هاي گذشته ثابت شد كه افزايش مقدار داروهاي بازدارنده اين ماده شيميايي مي‌تواند تاثيرات مضري روي مغز و عملكرد اين عضو حياتي داشته باشد.

اين مطالعه تاييد كرد بيماران سالمندي كه تركيبي از اين گونه داروها را مصرف مي‌كنند، 20 درصد بيشتر در معرض مرگ ناگهاني قرار دارند. اين متخصصان مي‌گويند بسياري از بيماران ممكن است به طور منظم از داروهايي استفاده كنند در حالي كه پزشك آنها از اين موضوع بي‌خبر است و يا واقعا ممكن است به آن داروها نيازي نداشته باشند اما در اين شرايط دوز مصرفي آنها به سطح خطرناكي مي‌رسد و سلامت و حيات آنها را به خطر مي‌اندازد.

دوشنبه 6/4/1390 - 2:21

 

اغلب افراد بعد از یک روز سخت و دشوار، یک وعده غذایی یا میان وعده‌ای را می‌خورند که آنها را آرام کند، مانند کلوچه‌ها، چیپس سیب زمینی، بیسکوئیت و ...

به عنوان مثال افراد وقتی جشن می‌گیرند کیک می‌خورند و وقتی ناراحت می‌شوند، اغلب بستنی را ترجیح می‌دهند. مشکلی که در این جا به وجود می‌آید این است که به همان سرعتی که مزه این خوراکی‌ها در دهان فرد از بین می‌رود، اندازه دور کمر نیز از بین خواهد رفت بویژه اگر این غذاها مملو از قند و چربی نیز باشند.

 

خوراکی‌های مملو از قند و چربی موجب می‌شوند که سطح قند خون به سرعت بالا رود و برای جبران این حالت در بدن، انسولین به سرعت ترشح شده و در نتیجه قند خون خیلی سریع‌تر از آن پایین می‌آید. به همین دلیل است که وقتی غذایی را می‌خورید که شیرین است، بعد از مدت کوتاهی احساس گرسنگی بیشتری می‌کنید و به این ترتیب در واقع فرد در یک سیکل معیوب قرار می‌گیرد.

با این حال تحقیقات علمی نشان می‌دهد که افراد می‌توانند وضع روحی - روانی خود را با غذاها بهبود ببخشند.

 وقتی غمگین هستیم از چه غذاهایی استفاده كنیم؟

بهتر است زمانی كه غمگین هستیم غذاهایی انتخاب شود که دارای اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D زیادی باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که این مواد می‌توانند افسردگی را تخفیف دهند و موجب آرامش فرد شوند.

 

برای دریافت اسیدهای چرب امگا 3 می‌توان بذر کتان و ماهی‌های چرب مانند قزل ‌آلا را انتخاب كرد. از منابع خوب ویتامین D نیز می‌توان به شیرهای غنی شده با این ویتامین و زرده تخم مرغ اشاره کرد. البته نور خورشید نیز منبع خوبی از این ویتامین است.

 

 مواد غذایی موثر در كاهش استرس

هنگام استرس در جستجوی غذاهایی باشید که غنی از ویتامین‌های گروه B باشند تا تولید سرتونین در مغزتان افزایش یابد و در نتیجه آرامش به سراغ شما آمده و راحت شوید. برای دریافت ویتامین B6، بادام، پسته و گردو انتخاب‌های خوبی هستند. قزل آلا، میگو و ماست كم چرب منبع مناسبی برای ویتامین B12 است.

 

هنگامی كه در سختی هستید نیز بروید سراغ غذاهایی که غنی از ویتامین C هستند. این ویتامین رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. در واقع این ویتامین یک آنتی اکسیدان فوق العاده است. کلم بروکلی، فلفل سبز، کیوی، توت فرنگی و گوجه فرنگی گزینه‌های خوبی برای این ویتامین هستند.

 

همچنین زمانی كه عصبانی هستید نیز می‌توانید این حالت را با پتاسیم از بین ببرید. پتاسیم، الکترولیتی است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند. موز، ذرت، سیب زمینی و لوبیا سفید از منابع خوب این ماده معدنی هستند.

 

 در مواقع بی‌خوابی چه مواد غذایی موثر هستند؟

برای یک خواب عمیق به سمت غذاهای غنی از منیزیم مانند عدس، جو دوسر، تخم کدو و اسفناج بروید. این ماده معدنی به آرامش عضلات، رگ‌های خونی و لوله گوارش کمک می‌کند تا سطح ماده شیمیایی آرام بخش یعنی همان سرتونین در بدن افزایش یابد.

 

حالا با دقت پیشنهادات غذایی فوق را نگاه کنید و ببینید همه اینها علاوه بر این که نیازهای تغذیه‌ای شما را به خوبی برآورده می‌سازند از افزایش وزنتان نیز جلوگیری می‌کنند.

 

دوشنبه 6/4/1390 - 2:21

 

پزشكان در يك مطالعه جديد در حال بررسي تاثير داروي ليتيوم روي بيماران مبتلا به پاركينسون هستند و اميدوارند كه به شيوه‌اي مفيد براي كنترل اين بيماري دست پيدا كنند.

ليتيوم در حال حاضر از سوي روانپزشكان براي درمان مبتلايان به اختلال دو قطبي (مانيا- افسردگي)، تجويز مي‌شود. در اين مطالعه پزشكان تلاش مي‌كنند كه مانع از تشكيل پروتئين‌هاي سمي و مرگ سلولي ناشي از بيماري پاركينسون شوند.

دكتر جولي اندرسن، متخصص اصلي در اين بررسي‌ها در "انستيتو مطالعات پيري بوك" خاطرنشان كرد: اين مطالعات پيش باليني با اين هدف انجام گرفته كه دوز صحيح دارو براي مبتلايان به پاركينسون تعيين شود و انستيتوي بك در تلاش است تا مطالعات باليني فاز دوم را براي بررسي تاثير ليتيوم روي انسانها در ارتباط با روش استاندارد دارو درماني پاركينسون آغاز كند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، دكتر اندرسون تاكيد كرد: اين اولين باري است كه داروي ليتيوم روي مدل‌هاي جانوري مبتلا به پاركينسون آزمايش مي‌شود. اگر قابليت اين دارو در درمان پاركينسون تاييد شود نتايج شگفت انگيزي حاصل خواهد شد و اميدي تازه براي مبتلايان به اين بيماري بوجود خواهد آورد.

 

دوشنبه 6/4/1390 - 2:20

متخصصان مي‌گويند حتي اگر در كنار باغچه سبز حيات خلوت خانه خود نيز تمرينات ورزشي‌تان را انجام دهيد، از مزاياي قابل توجه آن در بهبود بهداشت رواني خود بهره‌مند خواهيد شد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد ورزش در طبيعت و ميان سبزه‌ها و درختان خطر ابتلا به اختلالات و بيماريهاي رواني را كاهش مي‌دهد و احساس سلامتي را در انسان بيشتر مي‌كند.

به گزارش روزنامه اكسپرس، دكتر جولز پريتي و دستيار وي جو بارتون در اين باره تاكيد كردند: ما در مطالعات خود روي 1252 شركت كننده در گروههاي سني مختلف كه جنسيت و شرايط رواني متفاوتي نيز داشتند به تاثيرات مثبت فعاليت بدني در طبيعت روي بهداشت رواني انسان پي برده‌ايم.

آنها تاكيد كردند جواناني كه به مشكلات رواني مبتلا هستند بويژه از اين روش بهره مي‌برند و شانس بيشتري براي درمان پيدا مي‌كنند. اين مطالعات تاكيد مي‌كند كه اگر فضاي سبز با آب همراه شود اين تاثير مثبت خيلي بيشتر مي‌شود چون دو رنگ سبز و آبي آرامش بخش روح و روان انسان هستند.

دوشنبه 6/4/1390 - 2:18

بررسي‌ها حاكيست نشستن به مدت طولاني خطر مرگ زودهنگام را در مردان 20 درصد و در زنان تا 40 درصد افزايش مي‌دهد.

به گفته كارشناسان بهداشت عمومي انجمن سرطان آمريكا كساني كه ساعات طولاني مي‌نشينند بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي- عروقي، ديابت، افسردگي و چاقي هستند. اين يافته حاصل مطالعه روي 123 هزار شركت كننده و طي يك دوره 14 ساله است.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، اين كارشناسان تاكيد كردند كه زياد نشستن از برخي جهات به اندازه سيگار كشيدن خطرناك است. كارشناسان ديابت نيز در اين مطالعات تصريح كردند كه اعتياد به نشستن در طولاني مدت مضر و خطرناك است و مي‌تواند آسيب‌هاي جدي به بدن وارد كند.

كارشناسان انجمن سرطان آمريكا نيز ابراز نگراني كرده‌اند كه دستورالعمل‌هاي بهداشت عمومي به اندازه كافي درباره خطرات زياد نشستن هشداردهنده و تاثيرگذار نيستند.

اين مطالعه در مجله آمريكايي همه‌گيرشناسي منتشر شده است.

دوشنبه 6/4/1390 - 2:17

متخصصان كارديولوژي در آمريكا تاكيد كردند زنان ميانسالي كه به يبوست شديد و مزمن مبتلا هستند بيشتر از ديگر همسالان خود با خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي مواجه مي‌شوند. اين مطالعه روي بيش از 70 هزار زن يائسه صورت گرفته است.

اين متخصصان يادآور شدند: اگرچه منظور از اين مطالعه اين نيست كه يبوست عامل بروز بيماري قلبي است اما اينگونه مي‌توان تشريح كرد كه زنان مبتلا به يبوست مزمن بيشتر با فاكتورهاي خطرزاي بيماري قلبي مثل رژيم غذايي حاوي فيبركم، تحرك بدني اندك و مشكلات فشارخون و كلسترول بالا دست به گريبان هستند.

به گزارش شبكه خبري ان‌بي‌سي، دكتر النا سالموراگو- بلوچر متخصص كارديولوژي در دانشكده پزشكي دانشگاه ساچوست در اين باره متذكر شد: ما براساس اين مطالعه نمي‌توانيم توصيه‌هاي پزشكي قاطعانه‌اي را ارائه كنيم اما حداقل مي‌توانيم توصيه كنيم كه يبوست مي‌تواند يك نشانه مفيد براي تشخيص خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي در زنان باشد.

در اين بررسي‌ها ميزان سلامت و عادات الگوي زندگي در زنان شركت كننده درنظر گرفته شد. از بين كل شركت كنندگان 35 درصد به يبوست مبتلا بودند. ادامه مطالعات معلوم كرد زناني كه در طول ارزيابي‌ها با مشكل يبوست مواجه بودند بيشتر به گرفتگي عروق دچار مي‌شوند. اين زنان همچنين بيشتر دچار حمله قلبي يا سكته مغزي و يا مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند.

اين مطالعه كه در مجله آمريكايي «طب» منتشر شده روي 73 هزار زن و طي يك دوره 6 تا 10 ساله انجام گرفته است.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:48

نتايج يك مطالعه جديد نشان داده است كه چيپس بيش از هر خوراكي ديگري مثل شكلات، بستني و سودا مي‌تواند موجب افزايش وزن شود.

اين مطالعه از سوي متخصصان هاروارد انجام گرفته و تشريح مي‌كند كه افزايش وزن بيش از هر عامل ديگري از عادات تغذيه‌اي ناشي مي‌شود.

اين متخصصان تاكيد كردند كه عادات تغذيه‌اي بيشتر از ورزش و رژيم‌هاي غذايي گوناگون در اضافه وزن افراد موثر هستند.

اين بررسي‌ها حاصل مطالعه طولاني مدت و حدود دو دهه آزمايش روي تقريبا 12 هزار و 887 شركت كننده است. اين شركت كنندگان درآغاز مطالعات چاق نبودند. در طول اين چند سال، عادات تغذيه‌اي آنها به دقت مورد بررسي قرار گرفت و هر 4 سال يكبار وزن آنها اندازه‌گيري شد.

به گزارش روزنامه نيويورك تايمز، اين متخصصان دريافتند كه شركت كنندگان طي اين دوره به طور متوسط 17 پوند افزايش وزن داشتند. تقريبا هر 4 سال يكبار غذايي كه اين افراد مي‌خوردند، 4 پوند به وزن آنها اضافه مي‌كرد. اما نكته قابل توجه اين بود كه چيپس سيب‌زميني در هر 4 سال 69/1 پوند موجب افزايش وزن اين افراد مي‌شد كه اين رقم فقط براي يك ماده غذايي بسيار قابل توجه و تامل است. اين ميزان افزايش وزن در مقايسه با ساير خوردني‌ها مثل شيريني‌ها و دسرها كه فقط 41 درصد پوند در هر 4 سال موجب افزايش وزن مي‌شوند، بسيار قابل ملاحظه و رقم بالايي است.

جزئيات اين بررسي در مجله پزشكي نيوانگلند به چاپ رسيده است.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:46

 

کارشناس مواد آشاميدني، آرايشي و بهداشتي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي يزد گفت: نگهداري مواد اسيدي در ظروف روي مناسب نيست.

 

رضا مورکيان اظهار داشت: ظروف روي از جنس آلومينيوم است و استفاده از آنها ضرري ندارد.

 

وي، نگهداري مواد غذايي اسيدي در داخل اين ظروف را مناسب ندانست و ادامه داد: نگهداري مواد غذايي اسيدي و ترش در داخل اين ظروف سبب خورانندگي آن مي شود به عبارتي آلومينيوم که در اين ظروف وجود دارد وارد مواد غذايي مي‌شود بنابراين استفاده از اين ظروف براي نگهداري مواد اسيدي مناسب نيست.

 

وي با اشاره به اين‌كه در مجموع ظروف روي از ظروفي هستند که از زمان قديم مورد استفاده مردم بوده است، افزود: براساس تحقيقات انجام شده در زمينه ظروف روي كه آلومينيوم در آنها به كار رفته، مصرف آلومينيوم در بلندمدت سبب ابتلا به آلزايمر مي‌شود، بنابراين به جز اين مورد، استفاده از ظروف روي عيب ديگري ندارد.

 

وي گفت: با دقت در ظروف روي که جهت نگهداري آبليمو يا ماست استفاده مي‌شوند، در مي يابيم كه بعد از يک يا دو روز ظرف سياه مي شود چرا كه نگهداري مواد اسيدي مانند آبليمو و ماست در اين ظروف سبب خورانندگي ظرف مي‌شود بنابراين استفاده از مواد اسيدي هم ظرف را خراب مي‌کند و هم آلومينيوم را وارد مواد غذايي مي‌کند.

 

يکشنبه 5/4/1390 - 2:45

دكتر «يان دينيشتين» رييس اين پروژه تحقيقاتي به رسانه‌هاي رسمي انگلستان خاطرنشان كرد: با استفاده از اين اسكن مغزي جديد سن تشخيص اوتيسم يا بيماري در خودماندگي از سن پنج سال به يكسال كاهش پيدا كرد. اين موضوع مي‌تواند راه‌هاي درماني اين بيماري را در كودكان بهبود بخشد.

اين كارشناس در ادامه به روزنامه ديلي ميل يادآور شد: براساس اين اسكن مغزي مشخص شد كه نواحي يادگيري زبان در قسمت‌هاي چپ و راست مغز در كودكاني كه به بيماري اوتيسم مبتلا هستند كمتر هماهنگ هستند.

به همين دليل، اين هماهنگي كم مي‌تواند مشكلاتي را در ايجاد ارتباط در كودكان به وجود بياورد. توجه به نواحي مختلف مغزي در اسكن جديد مي‌تواند به درمان بيماري درخودماندگي كمك فراوان كند.

به گزارش ايسنا، براساس گزارش رسانه‌هاي رسمي انگلستان علت اصلي بروز بيماري اوتيسم با توجه به بحث‌هاي كارشناسي و پژوهش‌هايي كه تاكنون در مورد آن صورت گرفته است همچنان يك راز باقي مانده است. با اين حال، توجه به ساختمان پيچيده عصب‌ها در مغز مي‌تواند در پيدا كردن اين عامل موثر واقع شود. البته كودكاني كه در سن 5/1 سالگي به بيماري اوتيسم مبتلا مي‌شوند ممكن است در سن سه سالگي مشكلات زباني‌شان حل شود و بتوانند همانند يك فرد عادي صحبت كنند.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:45

اين سازمان بين‌المللي اعلام كرد از ابتداي ماه گذشته ميلادي تاكنون بيش از 18 هزار مورد ابتلا به وبا در پايتخت‌ هائيتي گزارش شده است. اين عفونت باكتريايي تاكنون جان 5397 نفر را در اين كشور گرفته است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، طارق جاسارويك سخنگوي سازمان جهاني بهداشت در اين باره تاكيد كرد: از ماه مه سال 2011 ميلادي شمار مبتلايان به وبا در برخي از نواحي هائيتي بويژه شهر پورت- و- پرينس پايتخت اين كشور و پنينسولاي جنوبي افزايش يافته است.

وي خاطرنشان كرد: از دوم ماه مه تا 12جولاي امسال 18 هزار و 182 مورد جديد ابتلا به وبا در پايتخت هائيتي گزارش شده و به احتمال زياد علت شيوع مجدد اين بيماري آغاز فصل بارندگي و سيلاب در اين شهر است.

بنابراين گزارش، در حالي كه تعداد موارد جديد در منطقه شهري پايتخت طي دو هفته اخير اندكي كاهش داشته است اما شيوع عفونت در مناطق روستايي و دورافتاده همچنان ادامه دارد.

در اين گزارش هم چنين آمده است نسخه باكتري وبا در هائيتي شباهت بسياري با نسخه‌هايي دارد كه در جنوب آسيا شايع مي‌شوند.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:44